با ما همراه باشید

اخبار 41

تعامل با منطقه ویژه اقتصادی بم در حوزه سرمایه گذاری

منتشر شده

در

 تعامل با منطقه ویژه اقتصادی بم در حوزه سرمایه گذاری

ایسنا/کرمان مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان از تعامل با منطقه ویژه اقتصادی بم در حوزه سرمایه گذاری و استفاده از ظرفیت های شرق استان کرمان برای افزایش سرمایه گذاری در منطقه ویژه رفسنجان خبر داد.

به گزارش ایسنا، روح الله بهرامشاهی، امروز ۲۸ آذر در دیدار با مدیر اجرایی منطقه ویژه اقتصادی بم اظهار کرد: فصل مشترکی بین مناطق ویژه اقتصادی رفسنجان و بم ایجاد می کنیم و امیدواریم بتوانیم با تعامل با یکدیگر ضمن افزایش سرمایه گذاری، به رونق دو شهرستان و افزایش اشتغال زایی کمک کنیم.

وی بیان کرد: سازمان مسؤول منطقه رفسنجان، شرکت زرینه مس است و در دوره مدیریت جدید قصد داریم بخش بازرگانی منطقه را فعال کنیم که در این زمینه دو طرح صادرات مس و لجن آندی که حاشیه سود بسیاری دارد را مدنظر قرار دادیم.

وی با تأکید بر معرفی منطقه به شهرستان، سرمایه گذاران، شرکت مس و صندوق بازنشستگی مس که در دوره قبل به خوبی انجام نشده بود، ابراز امیدواری کرد و افزود: با رویکرد جدیدی که اتفاق افتاده شاهد سرمایه گذاری های بیشتری در منطقه رفسنجان باشیم.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان با اشاره به اینکه ماینرها مصرف بالایی در حوزه برق دارند، تصریح کرد: شورای عالی مناطق مجددا نامه نگاری کرده که سه ماه دیگر فعالیت ماینرها متوقف باشد.

مدیر اجرایی منطقه ویژه اقتصادی بم نیز با اشاره به تأسیس ارگ جدید، مهمترین بحث مناطق ویژه را مشکل درآمدزایی آنها عنوان کرد و گفت: ما بیشتر زمین های خود را ۲۰ سال قبل با قیمت های ناچیز فروختیم.

شهرام فهمی افزود: در ارگ جدید محوریت روی درآمدزایی بوده و درآمدزایی با محوریت سرمایه گذاری خاص که تمرکز ما روی خودروسازی است، توانسته مجموعه را سرپا نگه دارد.

وی با بیان اینکه منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان با محوریت مس می تواند حرکت کند و موفق باشد، ادامه داد: منطقه بم با دریافت عوارض منطقه ای از هر خودرو یا محصول درآمدزایی می کند و هر چه تولید بالا می رود درآمد ما به همان نسبت خوب می شود.

وی عنوان کرد: سال ۹۶ به میزان ۱۲۰ هزار دستگاه خودرو تولید کردیم، سال ۹۷، ۸۰ هزار دستگاه، سال  ۹۸، ۴۰ هزار، سال ۹۹، ۳۰ هزار امسال تاکنون ۳۳ هزار دستگاه تولید شده که امیدواریم امسال حرکت بیشتری صورت گیرد.

مدیر اجرایی منطقه ویژه اقتصادی بم با ذکر این مطلب که دومین فعالیت متمرکز ما روی خرماست، ادامه داد: قوانین ناقص مناطق مشکل زاست. خیلی اختیارات به مناطق داده شده اما عملا از لحاظ اجرا برای کسی شناخته شده نیست.

وی عنوان کرد: یکی از مسائل، پروانه های بهره برداری بود که سالیان سال صادر می کردیم اما بانک ها و دستگاه ها آن را نمی شناختند. بعد از پیگیری های مکرر پروانه ها رسمیت پیدا کردند و مناطق، خودشان پروانه های معتبر صادر می کنند. در بقیه مسائل ازجمله قانون کار اداره کار، بحث مسائل سخت و زیان آور هنوز استان روی آن نظر می دهد، در حالی که خودمان در منطقه کمیته داریم، ضمن اینکه مسائلی از جمله ثبت شرکت ها مشکل دیگری بود.

فهمی بیان کرد: در حوزه زیرساخت ها خودمان خودکفا هستیم. ما متقاضی مزرعه ماینر داریم اما سیستم برق مختص این نوع فعالیت نداریم و به همین منظور زیر بار نرفتیم.

وی فروش زمین برای درآمدزایی در مناطق را خطرناک ترین نوع فعالیت برای مناطق ویژه دانست و تأکید کرد: مناطق ویژه اگر محور درآمدی برای خودشان تعریف نکنند محکوم به توقف و شکست هستند، لذا می طلبد که منطقه رفسنجان از مس، درآمد در گردش تعریف شده داشته باشد.

مدیر اجرایی منطقه ویژه اقتصادی بم با اشاره به اینکه ۱۰ هزار فرصت اشتغال در منطقه داریم و الان ظرفیت ۶ کارخانه و تولید ۳۵۰ هزار دستگاه و ۳۰ هزار فرصت اشتغال داریم که تحریم ها مانع  از تحقق این موضوع شده است، گفت: در خصوص ارتباط با منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان اعلام آمادگی می کنیم.

وی همچنین اضافه کرد: سرمایه گذاران بومی منطقه ویژه رفسنجان را با منطقه بم در رابطه با قطعه سازی ها هماهنگ کنید و روی این محور می توانیم با هم در این حوزه همکاری کنیم چون خودروسازان در روی قطعه خودرو یا شیشه و لاستیک بومی سازی کنند به نفعشان است، به شرط آنکه قطعه استاندارد تولید شود.

حجت الاسلام دانشی، امام جمعه بم نیز در دیدار با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان گفت: مجموعه صنعتی بخش خصوصی کشور در بم مستقر است و ظرفیت خیلی بالایی دارد، اما متأسفانه عمدتا صنعت مونتاژ است، که اگر بخواهیم شاهد ارتقاء هرچه بیشتر صنعت به ویژه خودرو باشیم، باید تولید داخل را بیشتر تقویت کنیم؛ ضمن اینکه از دانش و فناوری خارج از کشور هم استفاده کنیم.

امام جمعه بم خاطرنشان کرد: حضور شما می تواند گام اول باشد چون فرصت های سرمایه گذاری در مجموعه شرق استان کرمان وجود دارد. مجموعه شرق استان قابلیت های زیادی دارد به ویژه در بحث محصول خرما، که در سایه این تعاملات می توانیم به تقویت صنایع تبدیلی خرما کمک کنیم.

روح الله بهرامشاهی مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان نیز از ارتباط با مدیران اقتصادی شهرستان بم یاد و تصریح کرد: طرحی برای منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان در دستور کار داریم که انبارهای مجهزی برای محصولات کشاورزی  ایجاد کنیم که با توجه به زیرساخت فرودگاه در حوزه صادرات بتوانیم کمک کنیم.

منبع: ايسنا

اخبار 41

مهلت دفاع ازپایان‌نامه دانشجویان دانشگاه تهران تمدید شد

منتشر شده

در

توسط

مهلت دفاع ازپایان‌نامه دانشجویان دانشگاه تهران تمدید شد

معاونت آموزشی دانشگاه تهران طی اطلاعیه‌ای تاریخ دفاع از رساله یا پایان‌نامه مربوط به نیمسال اول سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ را اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، معاونت آموزشی دانشگاه تهران اعلام کرد؛ بر اساس مصوبه شورای آموزشی این دانشگاه، با تمدید زمان برگزاری جلسه دفاع از رساله یا پایان‌نامه بدون ایجاد نیمسال و اخذ شهریه تا تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۹ موافقت شد.

همچنین دانشجویان مذکور مشمول خدمت وظیفه عمومی که در سنوات ارفاقی هستند و مدت معافیت تحصیلی آنان به پایان رسیده، موظف هستند تا پایان نیم سال اول سال تحصیلی جاری (۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۹) از رساله یا پایان‌نامه خود دفاع کنند.

بر این اساس در صورت دفاع پس از این تاریخ (تا تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۹) عواقب ناشی از عدم تأیید سازمان وظیفه عمومی ناجا به عهده آنان بوده و قصوری متوجه دانشگاه تهران نخواهد بود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 41

آیت الله علوی گرگانی درگذشت پدر وزیر اطلاعات را تسلیت گفت

منتشر شده

در

توسط

آیت الله علوی گرگانی درگذشت پدر وزیر اطلاعات را تسلیت گفت

ایسنا/قم آیت الله سید محمد علی علوی گرگانی از مراجع تقلید در پیامی درگذشت آیت الله سید رضی علوی پدر حجت الاسلام و المسلمین سید محمود علوی وزیر اطلاعات را تسلیت گفت.

در این پیام آمده است: جناب مستطاب حضرت حجة الاسلام و المسلمین آقای حاج سید محمود علوی وزیر محترم اطلاعات سلام علیکم درگذشت والد معظم، عالم پارسا و جلیل القدر حضرت آیت الله آقای حاج سید رضی علوی رحمه الله موجب تاثر و تالم گردید. اینجانب این ضایعه را به جنابعالی و ارادتمندان و بیت آن عالم محترم تسلیت گفته و مغفرت و رحمت الهی را برای آن عالم بزرگوار از خداوند مسالت مینمایم.

آیت الله سید رضی علوی از پیشگامان انقلاب اسلامی ظهر ۳۰ بهمن‌ماه جاری در سن ۹۷ سالگی  درگذشت.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 41

افزایش دو برابری وام دستیاری در سال آینده/دانشجویان دارای مشکل مالی به ما مراجعه کنند

منتشر شده

در

توسط

افزایش دو برابری وام دستیاری در سال آینده/دانشجویان دارای مشکل مالی به ما مراجعه کنند

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت از رشد ۵۰ درصدی وام هایی دانشجویی خبر داد و گفت: آن دسته از دانشجویانی را که به دلیل مشکلات مالی، دچار پریشانی‌های روحی هستند به حوزه رفاهی دانشگاه خود مراجعه نمایند تا در حد بضاعت از این دانشجویان حمایت مالی شود.

به گزارش ایسنا، مهندس بهروز رحیمی در جمع فعالان نهادهای دانشجویی با بیان این‌که طی دو سال گذشته معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تلاش داشته است تا در حوزه بهبود زیرساخت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی حرکت کند، خاطرنشان کرد: بیش از ۶۷ پروژه خوابگاهی نیمه کاره در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور وجود دارد که به همت این معاونت طی اقداماتی حمایتی در حال تکمیل است.

وی با تاکید براینکه۲۰ هزار تخت دانشجویی به ظرفیت خوابگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی افزوده خواهد شد،اضافه کرد: با تکمیل ۶۷ خوابگاه نیمه‌کاره عنوان شده، ظرفیتی بالغ بر ۲۰ هزار تخت دانشجویی به ظرفیت تخت‌های خوابگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اضافه خواهد شد.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت به انجام سفرهای استانی معاون فرهنگی وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: حضور در همه دانشگاه‌ها و حضور در جمع دانشجویان از سوی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، نشان دهنده توجه ویژه این معاونت به حوزه‌های مختلف فرهنگی و دانشجویی از جمله وضعیت تغذیه، خوابگاه‌ها، وضعیت رفاهی و فرهنگی دانشجویان است. در این میان بودجه‌های حوزه‌های فرهنگی دانشجویی طی این دو سال تغییرات بسیار خوبی پیدا کرده است که امیدواریم اثر آن در سال‌های آتی در حوزه‌های مختلف فرهنگی و دانشجویی قابل مشاهده خواهد بود.

رحیمی با بیان این‌که عمده وظایف ما وظایف مالی و اداری است، بیان داشت: موفقیت‌هایی که در حوزه‌های فرهنگی و دانشجویی طی این دو سال احساس شده است، می‌تواند در سنوات آتی، انقلابی در حوزه‌های فرهنگی و دانشجویی ایجاد کند.

این مقام مسؤول از برگزاری جشنواره‌های دانشجویی به عنوان فضایی برای دیده شدن دانشجو یاد کرد و بیان کرد: برگزاری جشنواره‌های دانشجویی با این وجود که ممکن است از لحاظ اجرایی دارای مشکلاتی باشد اما نماد حضور دانشجویان است که اگر این فرصت را نیز از دانشجویان بگیریم دیگر عرصه‌ای برای دیده شدن ندارند.

رحیمی ‌گفت به رشد ۵۰ درصدی کلیه وام‌های دانشجویی اشاره کرد و بیان داشت: امروز می‌توانیم ادعا کنیم که در کلیه وام‌های دانشجویی و کلیه بودجه‌هایی که بر اساس سرانه در طول سال به دانشجویان از محل این منابع، وام پرداخت می‌شد، نسبت به ابتدای سال ۹۸ رشد ۳ برابری داشته‌ایم. در این بین دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تا به امروز ۱۰ میلیارد تومان بودجه برای ارایه وام به دانشجویان خود دریافت کرده است.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت به موفقیت‌های حاصله در حوزه وام دستیاری و ارایه این وام به مبلغ ۱۵ میلیون تومان اشاره کرد و گفت: این خبر خوش را به دستیاران عزیز خواهیم داد که مبلغ این وام در سال آینده دو برابر خواهد شد.

به گزارش مفدا، وی در حوزه بیمه تکمیلی دانشجویان دستیاری از رسیدن خبرهای خوش در آینده نزدیک خبر داد و متذکر شد: نگاه مجموعه فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، همراهی و همیاری با دانشجویان است و به واقع تلاش می‌کند تا به هر اندازه که در توان خود می‌بیند در مسیر رفع مشکلات این عزیزان حرکت کند.

این مقام مسؤول در پایان در خصوص مشکلات روحی و روانی دانشجویان در حوزه سلامت روان گفت: آن دسته از دانشجویانی را که به دلیل مشکلات مالی، دچار پریشانی‌های روحی هستند به حوزه رفاهی دانشگاه خود مراجعه نمایند و دانشگاه‌ها نیز این افراد را به ما معرفی کنند تا صندوق رفاه دانشجویان در حد بضاعت از این دانشجویان حمایت مالی شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها