با ما همراه باشید

اخبار 53

دستورالعمل بازپس گیری اموال نامشروع گامی رو به جلو است

منتشر شده

در

دستورالعمل بازپس گیری اموال نامشروع گامی رو به جلو است

یک کارشناس مسائل حقوقی گفت: دستورالعمل رییس قوه قضاییه در خصوص بازپس گیری اموال نامشروع گامی رو به جلو و در جهت صیانت از حقوق مردم است.

محمدرضا سماواتی پور در گفت وگو با ایسنا درباره دستورالعمل مصوب رییس قوه قضاییه در خصوص استرداد و بازپس گیری اموال نامشروع گفت: این دستورالعمل گامی رو به جلو و در جهت صیانت از حقوق حقه مردم و بیت المال است و امیدوارم با اجرای دقیق قانون، اموال نامشروع به بیت المال و صاحبان واقعی آن مسترد شود.

وی با اشاره به نکاتی  در خصوص این دستورالعمل رییس قوه قضاییه و قوانین سابق از جمله قانون ” از کجا آورده‌ای” گفت: به نظرم تا زمانی که اعتقاد به شفافیت و شفاف سازی در اجزا و بدنه دولت و نهادهای مختلف و دولتمردان و به عبارت کلی تر در مسئولان ما ایجاد نشود و از طرفی بسترهای لازم جهت سوء استفاده از مقام و موقعیت برداشته نشود؛ تصویب و تدوین این قبیل قوانین و دستورالعمل‌ها هیچ حاصلی در بر نخواهد داشت؛ چرا که ریشه بسیاری از مشکلات موجود در عدم شفافیت و اخذ تصمیمات در اتاق‌های دربسته است؛ امری که باعث شده قانون ” از کجا آورده ای” پس از سال‌های سال اجرا نشود و قانونی که از سال‌های سال در کشور ما وجود داشته است. حال باید ببینیم با اجرای این دستورالعمل بعد از ۴۲ سال چه تاثیری در حل مشکلات  کشور خواهیم داشت.

این حقوقدان افزود: از طرفی در این زمینه قوانین به قدر کفایت در کشور وجود دارند و تدوین  صرف این دستورالعمل هرچند جزئیاتی که در قانون ذکر نشده در این دستورالعمل به آنها اشاره شده، بدون عزم جدی بر اجرای آن هیچ گونه تاثیری ندارد و ممکن است این دستورالعمل و قوانین را بسان بسیاری از قوانین در حد شعار و کلیشه باقی بگذارد.

این وکیل دادگستری تصریح کرد: از طرفی برخی از  مواد این دستورالعمل مانند  مواد  ۱۵ و ۱۶، بوی قانونگذاری می دهند و  خارج از حیطه اختیارات رئیس محترم قوه قضاییه هستند و  این موضوع می تواند در  اجرای هدف مهم آن یعنی  باز پس گیری تاثیر منفی بگذارد که امیدواریم این موارد رفع شود.

سماواتی پور  ادامه داد: اجرای این دستورالعمل به  دو جهت دشواری‌های خاص خود را خواهد داشت؛ اول نحوه تشخیص سره از ناسره است که در این زمینه باید علاوه بر عزم جدی جهت باز پس گیری اموال، حقوق فرد مربوط هم تضمین شود تا احیانا و خدایی ناکرده این حرکت مثبت به نوعی وجه المصالحه دعواهای سیاسی نشود که اگر این اقدام صورت بگیرد، هدف اصلی گم خواهد شد. دوم اینکه باید دید با توجه به پیچیدگی های خاص حقوقی و گذشت زمان قابل توجه از ارتکاب هر عمل اعم از سوء استفاده از مقام و موقعیت  یا هر گونه عمل دیگری که طبق این قانون خلاف تلقی می‌شود و یا اینکه قطعاً مرتکبان این عمل در هر مقام و موقعیتی که باشند، قطعا درصدد تطهیر اموال خود به شیوه‌های مختلف حقوقی و غیرحقوقی برآمدند، باید ببینیم  قوه قضاییه چگونه  می‌تواند از پس  تحمل این بار سنگین و باز پس گیری اموال بر بیاید؛ چرا که در ساده‌ترین تصور، قوه قضاییه ۴۰ سال از برخی صاحب منصبان متخلف عقب است.

سماواتی پور گفت: آنچه که مهم و قطعی است ابن است که اگر در پس این حرکت شایسته، اقناع افکار عمومی وجود نداشته باشد؛ بازگشت ولو میلیاردها میلیارد تومان  اموال به صندوق بیت المال کمکی به تغییر اوضاع و احوال نخواهد کرد؛ لذا توصیه می کنم  که دادگاه ها در بالاترین سطح به صورت علنی و با نظارت کامل اصحاب رسانه  برگزار شوند.

وی در پایان گفت: ان‌شاءالله  با این عزم جدی و همچنین با برداشتن زمینه‌های سوء استفاده و با نظارت هایی که در زمان انتخاب اعضا و انجام وظایف آنها صورت می‌گیرد،  ما زمینه  را جهت هرگونه سوء استفاده برداریم و پس از سال‌ها شاهد این موضوع باشیم که اموال به تاراج رفته از بیت المال به صاحبان واقعی آنها مسترد می‌شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 53

سوختهای فسیلی عامل میلیونها مورد فوت در سال ۲۰۱۸

منتشر شده

در

توسط

سوختهای فسیلی عامل میلیونها مورد فوت در سال ۲۰۱۸

نتایج یک بررسی نشان می دهد: سوختهای فسیلی عامل ۸.۷ میلیون مورد فوت در جهان طی سال ۲۰۱۸ بوده است.

به گزارش ایسنا، آلودگی هوای ناشی از سوختهای فسیلی از قبیل ذغال سنگ عامل فوت ۸.۷ میلیون نفر در جهان در سال ۲۰۱۸ بوده است که نشان می دهد از هر پنج مورد فوت گزارش شده در این سال سوختهای فسیلی عامل فوت یک نفر بوده است.

همچنین در این بررسی آمده است: کشورهایی که بیشترین میزان مصرف سوختهای فسیلی را داشته اند بالاترین آمار فوتیها را گزارش کرده اند و بیش از یک مورد از ۱۰ مورد فوتی در ایالات متحده و منطقه اروپا به دلیل آلودگی هوا ناشی از سوختهای فسیلی بوده است.

علاوه بر این، نزدیک به یک سوم از موارد فوتی در شرق آسیا از جمله چین بر اثر آلودگی هوا ناشی از این سوختها بوده است.موارد فوتی در آمریکای جنوبی و آفریقا به طور چشمگیری کمتر بوده است.

آمار فوتیهای ناشی از سوختهای فسیلی نسبت به آنچه پیش از این برآورد شده بود بالاتر بوده و حتی محققان این بررسی را نیز متعجب ساخته است.

یکی از محققان این مطالعه از کالج لندن گفت: ابتدا نسبت به نتایج بدست آمده تردید داشتیم اما با بررسیهای بیشتر تاثیر آلودگی ناشی از این سوختها بیشتر آشکار شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه گاردین، به گفته محققان فوت ۸.۷ میلیون نفر در سال ۲۰۱۸ نشان می دهد که سوختهای فسیلی یکی از عوامل اصلی در بار جهانی بیماری و مرگ و میر است.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 53

عملیات نیروهای امنیتی عراق در غرب بغداد

منتشر شده

در

توسط

عملیات نیروهای امنیتی عراق در غرب بغداد

فرماندهی عملیات عراق از آغاز عملیات امنیتی در مناطق غرب بغداد خبر داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه شفق‌نیوز، فرماندهی عملیات مشترک عراق امروز (چهارشنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد، فرماندهی عملیات بغداد، سامرا و الانبار با مشارکت حشد شعبی در الانبار و سامرا و با پشتیبانی جنگنده‌های ارتش و نیروی هوایی عملیات امنیتی مشترک و گسترده‌ای را در مناطق غرب بغداد و جزیره الکرمه و شرق دریاچه الثرثار آغاز کردند.

این عملیات برای پاکسازی این مناطق از تروریست‌های داعش و کنترل مرزها است.

اخیرا بعد از حملات انتحاری داعش در بغداد نیروهای عراقی عملیات امنیتی گسترده‌ای را برای بیرون راندن بقایای داعش آغاز کردند. این عملیات به کشته شدن مهم‌ترین تروریست‌های داعش از جمله ابویاسر العیساوی، “والی” داعش منجر شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 53

ساخت میکرو نمایشگر OLED برای عینک واقعیت افزوده اپل

منتشر شده

در

توسط

ساخت میکرو نمایشگر OLED برای عینک واقعیت افزوده اپل

شرکت اپل با شرکت TSMC برای ساخت میکرو نمایشگرهای OLED که قصد دارد در دستگاههای واقعیت افزوده از آنها استفاده کند، پیمان شراکت بست.

به گزارش ایسنا، نشریه نیک کی آسیا گزارش کرد اپل با شرکت TSMC که تنها تامین کننده پردازنده های آیفون است، برای ساخت میکرو نمایشگرهای OLED همکاری می کند زیرا بسیار باریک و کوچک بوده و نیروی کمتری استفاده می کنند و از این رو برای استفاده در دستگاههای واقعیت افزوده پوشیدنی مناسبتر هستند.

طبق گزارش نیک کی، این نمایشگرها در دست ساخت بوده و کمتر از یک اینچ اندازه دارند.

بلومبرگ نیوز در ژانویه گزارش کرده بود که اپل همچنان سرگرم کار روی فناوریها برای عینک واقعیت افزوده خود با اسم کد N۴۲۱ است. به گفته منابع آگاه، برای عرضه این محصول به بازار چند سال دیگر زمان نیاز است اما اپل سال ۲۰۲۳ را برای رونمایی چنین محصولی هدف گذاری کرده است.

پروژه میکرو نمایشگر OLED با همکاری شرکت TSMC در مرحله تولید آزمایشی قرار دارد و چند سال زمان می برد تا به تولید انبوه برسد.

بر اساس گزارش رویترز، شرکتهای اپل و TSMC در این باره اظهارنظر نکردند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها