با ما همراه باشید

اخبار 20

دستور رییس سازمان محیط زیست برای تشکیل کارگروه ارتقای حمایت‌های قانونی از محیط بانان

منتشر شده

در

دستور رییس سازمان محیط زیست برای تشکیل کارگروه ارتقای حمایت‌های قانونی از محیط بانان

رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست در نخستین نشست سراسری فرمانده یگان حفاظت محیط‌ زیست سراسر کشور، دستور تشکیل کارگروهی برای ارتقای حمایت‌های قانونی ازمحیط بانان سراسر کشور را صادر کرد.

به گزارش ایسنا علی سلاجقه در نشست و گفت وگوی برخط رئیس و معاونان سازمان حفاظت محیط‌ زیست با فرماندهان یگان حفاظت محیط‌ زیست سراسر کشور که صبح امروز در سالن جلسات سازمان برگزار شد، خواستار افزایش تلاش‌ تمام ارکان سازمان برای پیشبرد سریع امور محیط‌ زیست کشور شد.

وی ضمن مهم برشمردن جایگاه شغل محیط‌بانی در حفظ و صیانت از منابع تنوع زیستی کشور گفت:از آنجایی که محیط‌بانان جزء بدنه اصلی سازمان به شمار می‌آیند، اهمیت توجه به آنان را دوچندان می‌کند و ما هم در جریان دغدغه‌ها و مشکلات آن‌ها هستیم. تلاش خواهیم کرد در جهت رفع این موانع اقدامات مؤثری صورت بگیرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست با اشاره به مشکلات محیط‌بانان در خصوص جایگاه قانونی در انجام مأموریت‌ها گفت: یکی از مواردی که باید مورد پیگیری قرار گیرد،هماهنگی و برگزاری نشست با فرمانده نیروی انتظامی خواهد بود که امیدواریم با این با همفکری و در چارچوب قوانین برای محیط‌بانان شرایط و بستر قابل قبولی فراهم کنیم و آنان بتوانند با خیالی آسوده در مأموریت‌های خودشان با حمایت قانونی مؤثر در جهت برنامه‌های تدوینی قدم‌های خوبی بردارند.

وی ضمن اشاره به وضعیت معیشت محیط‌بانان و سایر افراد شاغل در سازمان گفت: یکی از موارد مهمی که نیاز به برنامه‌ریزی و توجه است و باید به آن نگاه ویژه‌ای بشود مقوله بهبود وضعیت معیشت پرسنلی است که حتماً در نظر داریم با برنامه‌ریزی‌های که صورت خواهد گرفت، بتوانیم بخشی از این مشکلات را مرتفع کنیم تا همکاران بدون دغدغه در جهت خدمتگزاری و انجام امور محوله گام‌های مؤثری بردارند.

سلاجقه با اشاره به بحث به‌روزرسانی تجهیزات برای محیط‌بانان سراسر کشور اظهارکرد: نگاه و هدف ما این است بتوانیم با بسترسازی و استفاده از ظرفیت‌های مطلوب برای محیط‌بانان ازجمله تأمین تجهیزات خودرویی و موتوری به‌روز، کارآمد و سازگار با شرایط و مناطق مختلف کشور فراهم شود.

وی در ادامه با توجه به مباحثی که به‌عنوان خلأ قانونی در این جلسه مطرح شد، گفت: از همکاران خود می‌خواهم با تشکیل کارگروهی باهدف اصلاح قانون حمایت از محیط‌بانان و تدوین آئین‌نامه‌ای برای طرح در مجلس که بتواند در ارتقای موارد حمایت‌های  قانونی به‌عنوان پشتوانه کاری برای محیط‌بانان اقدام کنند تا به دولت و مجلس ارائه شود. 

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست در خصوص تجهیز پاسگاه‌های محیط‌بانی سراسر کشور، گفت :تلاش خواهیم کرد با تأمین اعتبار برای  تجهیز پاسگاه‌ها که به‌صورت فاز به فاز خواهد بود به اجرا بگذاریم تا شاهد مرتفع شدن این بخش هم باشیم .

سلاجقه در خصوص ارتقای جایگاه سازمان حفاظت محیط‌ زیست تصریح کرد: همه ما مکلف هستیم که در جهت ارتقای جایگاه سازمان حفاظت محیط‌زیست تلاش کنیم و از همکاران می‌خواهم ما را دررسیدن به این جایگاه یاری کنند.

در بخش دیگری از این نشست علی‌اصغر دانشیان – معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط‌زیست – در خصوص ساماندهی و وضعیت استخدامی ۲۷۵ محیط‌بانان شاغل   گفت: با حمایت‌های دکتر سلاجقه و پیگیری‌های صورت گرفته در خصوص ساماندهی این نیروها همان‌طور که پیشتر در خبرها اعلام‌شده بود با نشست‌هایی که با سازمان امور استخدامی داشتیم امیدواریم با حمایت مجلس و سازمان امور استخدامی کشور بتوانیم در جهت تبدیل وضعیت استخدامی این عزیزان قدم‌های خوبی برداریم.

وی در خصوص اقدامات رفاهی  بر اساس قانون و بضاعت سازمان اظهارکرد: تا امروز هر آنچه در چارچوب قانون و بودجه به ما اجازه می‌داد در حق همکاران سخت‌کوش و زحمتکش انجام داده‌ایم و اگر هم کاستی‌هایی باشد به دلیل شرایط و امکاناتی است که در اختیار سازمان بوده است و امیدواریم به لطف خدا و حمایت دولت و پیگیری‌های رئیس سازمان  شاهد بهبود شرایط باشیم .

در بخش آغازین این نشست سرهنگ جمشید محبت‌خانی – فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط‌ زیست – به بیان گزارش عملکرد این یگان پرداخت و خواستار فراهم شدن زمینه دیدار خانواده معزز شهدا و جانبازان و محیط‌بانان با مقام معظم رهبری، تهیه و تدوین آئین‌نامه انضباطی محیط‌بانان، فراهم شدن نشست با دستگاه قضاء جهت حمایت‌های قانونی از محیط‌بانان و برگزاری مجدد دوره‌های آموزشی محیط‌بانان در دانشکده محیط‌ زیست به‌صورت حضوری شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست، در این جلسه فرمانده یگان استان‌های قم، قزوین، گیلان و مشهد به بیان چالش‌ها، مشکلات همچنین ارایه پیشنهادهایی برای بهبود مسائل محیط‌بانان در مناطق مختلف کشور پرداختند.

انتهای پیام

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 20

ارتقای رتبه کشور در تجارت فرامرزی/ نقش گمرک در مقابله با کرونا

منتشر شده

در

توسط

ارتقای رتبه کشور در تجارت فرامرزی/ نقش گمرک در مقابله با کرونا

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه ترخیص کالاها ظرف مدت ۴۸ ساعت، رتبه کشور را در شاخص‌های جهانی از جمله در تجارت فرامرزی ارتقا داده است، جزئیات نقش گمرک در مقابله با کرونا و تحقق جهش تولید در سال جاری را اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، فرهاد دژپسند در نشست “هم اندیشی پیرامون اقدامات گمرک ایران در مقابله با کرونا” و برنامه‌های گمرک در سال جهش تولید اظهار کرد: گمرک در جایگاه مرزبان اقتصادی کشور، در صادرات غیرنفتی به عنوان موتور رشد اقتصادی و همچنین در تسهیل واردات کالاهای سرمایه‌ای، واسطه‌ای و مواد اولیه که حدود ۸۵ درصد واردات کشور را شامل شده و سهم مهمی در فرآیند تولید کشور دارد، نقش ویژه‌ای در اقتصاد کشور ایفا می‌کند.

وزیر اقتصاد در این نشست که معاون اول رئیس جمهور در محل گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) برگزار شد، با بیان اینکه حداقل کردن کنترل‌های مزاحم و بکارگیری کنترل‌های غیر مزاحم و هوشمند، سیاستی است که در گمرک دنبال می‌شود، گفت: نمونه آن استفاده از RFID  به صورت الکترونیکی است.

وی افزود: پیگیری این سیاست سبب تسریع و تسهیل ترخیص کالاها از گمرکات کشور شده است و نمونه آن ترخیص کالاها ظرف مدت ۴۸ ساعت است که رتبه کشور را در شاخص‌های جهانی از جمله در تجارت فرامرزی ارتقا داده است.

طبق اعلام وزارت اقتصاد، این مقام مسئول خاطرنشان کرد: علاوه بر این، گمرک با پیگیری این سیاست، نقش برجسته‌ای در کشفیات و مبارزه با قاچاق کالا و همچنین بهبود محیط کسب و کار ایفا کرده است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 20

تماس تلفنی آیت الله رییسی با مراجع عظام قم و اصفهان

منتشر شده

در

توسط

تماس تلفنی آیت الله رییسی با مراجع عظام قم و اصفهان

رییس قوه قضاییه با مراجع عظام قم و اصفهان در تماس های تلفنی سال جدید و فرارسیدن اعیاد شعبانیه را تبریک گفت.

به گزارش ایسنا به نقل از  مرکز رسانه قوه قضاییه؛ آیت‌الله رییسی صبح امروز در تماس‌های تلفنی جداگانه با حضرات آیات عظام مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، علوی گرگانی، وحید خراسانی، صافی گلپایگانی، جوادی آملی، جعفر سبحانی و مظاهری سال جدید و اعیاد شعبانیه بویژه فرا رسیدن سالروز ولادت بقیه‌الله‌الاعظم (عج) را به ایشان تبریک گفت.

رییس قوه قضاییه در تماس‌های مورد اشاره گزارشی کوتاه از اهم اقدامات و عملکرد دستگاه قضایی در سال ۱۳۹۸ و اقدامات این قوه از مقطع شیوع بیماری منحوس کرونا را به استحضار مراجع عظام رساند.

بنابر این گزارش، در این تماس‌ها، مراجع بزرگوار تقلید ضمن تبریک متقابل، از اقدامات انجام شده دستگاه قضایی در سال گذشته و در ارتباط با بیماری کرونا تقدیر و تشکر نموده و آن را مایه امید و دلگرمی مردم دانستند.

همچنین، حضرات آیات برای موفقیت بیش از پیش رییس قوه قضاییه و سایر مسئولان نظام قضایی کشور دعا کردند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 20

آبگیری ۹۹۴ آبخوان در فارس/ کنترل تردد عشایر کوچ‌رو

منتشر شده

در

توسط

آبگیری ۹۹۴ آبخوان در فارس/ کنترل تردد عشایر کوچ‌رو
عکس آرشیوی است.

ایسنا/فارس مدیر کل منابع طبیعی استان فارس گفت: بارندگی‌های اخیر موجب آبگیری ۹۹۴ آبخوان و آبخیز در ۲۱ شهرستان فارس شده است.

منصور منتصری با بیان اینکه بخش زیادی از پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری فارس با اعتبارات صندوق توسعه ملی احداث شده است، میانگین بارشهای سال آبی جاری را خوب توصیف و خاطرنشان کرد: این بارش‌ها موجب آبگیری کامل پروژه‌های آبخیز و آبخوانداری ۲۱ شهرستان استان فارس شده است.

منتصری ادامه داد: با توجه به میزان ورودی و نفوذ آب انجام شده توسط این بندها و سازه های آبخیزداری، تخمین زده می شود که چیزی نزدیک به ۴۲ میلیون  مترمکعب آب حاصل از سیلاب ها ذخیره شود که این میزان آبگیری نقش بسزایی در بهبود و تغذیه سفره های آب زیر زمینی استان ایفا خواهد کرد.

این مقام مسئول بشترین حجم آبگیری را به ترتیب مربوط به شهرستان‌های مهر، فسا، جهرم و لارستان دانست و گفت: خوشبختانه بر اساس بازدیدها و نظارت های انجام شده در زمان بارش‌ها، هیچ گونه خسارتی به این طرحها وارد نشده است.

منتصری کنترل سیل و کاهش خسارات سیلاب، تغذیه آبخوان‌ها و قنوات ، افزایش سطح سفره های آب زیر زمینی ، کاهش حجم رسوب ، جلوگیری از فرسایش خاک و تخریب اراضی کشاورزی را از مزایای این پروژه ها عنوان و اضافه کرد: اجرای این پروژه ها در راستای اهداف عالی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور انجام شده که علاوه بر اهداف فوق الذکر موجب بهبود وضعیت معیشت بهره برداران و ساکنان حوزه های آبخیز نیز خواهد شد.

طرح مدیریت کوچ و کنترل تردد عشایر در فارس

مدیرکل منابع طبیعی فارس همچنین گفت: همزمان با اجرای طرح مدیریت چرا و کنترل ورود و خروج دام به مراتع ییلاقی، تمامی مبادی ورودی و خروجی مراتع استان با استقرار کمپ کنترل کوچ بهاره تحت رصد کامل است.

منتصری با اشاره به تشکیل جلسه ستاد کوچ استان فارس که با حضور مسئولان و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی، گفت: در این جلسه مقرر شد دامداران و عشایر کوچ رو استان با رعایت تقویم کوچ بهاره، برنامه زمانبندی حرکت کوچ را تنظیم و به هشدارهای لازم توجه کنند.

وی افزود: دامداران و بهره ‌برداران باید از ورود زود هنگام و خارج از تقویم زمان بندی کوچ به مراتع ییلاقی خودداری نمایند در غیر اینصورت برابر مقررات با متخلفان برخورد خواهد شد.

منتصری با بیان اینکه کوچ زود هنگام موجب تخریب پوشش گیاهی در مراتع ییلاقی خواهد شد، افزود: در حال حاضر اکیپ های کنترل کوچ در ۲۰ نقطه و ایستگاه‌های ثابت و سیار در مبادی و گلوگاه‌های ورودی در ۱۵ شهرستان استان مستقر هستند و از کوچ غیر مجاز دامداران و عشایر در ایل راه ها جلوگیری خواهند کرد.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس افزود: در این راستا تعدادی از دامداران متخلف نیز که اقدام به کوچ زودهنگام کرده و از مراتع قشلاقی به مقصد مراتع ییلاقی استان در حرکت بودند، توسط ماموران منابع طبیعی شناسایی و ضمن توقیف خودروهای حامل دام آنان و پس از اعمال قانون به مبدأ خود بازگردانده شدند.

وی با بیان اینکه ماموران منابع طبیعی به صورت شبانه روزی درکمپ های کنترل کوچ مستقر هستند، گفت: این اقدامات برای کنترل محورهای مواصلاتی و خروجی شهرستان ها و نیز به منظور جلوگیری از کوچ زودهنگام و خارج از فصل دامداران و انتقال دام به مناطق ییلاقی انجام و طی آن از تردد کامیون های حمل دام غیر مجاز ممانعت و دامداران متخلف نیز مورد اعمال قانون قرارخواهند گرفت.

منتصری با تاکید بر توجه دامداران و عشایرکوچ رو به هشدارهای لازم از سوی مسئولان ادارات منابع طبیعی در زمینه رعایت تقویم کوچ بهاره ، از آنان خواست تا در زمان مشخص شده کوچ خودرا آغاز نمایند تا با مشکلات قانونی مواجه نشوند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها