با ما همراه باشید

اخبار 41

تداوم مقاومت شهروندان سودانی مقابل کودتا، در سومین سالروز انقلاب

منتشر شده

در

تداوم مقاومت شهروندان سودانی مقابل کودتا، در سومین سالروز انقلاب

انقلاب سودان در حالی امروز (یکشنبه) وارد چهارمین سال خود شد که این کشور با چالش‌های مختلف مواجه است؛ چالش‌هایی که با کودتای نظامی اخیر و قرار گرفتن جنبش انقلابی در مقابل آن و درخواست برای سرنگونی این کودتا پیچیده‌تر شده‌اند.

به گزارش ایسنا، العربی الجدید در گزارشی درباره انقلاب ۲۰۱۸ سودان علیه حکومت عمر البشیر، رئیس جمهوری سابق این کشور نوشت که اعتراض‌های مردمی در سودان از ۱۹ دسامبر ۲۰۱۸ (۲۸ آذر ۹۷) و در پی افزایش قیمت نان و سوخت در این کشور آغاز شد و در نهایت این اعتراضات چند ماهه به برکناری عمر البشیر در اواخر فروردین ماه ۱۳۹۸ منجر شد.

پس از سرنگونی عمر البشیر شهروندان و غیرنظامیان سودان حاضر به پذیرش حاکمیت شورای نظامی نشدند و بار دیگر به خیابان‌ها آمدند و در نهایت شورای نظامی حاکم به سودان حکومت دو ساله انتقالی را تشکیل داد که بین نظامیان و احزاب مدنی تقسیم شد.

طبق این گزارش، دولت عبدالله حمدوک، نخست‌وزیر سودان دستاوردهایی طی این دوره داشت ازجمله لغو تحریم‌ها علیه این کشور اما به دلایل مختلف نتوانست رضایت مردم را جلب کند و به دنبال آن بار دیگر کودتایی علیه حمدوک از سوی ارتش صورت گرفت اما این کودتا مخالفت گروه‌های غیر نظامی و در رأس آنها برخی اعضای ائتلاف گروه‌های آزادی و تغییر را به همراه داشت و منجر به حضور و تظاهرات مجدد آنها در مناطق مختلف این کشور شد و این تظاهرات همچنان ادامه دارد.

ناظران معتقدند که جنبش انقلابی با جنبش قبل از سقوط رژیم عمر البشیر تفاوت دارد، چراکه جنبش‌های خیابان‌ها با حضور کمیته‌های مقاومت در مقابل کودتا از سازماندهی بیشتری برخوردار هستند.

در همین حال، “فائز السلیک”، مشاور رسانه‌ای سابق عبدالله حمدوک درباره آینده انقلاب در سودان گفت: جنبش انقلابی فعلی دارای مجموعه‌ای از عوامل موفقیت است که مهم‌ترین آنها مشارکت فشرده بخش‌هایی از مردم از کودکان گرفته تا جوانان و سالمندان در آن است و اعتقادات آنها برای ایستادن در مقابل کودتا و مقاومت در برابر آن همسو شده است.

وی افزود: تظاهرات مسالمت آمیز، راهپیمایی‌های میلیونی عاملی تعیین کننده است و بدون تردید به موفقیت منتهی خواهد شد. به ویژه اینکه این تظاهرات مسالمت آمیز بود که جهان را متحیر کرد و حمایت بین‌المللی از انقلاب و دولت غیرنظامی را به همراه داشت.

وی همچنین به وجود چالش‌هایی در مقابل جنبش انقلابی ملت سودان علیه کودتا اشاره و بر ضرورت بازنگری احزاب سیاسی عضو ائتلاف گروه‌های آزادی و تغییر در تجربیات سیاسی‌شان تاکید کرد.

همچنین “اسامه سعید”، رئیس حزب کنگره “البجا” و یکی از امضاکنندگان توافقنامه صلح جوبا در این باره اظهار کرد: برجسته‌ترین چالشی که انقلاب سودان در چهارمین سال خود با آن مواجه است؛ پایان دادن به اختلافات میان نظامیان و غیرنظامیان است؛ چراکه این اختلافات کشور را به وضع فعلی دچار کرده است.

وی تصریح کرد: چالش بزرگ و مهم دیگر که درباره آن صحبت نمی‌شود، انتخابات و سیاسی کردن آن است؛ چراکه انتخابات وزن واقعی احزاب مختلف را نشان می‌دهد.

علاء الدین بشیر، کارشناس مسائل سیاسی سودانی نیز معتقد است که واقعیت سیاسی فعلی سودان جنبش اعتراضات در این کشور را متوقف نمی کند و این واقعیت به منزله مشعل راه انقلاب برای پیش رفتن به سوی جلو است. وی همچنین نسبت به هرگونه توافق سیاسی مجدد میان نظامیان و غیرنظامیان هشدار داد، چرا که به عقیده او، این یک رویکرد آزمایش شده و واقعی است که منجر به کودتای نظامی شد.

منبع: ايسنا

اخبار 41

مهلت دفاع ازپایان‌نامه دانشجویان دانشگاه تهران تمدید شد

منتشر شده

در

توسط

مهلت دفاع ازپایان‌نامه دانشجویان دانشگاه تهران تمدید شد

معاونت آموزشی دانشگاه تهران طی اطلاعیه‌ای تاریخ دفاع از رساله یا پایان‌نامه مربوط به نیمسال اول سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ را اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، معاونت آموزشی دانشگاه تهران اعلام کرد؛ بر اساس مصوبه شورای آموزشی این دانشگاه، با تمدید زمان برگزاری جلسه دفاع از رساله یا پایان‌نامه بدون ایجاد نیمسال و اخذ شهریه تا تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۹ موافقت شد.

همچنین دانشجویان مذکور مشمول خدمت وظیفه عمومی که در سنوات ارفاقی هستند و مدت معافیت تحصیلی آنان به پایان رسیده، موظف هستند تا پایان نیم سال اول سال تحصیلی جاری (۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۹) از رساله یا پایان‌نامه خود دفاع کنند.

بر این اساس در صورت دفاع پس از این تاریخ (تا تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۹) عواقب ناشی از عدم تأیید سازمان وظیفه عمومی ناجا به عهده آنان بوده و قصوری متوجه دانشگاه تهران نخواهد بود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 41

آیت الله علوی گرگانی درگذشت پدر وزیر اطلاعات را تسلیت گفت

منتشر شده

در

توسط

آیت الله علوی گرگانی درگذشت پدر وزیر اطلاعات را تسلیت گفت

ایسنا/قم آیت الله سید محمد علی علوی گرگانی از مراجع تقلید در پیامی درگذشت آیت الله سید رضی علوی پدر حجت الاسلام و المسلمین سید محمود علوی وزیر اطلاعات را تسلیت گفت.

در این پیام آمده است: جناب مستطاب حضرت حجة الاسلام و المسلمین آقای حاج سید محمود علوی وزیر محترم اطلاعات سلام علیکم درگذشت والد معظم، عالم پارسا و جلیل القدر حضرت آیت الله آقای حاج سید رضی علوی رحمه الله موجب تاثر و تالم گردید. اینجانب این ضایعه را به جنابعالی و ارادتمندان و بیت آن عالم محترم تسلیت گفته و مغفرت و رحمت الهی را برای آن عالم بزرگوار از خداوند مسالت مینمایم.

آیت الله سید رضی علوی از پیشگامان انقلاب اسلامی ظهر ۳۰ بهمن‌ماه جاری در سن ۹۷ سالگی  درگذشت.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 41

افزایش دو برابری وام دستیاری در سال آینده/دانشجویان دارای مشکل مالی به ما مراجعه کنند

منتشر شده

در

توسط

افزایش دو برابری وام دستیاری در سال آینده/دانشجویان دارای مشکل مالی به ما مراجعه کنند

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت از رشد ۵۰ درصدی وام هایی دانشجویی خبر داد و گفت: آن دسته از دانشجویانی را که به دلیل مشکلات مالی، دچار پریشانی‌های روحی هستند به حوزه رفاهی دانشگاه خود مراجعه نمایند تا در حد بضاعت از این دانشجویان حمایت مالی شود.

به گزارش ایسنا، مهندس بهروز رحیمی در جمع فعالان نهادهای دانشجویی با بیان این‌که طی دو سال گذشته معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تلاش داشته است تا در حوزه بهبود زیرساخت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی حرکت کند، خاطرنشان کرد: بیش از ۶۷ پروژه خوابگاهی نیمه کاره در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور وجود دارد که به همت این معاونت طی اقداماتی حمایتی در حال تکمیل است.

وی با تاکید براینکه۲۰ هزار تخت دانشجویی به ظرفیت خوابگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی افزوده خواهد شد،اضافه کرد: با تکمیل ۶۷ خوابگاه نیمه‌کاره عنوان شده، ظرفیتی بالغ بر ۲۰ هزار تخت دانشجویی به ظرفیت تخت‌های خوابگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اضافه خواهد شد.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت به انجام سفرهای استانی معاون فرهنگی وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: حضور در همه دانشگاه‌ها و حضور در جمع دانشجویان از سوی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، نشان دهنده توجه ویژه این معاونت به حوزه‌های مختلف فرهنگی و دانشجویی از جمله وضعیت تغذیه، خوابگاه‌ها، وضعیت رفاهی و فرهنگی دانشجویان است. در این میان بودجه‌های حوزه‌های فرهنگی دانشجویی طی این دو سال تغییرات بسیار خوبی پیدا کرده است که امیدواریم اثر آن در سال‌های آتی در حوزه‌های مختلف فرهنگی و دانشجویی قابل مشاهده خواهد بود.

رحیمی با بیان این‌که عمده وظایف ما وظایف مالی و اداری است، بیان داشت: موفقیت‌هایی که در حوزه‌های فرهنگی و دانشجویی طی این دو سال احساس شده است، می‌تواند در سنوات آتی، انقلابی در حوزه‌های فرهنگی و دانشجویی ایجاد کند.

این مقام مسؤول از برگزاری جشنواره‌های دانشجویی به عنوان فضایی برای دیده شدن دانشجو یاد کرد و بیان کرد: برگزاری جشنواره‌های دانشجویی با این وجود که ممکن است از لحاظ اجرایی دارای مشکلاتی باشد اما نماد حضور دانشجویان است که اگر این فرصت را نیز از دانشجویان بگیریم دیگر عرصه‌ای برای دیده شدن ندارند.

رحیمی ‌گفت به رشد ۵۰ درصدی کلیه وام‌های دانشجویی اشاره کرد و بیان داشت: امروز می‌توانیم ادعا کنیم که در کلیه وام‌های دانشجویی و کلیه بودجه‌هایی که بر اساس سرانه در طول سال به دانشجویان از محل این منابع، وام پرداخت می‌شد، نسبت به ابتدای سال ۹۸ رشد ۳ برابری داشته‌ایم. در این بین دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تا به امروز ۱۰ میلیارد تومان بودجه برای ارایه وام به دانشجویان خود دریافت کرده است.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت به موفقیت‌های حاصله در حوزه وام دستیاری و ارایه این وام به مبلغ ۱۵ میلیون تومان اشاره کرد و گفت: این خبر خوش را به دستیاران عزیز خواهیم داد که مبلغ این وام در سال آینده دو برابر خواهد شد.

به گزارش مفدا، وی در حوزه بیمه تکمیلی دانشجویان دستیاری از رسیدن خبرهای خوش در آینده نزدیک خبر داد و متذکر شد: نگاه مجموعه فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، همراهی و همیاری با دانشجویان است و به واقع تلاش می‌کند تا به هر اندازه که در توان خود می‌بیند در مسیر رفع مشکلات این عزیزان حرکت کند.

این مقام مسؤول در پایان در خصوص مشکلات روحی و روانی دانشجویان در حوزه سلامت روان گفت: آن دسته از دانشجویانی را که به دلیل مشکلات مالی، دچار پریشانی‌های روحی هستند به حوزه رفاهی دانشگاه خود مراجعه نمایند و دانشگاه‌ها نیز این افراد را به ما معرفی کنند تا صندوق رفاه دانشجویان در حد بضاعت از این دانشجویان حمایت مالی شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها