با ما همراه باشید

ورزشی

حمیدرضا صدر؛ تو در بیست و یک بازخواهی گشت

منتشر شده

در

این نوشته زیبا را در ورزش سه بخوانید:
دم دمای خردادیم و هرم گرمای تابستان دارد زبانه می‌کشد که زنگ یورو نواخته می‌شود. روز اول هم جز اسم ایتالیا و گرت بیل چیز دندان‌گیری ندارد. ایتالیا گل‌ها را عین سس سیرِ پاستا، می.ریزد روی پر و پاچه ترکیه. گرت بیل هم فیل‌ش هوای سکوهای سانتیاگو برنابئو و زمین گلف باشگاه لامرجیا را کرده که یکی به در و یکی به نعل تمام می‌شود. اما انگار به سه که می‌رسد بازی شروع می‌شود.

همان بازی دومینووار زندگی. تا قبل دقیقه چهل ولی بی هوش و حالیِ بازی ولز و سوییس است که پاشیده به در و دیوار پارکن استادیوم. غیر اسم اریکسن که ببینی وسط زمین چرخی زده و تک و تایی با توپ بدهد. چهل و دو ولی هنوز ثانیه‌هایش را پر نکرده که گوشه زمین همین آقای اریکسن می‌خورد زمین. همه خیره‌ایم به مونیتورهای رنگی. گوش به گزارشگر رادیو. که بگوید خواسته یک ایستگاهی بگیرد و خودش سیخ بفرستد روی سر یکی از بلوندهای دانمارکی. تکان نمی‌خورد اما.

آنتونی تیلور انگلیسی انگار که الهامی بهش شده باشد سوت می‌زند و با حرارتی که از برق سر بی مویش پیداست تیم پزشکی را صدا می‌زند. دو پزشک دانمارکی گو که رگ و ریشه‌ای دیر و دور با یوسین بولت داشته باشند می‌دوند تا بالای سر اریکسن. قرمزپوش‌های دانمارکی دست‌هاشان را به تسلیم و باخت روی سرشان برده‌اند. آبی‌های فنلاندی بدتر. و تماشاگران توی پارکن هم بدتر از ما.

 

 گنگ و خواب‌زده، چشم‌هامان خیره‌ست به دیواره‌ی انسانیِ دانمارکی‌ها برای تن بی‌حس و حرکت اریکسن. دوربین هم کنجکاو و بی‌پرواتر از ما، دنبال شاتی، قابی از اریکسن و ما با شرم و اضطراب زل شده‌ایم به موقعیت و صحنه‌ای از مرگ. از رفتن.  ولی پارکن هرچقدر هم در سابقه‌اش خوشی و خرمی برای اف سی کپنهاگن نداشته باشد، نمی‌تواند به نکبت و روسیاهی استادیوم ژرلاند لیون برسد و کریستین اریکسن، مارک ویوین فو نمی‌شود. روی همان چمن سبزی که جان داده، تمام کرده بود، چشم‌هاش را باز می‌کند.

مثل وقتی که تمام ورق‌های توی دستت را تا ته بازی از کف دادی. دو لوی و چهار لویی مانده که به لعنت خدا هم نمی‌ارزد. قافیه و قصیده باخت را داری می‌خوانی که یک تک دل از زیر دو لو پیدایش می‌شود و بازگشتی به بازیِ زندگی می‌کنی که کام‌بک بارسا در نیوکمپ و لیوپول در بندر استانبول کنارش هزل و فکاهی‌ست. ولکام تو لایف.

همه این مقدمه، همه این کلمات و واژه‌های پشتِ هم، برای یاداوری اتفاقی‌ست که نباید از یادمان برود. و آن چیزی نیست جز بازگشت. بازگشت از ته و خرتناق جهنم تا صدر بهشت، اسب زین شده‌ای بر مدار خوشبختی. بازگشتی در بازی زندگی. آن هم تیمی سرد و ساده، عین خود اسکاندیناوی. که بازیکنت در اولین بازی تا خود ملاقات ملک‌الموت برود. آن بازی و بعدش را ببازی. آژانس‌های مسافرتی زنگ بزنند که بلیت‌های بازگشت به خانه را برایت رزرو کنند و در همین اکنون و لحظه که سرودهای تلخ را برای استقبالت آماده کرده‌اند، همای سعادت از ناکجاآبادی بیایید و درست بنشیند روی شانه‌ات.

 

از گروهت بروی بالا و بازی بعد هم چهارتا گلِ خاردار بنشانی به دروازه دوستان بیل. این‌ها را گفتیم که یادمان نرود می‌شود برگشت. در بدترین شرایط و ناامیدکننده‌ترین لحظات. ما یاد گرفته‌ایم می‌شود چشم توی چشم مرگ و شکست نگاه کرد و دستی را که دراز کرده پس زد. نه اینکه همیشه اینجور باشد. نه، گاهی هم جوری رویت چنبره می‌زند که جز تسلیم و رضا چاره نمی‌کند.

اما ما آدم‌های همه و هیچیم، بیم و امید، ناز و تمنا، چلانده توی یک تناقض ابدی از مرگ و زندگی. می‌دانیم تهش چی و کجاست، ولی باز به همین چند ساعت بیشتر باهم‌بودن خوشیم و در ستایشش می‌نویسیم.
در آرزوی بازگشت مردی که فوتبال را برایمان عین نقل یزدی و نبات مشهدی، شیرین و دلپذیر و زیبا توصیف کرد. مردی که فوتبال برایش دویدن بیست و دو بازیکن در پی یک توپ نبود، حیات بود و زندگی، داستانِ زندگی طبقه ای فرودست برای رسیدن به شادی و لختی لذت بیشتر.

ما آدم های نوستالژی و «یادش بخیر» و «عجب روزهایی بود» هستیم. دوست داریم همیشه از بازگشت بگوییم، و چه خوش‌تر که بازگشت شما باشد آقای صدر. برگردید، شکوفاتر از ملبورن، شگفت‌تر از پارکن، درخشان، مثل خودتان.

منبع:ورزش سه

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

درخشش ورزشکار جوان ایرانی در کاپ اروپایی ترای‌اتلون

منتشر شده

در

توسط

درخشش ورزشکار جوان ایرانی در کاپ اروپایی ترای‌اتلون

ملی‌پوش تیم جوانان ترای‌اتلون ایران با قرار گرفتن در بین ۵ ورزشکار برتر کاپ اروپایی بالیکسیر ترکیه و ثبت بهترین رکورد در بخش دویدن، در این مسابقات عملکرد بسیار خوبی از خود به جا گذاشت.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی فدراسیون ترای‌اتلون؛ محمد حسین طیبی ورزشکار تیم ملی جوانان ایران با قرار گرفتن در بین ۵ ورزشکار برتر کاپ اروپایی بالیکسیر ترکیه و ثبت بهترین رکورد در بخش دویدن در بین همه ورزشکاران نخبه از سراسر جهان و قرار گرفتن در جایگاهی بالاتر از قهرمان آسیا سال ۲۰۱۹ از کشور قزاقستان و ورزشکاران تیم میزبان، نشان داد که با کشف استعدادهای ناب و سرمایه گذاری و پرورش اصولی آن ها می توان در ورزش های پایه که در کشورهای توسعه یافته سال هاست مورد توجه و حمایت است، سهم خواهی نمود.

اهمیت کسب این نتیجه به دلیل حضور اکثر ورزشکاران نخبه اروپایی است و این در حالی است که اروپا به عنوان مهد مدعیان ترای‌اتلون در جهان و المپیک محسوب می شود و نتایج المپیک توکیو هم گواه این موضوع است.

طیبی که تنها نماینده کشورمان در این مسابقات بود، برای کسب این عنوان ارزشمند با ۲۸ ورزشکار شاخص و عنوان دار از ۱۰ کشور جهان به رقابت پرداخت و با ثبت زمان ۵۸:۰۵ عملکرد فوق العاده ای از خود ارائه داد. اوج عملکرد طیبی در بخش دو بود که با رکورد ۱۵:۱۲ در بخش دو (۵ کیلومتر)، با گذر از اکثر رقبا و کاهش فاصله با نفر اول، بهترین عملکرد را در بین کلیه ورزشکاران این مسابقات به ثبت رساند.

بدین ترتیب محمدحسین طیبی جوان آینده دار ترای‌اتلون کشورمان با شایستگی موفق شد برای اولین بار در یک کاپ معتبر اروپایی کشورمان را صاحب عنوان ارزنده و تحسین برانگیز پنجم نماید.

ادامه مطلب

ورزشی

امیری خراسانی عضو کمیته ویژه انجمن آسیایی ورزش‌ها و بازی‌های سنتی شد

منتشر شده

در

توسط

امیری خراسانی عضو کمیته ویژه انجمن آسیایی ورزش‌ها و بازی‌های سنتی شد

محمد تقی امیری خراسانی به عضویت کمیته ویژه انجمن آسیایی ورزشها و بازیهای سنتی درآمد.

به گزارش ایسنا و به نقل از فدراسیون ورزش روستایی و بازیهای بومی محلی، نخستین نشست تخصصی اعضای انجمن جهانی ورزشها و بازیهای سنتی به منظور راه اندازی انجمن آسیایی ورزشهای سنتی به صورت وبینار برگزار شد.

در این وبینار گی ژائوئن رئیس انجمن جهانی ورزشها و بازیهای سنتی (ITSGA)، پره لاوگا رئیس انجمن اروپایی ورزشها و بازیهای سنتی، محمد تقی امیری خراسانی رئیس فدراسیون ورزش روستایی و بازیهای بومی محلی به همراه چندین نماینده از کشورهای چین، هند، چین تایپه، پاکستان، بنگلادش و مغولستان حضور داشتند.

به دنبال پیشنهاد فدراسیون ایران برای راه اندازی انجمن آسیایی ورزشها و بازیهای سنتی (ATSGA)، این نشست آنلاین جهانی برگزار شد که در نهایت امیری خراسانی به عضویت کمیته ویژه ATSGA درآمد. همچنین مهم ترین بخش کار نوشتن اساسنامه انجمن آسیایی است که این وظیفه به فدراسیون ایران محول شد تا ظرف دو ماه اساسنامه را نوشته و پس از مشورت با سایر اعضا، به تائید نهایی انجمن جهانی برسد.

امیری در بخشی از سخنان خود در این وبینار اظهار کرد: فدراسیون ورزش روستایی و بازیهای بومی محلی ایران با ارگان های مختلف نیز در تماس است و تفاهم نامه های مختلفی به امضا رسیده تا در جهت توسعه ورزش روستایی در سراسر ایران قدم های مثبتی برداشته شود. همچنین برنامه های ملی و بین المللی متعددی در نظر گرفته شده که می تواند به رشد و توسعه ورزشهای سنتی نیز کمک شایانی کند.

همچنین فدراسیون ورزش روستایی در نظر دارد با هماهنگی وزارت ورزش و جوانان در اواخر سال جاری میزبان یک فستیوال بین المللی باشد و در حاشیه این فستیوال نیز اولین مجمع انتخاباتی ورزشها و بازیهای سنتی آسیا را میزبانی کند.

ادامه مطلب

استانها

استخرهای کرمانشاه تیم‌داری کنند

منتشر شده

در

توسط

استخرهای کرمانشاه تیم‌داری کنند

  مدیرکل ورزش و جوانان استان کرمانشاه از مدیران استخرهای استان خواست برای رشد و توسعه رشته شنا در استان به مقوله تیم داری ورود کنند.

صابر رحیمی در نشست مجمع انتخابات ریاست هیات شنا، شیرجه و واترپلو استان کرمانشاه که ظهر امروز(10 مرداد) برگزارشد، بااشاره به تاثیر پذیری رشته شنا از شیوع بیماری کرونا، اظهارکرد: هرچند شیوع این بیماری خسارات زیادی را به این رشته وارد کرده، اما امیدواریم با فروکش شدن آن دوباره شاهد پا گرفتن شنای استان باشیم.

وی با تاکید براینکه شنای کرمانشاه باید با برنامه ریزی در چندسال آینده جایگاه بهتری در کشور کسب کند، افزود: یکی از خلاء هایی که اکنون در شنای کرمانشاه دیده می شود، عدم ورود استخرهای استان به مقوله تیم داری است.

مدیرکل ورزش وجوانان استان افزود: باتوجه به اینکه در حال حاضر در هرکدام از شهرستانهای استان حداقل یک استخر شنا داریم، امیدواریم هیات تمهیداتی را در نظر بگیرد که هرکدام از این استخرها یک تیم را داشته باشند تا در نهایت خروجی آن ظهور قهرمانانی در این رشته برای استان باشد.

وی در ادامه بااشاره به کمرنگ بودن نقش هیات های شنای شهرستان ها در کرمانشاه، افزود: انتظار داریم هیات استان از این پس روی فعال کردن هرچه بیشتر این هیات ها کار کند و آنها را پای کار بیاورد.

رحیمی اعلام کرد: برای اینکه هیات شنای استان تا چندسال آینده حرفی برای گفتن داشته باشد، به نظر می رسد تشکیل یک اتاق فکر یا کارگروه با حضور مسئولین هیات، قهرمان، پیشکسوتان و … برای این رشته ضرورت داشته باشد.

وی در ادامه با بیان اینکه شنای قهرمانی در بخش بانوان چندان در کرمانشاه مورد توجه قرار نگرفته، اعلام کرد: هرچند مسابقات برون مرزی این رشته را نداریم، اما در سطح قهرمانی کشور مسابقات خوبی برگزار می شود، بنابراین باید شنای بانوان را هم در استان بیشتر از گذشته فعال کنیم.

مدیرکل ورزش و جوانان کرمانشاه در ادامه با ابراز رضایت از عملکرد هیات شنا استان، گفت: شنای کرمانشاه قابلیت های خوبی دارد که با بهره گیری از آنها می تواند جایگاه بالاتری را در سطح کشور کسب کند.

وی افزود: هر برنامه ای که هیات داشته باشد، از آن حمایت می کنیم و اعتبارات لازم را در اختیارشان قرار می دهیم تا آن را اجرایی کند.

رحیمی ادامه داد: این اداره کل هرساله اعتبارات خوبی می گیرد و می توانیم از محل این اعتبارات به هیات هایی که برنامه های خوبی داشته باشند پول تزریق کنیم، اما متاسفانه می بینیم که برخی از هیات ها تنها به دنبال حاشیه هستند و برنامه ای ارائه نمی دهند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها