با ما همراه باشید

اخبار 20

در صورت مشاهده خرس به آن ها نزدیک یا درگیر نشوید/ رفتار خرس صلح جویانه است

منتشر شده

در

در صورت مشاهده خرس به آن ها نزدیک یا درگیر نشوید/ رفتار خرس صلح جویانه است

ایسنا/هرمزگان  خرس سیاه بلوچی گونه در آستانه انقراضی است که علاوه بر استان هرمزگان در استانهای کرمان و سیستان و بلوچستان قرار دارد و ازسوی سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان نماد زیستی استان هرمزگان معرفی شده است.

این گونه که در ارتفاعات شرق، غرب و شمال استان وجود دارد گونه ای همه چیز خوار است و از گیاهان، میوه، عسل تا گوشت را مورد استفاده قرار می دهد. در چند ماه گذشته شهرستان رودان خصوصاً در بخش فاریاب با معضل تعارض خرس سیاه بلوچی و ساکنین محلی روبرو بوده است به این صورت که خرس به منظور تامین غذا به روستاهای واقع در ارتفاعات که در داخل و حاشیه زیستگاه این گونه هستند وارد شده و مشکلاتی را پدید آورده است.

طبق بررسی های انجام شده این اتفاقات با توجه به خشکسالی های گذشته و ضعیف شدن پوشش گیاهی در ارتفاعات منطقه، وضعیت نامناسب آغل های دام در روستاها، عدم وجود حصار در اطراف باغ های میوه و نیاز غذایی بیشتر خرس برای اندوختن بافت چربی به منظور گذراندن زمستان در حال تکرار است.

پرسنل اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودان در ماه های گذشته خصوصاً در هفته پیش با گشت های مداوم و شبانه سعی در دور کردن خرس از این مناطق و جلوگیری از آسیب به ساکنین داشته اند. با توجه به تکرار این مساله اکیپی از مرکز استان مجهز به ابزار بیهوشی جهت همراهی با نیروهای شهرستان منطقه مستقر هستند.

حبیب مسیحی تازیانی در همین خصوص، افزود: این اداره کل ضمن تشکر از مسئولین شهرستان رودان و ساکنین روستاهای مذکور با نیروهای حفاظت محیط زیست خواهشمند است در صورت مشاهده خرس ضمن سعی در حفظ آرامش به هیچ وجه به آن نزدیک و یا با وی درگیر نشوند. خرس ها بینایی ضعیفی دارند و برای دوری از انسان بیشتر به قوه بویایی بسیار قوی و تا حدودی به شنوایی خود اتکا می کنند؛ از این رو در برخی شرایط امکان غافلگیر شدن آنها توسط انسان، بیشتر از سایر گوشت خواران مانند پلنگ و گرگ است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان ادامه داد: در چنین شرایطی نخستین واکنش خرس در بیشتر موارد، فرار است. چنانچه انسان در برخورد با خرس احتیاط کند و رفتارش تهدید آمیز نباشد، رفتار خرس نیز قابل پیش بینی و صلح جویانه است و در حقیقت در رویارویی ناگهانی انسان با خرس، رفتار نسنجیده و تصمیم گیری اشتباه، دلیل اصلی حمله خرس به انسان است.

وی خاطرنشان کرد: ریشه تعارض به دلیل رقابت انسان و خرس برای بدست آوردن فضا و غذای مشترک شکل می گیرد که محدود به استان هرمزگان و کشور ایران نیست. اغلب محصولاتی مانند یونجه، سیب، خرما، شاهتوت، زردآلو، گیلاس و انجیر که توسط انسان در زمینهای کشاورزی و باغ‌ها کاشته می شوند و یا جانورانی مانند زنبورعسل، بز و گوسفند اهلی که توسط انسان پرورش داده می شوند بخشی از رژیم غذایی خرسها هستند.

حبیب مسیحی اضافه کرد: عدم رها کردن زباله ها و پسماندها در محدوده روستا، ساماندهی وضعیت آغل های دام و محل نگهداری آنها حداقل با توری مرغی و خارج کردن دامها از دسترس، استفاده از سگ های گله برای ایجاد سر و صدا و دور کردن خرس، محصور کردن باغهای میوه، استفاده از بازدارنده های صوتی مثل سوت و بوق های کپسولی، استفاده از بازدارنده های بصری مثل قطعات پلاستیکی بزرگ یا پارچه های رنگی در اطراف آغل ها، استفاده از چراغ های چشمک زن و پر قدرت از جمله اقدامات قابل انجام برای جلوگیری از نزدیک شدن و برخورد با خرس هاست.

خرس سیاه آسیایی به عنوان یکی از کمیاب ترین و آسیب پذیرترین گونه ها درایران و حتی دنیا بشمار می رود و از نظر وضعیت حفاظتی در جهان در آستانه انقراض قرار دارد و ازسوی سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان نماد زیستی استان هرمزگان معرفی شده است. این گونه در کشورهای ژاپن، چین، روسیه، تایوان، هند، نپال، ویتنا، افغانستان، پاکستان و ایران پراکندگی دارد.

در این محدوده وسیع، چهار نژاد از خرس سیاه آسیایی معرفی شدهاند که خرس سیاه بلوچی با نام انگلیسی (Baluchistan Black Bear) نام علمی Ursus thibetanus gedrosianus یکی از این زیرگونه هاست که در جنوب شرقی ایران و بلوچستان پاکستان وجود دارد. مناطق پراکنش خرس سیاه بلوچی در شرق استان هرمزگان شامل قلوان، جاهو دق زاغ، گوردی در بشاگرد، رودان، ارتفاعات سردشت و جکدان جاسک، ارتفاعات زاغ پیرزال میناب، در غرب استان تا منطقه حفاظت شده باز و نیز تا کوه‌های شهرستان حاجی آباد در شمال استان هرمزگان است.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 20

ارتقای رتبه کشور در تجارت فرامرزی/ نقش گمرک در مقابله با کرونا

منتشر شده

در

توسط

ارتقای رتبه کشور در تجارت فرامرزی/ نقش گمرک در مقابله با کرونا

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه ترخیص کالاها ظرف مدت ۴۸ ساعت، رتبه کشور را در شاخص‌های جهانی از جمله در تجارت فرامرزی ارتقا داده است، جزئیات نقش گمرک در مقابله با کرونا و تحقق جهش تولید در سال جاری را اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، فرهاد دژپسند در نشست “هم اندیشی پیرامون اقدامات گمرک ایران در مقابله با کرونا” و برنامه‌های گمرک در سال جهش تولید اظهار کرد: گمرک در جایگاه مرزبان اقتصادی کشور، در صادرات غیرنفتی به عنوان موتور رشد اقتصادی و همچنین در تسهیل واردات کالاهای سرمایه‌ای، واسطه‌ای و مواد اولیه که حدود ۸۵ درصد واردات کشور را شامل شده و سهم مهمی در فرآیند تولید کشور دارد، نقش ویژه‌ای در اقتصاد کشور ایفا می‌کند.

وزیر اقتصاد در این نشست که معاون اول رئیس جمهور در محل گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) برگزار شد، با بیان اینکه حداقل کردن کنترل‌های مزاحم و بکارگیری کنترل‌های غیر مزاحم و هوشمند، سیاستی است که در گمرک دنبال می‌شود، گفت: نمونه آن استفاده از RFID  به صورت الکترونیکی است.

وی افزود: پیگیری این سیاست سبب تسریع و تسهیل ترخیص کالاها از گمرکات کشور شده است و نمونه آن ترخیص کالاها ظرف مدت ۴۸ ساعت است که رتبه کشور را در شاخص‌های جهانی از جمله در تجارت فرامرزی ارتقا داده است.

طبق اعلام وزارت اقتصاد، این مقام مسئول خاطرنشان کرد: علاوه بر این، گمرک با پیگیری این سیاست، نقش برجسته‌ای در کشفیات و مبارزه با قاچاق کالا و همچنین بهبود محیط کسب و کار ایفا کرده است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 20

تماس تلفنی آیت الله رییسی با مراجع عظام قم و اصفهان

منتشر شده

در

توسط

تماس تلفنی آیت الله رییسی با مراجع عظام قم و اصفهان

رییس قوه قضاییه با مراجع عظام قم و اصفهان در تماس های تلفنی سال جدید و فرارسیدن اعیاد شعبانیه را تبریک گفت.

به گزارش ایسنا به نقل از  مرکز رسانه قوه قضاییه؛ آیت‌الله رییسی صبح امروز در تماس‌های تلفنی جداگانه با حضرات آیات عظام مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، علوی گرگانی، وحید خراسانی، صافی گلپایگانی، جوادی آملی، جعفر سبحانی و مظاهری سال جدید و اعیاد شعبانیه بویژه فرا رسیدن سالروز ولادت بقیه‌الله‌الاعظم (عج) را به ایشان تبریک گفت.

رییس قوه قضاییه در تماس‌های مورد اشاره گزارشی کوتاه از اهم اقدامات و عملکرد دستگاه قضایی در سال ۱۳۹۸ و اقدامات این قوه از مقطع شیوع بیماری منحوس کرونا را به استحضار مراجع عظام رساند.

بنابر این گزارش، در این تماس‌ها، مراجع بزرگوار تقلید ضمن تبریک متقابل، از اقدامات انجام شده دستگاه قضایی در سال گذشته و در ارتباط با بیماری کرونا تقدیر و تشکر نموده و آن را مایه امید و دلگرمی مردم دانستند.

همچنین، حضرات آیات برای موفقیت بیش از پیش رییس قوه قضاییه و سایر مسئولان نظام قضایی کشور دعا کردند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 20

آبگیری ۹۹۴ آبخوان در فارس/ کنترل تردد عشایر کوچ‌رو

منتشر شده

در

توسط

آبگیری ۹۹۴ آبخوان در فارس/ کنترل تردد عشایر کوچ‌رو
عکس آرشیوی است.

ایسنا/فارس مدیر کل منابع طبیعی استان فارس گفت: بارندگی‌های اخیر موجب آبگیری ۹۹۴ آبخوان و آبخیز در ۲۱ شهرستان فارس شده است.

منصور منتصری با بیان اینکه بخش زیادی از پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری فارس با اعتبارات صندوق توسعه ملی احداث شده است، میانگین بارشهای سال آبی جاری را خوب توصیف و خاطرنشان کرد: این بارش‌ها موجب آبگیری کامل پروژه‌های آبخیز و آبخوانداری ۲۱ شهرستان استان فارس شده است.

منتصری ادامه داد: با توجه به میزان ورودی و نفوذ آب انجام شده توسط این بندها و سازه های آبخیزداری، تخمین زده می شود که چیزی نزدیک به ۴۲ میلیون  مترمکعب آب حاصل از سیلاب ها ذخیره شود که این میزان آبگیری نقش بسزایی در بهبود و تغذیه سفره های آب زیر زمینی استان ایفا خواهد کرد.

این مقام مسئول بشترین حجم آبگیری را به ترتیب مربوط به شهرستان‌های مهر، فسا، جهرم و لارستان دانست و گفت: خوشبختانه بر اساس بازدیدها و نظارت های انجام شده در زمان بارش‌ها، هیچ گونه خسارتی به این طرحها وارد نشده است.

منتصری کنترل سیل و کاهش خسارات سیلاب، تغذیه آبخوان‌ها و قنوات ، افزایش سطح سفره های آب زیر زمینی ، کاهش حجم رسوب ، جلوگیری از فرسایش خاک و تخریب اراضی کشاورزی را از مزایای این پروژه ها عنوان و اضافه کرد: اجرای این پروژه ها در راستای اهداف عالی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور انجام شده که علاوه بر اهداف فوق الذکر موجب بهبود وضعیت معیشت بهره برداران و ساکنان حوزه های آبخیز نیز خواهد شد.

طرح مدیریت کوچ و کنترل تردد عشایر در فارس

مدیرکل منابع طبیعی فارس همچنین گفت: همزمان با اجرای طرح مدیریت چرا و کنترل ورود و خروج دام به مراتع ییلاقی، تمامی مبادی ورودی و خروجی مراتع استان با استقرار کمپ کنترل کوچ بهاره تحت رصد کامل است.

منتصری با اشاره به تشکیل جلسه ستاد کوچ استان فارس که با حضور مسئولان و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی، گفت: در این جلسه مقرر شد دامداران و عشایر کوچ رو استان با رعایت تقویم کوچ بهاره، برنامه زمانبندی حرکت کوچ را تنظیم و به هشدارهای لازم توجه کنند.

وی افزود: دامداران و بهره ‌برداران باید از ورود زود هنگام و خارج از تقویم زمان بندی کوچ به مراتع ییلاقی خودداری نمایند در غیر اینصورت برابر مقررات با متخلفان برخورد خواهد شد.

منتصری با بیان اینکه کوچ زود هنگام موجب تخریب پوشش گیاهی در مراتع ییلاقی خواهد شد، افزود: در حال حاضر اکیپ های کنترل کوچ در ۲۰ نقطه و ایستگاه‌های ثابت و سیار در مبادی و گلوگاه‌های ورودی در ۱۵ شهرستان استان مستقر هستند و از کوچ غیر مجاز دامداران و عشایر در ایل راه ها جلوگیری خواهند کرد.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس افزود: در این راستا تعدادی از دامداران متخلف نیز که اقدام به کوچ زودهنگام کرده و از مراتع قشلاقی به مقصد مراتع ییلاقی استان در حرکت بودند، توسط ماموران منابع طبیعی شناسایی و ضمن توقیف خودروهای حامل دام آنان و پس از اعمال قانون به مبدأ خود بازگردانده شدند.

وی با بیان اینکه ماموران منابع طبیعی به صورت شبانه روزی درکمپ های کنترل کوچ مستقر هستند، گفت: این اقدامات برای کنترل محورهای مواصلاتی و خروجی شهرستان ها و نیز به منظور جلوگیری از کوچ زودهنگام و خارج از فصل دامداران و انتقال دام به مناطق ییلاقی انجام و طی آن از تردد کامیون های حمل دام غیر مجاز ممانعت و دامداران متخلف نیز مورد اعمال قانون قرارخواهند گرفت.

منتصری با تاکید بر توجه دامداران و عشایرکوچ رو به هشدارهای لازم از سوی مسئولان ادارات منابع طبیعی در زمینه رعایت تقویم کوچ بهاره ، از آنان خواست تا در زمان مشخص شده کوچ خودرا آغاز نمایند تا با مشکلات قانونی مواجه نشوند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها