کد خبر : 5999
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۳

تلاش برای سازگاری اسناد آمایش ملی، منطقه ای و استانی

تلاش برای سازگاری اسناد آمایش ملی، منطقه ای و استانی

  رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی گفت: سازگاری و تطبیق اسناد آمایش استانی، ملی و منطقه ای وقت و انرژی زیادی می طلبد و لازم است یک مشاور مادر واحد ملی راهبری یکپارچه این پروژه را در کل کشور به عهده گیرد.  داود بهبودی پیش از ظهر امروز در نخستین جلسه هماهنگی توسعه منطقه

تلاش برای سازگاری اسناد آمایش ملی، منطقه ای و استانی

  رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی گفت: سازگاری و تطبیق اسناد آمایش استانی، ملی و منطقه ای وقت و انرژی زیادی می طلبد و لازم است یک مشاور مادر واحد ملی راهبری یکپارچه این پروژه را در کل کشور به عهده گیرد.

 داود بهبودی پیش از ظهر امروز در نخستین جلسه هماهنگی توسعه منطقه ۲ آمایش کشور، اظهار کرد: طی چند سال گذشته برای تدوین اسناد آمایش ملی و استانی مسیری طولانی و پرفراز و نشیبی طی شده و در این مدت همواره در متدولوژی و ترتیبات این اسناد بحث‌هایی وجود داشته است.

وی افزود: در هر صورت با توجه به تلاش‌های مستمر و ارزشمند دفتر امور برنامه ریزی، نظارت و آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان‌های مدیریت و برنامه ریزی استان‌ها، سند آمایش سرزمین و اسناد آمایش استانی به تصویب شورای عالی آمایش سرزمین رسیده است.

وی بیان کرد: در اسفندماه سال ۱۳۹۹ اسناد آمایش ملی و استان ها تصویب و ابلاغ شد؛ امسال باید اسناد استانی با سند ملی آمایش تطبیق و تعارضات احتمالی رفع شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: هماهنگی‌ اسناد آمایش استان های منطقه باهم و با سند ملی قطعا بسیار زمان بر خواهد بود و صرف انرژی زیادی می طلبد؛ چرا که اسناد استانی دارای پایگاه های داده، دوره مطالعات و افق های زمانی متفاوتی هستند.

وی تاکید کرد: بهتر است یک مشاور مادر واحد ملی راهبری یکپارچه پروژه سند آمایش را در کل کشور به عهده گیرد و نقش تقسیمات کار ملی برای منطقه ها و استان ها را مشخص کند.

بهبودی با اشاره به پایان دولت و شروع کار دولت جدید، افزود: برای پرداختن به کارهای اساسی در مورد آمایش، مقطع کنونی شاید چندان مناسب نباشد؛ باید با تانی رفتار و از موازی کاری های آینده جلوگیری کنیم.

وی یادآور شد: تا زمانی که از لحاظ اداری و نهادی ابزار لازم برای اجرایی شدن آمایش منطقه‌ای فراهم نباشد، تمام تلاش ها بیهوده خواهد بود؛ همچنین جهت ایجاد هماهنگی بین استان های منطقه، ژئوبیس دیتاها باید باهم هماهنگ باشند که هنوز این اتفاق نیفتاده و استان ها تفاوت هایی باهم دارند.

به نقل از روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی،در این جلسه مقرر شد ایجاد هماهنگی بین اسناد آمایش استانی و منطقه بندی ها از آبان ماه جاری شروع و هر یک از اسناد استانی به صورت جداگانه با سند ملی تطبیق شود.

اسناد آمایش استان ها تا پایان سال جاری مورد بازنگری قرار گرفته و مواردی که مغفول مانده اضافه و نقشی که استان ها در سند ملی باید ایفا کنند در سند آمایش استان لحاظ شود.

منبع: ايسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها