با ما همراه باشید

اخبار 56

“تغییر در سیاست آمریکا صدقه بایدن نیست، ثمره مقاومت یمنی‌هاست”

منتشر شده

در

"تغییر در سیاست آمریکا صدقه بایدن نیست، ثمره مقاومت یمنی‌هاست"

تحلیلگر سرشناس جهان عرب در سخنانی به ملت یمن هشدار داد که به دولت جدید آمریکا دل نبندند و این مسئله را فراموش نکنند که جنگ یمن در ماه‌های آخر دوره دولت باراک اوبامای دموکرات آغاز شد و این تحول راهبردی در سیاست خارجی دولت جدید آمریکا نتیجه مقاومت ملت یمن است نه صدقه ای از طرف بایدن برای آنها.

به گزارش ایسنا، عبدالباری عطوان، نویسنده و تحلیلگر مشهور جهان عرب و سردبیر روزنامه رأی الیوم با انتشار یادداشتی درباره اظهارات اخیر جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا درباره سیاست خارجه کشورش در قبال خاورمیانه نوشت: «سخنرانی پنجشنبه جو بایدن که در آن درباره سیاست خارجی خود، به ویژه در خاورمیانه صحبت کرد توجه همه را به خود جلب کرد؛ چراکه وی در این سخنرانی بر آزادی‌های دموکراتیک، حقوق بشر، پایان حمایت کشورش از عملیات نظامی ائتلاف تحت هدایت سعودی‌ها در یمن‌، توقف فروش سلاح و مهمات به عربستان، توصیف این جنگ شش ساله به عنوان یک فاجعه انسانی و استراتژیک و تأکید بر پایان هرچه سریعتر آن تمرکز کرد.

دو طرف اصلی بیش از دیگران از این سخنرانی استقبال کردند و امیدوار به دولت جدید آمریکا شدند؛ طرف اول بیش از ۳۰ میلیون یمنی بودند که تحت محاصره سخت زندگی می‌کنند و ۸۰ درصد آنها دلیل به جنگی که جان صدها هزار نفر را گرفته است و قحطی، زندگی‌شان به کمک‌های بشردوستانه گره خورده است.

طرف دوم هم زندانیان سیاسی در زندان‌های کشورهای عربی به ویژه در کشورهای هم‌پیمان واشنگتن هستند که به حمایت آمریکا دل بسته‌اند. آزادی دو زندانی در عربستان طی روزهای گذشته که دارای تابعیت آمریکا بودند و به اتهام تروریسم بازداشت شده بودند و همچنین آزاد کردن خبرنگار شبکه الجزیره در مصر اتفاقی نبود و پیش بینی می‌شود که این آزادی‌ها شامل بازداشت شدگان سعودی؛ ازجمله برخی شاهزاده‌های سعودی و فعالان حقوق بشر مانند لجین الهذلول و همکارانش و همچنین مبلغان مانند شیخ سلمان العوده شود.

معاملات تسلیحاتی به ارزش صدها میلیارد و پاداش عادی سازی روابط با دولت اشغالگر اسرائیل دیگر برای دولت جدید آمریکا که به دنبال ترمیم اثرات فاجعه بار سیاست‌های دولت قبلی در جهان و تلاش برای بازگرداندن موقعیت رهبری آمریکا است، در اولویت نیست.

دولت ترامپ در ازای سرپوش گذاشتن بر نقض آشکار حقوق بشر و جنایات جنگی مرتکب شده در یمن و همچنین حمایت از جنگ علیه یمن حدود یک تریلیون دلار از عربستان سعودی و دیگر کشورهای حاشیه خلیج (فارس) باج گرفت و به نظر می‌رسد که دولت جدید دموکرات آمریکا می‌خواهد با شروع تلاش برای پایان دادن به فاجعه انسانی در یمن، پاکسازی زندان‌ها و باز کردن پرونده‌های حقوق بشر در این کشورها از شر این میراث خلاص شود.

بایدن با اتخاذ چنین سیاست‌هایی به یمنی‌ها صدقه نمی‌دهد و این تحول راهبردی در سیاست خارجی دولت جدید آمریکا در وهله نخست به پایداری ملت یمن، ایستادگی در برابر متجاوزان و برخورداری از  قدرت به ویژه سامانه‌های موشکی توسعه یافته در چارچوب سیاست دفاع از خود باز می‌گردد.

ما نمی‌دانیم که دولت بایدن طی ماه‌های آینده پس از تعهد به توقف فروش اسلحه و تعیین تیموتی لیندر کینگ به عنوان فرستاده ویژه یمن چه اقداماتی در یمن انجام خواهد داد.

به برادران یمنی هشدار می‌دهیم که بیش از حد خوش بین نباشند و دل به دولت جدید آمریکا نبندند، زیرا نباید فراموش کنند که جنگ یمن در ماه‌های آخر دوره دولت باراک اوبامای دموکرات آغاز شد و جهان دیگر به دولت‌های آمریکا اعتمادی ندارد به ویژه اینکه در مدیریت بحران کرونا شکست خورده و با چالش‌های داخلی بیشتری نسبت به دولت‌های گذشته آمریکا مواجه است و از این رو یمنی‌ها باید صبر راهبردی را ادامه دهند.

برادران یمنی باید از تجربه مذاکرات ایران استفاده کنند و سقف خواسته‌های خود را از دولت آمریکا بالا ببرند. ایران با نصب سانتریفیوژهای جدید آماده مذاکره در مورد بازگشت به توافق هسته‌ای شد و قبل از گشودن هر کانال برای مذاکره خواستار لغو کامل تحریم‌ها شده است.

نمی‌توان تصور کرد که جنگ یمن به زودی و پیش از بحران توافق هسته‌ای، بازگشت ثبات و استقرار به سوریه و ایجاد راه حل عادلانه برای مسئله فلسطین پایان یابد؛ چراکه تمامی این مسائل خاورمیانه با یکدیگر در ارتباط بوده و نمی‌توان آنها را از هم جدا و بی‌ارتباط دانست و دولت آمریکا نیز باید این حقیقت را بپذیرد.

توقف تجاوز، رفع محاصره و بازگشایی فرودگاه‌ها مشروع‌ترین خواسته‌هایی است که باید در اسرع وقت برای دستیابی به یک راه حل مقدماتی برای بحران یمن برآورده شود، در غیر این صورت جنگ ادامه خواهد یافت و مردم یمن حتی اگر دولت بایدن از موضع خود عقب نشینی کند و معاملات نظامی با ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی را از سر بگیرد، این جنگ را نخواهند باخت؛ چراکه کمک‌های قابل توجه زمان ترامپ این واقعیت را تغییر نداد و همچنین در پایان یافتن جنگ به نفع ائتلاف سعودی ـ اماراتی موفق نبود.

جنگ علیه یمن که از شش سال قبل آغاز شده است، تصمیمی اشتباه بود که باید سریعاً اصلاح شود. امارات در نخستین و قویترین اعلام گسست از شریک سعودی خود و پیش از دیگر طرف‌ها این معادله را درک کرده و دقایقی پس از موضع گیری بایدن از زبان انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه خود اعلام کرد که از یمن خارج شده و  در اکتبر ۲۰۱۹ مداخله نظامی در این کشور را متوقف کرده است.

آری، بایدن در سخنرانی خود بر حمایت از عربستان در راستای مقابله با موشک‌هایی که به سمت این کشور شلیک می‌شوند، تأکید کرد و درباره حفاظت از امنیت و ثبات آن صحبت کرد، اما ما به چنین جملاتی در سخنرانی‌های غربی عادت کرده‌ایم و حتی اگر اینگونه که ما فکر می کنیم نیز نباشد، این حمایت “رایگان” و مجانی نخواهد بود و هزینه‌های هنگفتی مانند تخلیه زندان‌ها از زندانیان سیاسی و اصلاحات در بدنه نظام حاکم عربستان برایشان به همراه خواهد داشت.

تأسف آور است که زندانیان سیاسی در زندان‌های کشورهای عربی از ترس دولت جدید آمریکا و تنها دو هفته پس از سرکار آمدن و نخستین سخنرانی رئیس آن صورت بگیرد اما در هر صورت اوضاع جهان عرب خوب نیست.»

انتهای پیام

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 56

اعلام وضعیت هشدار در شمال هند در پی شکستن یخچال طبیعیِ هیمالیا

منتشر شده

در

توسط

اعلام وضعیت هشدار در شمال هند در پی شکستن یخچال طبیعیِ هیمالیا

در پی شکسته شدن بخشی از یخچال طبیعی هیمالیا، مقامات هندی در برخی مناطق شمالی این کشور وضعیت هشدار اعلام کردند.

به گزارش ایسنا، مقامات هندی اعلام کردند: در پی شکسته شدن بخشی از یخچال طبیعی هیمالیا و جاری شدن سیلاب شدید از ساکنان روستاهای حاشیه رودخانه ها درخواست کردند تا خانه های خود را تخلیه کنند.

گفته شده یخچال طبیعی بزرگ در ایالت اوتارخند در شمال هند شکسته شده و باعث بروز بهمن در نزدیکی یک پروژه برق آبی شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک نیوز، صدها نیروی پلیس مرزی برای انجام عملیات نجات به منطقه اعزام شده اند. احتمال تلفات انسانی در این حادثه وجود دارد

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 56

برگزاری بزرگداشت آیت‌الله سیدرضا فاضلیان در همدان

منتشر شده

در

توسط

برگزاری بزرگداشت آیت‌الله سیدرضا فاضلیان در همدان

ایسنا/همدان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان گفت: مراسم بزرگداشت فاضل عارف حضرت آیت الله سید رضا فاضلیان در همدان برگزار می‌شود.

احمدرضا احسانی اظهار کرد: وی از یاران راستین امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی بوده و در دوران دفاع مقدس نقش بسزایی در بسیج مردم و ترویج روحیه ایثار و شهادت در جامعه داشت.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، وی با بیان اینکه آیت الله فاضلیان سال ۱۳۶۱ با حکم امام خمینی(ره) به‌عنوان امام‌جمعه ملایر منصوب‌ شد، افزود: وی پس از ۳۴ سال عهده داری این مسئولیت، شهریورماه سال ۱۳۹۵ از این سمت کناره گیری کرده و آبان ماه امسال بعد از گذراندن یک دوره بیماری، دار فانی را وداع گفت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان با بیان اینکه مراسم بزرگداشت این عالم ربانی روز چهارشنبه  ۳۰ بهمن ماه برگزار خواهد شد، خاطرنشان کرد: این مراسم با حضور و سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد، امام جمعه محترم موقت تهران و با حضور علما و روحانیون و شخصیت های برجسته کشوری در سالن مجتمع فرهنگی و هنری بوعلی سینا برگزار می شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 56

تاثیرات نامطلوبی که مصرف بی‌رویه کودهای شیمیایی بر آب و خاک می‌گذارند

منتشر شده

در

توسط

تاثیرات نامطلوبی که مصرف بی‌رویه کودهای شیمیایی بر آب و خاک می‌گذارند

ایسنا/چهارمحال و بختیاری عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد گفت: اگر مصرف کودهای شیمیایی زیاد شود سبب شوری خاک شده که این مسئله خود به تدریج سبب اثرات منفی مانند کاهش عملکرد گیاه، جذب‌نشدن برخی از عناصر مانند پتاسیم و مشکل در جذب آب می‌شود و گیاه با صرف انرژی بیشتر، آب مورد نیاز خود را جذب می‌کند، به‌علاوه کودها می‌توانند به آب‌های زیرزمینی نفوذ پیدا کرده و بر سلامتی انسان، اثر بدی بگذارد.

رحیم برزگر در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه کودها به چند دسته تقسیم‌بندی می‌شوند، اظهار کرد: از نظر نوع عناصری که در کودها وجود دارد ممکن است کودها، نیتروژن‌دار، فسفردار، آهن‌دار، پتاسیمی، منیزیمی، گوگردی و کلسیمی باشند.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه کودها ممکن است اسیدزا، قلیازا یا خنثی باشند، افزود: برخی از کودها ممکن است خالص باشند و برخی دیگر دارای ناخالصی زیادی هستند.

این مدرس دانشگاه در خصوص استفاده از چه نوع کود برای زمین کشاورزی یا گلخانه توضیح داد: این مسئله بستگی به نوع خاک، نوع محصول و نوع کشت داشته، برخی از کودها را می‌توان برای زمین استفاده کرد اما حق استفاده از آن‌ها در گلخانه وجود ندارد، چرا که در گلخانه میزان برداشت محصول زیاد است و اگر محصول برداشتی، خوراکی باشد در این نوع کشت‌ها باید از کود با خلوص بالا و عناصر سنگین کم و قابل حل در آب استفاده کرد.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد ادامه داد: برای زمین کشاورزی که کشت آن خاکی است، می‌توان از کودهایی با ناخالصی بیشتر استفاده کرد، چرا که در زمین‌های کشاورزی کودها با خاک‌پاش در زمین پخش می‌شوند، این کودها در داخل آب آبیاری حل شده و سپس استفاده می‌شوند و اگر در آب حل نشوند ممکن است باعث گرفتگی قطره‌چکان‌ها شود.

برزگر تاکید کرد: بستگی به اینکه کشت در گلخانه از نوع خاکی یا هیدروپونیکی باشد، نوع کود مصرفی مشخص می‌شود، به‌طوری که در کشت‌های هیدروپونیکی از انواعی از کودهای شیمیایی استفاده می‌شود که دارای خلوص بالا بوده و حلالیت بالایی داشته باشند چون به‌مرور در خاک آزاد شده و جذب گیاه می‌شوند.

این مدرس دانشگاه بیان کرد: اگر کشت در زمین کشاورزی باشد، می‌توان از کودهایی استفاده کرد که حلالیت پایینی دارند، چرا که به مرور زمان، عناصر  در داخل خاک  آزاد شده و جذب گیاه می‌شوند، بسته به نوع خاک منطقه و در مناطقی مانند شهرکرد یا مناطق مرکزی ایران که خاک دارای PH قلیایی بوده و یا آهک زیادی دارد از کودهای اسیدزا مانند نیترات آمونیوم، اوره، سولفات آمونیوم و سوپر فسفات تریپل استفاده می‌شود.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه نمی‌توان در زمین‌های آهک‌دار از کود فسفات معمولی استفاده کرد، یادآور شد: چرا که در داخل این نوع کودها مقداری گچ وجود دارد و می‌تواند سبب افزایشPH  خاک شود، برعکس در زمین‌های شمال کشور که خاک‌ها اسیدی هستند، باید از کودهای قلیایی مانند نیترات کلسیم استفاده کرد.

برزگر درخصوص ضرر کودهای شیمیایی تصریح کرد: هرچقدر ناخالصی کود بالاتر باشد، مضرات آن بیشتر است، عناصری مانند سرب، کادمیوم، نیکل در کود شیمیایی وجود داشته و می‌توانند جذب گیاه شوند و مضر هستند.

این مدرس دانشگاه اضافه کرد: اگر مصرف کودهای شیمیایی زیاد شود سبب شوری خاک شده که این مسئله خود به تدریج سبب اثرات منفی مانند کاهش عملکرد گیاه، جذب‌نشدن برخی از عناصر مانند پتاسیم و مشکل در جذب آب می‌شود و گیاه با صرف انرژی بیشتر، آب مورد نیاز خود را جذب می‌کند، به‌علاوه کودها می‌توانند به آب‌های زیرزمینی نفوذ پیدا کرده و بر سلامتی انسان، اثر بدی بگذارد.

وی با بیان اینکه کودهای شیمیایی می‌توانند باعث از بین بردن ساختمان خاک شوند، افزود: به‌علاوه خاکدانه‌ها را از بین برده، تهویه خاک را کاهش داده و ظرفیت نگهداری عناصر غذایی را در خاک کم می‌کنند.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه میزان مصرف کود شیمیایی در گلخانه و زمین قواعد خود را دارد، افزود: اینکه چه گیاهی قرار است کشت شود، چه عناصری در طول دوره رشد از داخل خاک گرفته شود تا گیاه بتواند رشد خود را کامل کند، در میزان مصرف کود موثر هستند.

وی اضافه کرد: در مرحله بعد باید دید در داخل خاک چه میزان عناصر غذایی وجود داشته و گیاه چه میزان عناصر غذایی نیاز دارد، آن‌گاه باید تفاوت این دو مقدار را مشخص کرد و اگر به اندازه نیاز کود مصرف شود مشکلی پیش نمی‌آید.

برزگر در پایان درخصوص کودهای گیاهی خاطرنشان کرد: این نوع کودها به‌دلیل بهبود میزان ماده آلی خاک، افزایش ظرفیت نگهداری عناصر غذایی خاک و نیز اسیدی کردن خاک می‌تواند کمک زیادی در رشد گیاه داشته باشند و کودهای گیاهی در مقایسه با کودهای شیمیایی، معایبی مانند عناصر سنگین و شوری خاک را به دنبال ندارند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها