با ما همراه باشید

فرهنگی و هنری

«خان خان» واقعی که بود؟

منتشر شده

در

«خان خان» واقعی که بود؟
عکس تریینی است

علیرضا جاویدنیا که حدود نیم قرن است در عرصه تلویزیون و رادیو فعالیت دارد، در برنامه طنز جمعه صبح های رادیو، ایفاگر نقشی به نام «خان خان» بود. او با یادی از خاطره ایفای این نقش در کنار زنده یاد مهین دیهیم، نحوه شکل گیری این شخصیت را توضیح داده است.

  جاویدنیا که به عنوان بازیگر، نویسنده و کارگردان بخش های نمایشی در مقاطع مختلف با برنامه قدیمی صبح جمعه رادیو ایران فعالیت داشته است، درباره کاراکتر «خان خان» می گوید: این نقش را بیشتر من مقابل استاد عزیزم خانم بزرگ عرصه بازیگری، مهین دیهیم بازی می کردم. آن زمان خیلی برایم مهم بود که در قالب نمایش به عنوان همسر ایشان بازی می کنم. اما این نقش و گویش او از کجا آمد. همسر من یک پدربزرگ مادری داشتند که ایشان اصالتا قمی بودند و ته لهجه قمی داشتند. از طرفی من به واسطه دوستانم با این گویش به خوبی آشنا هستم. این نقش از لحن و گویش این پدربزرگ گرفته شده بود. صبح ها وقتی با خانم دیهیم این نمایش را اجرا می کردیم، این پدربزرگ هم در خانه اش روی مبل می نشست، عینک ته استکانی اش را می زد، کلاه شاپو را سرش می کرد و تا من شروع می کردم می گفت، «کامبیز رادیو را باز کن «جاوِدنیا» داره ادای ما را در میاره»!

این هنرمند با بیان اینکه «برنامه «صبح با جمعه شما» خیلی نفس گیر است»، در این زمینه تصریح کرد: تعارف ندارد؛ برخی از دوستان ما فقط می خواهند از روی کاغذ بخوانند و بروند. ولی یک عده از دوستان دیگر ما با آن کاغذ هم کار دارند، اما انرژی می گذارند. و آن انرژی که می گذارند باعث می شود که انبساط خاطری برای مردم ایجاد شود و برای خود آن بازیگر هم که قطعه را اجرا می کند، حال بهتری شکل می گیرد.

او که در برنامه عطسه شبکه سه حاضر شده بود، یادآور شد: البته من الان با «صبح جمعه با شما» ارتباطی ندارم. اما برنامه ای به نام «چرند و پرند» را در رادیو نمایش داریم که آن هم نگاهی طنز انتقادی به موضوعات دارد و توانسته ارتباط خوبی با شنونده برقرار کند.

این بازیگر و گوینده رادیو اظهار کرد: من الان از برنامه زنده رادیو ایران می آیم. این شرایط کرونا خیلی ها را در جهان درگیر و افسرده کرده است، در چنین شرایطی حالا شما می خواهید برنامه را تا حدودی شاد و شنگول تر بروی تا حال خوبی به دیگران بدهی و خودت هم حال بهتری داشته باشی. اما برخی این را به گونه ای دیگر می بینند. باید به آنها گفت هموطن گلم! عزیزدلم ! همه آنچه می بینید به آن دلیل نیست که ما هیچ مشکلی نداریم، نه … فقط می خواهیم کمی حال قشنگی را برای هم رقم بزنیم. به قول دوست عزیزی، با من از تغییر بزن؛ اما یک عده را هر کاری بکنی درست بشو و اهل تغییر نیستن.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بین الملل

دعوت از ۳ فیلم ایرانی به جشنواره شیکاگو

منتشر شده

در

توسط

دعوت از ۳ فیلم ایرانی به جشنواره شیکاگو

پنجاه و هفتمین جشنواره فیلم شیکاگو امسال میزبان دو فیلم بلند و یک فیلم کوتاه ایرانی خواهد بود.

 در این رویداد سینمایی که از تاریخ ۱۳ تا ۲۴ اکتبر (۲۱ مهر تا ۲ آبان) در آمریکا برگزار می‌شود، فیلم سینمایی «قهرمان» ساخته اصغر فرهادی در بخش اساتید (Masters)، «جاده خاکی» از پناه پناهی در بخش کمدی و  «خصوصی» ساخته سارا سخاوت در بخش فیلم کوتاه به نمایش در خواهند آمد.

«گزارش فرانسوی» ساخته «وس اندرسون»، فیلم افتتاحیه این دوره از جشنواره فیلم شیکاگو خواهد بود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

فرهنگی و هنری

«هم سایه» امشب پخش نشد

منتشر شده

در

توسط

«هم سایه» امشب پخش نشد

سریال «هم سایه» یکشنبه شب پخش نشد و شبکه سه قسمتی از یک سریال کره ای را بازپخش کرد.

 پخش نشدن سریال شبانه تلویزیون در شامگاه ۲۸ شهریورماه، با توضیحی از سوی شبکه سه سیما از طریق زیرنویس همراه شد مبنی بر اینکه قسمت چهار سریال کره ای «بازی قدرت» که بعدازظهرها از این شبکه روی آنتن می رود، جایگزین «هم سایه» می شود.

سریال «هم سایه» به کارگردانی محمدحسین غضنفری و تهیه کنندگی علی پورکیانی به زندگی و مسائل مهاجران افغان در ایران می پردازد. این سریال هر شب ساعت ۲۰ و ۴۵ دقیقه از شبکه سوم سیما پخش می شود.

مجید مظفری، مائده طهماسبی، شقایق فراهانی، پیام دهکردی، ناصر سجادی و … از بازیگران این سریال ملودرام عاشقانه هستند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

فرهنگی و هنری

آغاز واکسیناسیون هنرمندان در خانه موسیقی

منتشر شده

در

توسط

آغاز واکسیناسیون هنرمندان در خانه موسیقی

سرانجام پس از انجام پیگیری های صورت گرفته مبنی بر انجام واکسیناسیون هنرمندان در برخی مراکز صنفی با هدف تسهیل و تسریع این روند، واکسیناسیون هنرمندان موسیقی در محل خانه موسیقی آغاز می شود.

فاضل جمشیدی ـ خواننده و فعال اجتماعی این خبر را اعلام و در این زمینه عنوان می کند: «روز گذشته، ۲۲ شهریور ماه با حضور نماینده تام‌الاختیار وزارت بهداشت در محل ساختمان اصلی خانه موسیقی، مقرر شد به سرعت ستادی به نام «آیدین الفت» در این محل و چند ستاد و بیمارستان دیگر ایجاد شود و تمام هنرمندان موسیقی اعم از اعضای خانه موسیقی یا آنهایی که عضو نیستند واکسینه شوند.»

این هنرمند که از ابتدا پیگیر اجرایی شدن این طرح بود، تاکید می کند: «متناسب با متن دستور وزیر پیشین بهداشت، مقرر شد به تشخیص مسوولان خانه موسیقی هنرمندان غیرعضو این نهاد هم به تایید مدیر این “خانه” و البته در هر سنی فقط به صرف اینکه فعال موسیقی باشند، واکسینه شوند.»

با سرعت گرفتن روند واکسیناسیون در ایران همواره این سوال مطرح بود که چرا در واکسینه کردن هنرمندان تعلل می‌شود؛ گرچه که یکی از آخرین سخنان در این زمینه، از وزیر جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است که وعده واکسیناسیون گسترده هنرمندان را در تلویزیون مطرح کرد. همچنین وزیر پیشین بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در نامه‌ای بر واکسینه شدن هنرمندان عضو صندوق اعتباری هنر تأکید کرده بود.

فاضل جمشیدی، معاون اسبق «خانه موسیقی» حالا با اعلام تصویب طرح واکسیناسیون هنرمندان موسیقی در خانه موسیقی، توضیحاتی را درباره روند پیگیری این مهم ارائه داده و می گوید: پس از هماهنگی سه جانبه بین  خانه موسیقی، معاونت بیماری‌های واگیر و معاون پیشین خانه موسیقی و البته به دلیل تغییر جهت و تغییر روش و توقف بی‌دلیل و ابهام‌برانگیز این مهم توسط «مدیرعامل سابق صندوق و اعتباری هنر»، پیگیری مکاتبه به نام «خانه موسیقی» سرعت گرفت و خوشبختانه روز گذشته با حضور نماینده تام‌الاختیار وزارت بهداشت در محل ساختمان  اصلی خانه موسیقی واقع در خیابان فاطمی مقرر شده به سرعت ستادی به نام «آیدین الفت» در این محل و چند ستاد و بیمارستان مورد نظر طرفین ایجاد و تمام هنرمندان موسیقی اعم از عضو یا غیرعضو خانه موسیقی فارغ از  میزان حق عضویت‌های پرداخت شده و یا پرداخت نشده شان واکسینه شوند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها