با ما همراه باشید

اخبار 42

تشدید اقدامات پیشگیرانه بهترین راه مقابله با کرونای انگلیسی

منتشر شده

در

تشدید اقدامات پیشگیرانه بهترین راه مقابله با کرونای انگلیسی

ایسنا/مازندران یک پزشک متخصص بیماری های عفونی بهترین راه مقابله با ویروس کرونای انگلیسی را تشدید مراقبت ها و اقدامات پیشگیرانه عنوان کرد.

یکسال از شروع پاندمی کرونا در کشور می گذرد و ویروس کووید-۱۹ در طی این مدت چندین بار تغییر شکل پیدا کرده است. ویروسی که ابتدا با القاب چینی ظهور کرد حالا پوست اندازی کرده و لقب انگلیسی را یدک می کشد؛ بنابر نظر کارشناسان کرونای انگلیسی توانی مضاعف در ابتلا و بیماری زایی داشته و مهلک تر از همتای سابق خود است. گروهی نیز پا را فراتر گذاشته و حتی لقب کووید-۲۰ را به ویروس جهش یافته کنونی اطلاق می کنند. حال سوال اینجاست که ویروس جدید چه خصوصیاتی دارد و چقدر خطرناک تر است؟

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد تنکابن و پزشک متخصص بیماری های عفونی بیمارستان رامسر معتقد است: برای آنکه با ویروس جدید مواجه نشویم و دوباره در منطقه و استان اپیدمی دیگری را تجربه نکنیم حتما باید موارد پیشگیرانه بیشتر رعایت شود زیرا ویروس کرونای جدیدِ جهش یافته، از نقطه نظر مسائل پیشگیری فرقی با ویروس قبل ندارد و چنانچه تمام مراحل پیشگیری برای کووید جدید با کمی مراعات و سختگیری بیشتر انجام گیرد بیماری قابل مهار و کنترل است.

احمد احمدیان در گفت و گو با ایسنا مقابله با پیک چهارم و مواجهه با کرونای انگلیسی را مستلزم همکاری مضاعف مردم و مسئولان دانست و تاکید کرد: هم مردم و هم ستاد کرونا باید با رعایت بیشتر اصول بهداشتی و پروتکل ها و نیز افزایش آمادگی و توانایی مقابله با بیماری، نرخ انتشار را کاهش دهند که این قدرت وجود دارد.

وی درباره مراقبت هایی که مردم می توانند برای مقابله با ویروس کرونا انجام دهند خاطرنشان کرد: مهم ترین مسئله استفاده از ماسک است که توصیه می شود اگر تاکنون مصرف تنها یک ماسک کافی به نظر می رسید از این پس لازم است از ۲ ماسک روی هم استفاده شود و به محض اینکه یکی از اعضای خانواده دارای علائم مشکوک به بیماری بود بلافاصله برای تشخیص و درمان اقدام شود چراکه سرعت انتقال بیماری در ویروس جدید بسیار بالاست و پس از ابتلای یکی از اعضای خانواده، بلافاصله باقی اعضا مبتلا می شوند.

احمدیان با یادآوری اینکه اگر یکی از افراد خانواده علائم بالینی سرماخوردگی را داشته باشد باید اقدامات قرنطینه در منزل آغاز شده و با رعایت فاصله فیزیکی بی درنگ مراتب با پزشک درمیان گذاشته شود اظهار کرد: در صورت تشخیص مراقبت های قرنطینه ای در منزل انجام گرفته و در موارد ابتلای شدیدتر حتما دستور بستری صادر شود تا در مرکز درمانی جلوی پیشرفت بیماری گرفته شود.

وی با تاکید بر پرهیز از هرگونه حضور در تجمعات خانوادگی و مراسم تصریح کرد: مهمانی ها با توجه به تعطیلات پیش رو حتما به صورت مجازی انجام گیرد و از تجمع و برگزاری مراسم حتی کوچک خانوادگی نظیر تولدها اکیدا خودداری شود زیرا این ویروس هم از لحاظ سرعت شیوع و هم از نظر قدرت بیماری زایی بسیار خطرناک است و قابل مقایسه با ویروس قبل نیست چراکه بلافاصله ریه را تخریب کرده و باعث مرگ می شود.

احمدیان با پیشنهاداتی خطاب به ستادهای کرونای تاکید کرد: لازم است در موضوع بیماری یابی بسیار جدی تر و با تعداد نیروی بیشتر عملیات پایش و رصد و شناسایی بیماران انجام گیرد، چه در مراکز خصوصی درمان و چه مراکز دولتی درمانی، باید بیماران علامت دار شناسایی شده و با مراجعه به خانواده های آنان کنترل بیماری انجام گیرد.

پزشک متخصص بیماری های عفونی خاطرنشان کرد: لازم است آموزش های لازم به خانواده هایی که بیماران قرنطینه ای دارند انجام گیرد و اگر بیمار در قرنطینه با تشدید علائم کرونا روبرو شد آن را به مراکز درمانی منتقل کنند تا مراحل درمانی بیمار در مراکز درمانی انجام شود.

وی با اشاره به بهره گیری از ظرفیت دستگاه های دیگر و افزایش نیروها برای مقابله با کرونا اظهار کرد: هرچقدر نیروی بیشتری پای کار بیاید توان بیماری یابی و مقابله با ویروس جدید افزایش یافته و منافع بیشتری خواهد داشت، همچنین لازم است تقاضا برای افزایش تعداد کیت ها از سوی مراکز درمانی در دستور کار قرار گیرد و بیماران مشکوک نیز زودتر شناسایی شوند.

احمدیان با تاکید بر توجه ویژه به بیمارانی که به طور مکرر مبتلا به ویروس می شوند، تصریح کرد: این افراد لازم است به مراکز درمانی معرفی شوند تا با ارسال کیت آنان به تهران مشخص شود که آیا بیماری آنان کووید انگلیسی است یا خیر، چراکه در حالت معمول اگر شخصی مبتلا به کووید شد نباید بلافاصله درگیر بیماری شود بنابراین در این حالت ممکن است بیمار دچار ویروس جهش یافته شده باشد که لازم است این موارد حتما تعقیب شوند تا بتوانیم کرونای انگلیسی را زودتر شناسایی کنیم.

وی در پایان بار دیگر خطاب به شهروندان یادآور شد: استفاده از ۲ ماسک بصورت همزمان، رعایت فاصله بیشتر، اجتناب از شرکت در تجمعات و پرهیز از انجام خود درمانی در صورت بروز علائم مشکوک، مواردی است که حتما باید مردم مدنظر قرار دهند و به محض ابتلا بلافاصله به پزشک مراجعه کنند چراکه این بیماری به سرعت پیشرفت کرده و با درگیر کردن ریه ها منجر به مرگ می شود.

به گزارش ایسنا و در پایان به نظر می رسد، کرونا هر چه که هست چه انگلیسی و چه چینی، در اولین گام یک راه مقابله بیشتر نداشته باشد و آن جلوگیری و پیشگیری است، چنانچه اقدامات پیشگیرانه نظیر رعایت پروتکل ها، ماسک زدن، ضد عفونی اشیاو شستشوی مرتب دست و صورت و رعایت فواصل فیزیکی به خوبی انجام گیرد تفاوتی بین نوع جدید و قدیمی کووید نخواهد بود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 42

اسلامی سازی علوم انسانی و اقتصاد نیاز جامعه دینی است

منتشر شده

در

توسط

اسلامی سازی علوم انسانی و اقتصاد نیاز جامعه دینی است

ایسنا/فارس مدیر حوزه علمیه فارس تاکید کرد که اسلامی سازی علوم انسانی و اقتصاد که نیاز جامعه دینی است، با تعریف کار ویژه‌های مشترک قابل تحقق است.

حجت‌الاسلام محمد استوار میمندی شنبه ۲۷ آذر در نخستین جلسه هم‌اندیشی وحدت حوزه و دانشگاه که با حضور روسای دانشگاه‌های مستقر در شیراز و مسئولان نهاد رهبری در دانشگاه‌های فارس، برگزار شد، ضمن تسلیت ایام فاطمیه بیان کرد: نگاه ما به این جلسه یک نگاه عملیاتی و کاربردی است، چرا که نقطه نظرات می‌تواند به تعاملات حوزه و دانشگاه برای فعال کردن ظرفیت‌ها، منجر شود.

او با بیان اینکه بیش از سه هزار طلبه در حوزه علمیه استان فارس مشغول به تحصیل هستند و بیش از همین میزان یعنی حدود ۴ هزار نفر روحانی هم وارد عرصه‌های اجرایی، تبلیغی و فرهنگی اجرایی شده‌اند، افزود: این تعداد طلاب برادر هستند و حدود ۴ هزار نفر نیز طلبه خواهر وجود دارد. ۵۰ مدرسه علمیه و ۴ مرکز آموزش تخصصی نیز در استان فعال است.

به گفته مدیر حوزه علمیه فارس، ۳ هزار طلبه‌ای که در استان تحصیل می‌کنند در شمار طلابی هستند که دروس پایه یک تا درس خارج را فرا می‌گیرند.

استوار میمندی به وجود حدود ۶۰۰ مبلغ  طرح هجرت، مبلغان آزاد، روحانیون مستقر و ۲۰۰ مبلغ طرح امین در مدارس اشاره وعنوان کرد: ۳۲۰ استاد در حوزه علمیه در استان نیز مشغول تحصیل علوم دینی هستند.

او با اشاره به سابقه درخشان حوزه علمیه فارس و تربیت بزرگانی از عرصه علم و دانش سخن گفت که برخی تبدیل به چهره بین‌المللی شده‌اند و افزود: افتخار می‌کنیم که حوزه کهن و پرستاره‌ای داشته‌ایم که همچنان می‌درخشد.

استوار میمندی تصریح کرد: شیراز در میان اندیشمندان به دلیل حوزه علمیه فارس معروف به دارالعلم شده است و اگر امروز دانشگاه‌های شیراز جایگاه ویژه‌ای در سطح کشور دارند، حوزه علمیه فارس نیز ۴۰۰ سال اعتبار شیراز محسوب می‌شود که از بزرگانی می‌آمدند تا علوم خود را تکمیل کنند.

او خاطرنشان کرد: اگرچه ما امروز با گذشته فاصله داریم، اگر چه شاهد افول هستیم اما ظرفیت‌های مطلوبی داریم،ث. به عنوان مثال؛ امروز ۲ هزار و ۵۰۰ طلبه استان فارس در شهر قم مشغول به فعالیت‌های علمی و دینی هستند.

مدیر حوزه علمیه فارس با بیان اینکه امروز استان فارس پس از خراستان و قم، در میان همه استان‌ها دومین استان پرتعداد است، در خصوص وحدت حوزه و دانشگاه نیز گفت: حداقل چهار و پنج تفسیر برای حوزه و دانشگاه وجود دارد، البته همه این‌ها مطلوب است اما آیا کافی است یا نه؟ تفسیر نخست که از فرمایشات ابتدایی امام راحل محسوب می‌شود این است که باید در کنار هم زیست مسالمت آمیز داشته باشند.

استوار میمندی با بیان اینکه وحدت بر محور دغدغه‌ها و اهداف مشترک یکی دیگر از تفاسیری است که در خصوص حوزه و دانشگاه وجود دارد، اظهار کرد: برگزاری همایش‌ها و سمینار ها می‌تواند تحقق بخش این معنا باشد.همچنین تفسیر سوم نیز وحدت با محوریت کارویژه‌های مشترک است که نه تنها یک همایش گرفته شود و دغدغه‌ها را فریاد بزنند بلمه کار عملیاتی نیز انجام شود.

او ادامه داد: تفسیر چهارم وحدت میان حوزه و دانشگاه، وحدت با محوریت فلسفه واحد است.همه علوم یک فلسفه‌ای دارند، علومی که دارای فلسفه غربی هستند باید با فلسفه توحید اسلامی محقق شوند همانگونه که قرآن و عترت را فلسفه واحد تعریف می‌کند.

مدیر حوزه علمیه فارس عنوان کرد: امروز در ۱۶ حوزه دانشی بیش از ۴۰۰ رشته و گرایش تخصصی تعریف شده که طلاب بتوانند در این رشته‌ها تخصص لازم را کسب کنند.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 42

تولیدکنندگان نفت محتاط بمانند

منتشر شده

در

توسط

تولیدکنندگان نفت محتاط بمانند

عربستان سعودی از اعضای گروه اوپک پلاس که آماده می‌شوند افزایش بیشتر تولید نفت را در نشست ماه آینده بررسی کنند، دعوت کرد احتیاطشان را حفظ کنند.

 به گزارش ایسنا، قیمتهای نفت تحت تاثیر بهبود تقاضا و محدودیت عرضه گروه اوپک پلاس، در معاملات نیویورک به بالای مرز ۶۰ دلار در هر بشکه صعود کرده که بالاترین قیمت در بیش از یک سال اخیر است. با این حال ادامه روند همه گیری ویروس کرونا، باعث شده ابهامات به قوت خود باقی بمانند و کاهش تولید نفت به دلیل طوفانهای قطبی در آمریکا بعید است ادامه پیدا کند.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی، روز چهارشنبه در کنفرانس آنلاینی که از سوی مجمع انرژی بین المللی در ریاض برگزار شد، اظهار کرد: ما در مقایسه با یک سال پیش در موقعیت بسیار بهتری قرار داریم اما باید بار دیگر نسبت به رضایت از وضعیتمان هشدار دهم. ابهامات بسیار بالایی وجود دارد و بایستی فوق‌العاده محتاط باشیم. وی همچنین گفت: باید به آن دسته از افراد که تلاش می‌کنند حرکت بعدی اوپک پلاس را پیش‌بینی کند بگویم سعی نکنید غیرقابل پیش بینی را پیش بینی کنید.

وزیران گروه اوپک پلاس به ریاست مشترک عربستان سعودی و روسیه روز چهارم مارس برای تصمیم گیری درباره تسهیل بیشتر محدودیت عرضه دیدار خواهند کرد. این گروه در حال حاضر تولیدش را بیش از ۷ میلیون بشکه در روز معادل حدود ۷ درصد از عرضه جهانی محدود کرده و قرار است امسال حدود یک و نیم میلیون بشکه در روز از محدودیت مذکور را احیا کند که این اقدام با توجه به شرایط بازار انجام خواهد گرفت.

ریاض و مسکو درباره روند احیای محدودیت عرضه اختلاف نظر دارند و روسیه به طور کلی اشتیاق بیشتری برای ازسرگیری سریع تولید دارد. هنگامی که اعضای اوپک پلاس ماه گذشته دیدار کردند سعودی‌ها به طور یک جانبه کاهش تولید داوطلبانه به میزان یک میلیون بشکه در روز در ماه های فوریه و مارس را اعلام کردند.

افزایش قیمتهای نفت باعث نگرانی واردکنندگان بزرگ شده است. دارمندرا پرادهان، وزیر نفت هند که یکی از بزرگ‌ترین خریداران نفت اوپک است، در همین کنفرانس اعلام کرد قیمتهای بالاتر نفت به روند احیای اقتصاد جهانی آسیب خواهد زد.

هشدارهای شاهزاده عبدالعزیز نشان می دهد که در جلسه آینده اوپک و متحدانش بحث دیگری به وجود خواهد آمد.

عراق که یکی از اعضای موافق با افزایش تولید در اوپک پلاس است، هفته گذشته اعلام کرده بود این گروه احتمالاً در نشست ماه آینده حفظ سطح فعلی تولید را انتخاب خواهد کرد.

روسیه و امارات متحده عربی که در دیدارهای گذشته اوپک پلاس خواستار افزایش تولید شده بودند، هنوز نظرات خود را ابراز نکرده اند. با این حال اظهارنظر روز چهارشنبه وزیر انرژی عربستان سعودی نشان می‌دهد که این کشور تمایل دارد محدودیت عرضه فعلی حفظ شود.

در این بین، روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از مشاوران سعودی گزارش کرد عربستان سعودی قصد دارد تولید نفت را در ماههای آینده افزایش دهد. انتظار می‌رود عربستان در نشست هماهنگی سیاست تولید در ماه  آینده برنامه‌هایش را به تولیدکنندگان اوپک اعلام کند.

آمار رسمی منتشره در وب سایت سازمان JODI نشان داد صادرات نفت عربستان سعودی در دسامبر سال ۲۰۲۰ برای ششمین ماه متوالی رشد کرده و به بالاترین میزان در ۸ ماهه اخیر رسیده است. صادرات این کشور در دسامبر به ۶.۴۹۵ میلیون بشکه در روز رشد کرد که بالاترین میزان از آوریل سال ۲۰۲۰ و بالاتر از ۶.۳۵ میلیون بشکه در روز در نوامبر بود. مجموع صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی عربستان سعودی در دسامبر به ۷.۷۱ میلیون بشکه در روز رشد کرد.

طبق آمار رسمی، تولید پالایشگاهی عربستانی سعودی در دسامبر ۰.۴ درصد کاهش یافته و به ۲.۳۳ میلیون بشکه در روز رسید و مصرف مستقیم نفت ۵۳ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرد و به ۲۶۷ هزار مشکل در روز رسید. تولید نفت این کشور تغییر چندانی نداشت و در ۸.۹۸ میلیون بشکه در روز ایستاد.

بر اساس گزارش رویترز، محمد بارکیندو دبیر کل اوپک در همین نشست اظهار کرد: دلایلی برای خوشبینی وجود دارد که سال ۲۰۲۱ سال احیا خواهد بود اما ابهامات متعدد دیگری پیش رو قرار دارند. وی همچنین گفت چشم انداز پیک مصرف نفت در افق نزدیک دیده نمی شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 42

صادرات اقلام شوینده و صابون آزاد شد

منتشر شده

در

توسط

صادرات اقلام شوینده و صابون آزاد شد

صادرات انواع صابون و شوینده‌ها تا اطلاع ثانوی بلامانع است.

به گزارش ایسنا، بر اساس نامه سعید عباسپور، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) به گمرک ایران صادرات انواع صابون ذیل تعرفه ۳۴۰۱ و انواع شوینده‌ها تحت ردیف تعرفه های ۳۴۰۲۲۰۱۰، ۳۴۰۲۲۰۲۹ و ۳۴۰۲۲۰۹۰ تا اطلاع ثانوی با رعایت سایر ضوابط و مقررات مربوطه بلامانع است.

پیش‌تر هم ستاد تنظیم بازار با صادرات صابون رختشویی تا اطلاع ثانوی موافقت کرده بود.

حدود ۱۰ روز پیش هم سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از رفع ممنوعیت صادرات آب ژاول و تسریع در ثبت سفارش ملت بلون خبر داد و برای درخواست سازمان غذا و دارو مبنی بر قیمت گذاری اقلام ضدعفونی کننده با پایه الکلی دارای پروانه دائم با کاربرد در مراکز درمانی و بیمارستانی نیز شرایط جدیدی اعلام کرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها