با ما همراه باشید

بین الملل

در بلبشوی اوکراین، خبری از سفیر آمریکا نیست

منتشر شده

در

ساختمان سفارت آمریکا در اوکراین

چرا رئیس جمهوری آمریکا، آن‌ هم یک سال پس از آغاز به کارش، هنوز سفیر کشورش در اوکراین را انتخاب نکرده است؟ به نظر می‌رسد این صندلی خاک گرفته، قطعه‌ای مهم در قلب پازل بحران اوکراین و روسیه باشد.

به گزارش ایسنا، روزنامه نیویورک‌تایمز در تحلیلی با اشاره به تحولات مرتبط با اوکراین و تنش با روسیه نوشته است: «نه آمریکا و نه اوکراین، هیچ یک توضیح شفافی برای این تاخیر توجیه‌ناپذیر ارائه نمی‌کنند؛ تاخیری که از منظر دیپلمات‌های کهنه‌کار، حتی در شرایط عادی هم شک‌برانگیز به نظر می‌رسید؛ چه برسد به اینکه امروز، باتوجه به بحران میان اوکراین و روسیه، رابطه میان آمریکا و اوکراین از هر زمان دیگری سرنوشت‌سازتر است.

کارشناسان می‌گویند که حضور یک سفیر تمام‌وقت می‌تواند به هموارسازی روابط دولت جو بایدن (رئیس جمهوری آمریکا) و ولودیمیر زلنسکی (رئیس جمهوری اوکراین) کمک کند، رابطه‌ای که در حال حاضر، علیرغم اتکای شدید اوکراین به واشنگتن برای دفاع در برابر روسیه، چندان مطلوب نیست. اما مشخص نیست که اوکراینی‌ها چقدر مشتاق دریافت نماینده‌ای از سوی بایدن هستند؛ گزینه پیشنهادی آمریکا برای سفارتش در اوکراین، چندین هفته‌ است که منتظر تایید کی‌یف است.

چیزی که این مسئله را جالب‌تر می‌کند این است که این منصب (سفارت آمریکا در اوکراین) از سال  ۲۰۱۹ – که دونالد ترامپ (رئیس جمهوری پیشین آمریکا) سفیر واشنگتن در کی‌یف را برکنار کرد – خالی مانده است. این اقدام، که موضوع تحقیقات فدرال است، به اولین استیضاح ترامپ توسط کنگره به اتهام سوء استفاده از اهرم سیاست خارجی خود بر اوکراین برای اهداف سیاسی کمک کرد.

مقامات آمریکایی گزارش‌هایی را که دو ماه پیش منتشر شد مبنی بر اینکه بایدن قصد دارد یک دیپلمات حرفه‌ای به نام بریجت برینک، سفیر فعلی آمریکا در اسلواکی را معرفی کند، رد نمی‌کنند. ایالات متحده ماه گذشته نام برینک را برای بررسی و تایید عرفی توسط دولت میزبان به اوکراین اعلام کرد و مقامات بایدن مشتاق تایید کی‌یف هستند تا بتوانند او را برای تایید به سنا معرفی کنند. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه، در جریان بازدید از کی‌یف در ۱۹ ژانویه گفت که پیش‌بینی می‌کند انتخاب سفیر در آینده نزدیک اتفاق بیافتد.

این که چرا اوکراین هنوز برینک (گزینه پیشنهادی بایدن) را تایید نکرده است، مشخص نیست. البته تا حدودی طبیعی است که کشور میزبان، گزینه سفارت کشور میهمان را چند هفته بررسی کند، اما این کار معمولا آنقدرها هم طول نمی‌کشد و دیپلمات‌ها می‌گویند که انتظار دارند اوکراین از توجه آمریکا در سطحی بالاتر، استقبال کند.

نمایندگان وزارت امور خارجه اوکراین در سفارتش در واشنگتن به درخواست اظهار نظر در این مورد پاسخ ندادند. در هفته گذشته، کانال ۱۱۲ تلویزیون اوکراین گزارش داد، وزیر امور خارجه این کشور (دمیترو کولبا) تایید کرده است که دولت اوکراین در فکر تایید گزینه پیشنهادی بایدن است.

اگر روسیه حمله‌ای همه‌جانبه علیه اوکراین را آغاز کند، ممکن است تمامی کارکنان سفارت آمریکا از کی‌یف خارج شوند و سفیر جدید، مقصد امنی پیش رو نخواهد داشت. آن روز حسرت انتخاب نکردن به موقع سفیر، بیش از پیش خواهد بود.

سفارت آمریکا در حال حاضر توسط یک کاردار اداره می‌شود و گرچه این شخص، دیپلماتی ارشد بوده که مهر تایید بایدن را هم دارد، اما هرگز به پای سفیری که کاخ سفید و مجلس سنای آمریکا تاییدش کرده باشند، نمی‌رسد.

استیون پایفر، سفیر ایالات متحده در کی‌یف در دولت “بیل کلینتون” که عملکرد این کاردار را تحسین کرد، گفت، مسئله این است که از این انتخاب نشدن سفیر، چه برداشتی شود؛ وی افزود: اوکراینی‌ها از خود می‌پرسند، چرا سفیر آمریکا اینجا نیست؟

اریک روبین، رئیس انجمن سرویس خارجه آمریکا (نهادی که نماینده دیپلمات‌های آمریکایی است) گفت: وجود یک سفیر به دو پایتخت کمک می کند تا دیدگاه‌ها و پیام‌های عمومی خود را هماهنگ کنند.

در هفته‌های اخیر، مقامات اوکراینی مکرراً از مسیر اصلی و نکات کلیدی گفتمان ایالات متحده جدا شده یا حتی با آن در تناقض بوده‌اند. به عنوان مثال، از آنجا که مقامات اوکراین می‌دانند باید از وحشت پرهیز کنند، هشدارهای واهمه‌انگیز واشنگتن مبنی بر “قریب الوقوع بودن” تهاجم تمام عیار روسیه را مورد مناقشه قرار داده و کاری کردند که کاخ سفید تا روزجمعه هفته گذشته، از عبارت “قریب‌الوقوع” استفاده نکند.

روبین که در دهه ۱۹۹۰ در سفارت آمریکا در کی‌یف کار می‌کرد، گفت، نبود سفیر آمریکا در اوکراین در بحران فعلی، به تنهایی موضوع تاسف‌بار و نگران‌کننده‌ای است، حال آنکه آمریکا یک مرحله از آن عقب‌تر بوده و اصلا سفیری ندارد که به اوکراین بفرستد.

به طور کلی، روبین گفت: نفرستادن سفیر به یک کشور، می‌تواند به این معنا باشد که ما (به آن کشور) اهمیتی نمی‌دهیم.

درست است که بایدن به ده‌ها کشور دیگر هم سفیری نفرستاده، اما هیچ یک از آن کشورهای به اندازه اوکراین از اهمیت برخوردار نیستند و دیپلمات‌ها و کارشناسان می‌گویند که نمی‌دانند چرا بایدن برای معرفی سفیر، به این همه زمان نیاز داشت. مقامات دولتی نیز از صحبت درباره دلیل این تاخیر خودداری کرده‌اند.

برخی از دیپلمات‌ها و کارشناسان حدس می‌زنند که کاخ سفید تمایل چندانی به تشکیل جلسه استماع برای کسب تاییدیه سنا ندارد، چرا که ممکن است این جلسه به بحث در مورد نورد استریم ۲ کشیده شود – خط لوله گاز طبیعی بین روسیه و آلمان که اعضای هر دو حزب (جمهوری‌خواه و دموکرات) از بایدن به دلیل عدم مخالفت شدیدتر با آن انتقاد کرده‌اند. جمهوری‌خواهان همچنین ممکن است از این جلسه برای خنثی کردن فعالیت‌های تجاری گذشته پسر بایدن (هانتر) در اوکراین استفاده کنند، این در حالیست که یکی از مقامات جمهوری‌خواه سنا گفت که از چنین برنامه‌ای بی‌اطلاع است.

عدم تایید برینک از سوی اوکراین، از این منظر نیز جای پرسش دارد که او یک کارمند سرویس خارجه آمریکاست که به مدت بیش از دو دهه در کشورهای شوروی سابق (ازبکستان و گرجستان) فعالیت داشته است.

یک تئوری دیگر این است که دفتر زلنسکی بیشتر فعالیت‌های سیاست خارجی خود را با رئیس ستاد وی، آندری یرماک، به پیش برده است، که به طور منظم با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی بایدن صحبت می‌کند و این به مرکز ثقل روابط ایالات متحده و اوکراین تبدیل شده است. این امکان وجود دارد که اوکراینی‌ها ترجیح دهند وضعیت کنونی را حفظ کنند.

مقامات اوکراینی در سال‌های اخیر، سفرای آمریکا را به چشم “غرغروهایی رئیس‌مآب” دیده‌اند که دائماً مشغول صدور بیانیه‌ و تشکیل جلسه برای توبیخ نخبگان اوکراینی در زمینه امورات داخلی آن کشور و حکومت‌داری نادرست هستند.

علاوه بر این، خاطرات دوران ترامپ و اخراج ماری یووانوویچ (کاردار وقت آمریکا در اوکراین) نیز پررنگ است. طبق شهادت‌های صورت گرفته در جلسات استیضاح ترامپ، او برای آسیب رساندن به بایدن پیش از انتخابات ۲۰۲۰، از کمک‌های نظامی ایالات متحده استفاده کرد تا زلنسکی را برای تحقیق در مورد کار هانتر بایدن برای یک شرکت انرژی اوکراینی تحت فشار قرار دهد.

در آوریل ۲۰۱۹، رودی جولیانی، وکیل شخصی ترامپ، رئیس جمهوری را متقاعد کرد که یووانوویچ را از سمت خود برکنار کند، زیرا او با تلاش‌های جولیانی در آنجا برای گرفتن مچ هانتر بایدن مخالفت می‌کرد. (هیچ مدرکی دال بر تخلف از جانب هانتر بایدن یا پدرش یافت نشد. ترامپ نیز ارتکاب هرگونه اقدام نامناسبی را انکار کرده و در دادگاه سنا تبرئه شد.)

برای یادآوری اینکه حضور سفیر آمریکا در اوکراین، ممکن است با سیاست داخلی مناقشه‌آمیز این کشور زاویه داشته باشد، باید خاطرنشان کرد که برخی از مقامات اوکراینی، از مخالفت جولیانی با یووانوویچ حمایت کردند، چرا که تمرکز یووانوویچ بر طرح‌های ضدفساد منافع آنها را تهدید می‌کرد. بر اساس شواهد منتشر شده در جریان مراحل استیضاح ترامپ، یوری لوتسنکو، دادستان ارشد کشور در آن زمان، در پیامی به یکی از همکارانش یووانوویچ را “احمق” خطاب کرده بود.

این آندری یرماک بود که در آن زمان نقشی متفاوت در دولت داشت، که سعی کرد اوضاع را هموار کند و یک استراتژی اوکراین محور برای واکنش پیدا کند، از جمله طرحی برای همکاری مستقیم با کاخ سفید، در صورت امکان.

روبین، از اعضای انجمن افسران سرویس خارجی، خاطرنشان کرد که اوکراین تنها یکی از ده‌ها پست سفیر ایالات متحده است که هنوز تکمیل نشده است. با اینکه که جمهوری‌خواهان سنا، به رهبری تد کروز، بسیاری از نامزدهای بایدن را برای ماه‌ها متوقف کرده‌اند، کاخ سفید هنوز برای نزدیک به ۳۰ سفارت ایالات متحده، سفیری به سنا معرفی نکرده است.

این نیز جالب توجه است که آمریکا، که برای پیشگیری از حمله روسیه به اوکراین، درگیر دیپلماسی پرتنشی با روسیه شده است، هنوز سفیر خود را در مسکو معرفی نکرده است. این نقش همچنان در اختیار جان سالیوان است که توسط ترامپ منصوب شده بود.»

 

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بین الملل

احتمال سفر پوتین به ترکیه طی روزهای آینده

منتشر شده

در

توسط

رسانه‌ها از احتمال سفر ‌رئیس‌جمهوی روسیه به ترکیه طی روزهای آینده خبر دادند.

 رسانه‌ها از احتمال سفر «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهوی روسیه به ترکیه طی روزهای آینده خبر دادند.

وبسایت خبری گازتا در روسیه گزارش داد که رهبر کرملین بناست طی روزهای آینده به آنکارا سفر کند.

این در حالی است که روزنامه «استار» نیز در گزارشی از سفر پوتین به پایتخت ترکیه خبر داد.

این در حالی است که «دیمیتری پسکوف»، سخنگوی کرملین گفت که برنامه‌ای در زمینه سفر پوتین به آنکارا طی روزهای آینده تعیین نشده است.

 

منبع: ايلنا

ادامه مطلب

بین الملل

عادی‌سازی روابط با روسیه بسیار دشوار خواهد بود

منتشر شده

در

توسط

نخست‌وزیر بریتانیا گفت که عادی‌سازی روابط با روسیه بسیار دشوار خواهد بود.

 به نقل از الهربیه، نخست‌وزیر بریتانیا گفت که عادی‌سازی روابط با روسیه بسیار دشوار خواهد بود.

«بوریس جانسون»، نخست‌وزیر بریتانیا در پاسخ به اینکه آیا «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهوری روسیه در صورت ابراز پشیمانی می‌تواند به صحنه جهانی بازگردد یا نه، گفت: «ابراز پشیمانی اکنون برای ولادیمیر پوتین بسیار دشوار خواهد بود… فکر می‌کنم هیچ چیز غیرممکن نیست، اما فکر کنم این به سن من قد ندهد که ببینم چگونه می‌توانیم روابط با پوتین را از نو عادی کنیم.»

جانسون گفت که جهان در خطر تکرار سال ۲۰۱۴ است، زمانی که روسیه شبه‌جزیره کریمه را به خاک خود ضمیمه کرد.

وز افزود: «جهان اساسا گفت که این وحشتناک است. ما آن را محکوم می‌کنیم، آن را تقبیح می‌کنیم. و این کار را انجام دادیم و تحریم هم کردیم. اما در همان زمان، ما به نوعی با او مذاکراتی را درباره راه پیش رو آغاز کردیم. و پوتین اساسا از آن به عنوان راهی برای بدتر کردن وضعیت بد در اوکراین استفاده کرد.»

 

منبع: ايلنا

ادامه مطلب

بین الملل

«تیر آخر» مورا و آینده برجام/ امیدواری به ابتکارات محرمانه

منتشر شده

در

توسط

معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده برجام روز گذشته راهی ایران شد تا حامل «تیر آخر» برای رفع شکاف‌های باقی مانده در مذاکرات برجامی وین باشد.

 مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ با اعلام انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده برجام در جمع خبرنگاران حاضر در مقابل هتل کوبورگ وارد وقفه شد؛ وقفه‌ای که شاید کمتر کسی طول آن را به درازای بیش از دو ماه پیش‌بینی می‌کرد که حتی امروز هم امیدی به از سرگیری‌اش نباشد.

در طول این مدت که هیات‌های مذاکره کننده به پایتخت‌های‌شان بازگشتند، هماهنگ‌کننده برجام در تماس مستمر با دو طرف اصلی مذاکره یعنی ایران و ایالات متحده قرار داشت و یکبار نیز ماه گذشته نخست به تهران و پس از آن به واشنگتن سفر کرد تا حامل پیام‌هایی باشد که در نهایت سرنوشت آنچه قریب به یکسال در وین گذشت را مشخص کند. معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا این بار نیز برای آنچه به اعتقاد برخی «اتمام حجت» اروپاست راهی تهران شده و از امروز دیدارهایش را آغاز خواهد کرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هفته گذشته در مصاحبه‌ای با فایننشال‌تایمز گفت که هدفش از درخواست برای سفر انریکه مورا به تهران در این مقطع زمانی یافتن «راهی میانه» برای شکستن بن‌بست بر سر مهمترین مانع باقی مانده است. بوررل از سفر معاونش به تهران با عنوان «تیر آخر» یاد کرد.

این سفر از سوی ایالات متحده با استقبال مواجه شد و ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری در پاسخ به این سوال که با توجه به سفر انریکه مورا به تهران، آیا او حامل پیام یا پیشنهاد جدیدی از سوی آمریکا به ایران خواهد بود و انتظار آمریکا از ایران در زمینه این دیدار چیست، گفت: ما با انریکه مورا از نزدیک در تماسیم. او پیام‌ها را منتقل می‌کرده است. ما از تلاش‌های او برای رساندن این مذاکرات به نتیجه‌ای موفقیت‌آمیز حمایت می‌کنیم. نمی‌خواهم درباره آن‌چه او از همکاران ایرانی خواهد شنید، پیش‌داوری کنم یا چیزی را از حالا تشخیص بدهم. مسلما پس از سفر او چیزهای بیشتری خواهیم دانست.

در ایران نیز سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری هفتگی خود در رابطه با میزبانی از هماهنگ‌کننده برجام گفت: مذاکرات جمهوری اسلامی ایران و ۱+۴ از یک طرف و آمریکا در وین، تا امروز بدون وقفه ادامه داشته است. مکثی در حضور در وین رخ داده، ولی رد و بدل پیام‌ها از طریق هماهنگ‌کننده گفت‌وگوها در حال انجام است. سفر مورا بعد از تماس تلفنی امیرعبداللهیان و بوررل انجام می‌شود. به این معنا نیست که بعد از وقفه‌ای ایشان با پیام جدیدی می‌آید. پیام‌ها به صورت مستمر بین ایران و آمریکا از طریق اتحادیه اروپا در حال رد و بدل شدن است.

وی تاکید کرد: حضور مورا نشان می‌دهد ما گفت‌وگوها را در مسیری که باید انجام شود، همچنان پیگیری کردیم و به رغم اقدامات ضددیپلماسی که توسط سنا و کنگره انجام شده، ایران و ۱+۴ به مسیر دیپلماسی و دستیابی به توافق خوب و قابل اتکا و پایدار، متعهد بوده‌اند. اگر همین امروز آمریکا تصمیم خودش را بگیرد و آنچه از حقوق ملت ایران و جیب ملت ایران برداشته برگرداند و حقوق ضایع شده ملت ایران را بپذیرد و به آن احترام بگذارد، می‌توانیم فردای بعد از برگشت مورا، به وین بازگردیم و توافق را امضا کنیم. سفر مورا این گفت‌وگوها را در مسیر درستی جلو می‌برد.

هرچند تهران تاکید دارد که اختلافات باقیمانده برای احیای برجام فراتر از خروج سپاه از لیست سیاه آمریکاست و نباید سطح آن به تنها یک اختلاف کاهش پیدا کند اما نه تنها حاضر به بیان عناوین سایر موارد اختلافی نیست، بلکه آنچه از زبان سایر طرفین برجام و حتی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بیان می‌شود حکایت از آن دارد که این موضوع یا تنها موضوع و یا حداقل مهمترین آن است، تا جایی که جوزپ بوررل در مصاحبه خود پیش از سفر معاونش به ایران بیان می‌کند که در حال بررسی سناریویی است که به موجب آن سپاه پاسداران از لیست FTO خارج شده اما سایر بخش‌های آن (نیروی قدی سپاه) در این لیست باقی می‌ماند، پیشنهادی که البته امیدواری چندانی برای پذیرش آن از سوی ایران وجود ندارد.

طولانی شدن روند مذاکرات در وین علاوه بر آنکه باعث اتحاد و انسجام مخالفان برجام و همچنین سازماندهی طرح‌های ضد آن در ایران و ایالات متحده شده، آسیب دیگری را نیز به همراه داشت و آن انتشار و به بیان بهتر افشای طرح‌هایی برای باز کردن گره مذاکرات بود که اگر محرمانه می‌ماندند، شاید با هزینه کمتری برای هر دو طرف تهران و واشنگتن، باعث دستیابی به توافق می‌شدند که تا اینجا حداقل فرصت آن از دست رفته است.

تنها امیدواری باقیمانده در این مقطع کنونی شاید تنها این باشد که اگر اراده لازم برای دستیابی به توافق در ایران و آمریکا وجود داشته باشد، انریکه مورا بتواند با انتقال سریع پیام‌ها و ابتکارات محرمانه، زمینه را برای توافقی که هر روز در افق آینده محوتر می‌شود، فراهم کند.

منبع: ايلنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها