کد خبر : 180919
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۵

تمام بنادر کشور به سامانه جامع تجارت متصل شدند

تمام بنادر کشور به سامانه جامع تجارت متصل شدند

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات کشور، به بررسی آخرین وضعیت شکل گیری دولت الکترونیک و تحقق سامانه جامع تجارت پرداخت و عملکرد دستگاه های مختلف را در این موضوع مورد نقد و بررسی قرار داد. به گزارش ایسنا، رضا باقری اصل در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به وعده رئیس سازمان تامین اجتماعی مبنی بر

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات کشور، به بررسی آخرین وضعیت شکل گیری دولت الکترونیک و تحقق سامانه جامع تجارت پرداخت و عملکرد دستگاه های مختلف را در این موضوع مورد نقد و بررسی قرار داد.

به گزارش ایسنا، رضا باقری اصل در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به وعده رئیس سازمان تامین اجتماعی مبنی بر الکترونیکی کردن ۳۰ خدمت پرکاربرد خود بیان کرد: براساس فشارهایی که هیئت وزیران بر تامین اجتماعی داشت، رئیس محترم سازمان تامین اجتماعی وعده داد تا آخر بهمن ماه ۳۰ خدمت پرکاربرد تامین اجتماعی را الکترونیکی کنند.

وی افزود در حال حاضر ۲۲ خدمت به آن حد رسیده است که می‌تواند در کارگزاری ها ارائه نشود، همچنین یک خدمت خیلی مهم شکل گرفته که دفترچه بیمه ها بر اساس آن دیگر قرار نیست چاپ شود و قطعا نسخه های الکترونیکی را تا دوهفته پیش رو خواهیم داشت.

این مقام مسئول ادامه داد: تامین اجتماعی سه دسته خدمت دارد که حوزه های سلامت را تقریبا با همکاری بیمه سلامت و وزارت بهداشت توانستند الکترونیکی کنند اما در حوزه هایی که مربوط به کارفرمایی است یک مقدار با چالش روبه ور هستیم.

او گفت: یک سری خدمت است در حوزه کارفرمایی، مثل آن جایی که یک نفر می‌خواهد برود کارهای تامین اجتماعی، حقوق بازنشستگی و .. را انجام دهد که یک قسمت آن هم به وزارت کار ربط پیدا می‌کند.

باقری اصل تصریح کرد: آن قسمت که مربوط به وزارت کار می‌شود انجام شده است اما آن قسمت هایی که مجبور بودند به کارگزاری ها و شعب تامین اجتماعی مراجعه کنند هنوز حل نشده است.

وی گفت: در زمینه دولت الکترونیک یک اتفاق مهمی که به تازگی رخ داده و بیشتر کنکوریها با آن درگیر بودن این است که سال های گذشته اینطور بود که کنکوری ها باید اول به یکی از دفاتر خدمات دولت می‌رفتند و مدرک تحصیلی خود را استعلام می‌گرفتند اما دوستانی که امسال ثبت نام کردند کاملا به صورت الکترونیکی انجام دادند.

باقری اصل در رابطه با بیمه تکمیلی گفت: یک دستورالعمل را بیمه تکمیلی درحال ابلاغ کردن است که قرار است ۲۰ اسفندماه ابلاغ شود و بیمه تکمیلی نیز به چرخه الکترونیکی شدن اضافه شود.

وی در رابطه با رتبه بندی دستگاه ها گفت: ما دو گزارش مستقل در حوزه دولت الکترونیک منتشر کردیم که یکی در حوزه شفافیت بوده و دیگری در حوزه خدمات.

این مقام مسئول تصریح کرد: در حوزه شفافیت ما بر اساس ۱۲ شاخص دستگاه ها را رتبه بندی کردیم که در آن وزارت رفاه، وزارت فرهنگ و ارشاد و وزارت راه رتبه های اول هستند، این ۱۲ شاخص عبارت اند از انتشار هزینه کرد شش ماهه، معاملات، دارایی های غیرمنقول، اموال امانی، آمار و اطلاعات عملکرد، قوانین و مقررات و مجوزهایی که صادر کرده اند و …، الیته اینها فقط دستگاه های دولتی بودند، ریز اطلاعات ۱۵۷ دستگاه را تا عید منتشر خواهیم کرد.

وی گفت: در رابطه با بحث پیشرفت های خدمات دستگاه ها، وزارت رفاه باز هم اول است، وزارت ورزش و جوانان دوم و وزارت ارتباطات سوم، در آخر جدول هم وزارت راه، وزارت کشور، وزارت دادگستری، وزارت نفت، وزارت امور خارجه و وزارت آموزش و پرورش قرار دارند.

آیا بانک ها هنوز مدارک هویتی دریافت می‌کنند؟

باقری اصل در این رابطه گفت: جاهایی که سرویس را خود بانک مرکزی ارائه می‌دهد خوب پیشرفت کرده اند، دوبار ابلاغیه آقای رئیس جمهور، دو مصوبه شورای عالی اداری، یک بار ابلاغیه شورای اجرایی فناوری اطلاعات ابلاغ کردند که بانک ها حق گرفتن کپی و مستندات کاغذی را ندارند اما هنوز این اتفاق در خیلی از بانک ها رخ نداده است.

وی افزود: بانک های ایران زمین و رسالت تمام خدمات خود را به صورت برخط انجام می‌دهند و هیچ مدارکی را نمی‌گیرند اما بقیه بانک ها هنوز از مردم مستندات می‌گیرند.

باقری اصل به رفتار سلیقه ای بانک ها در این مورد اشاره کرد و گفت: در یک شعبه ممکن است برای مثلا وام کپی مدارک فرد و حتی خانواده او را بگیرند و در شعبه ای دیگر فقط مدارک فرد را بگیرند و بانک هایی هم هستند که هیچ مدارکی را نمی‌گیرند و کاملا الکترونیکی انجام می‌دهند، پس سرویس های الکترونیکی وجود دارد اما برخی بانک ها استفاده نمی‌کنند.

دبیرشورای اجرایی فناوری اطلاعات در زمینه امور مالیاتی گفت: در سازمان امور مالیاتی یک پنجره خدمات خیلی خوب راه افتاده است، همچنین بحث مالیات بر نقل و انتقال مسکن خیلی خوب راه اندازی شده اما آن جایی که به بحث ارث، املاک تجاری و اجاره مربوط می‌شود هنوز خیلی کار داریم.

باقری اصل در ادامه اشاره به فرآیند صدور گذرنامه کرد و گفت: کل فرآیند آن به طور کامل الکترونیکی شده است و فقط یک مرحله احراز هویت لازم است که مراجعه شود، یعنی تمام کاغذها و مدارک جمع شده است.

به گفته او 31 شهریورماه 99 آخرین مهلتی بود که دستگاه هایی که موظف به راه اندازی سامانه جامع تجارت بودند تکالیفشان را انجام دهند، حدودا مهرماه ما یک گزارش به رئیس جمهور محترم ارائه دادیم که منجر به  یک جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات شد، قرار شد ۱۱/۱۱ یک سری از تکالیف دیگر انجام شود که درحال حاضر در بحث اتصال بنادر به سامانه جامع انبارها در هفته گذشته دو بندر به صورت آزمایشی متصل شدند طبق آخرین خبری که به بنده رسیده امروز کل بنادر به این سامانه متصل شده اند.

باقری اصل در آخر اشاره ای به فرآیندهای خرید خودرو کرد و گفت: در حوزه ارتباطات بین بیمه و ثبت اسناد رسمی و ناجا مقداری ناهماهنگی در تبادل اطلاعات وجود دارد، الیته تا جایی که بنده اطلاع دارم بحث شماره گذاری ها اینترنتی شده است.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها