با ما همراه باشید

سیاسی

دغدغه های فضای مجازی از نگاه وزیر ارشاد

منتشر شده

در

دغدغه های فضای مجازی از نگاه وزیر ارشاد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر امروز در آیین پایانی دوازدهمین جشنواره ملی رسانه های دیجیتال با بیان اینکه فضای دیجیتال در همه حوزه های زندگی بشری اتفاقات گسترده ای را پدید آورده، گفت: در این فضا می توانیم انسان را به انسان پیشا سایبر و پسا سایبر تقسیم کنیم.

به گزارش ایسنا به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی با تبریک ایام دهه ولایت، افزود: دوره جدید به عنوان عصر مدرن اتفاقات مختلفی را برای جامعه بشری ایجاد کرده و ورود به عصر دیجیتال تحولات و اتفاقات تازه تری را ایجاد کرده است.

وی در عین حال تصریح کرد: ترکیب این اتفاقات برای انسان، دنیا و زیست تازه ای را در زندگی فردی و اجتماعی پدید آورده است که از جمله این تحولات می توان به فردگرایی، نسبت گرایی، هویت های موزائیکی در کنار مسیر سنتی که در دوره سنت طی کرده ایم، اشاره کرد.

وی ادامه داد: در عصر دیجیتال و فضای مجازی زندگی تازه ای را پیش رو داریم. اتفافات پر جهش تر و سریعتری را در حوزه های مختلف داشته ایم. این تحولات همه اجزای زندگی انسانی را در برگرفته است. در حوزه اقتصاد قالب تولید دگرگون شده است. تولید پیشین که مبتنی بر تولید انبوه بود در دوره اقتصاد صنعتی و عصر دیجیتال به تولید مشتری محور و درخواستی تبدیل شد و اتفاق تازه ای را در فرایند تولید به وجود آورد. در این فضا تولید از نقطه تقاضا آغاز می شود نه از نقطه خواست تولید کننده.

صالحی ادامه داد: در این دوره کار غیرحضوری جایگزین کار حضوری شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اقتصاد عصر دیجیتال در همه شاخه های آن دگرگون شد. در حوزه رسانه هم چنین است. رسانه های اجتماعی جای رسانه های جمعی را گرفته است. قالب مخاطب محور به قالب کاربر محور تبدیل شد. رسانه های کلاسیک عموما تک رسانه ای بود، به چند رسانه ای تبدیل شد.

وی ادامه داد: در حوزه سیاست و امنیت، اتفاقات قابل توجهی افتاده است. مفهوم قدرت تغییر یافته است. اگر تا قبل از عصر دیجیتال قدرت سخت بود اما در عصر دیجیتال قدرت تبدیل به قدرت داده، پردازش داده، داده کاوی و … شده است.

صالحی افزود: در همه حوزه های زندگی بشری در عصر مجازی و دیجیتال اتفاقات گسترده ای پدید آمده و می توان انسان را به انسان پسا سایبر و پیشا سایبر تقسیم کرد.

عضو کابینه دوازدهم ادامه داد: با ورود به این فضا چندین دغدغه وجود داشته که همراه با پیشرفت هایی حرکت داشته است. اولین دغدغه، تکثیر و انباشت اطلاعات بوده که این حوزه را بحث سواد رسانه ای می خواهد آن را حل کند و به عنوان یک شاخه موضوعی این جشنواره برای آن کارها و فکرهایی کرده است. بنابراین فضای مجازی، فضای داده ها است که در کنار خود سواد مصرف و سواد توزیع را می طلبد و بحث سواد رسانه ای قابل توجه است.

وی واقعیت کاذب را دغدغه دوم برشمرد و ادامه داد: اینکه فضای مجازی با واقعیت وصل باشد. اگر از واقعیت فیزیکال جدا شود تبدیل به رویایی می شود که این رویا یک رویای صادقه نیست. اینکه چگونه می توانیم واقعیت مجازی را به واقعیت فیزیکی تبدیل کنیم دارای اهمیت است و در اینجا است که فعالان عرصه مجازی باید به این فکر کنند که چگونه باید با واقعیت طبیعی ارتباط برقرار کنند. اینکه فضای مجازی بتواند با واقعیت های فیزیکال تلخ و شیرین و نشاط آفرین انسانی مواجه شود. اینکه با مسائل تلخی مانند کرونا، آسیب های اجتماعی و یا با اماکن تاریخی، گردشگری، نوآوری های انسانی ارتباط برقرار کنند و در فضای مجازی ارزش افزوده پیدا کنند. بنابراین دغدغه دوم در عرصه فضای مجازی این است که دنیای مجازی به معنای سراب گونه نیست بلکه دنیای اتصال واقعیت مجازی به فیزیکال است.

وی تاکید کرد: سومین دغدغه اینکه آیا فضای مجازی را می توان به یک فضای دینی و مناسکی هم نزدیک کرد. فضای مجازی چون مدرن و تازه است گاهی به نظر می آید که این فضا شاید با قدسیت و شعائر فاصله داشته باشد. آن هایی که چنین دغدغه هایی داشتند با حضور فضای مجازی دغدغه هایشان عمیق تر می شد. اینکه آیا ورود به این فضا به معنای قدسیت زدایی نیست. اما تجربه نشان می دهد که فرصت هایی را پدید آورد که هویت قدسی دینی و مذهبی در فضای مجازی امتداد یابد و عمق پیداد کند و این دغدغه را کاهش دهد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، هویت را دغدغه پنجم در این حوزه برشمرد و گفت: ویژگی فضای مجازی مرز شکنی و مرز گشایی است. بهم ریختن مرزهای کلاسیک است و دغدغه هویت نمود پیدا می کند به این معنا که آیا مرزهای بومی، دینی، منطقه ای و … باقی می ماند و بر اساس این دغدغه تجربه هایی اتفاق می افتد که چگونه در فضای مجازی مرزهای جدیدی را برای خود خلق کنیم که در تعامل و گفت و گو پیش می رود. بنابراین این مسیر هم در حال شکل گیری است.

صالحی در ادامه تاکید کرد: در کنار این ۴ دغدغه که به حق هم هست، دغدغه پنجمی هم وجود دارد که در ترکیب دنیای مدرن و دیجیتال یکی از ویژگی های عصر مدرن بصری شدن است. فاصله گرفتن از دیتاهای مکتوب که این ویژگی را عصر دیجیتال سرعت بخشید و صوتی و تصویری شدن قالب آن است.

وی تصریح کرد: مسیری را که طی کرده ایم عصر دیجیتال آن را شتاب داد و وارد فضای بصری شدن شده ایم که این امر می تواند برای کتاب خواندن یک مخاطره باشد و همانگونه که مقام معظم رهبری تاکید دارند “کتاب مبدا و منشا تمدن های بشری است”، تمدن انسان با کتاب زنده است. بنابراین دغدغه پنجم این است که با حضور فضای دیجیتال کتاب چه می شود. در این حوزه اتفاقاتی افتاده است. ویژگی انسان این است که وقتی با زهر مواجه می شود به دنبال پادزهر می گردد. عصر دیجیتال هم در این زمینه پاد زهر هایی را ایجاد کرد و ما شاهد کتاب های صوتی و الکترونیک و گفت و گوهای بر پایه کتاب و … هستیم.

وی تاکید کرد: عصر دیجیتال فرصت هایی را ایجاد کرد که باید به دغدغه های موجود در این زمینه هم توجه داشت.

صالحی در پایان با اشاره به آثار رسیده به این جشنواره و آثار برگزیده گفت: جشنواره رسانه های دیجیتال کمک می کند تا خلاقیت هایی که در آثار برگزیده است، امتداد، استمرار و توسعه یابد.

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بین الملل

ند پرایس: مذاکرات وین باید از همان نقطه پایان دور ششم آغاز شود/ تحریم‌ها فعلا باقی می‌ماند

منتشر شده

در

توسط

ند پرایس: مذاکرات وین باید از همان نقطه پایان دور ششم آغاز شود/ تحریم‌ها فعلا باقی می‌ماند

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری به سوالاتی درباره محورهای سفر اخیر نماینده ویژه آمریکا در امور ایران به کشورهای منطقه و کشورهای اروپایی پاسخ داد.

 به نقل از پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا، ند پرایس سخنگوی وزرات امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری در پاسخ به سوالی درباره سفر رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا به منطقه خاورمیانه و اروپا و رایزنی‌های او پیرامون احیای توافق هسته‌ای ایران گفت: رابرت مالی در حال حاضر در فرانسه است. این پایان سفری است که او در آن به امارات متحده عربی، قطر و عربستان سعودی هم سفر کرد. او ظرف چند روز به آمریکا باز خواهد گشت. مالی در منطقه با شرکایمان دیدار و درباره طیفی از نگرانی‌هایی که درباره ایران وجود دارد، از جمله فعالیت‌های آن در منطقه و تلاشمان برای مذاکره درباره بازگشتی دوجانبه به پایبندی به برجام[توافق هسته‌ای] گفت‌وگو کرد.

پرایس ادامه داد: پس از این رایزنی‌ها، نماینده ویژه ایران به پاریس سفر کرد. او در آن‌جا با همکارانمان در گروه E۳ [سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلیس] دیدار کرد. مالی همچنین با همکارانمان در گروه شورای همکاری خلیج فارس دیدار داشته است. به جزئیات مباحثات دیپلماتیک ورود نمی‌کنم و به همین بسنده می‌کنم که آمریکا، این سه کشور اروپایی و گروه ۵+۱ همگی بر این باور هستند که دیپلماسی موثرترین مسیر را برای بازداشتن دائمی و قابل راستی‌آزمایی ایران از دستیابی به یک سلاح اتمی میسر می‌سازد و همگی بر این باور هستیم که مذاکرات وین باید در اسرع وقت و دقیقاً از همان نقطه پایان دور ششم شروع شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در ادامه با توجه به دیدار رابرت مالی با معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی، در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا به یافتن راهکاری برای عمل به درخواست ایران در زمینه آزادسازی پول‌های بلوکه شده‌اش در بانک‌های کره جنوبی یافته است یا نه، توضیح داد: همان طور که می‌دانید با توجه به این که ما به دنبال طرحی هستیم تا بتوانیم بازگشت دوجانبه به پایبندی به برجام را عملی کنیم، نماینده ویژه ما با متحدان و شرکایمان در سراسر جهان[در این زمینه] دیدارهایی دارد. به عنوان بخشی از این روند، او دیدارهایی با همکار کره‌ای‌ خود داشته است. متحدان ما در کره جنوبی در طیفی از موضوعات مهم از جمله موضوعات مرتبط با ایران دخیل هستند. این شامل اجرای مقررات تحریمی می‌شود که هنوز پابرجاست و پابرجا خواهد بود،‌ مگر بازگشت توافق شده‌ای درباره پایبندی به برجام در کار باشد. بنابراین، رایزنی مالی با همکار کره‌ای‌اش صرفا آخرین مورد از همکاری‌هایی بوده است که او در زمینه ایران با متحدان کره‌ای‌مان دارد.

ایران و قدرت های جهانی طرف برجام در ماه‌های گذشته شش دور مذاکرات پیرامون احیای توافق هسته ای در وین را برگزار کردند. این مذاکرات میان ایران و دیگر اعضای کمیسیون مشترک برجام و با حضور آمریکا درمحل مذاکرات برگزار شد. البته ایران و آمریکا مذاکرات مستقیمی نداشتند و تنها از طریق نمایندگان دیگر کشورهای حاضر در مذاکرات در جریان مواضع یکدیگر قرار می گرفتند.

برگزاری دور هفتم این مذاکرات پس از تشکیل دولت سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور کشورمان برای بررسی های بیشتر به تاخیر افتاد. زمان دقیق از سرگیری مذاکرات مشخص نیست، اما ایران اخیرا هم‌زمان با برگزاری نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل گفته که این مذاکرات می تواند در آینده نزدیک از سر گرفته شود. مذاکرات وین در این راستا پیش می رود که بتواند از طریق اقداماتی هماهنگ شده، موجب بازگشت دوجانبه آمریکا و ایران به پایبندی کامل به توافق هسته ای شود.

ایران ابراز آمادگی کرده است که با تمام شدن بررسی‌ نتایج مذاکرات قبلی،  زمان مقرر آغاز دور هفتم این مذاکرات با هماهنگی طرف‌های مقابل تعیین خواهد شد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

سیاسی

میرتاج الدینی: محرمانه بودن اموال مسوولان در دستور مجلس نیست

منتشر شده

در

توسط

میرتاج الدینی: محرمانه بودن اموال مسوولان در دستور مجلس نیست

نائب ریس فراکسیون نیروهای انقلاب مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که موضوع محرمانه بودن اموال مسئولان یک شیطنت رسانه ای است که توسط مخالفان مجلس صورت گرفته و مصوبه محرمانه بودن اموال مسولان در هیچ یک از دستورالعمل ها و کمیسیون‌های مجلس وجود ندارد.

 محمدرضا میرتاج الدینی اظهار کرد: شفافیت یک اصل پذیرفته شده در میان نمایندگان مجلس و به عنوان مبنای کار آن هاست؛ لذا موضوع محرمانه بودن اموال مسئولان در واقع یک شیطنت رسانه ای است که توسط مخالفان مجلس صورت گرفت. اساسا در حقیقت مصوبه محرمانه بودن اموال مسولان در هیچ یک از دستورالعمل ها و کمیسیون‌های مجلس وجود ندارد.

وی همچنین با اشاره به آخرین وضعیت طرح شفافیت آرا گفت: این طرح در کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس تصویب شده اما فرایند قانونگذاری آن دارای مراحلی است که باید طی شود. اکنون نیز این طرح در نوبت دستور صحن قرار دارد و در هفته‌های آتی می‌تواند با  ۵۰ امضاء در اولویت قرار بگیرد.

نماینده تبریز در پایان گفت: مبنای مجلس بر این است که این طرح آشکار باشد یعنی رای موافق ، مخالف و ممتنع افراد مشخص شود. همچنین مذاکرات کمیسیون ها باید بلافاصله منتشر شوند؛ لذا در کل این طرح بهتر از طرح قبلی است.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

سیاسی

جمهوری اسلامی لحظه ای در دفاع از وحدت اسلامی دچار تزلزل نشد

منتشر شده

در

توسط

جمهوری اسلامی لحظه ای در دفاع از وحدت اسلامی دچار تزلزل نشد

حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی گفت: مسیر وحدت اسلامی که مورد بیان امام بود توسط رهبر معظم انقلاب بسیار پررنگ، درخشان و ارزشمند تعقیب شده است. یک لحظه جمهوری اسلامی و سیاست های جمهوری اسلامی در دفاع از وحدت اسلامی دچار تزلزل نشده و هزینه اش را هم داده، اما با عزم راسخ در این مسأله گام برداشته است. این هم برای ما بسیار نقطه ارزش است و هم برای دوستان دیگری که در جهان اسلام زندگی می کنند حتما محل اعتماد هست و ان شاء الله خواهد بود.

 به نقل از جماران، حجت الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی در دیدار با مهمانان سی و پنجمین کنفرانس وحدت اسلامی با بیان اینکه نسل ها در ایران و غیر ایران وامدار روح بلند امام خمینی(س) است، گفت: کنفرانس وحدت به نام امام بزرگوار ما گره خورده است. در آغاز مبارزات در دوره رضا شاه که همه مشکلات با هم پدیده آمده بود عمامه از سر اهل علم بر می داشتند، چادر از سر زنان می کشیدند، مجالس وعظ و ذکر و یاد خدا را تعطیل کرده بودند و به حساب خودشان تجدد را از مسیر منع دینداری پی می گرفتند، امام یک نامه ای دارند در کتابخانه وزیری یزد جزو اولین اسنادی است که از ایشان باقی مانده است.

یادگار امام افزود: این نامه با یک آیه شروع می شود که همین آیه تا آخر با امام می ماند؛ وقتی درس تعطیل می شد و ایشان می خواست اخلاق بگوید همین یک آیه را می خواندند، اگر کسی به ملاقات ایشان می رفت، باز همین آیه را می خواندند و… . آیه این است که «قُلْ إِنَّمَا أَعِظُکُم بِوَاحِدَةٍ أَن تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنَی وَفُرَادَی».(من یک موعظه بیشتر ندارم و آن اینکه برای خدا بلند شوید؛ دو نفره یا تنهایی).

وی اظهار داشت: اگر از من بپرسند امام را در یکی از ابعاد شخصیتی تعریف کن، فقیهی خبره و اصولی ای بسیار زبردست است. امام همه اینها هست اما عارف است و دنیا را از چشم یک عارف نگاه می کند. «همه هرچه هستند از آن کمترند که با هستی اش نام هستی برند». همه جهان در عداد او چیزی نیست و این روح دیانت و تدیّن است. همانگونه که امیرالمؤمنین(ع) در آغاز زیارت شعبانیه می فرمایند، «إِلَهِی هَبْ لِی کَمَالَ الانْقِطَاعِ إِلَیْکَ وَ أَنِرْ أَبْصَارَ قُلُوبِنَا بِضِیَاءِ نَظَرِهَا إِلَیْکَ حَتَّی تَخْرِقَ أَبْصَارُ الْقُلُوبِ حُجُبَ النُّورِ فَتَصِلَ إِلَی مَعْدِنِ الْعَظَمَهِ وَ تَصِیرَ أَرْوَاحُنَا مُعَلَّقَهً بِعِزِّ قُدْسِکَ».

وی افزود: این عرفان در خیلی ها بود؛ اما عرفان امام در کجا صداقت خود را نشان داد؟ «شجاعت»! چون شجاعت به معنای ندیدن خود و از خود عبور کردن است. اگر عارفی شجاع نیست، دروغ می گوید.

یادگار امام گفت: گاهی اوقات از جان باید گذشت، گاهی از آبرو باید گذشت، گاهی باید فرزند داد. بعضی وقت ها جان دادن راحت است اما آخرین چیزی که «یخْرُجُ مِنْ قُلُوبِ الصِّدِّیقینَ»، آبرو است؛ باید مقابل موج تخریب ها ایستاد. یعنی کسی که توانست وجهه ذوالجلال را ببیند باید بتواند سینه سپر کند و ملاکش شجاعت است؛ شجاعت از جان، مال و آبرو. اینکه امام آخر عمر می فرمودند من اگر آبرویی دارم می خواهم بگذارم هم نکته ای در همین راستاست؛ یعنی حتی اگر جایی لازم شد باید آبرویت را هم برای اسلام هزینه کنی و آبرو هم مال خودت نیست.

وی اظهار داشت: وحدت هم بعضا عطای آبرو می خواهد که آدم در مقابل ملامت ها، شماتت ها، تعصبات بی جا و کوردلی ها بایستد؛ همان آفت هایی که امروز آبروی پیامبر(ص) و اسلام را می برد.

وی افزود: باید اذعان کرد مسیر وحدت اسلامی که مورد بیان امام بود توسط رهبر معظم انقلاب به طور بسیار پررنگ، درخشان و ارزشمند تعقیب شده است و جمهوری اسلامی یک لحظه در دفاع از وحدت اسلامی دچار تزلزل نشده و گرچه هزینه آن را هم داده، اما همواره با عزم راسخ در این مسأله گام برداشته است.

سید حسن خمینی افزود: اگر یک اویس قرنی با پیامبر(ص) بود، جهان اسلام بسیار اویس قرنی ها با انقلاب داشت. «می توان رفت به یک چشم پریدن تا مصر/ بوی پیراهن اگر قافله سالار شود». چه بسیار بوی پیراهن ها که در فلسطین، مصر، افغانستان، سوریه، لبنان، یمن، بحرین و کشورهای آسیای میانه و حتی تا قلب آمریکا به خاطر آن انسان هایی زیر شکنجه جان دادند و ایستادند و مقاومت کردند و در روح آنها تحول پدید آمد؛ کسانی که امام را ندیده بودند اما آن روح مسیحایی توانسته بود از میان جمادات نفسانیه عبور کند و به آنها برسد. ما، که نزدیک امام بودیم آن انقلاب درونمان پدیدار نشد، اما در آن فرد ساکن افغانستان، پاکستان یا عراق رخ داد.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که ان شاء الله این عزت سال های سال ادامه پیدا کند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها