با ما همراه باشید

اخبار 26

تلاش برای راه اندازی “شبکه تحقیقات سلامت اجتماعی ” و ” انستیتو ملی سیاستگذاری توانبخشی “

منتشر شده

در

تلاش برای راه اندازی "شبکه تحقیقات سلامت اجتماعی " و " انستیتو ملی سیاستگذاری توانبخشی "

رئیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی از تشکیل کمیته ای برای پیگیری و راه اندازی شبکه تحقیقات سلامت اجتماعی با مسئولیت دکتر آمنه ستاره فروزان، عضو هیات علمی گروه رفاه اجتماعی و کمیته ای برای پیگیری مراحل تاسیس انستیتو ملی سیاستگذاری توانبخشی با مسئولیت دکتر فریبا یادگاری، عضو هیات علمی و مدیر توسعه پژوهش این دانشگاه خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر حمیدرضا خانکه این تصمیم را در نشست مشورتی با حضور معاون توسعه مدیریت، مدیر امور پژوهش، مدیر گروه رفاه اجتماعی و چند تن از اعضای هیات علمی حوزه سلامت اجتماعی این دانشگاه و دکتر امیرحسین تکیان، عضو هیات علمی سیاستگذاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران، اعلام کرد.

رئیس دانشگاه همچنین دکتر مهرداد فرخی، معاون توسعه مدیریت دانشگاه را برای کمک و حمایت علمی و اجرایی از دو برنامه مذکور معرفی کرد.

خانکه درابتدای این نشست، برقراری ارتباط بیشتر طی دو سه ماه اخیر با معاونان درمان و تحقیقات وزارت بهداشت و مدیران زیرمجموعه ، و آشنایی هرچه بیشتر آنان با توانمندی علمی و تخصصی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، را مسبب حمایت بیشتر مسئولان از کسب مرجعیت علمی دانشگاه در حوزه های توانبخشی و سلامت اجتماعی دانست.

وی با اشاره به 22 گروه تخصصی آموزشی و هشت مرکز تحقیقات خاص این دانشگاه در حوزه های ” توانبخشی، سلامت اجتماعی و سلامت روان “، گفت: این دانشگاه که زیر نظر وزارت بهداشت فعالیت می کند، دارای رشته هایی از حوزه سلامت اجتماعی ( مانند مرکز عوامل موثر بر سلامت SDH، سالمندی و رفاه اجتماعی ) است که جزو رشته های وزارت علوم هستند و این ترکیب رشته ها در یک دانشگاه، آن را خاص کرده است.

خانکه افزود: انتظار وزارت بهداشت از دانشگاه ما نیز فعالیت هرچه بیشتر در دو حوزه توانبخشی و سلامت اجتماعی است تا خلاء خدمات تخصصی این حوزه ها در دانشگاه های علوم پزشکی کشور، از طریق دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی مرتفع شود.

وی تصریح کرد: دانشگاه ما می تواند اعتباربخشی حوزه توانبخشی و سلامت اجتماعی در سراسر کشور را بعهده بگیرد چرا که توانمندی آن در هیات علمی این دانشگاه وجود دارد، ضمن آنکه گایدلاین های مربوطه را نیز تدوین کرده است.

 

دکتر فریبا یادگاری، مدیر امور پژوهش دانشگاه نیز در سخنان کوتاهی با اشاره به ماموریت دانشگاه در سه حوزه و ظرفیت های آموزشی و پژوهشی موجود، گفت: 22 گروه آموزشی، هشت مرکز تحقیقات که حداقل چهار مرکز در حوزه سلامت اجتماعی فعالیت می کنند و هفت مجله علمی و تخصصی ، از ظرفیت های این دانشگاه است،  چرا که در دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور، یا رشته های توانبخشی و سلامت و رفاه اجتماعی وجود ندارد و یا به گستردگی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی از این رشته ها برخوردار نیستند.

وی پیشنهاد کرد که کسب مرجعیت علمی در این حوزه ها توسط دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی می تواند در سه سطح ” داخل دانشگاه، سطح ملی و بین المللی ” پیگیری شود.

 

دکتر حسن رفیعی، مدیر گروه آموزشی رفاه اجتماعی دانشگاه نیز طی سخنانی با تاکید بر وجود تمایز بین حوزه های سلامت اجتماعی و عوامل اجتماعی موثر بر سلامت SDH و دو فعالیت تفکیک شده در دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، سه تعریف برای ” سلامت اجتماعی ” ارائه داد.

وی اظهار کرد: براساس تعریف اول، مشکلات جسمی ناظر بر حضور فرد در جامعه را سلامت اجتماعی می گویند. تعریف دوم، سلامت فرد را وابسته به جامعه سالم می داند و اگر جامعه سالم باشد، باعث سلامت فرد می شود (که این تعریف SDH  است)، و براساس تعریف سوم، هر شرایط اجتماعی که کیفیت زندگی انسان ها را بالا ببرد و هم عرض با رفاه اجتماعی و … باشد، سلامت اجتماعی است.

رفیعی تاکید کرد که دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی باید روی تعاریف اول و سوم کار کند.

 

دکتر امیرحسین تکیان عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در بخشی از این نشست، به ارائه نقطه نظرو پیشنهادهای خود در ارتباط با شبکه تحقیقات سلامت اجتماعی و انستیتو ملی سیاستگذاری توانبخشی، پرداخت.

وی، ” مشخص کردن داشته ها به لحاظ اطلاعات و امکانات، ترسیم نقشه راه با مشارکت بزرگان، صاحبنظران و متخصصان هر حوزه، ترسیم نقشه پژوهش و ورود به اجرای هر برنامه حداقل در مرحله پایلوت (آزمایشی) ” را به مسئولان و اعضای هیات علمی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی توصیه کرد.

 

دکتر فروزان، دکتر فرخی، دکتر نقی خانی و دکتر شیرازی خواه  اعضای هیات علمی حوزه سلامت اجتماعی دانشگاه نیز در سخنان کوتاهی نقطه نظرهای خود در ارتباط با چگونگی ورود به عرصه سیاستگذاری توانبخشی و سلامت اجتماعی را بیان کردند.

بنا بر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، بیشترین تمرکز این اساتید بر « داشتن تعریف روشنی از ” سلامت اجتماعی ” و مشارکت همه بزرگان، متخصصان و صاحبنظران حوزه های توانبخشی و سلامت اجتماعی در فعالیت شبکه تحقیقات سلامت اجتماعی و انستیتو ملی سیاستگذاری توانبخشی » بود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 26

نظری: قاسمی‌نژاد به عنوان یک استقلالی شرایط مالی باشگاه را درک کند

منتشر شده

در

توسط

نظری: قاسمی‌نژاد به عنوان یک استقلالی شرایط مالی باشگاه را درک کند

سخنگوی باشگاه استقلال می‌گوید امین قاسمی‌نژاد برای پیوستن به این تیم باید شرایط مالی باشگاه را درک کند.

به گزارش ایسنا، حجت نظری درباره آخرین وضعیت محمد دانشگر و فرشید باقری اظهار کرد: درباره این دو بازیکن صحبتی در هیات‌مدیره نشد و تصمیم‌گیری نهایی نشده است.

او همچنین درباره امین قاسمی‌نژاد هم گفت: درباره مالیکت شهرخودرو صحبت وجود دارد و ما نمی‌دانیم باید با کدام مرجع صحبت کنیم. از طرفی با هیات‌فوتبال و از طرف دیگر با حمیداوی صحبت کردیم اما نمی‌دانیم باید کدام عزیر توافق کنیم. البته مذاکرات اولیه انجام شده اما بعد از اینکه موضوع مالکیت باشگاه  شهرخودرو به نتیجه رسید، باید با خود آقای قاسمی‌نژاد هم صحبت کنیم و به توافق برسیم چون اعداد و ارقامی که مطرح شده با شرایط مالی باشگاه امکان پذیر نیست. ما دوست داریم این بازیکن را جذب کنیم اما انتظار داریم آقای قاسمی‌نژاد به عنوان یک استقلالی ببشتر به این باشگاه توجه کنند.

او در پاسخ به این سوال که با این شرایط پرسپولیس چطور توانست با فرشاد فرجی که در تیم شهر خودرو بازی می‌کرد، قرارداد امضا کند، گفت: من اطلاعی ندارم.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 26

دستگیری ۱۶ نفر از عاملان تیراندازی مراسم ترحیم در خرمشهر

منتشر شده

در

توسط

دستگیری ۱۶ نفر از عاملان تیراندازی مراسم ترحیم در خرمشهر

ایسنا/خوزستان فرمانده انتظامی خرمشهر از دستگیری ۱۶ نفر از عاملان تیراندازی مراسم ترحیم در این شهرستان خبر داد.

سرهنگ فرشاد کاظمی در بیان جزئیات این خبر گفت: در پی اعلام مرکز فوریت‎های پلیسی ۱۱۰ مبنی بر تیراندازی افرادی در مراسم فاتحه خوانی در یک محله خرمشهر، بلافاصله دستگیری عاملان تیراندازی در دستور کار پلیس امنیت عمومی و ماموران انتظامی این شهرستان قرار گرفت.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری پلیس، وی افزود: ماموران پلیس با انجام کارهای اطلاعاتی محل اختفای ۱۶ نفر از عاملان تیراندازی را شناسایی و با هماهنگی مرجع قضایی در چند عملیات غافلگیرانه دستگیر کردند.

فرمانده انتظامی خرمشهر با تاکید بر این ‌که تخطی از قوانین و مقررات مربوط به حمل، نگهداری و استفاده از سلاح‌های گرم جرم محسوب می‌شود، تصریح کرد: پلیس علاوه بر نگاه پیشگیرانه، تاکید ویژه‌ای بر فرهنگ‌سازی، آموزش و همکاری سایر نهادها و دستگاه‌های مسئول داشته و بر این باور است که می‌توان سایر رسوم پسندیده را جایگزین رسم غلط تیراندازی در مراسم عزا و عروسی کرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 26

دستگیری کلاهبردار حرفه‌ای ۲۰۰ میلیاردی در چهارمحال و بختیاری

منتشر شده

در

توسط

دستگیری کلاهبردار حرفه‌ای ۲۰۰ میلیاردی در چهارمحال و بختیاری

ایسنا/چهارمحال و بختیاری فرمانده انتظامی چهارمحال و بختیاری از دستگیری کلاهبردار حرفه‌ای با ۲۰ فقره حکم جلب ویژه به اتهام کلاهبرداری و محکومیت مالی به ارزش ۲۰۰ میلیارد ریال خبر داد.

بر اساس گزارش پایگاه خبری پلیس چهارمحال و بختیاری، سردار منوچهر امان اللهی اظهار کرد: در پی صدور ۲۰ فقره حکم جلب ویژه به اتهام کلاهبرداری و محکومیت مالی به مبلغ ۲۰۰ میلیارد ریال برای یک متهم متواری، دستگیری متهم در دستور کار پلیس استان قرار گرفت.

فرمانده انتظامی استان تصریح کرد: کارآگاهان پلیس آگاهی استان، با انجام اقدامات اطلاعاتی چند ماهه، مخفیگاه متهم را در استان مرکزی شناسایی و پس از اخذ نیابت قضایی متهم را در عملیاتی غافلگیرانه دستگیر کردند.

این مقام ارشد انتظامی خاطرنشان کرد: متهم دستگیر شده در بازجویی‌های پلیسی به جرایم خود اعتراف کرد و پس از تشکیل پرونده برای طی کردن مراحل قانونی تحویل مرجع قضایی شد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها