با ما همراه باشید

اخبار 52

ریشه‌های سه‌گانه انقلاب از منظر ابوترابی/نرخ تورم فعلی زیبنده نظام نیست

منتشر شده

در

ریشه‌های سه‌گانه انقلاب از منظر ابوترابی/نرخ تورم فعلی زیبنده نظام نیست

ایسنا/سمنان نائب‌رئیس پیشین مجلس شورای اسلامی از انقلاب اسلامی مردم ایران در سال 57 به عنوان یک انقلاب مردمی و الهی نام برد و گفت: رهبری امام راحل در کنار رویکرد مکتبی و انقلابی و همراهی‌های مردمی زمینه‌ساز پیروزی انقلاب شد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد حسن ابوترابی در راهپیمایی 22بهمن سمنان با اذعان به اینکه انقلاب اسلامی با الهام از مدرسه عاشورا و اندیشه‌های سیاسی و الهی امام حسین(ع) شکل گرفت اظهار کرد: پیام روشن امام خمینی در انقلاب اسلامی امر به معروف و نهی از منکر بود و انقلاب اسلامی با همین تفکر و اندیشه شکل گرفت.

وی از امام (ره) به عنوان پیام‌آور عاشورا در انقلاب اسلامی نام برد و افزود: مهمترین ریشه انقلاب اسلامی، مکتب و آموزه‌های دینی و مبانی فکری و نظری اسلام بود،مکتبی که زیربنای حرکت عظیم ملت ایران در انقلاب اسلامی 57شد.

نائب‌رئیس پیشین مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مکتبی که از مشعل فروزان و پرفروغ قرآن، آموزه‌های دینی، سیره نبوی و ائمه معصومین(س) الهام گرفته و تکیه آن بر معرف حیات‌بخش و انسان‌ساز قرآن و عترت باشد بی‌تردید از اعتلای ویژه‌ای برخوردار خواهد بود و انقلاب اسلامی مردم ایران در بهمن 57 چنین بود.

ابوترابی با بیان اینکه آموزه‌های قرآن و معارف اسلامی بر پیوند سعادت بشر در دنیا و آخرت به مدد دو گوهر گران‌بها”ایمان و عمل صالح” تکیه دارند خاطرنشان کرد: از منظر قرآن، انسانی به حیات راستین دست می‌یابد که شالوده مبانی فکری و اعتقادی او را دانش و معرفت و ایمان به خدا سامان داده باشد.

وی با اذعان به اینکه انسان و جامعه‌ای به سعادت می‌رسد که در سایه ایمان و معرفت حرکت کرده و به عمل صالح آراسته باشد ادامه داد: از نگاه قرآن انسان و جامعه‌ای به سعادت دست می‌یابد که به کمال عقلانی و رفتاری و عمل کامل دست یافته باشد و عمل کامل نیز عمل صالحی است که براساس علم و معرفت و ایمان و با انگیزه الهی شکل بگیرد.

ریشه‌های سه‌گانه انقلاب اسلامی

نائب‌رئیس پیشین مجلس شورای اسلامی با اشاره به ریشه‌های انقلاب اسلامی گفت: مکتب مهمترین ریشه انقلاب اسلامی است و رهبری دیگر ریشه و رکن اساسی انقلاب اسلامی است و این دو در کنار همراهی ملت ریشه‌های سه‌گانه انقلاب اسلامی را شکل می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه رهبری از ارکان و ریشه‌های اساسی انقلاب بود تصریح کرد:این رهبری؛  رهبری برآمده از آموزه‌های قرآنی و وحیانی است و در نگاه قرآن و در نگاه پیامبر عظیم‌الشان(ص) و ائمه معصومین(س) و اولیاء دین، رعامت و رهبری در جامعه اسلامی باید در دست توانای پیامبر خدا، پیشوایان معصوم و در دوران غیبت در دست فقهای عادل و شجاع باشد فقیهی که توانایی مدیریت و رهبری جامعه اسلامی را داشته باشد.

زعامت فقها، زعامت علم است

ابوترابی با بیان اینکه زعامت فقها، زعامت علم است اضافه کرد: در رهبری الهی تمام توجه به آن است که تمامی قدم‌ها برای خدا برداشته شود و چه در امام دیروز و چه در رهبری امروز انقلاب اسلامی نیز، تمام دغدغه آن است که گام‌ها با انگیزه الهی برداشته شوند و این رهبری است که منشاء رشد و تحول در جامعه اسلامی می‌شود.

نائب‌رئیس پیشین مجلس شورای اسلامی در ادامه با تاکید بر لزوم توجه به علم در رهبری جامعه افزود: در رهبری برآمده از قرآن و آموزه‌های اسلامی، حرکت‌ها مبتنی بر علم و یک چشم‌انداز از پیش تعریف‌شده علمی است که در آن به سعادت دنیا و آخرت جامعه توجه شده است. در چنین رهبری و مدیریتی، نگاه به تحول‌آفرینی‌ست و نه به پست و جاه و مقام.

اگر مردم در کنار رهبران صالح نباشند هیچ توفیقی به دست نمی‌آید

وی از نقش ملت‌ به عنوان دیگر رکن و ریشه اساسی در انقلاب اسلامی نام برد و گفت: اگر مردم در کنار رهبران صالح نباشند هیچ توفیقی به دست نمی‌آید.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین ابوترابی با بیان اینکه در انقلاب اسلامی امام خمینی در راس هرم مدیریت بود خاطرنشان کرد: با مدیریت الهی امام راحل، حضور مردم و انسجام بین مردم و رهبری صالح راه برای پیروزی و موفقیت هموار شد.

وی با بیان اینکه دستیابی به آرمان‌های بزرگ در گرو استقامت ملت‌ها در کنار رهبران صالح است اظهار کرد: هیچ ملتی به پیروزی نمی‌رسد مگر اینکه رهبری صالح انتخاب و خود در کنار رهبری صالح برای دستیابی به آرمان‌ها مبارزه کرده و بایستند.

نائب‌رئیس پیشین مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر مقاومت ملت ایران نبود بی شک ایران اسلامی نه در دفاع مقدس به پیروزی می‌رسید و نه امروز به یک قدرت بزرگ منطقه‌ای و جهانی تبدیل می‌شد.

ابوترابی پیشرفت‌های عظیم علمی ملت ایران در این چند دهه را مرهون همراهی مردم با انقلاب ارزیابی و تصریح کرد: البته شهدا و شهیدانی همچون سلیمانی‌ها و شهدای هسته‌ای بودند که راه را برای اقتدار و این پیروزی‌های بزرگ هموار کردند.

پیروزی مردم در سال 57 جهان اسلام را به آینده امیدوار کرد

وی با بیان اینکه پیروزی مردم در سال 57 جهان اسلام را به آینده امیدوار کرد ادامه داد: پیروزی مردم در بهمن 57 موجب خلق امید و نشاط در جهان اسلام شد و اینکه امروز محور مقاومت به پیروزی‌های بزرگ دست می‌یابد و یا اینکه عراق به دست عراقی‌ها اداره می‌شود نتیجه پیروزی انقلاب مردم ایران در بهمن 57 است. اینکه امروز ملت ایران و امت اسلامی با قامتی بلند در برابر استکبار می‌ایستد نتیجه طبیعی پیروزی انقلاب اسلامی است.

این عضو روحانیت مبارز با بیان اینکه سیاست خارجی جمهوری اسلامی با نگاه به خلق قدرت برای ملت‌های مسلمان تعیین و تبیین می‌شود گفت: این نگاه و چشم‌انداز در گام نخست آزادی جنوب غربی آسیا از زیر سلطه استکبار و در گام‌های دیگر تحول آفرینی در جهان اسلام را به همراه دارد.

نائب‌رئیس پیشین مجلس شورای اسلامی بر لزوم پیوند بین ملت و رهبری و دیگر ارکان انقلاب تاکید و تصریح کرد: با تحکیم و پیوند بیشتر بین ارکان مردم در مسیر خلق قدرت دیگری حرکت می‌کنند. و در این شرایط قوای سه‌گانه و همه مسوولان وظیفه دارند که به این امنیت و اقتدار و حرکت‌های عظیم علمی قوام ببخشند.

وی با تقدیر از حضور مردم سمنان و کشور در راهپیمایی خودرویی امروز گفت: این که امروز استان سمنان رتبه نخست کشور در شاخص سرانه دانشجو به نسبت جمعیت و یا رتبه نخست کشور در تعداد اعضای کتابخانه عمومی نسبت جمعیت و یا رتبه اول پزشک متخصص کشور به نسبت جمعیت را دارد همه و همه نمودی از این قدرت و اقتدار هستند.

ابوترابی بر لزوم توجه بیشتر به اقتصاد کلان کشور تاکید و خاطرنشان کرد: این نرخ تورم و این ارزش پول ملی زیبنده نظام و مردم نیست و مسوولان باید برای ارتقاء آن تلاش بیشتری کنند.

وی بر لزوم ریشه‌کنی فقر و بیکاری در کشور تاکید و بیان کرد: باید برخی رویکرد در مدیریت کشور اصلاح شود تا شاخص‌هایی نظیر: نرخ درآمد ملی، تولید ناخالص ملی و…ارتقاء یابد. مدیران قوای سه‌گانه باید با استفاده درست از همه ظرفیت‌ها و با تکیه بر توان و ظرفیت داخلی گام‌های بلندتری برای اقتدار بیشتر کشور و نظام بردارند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 52

بررسی طرح “تاسیس خانه تهران” روی میز شورا

منتشر شده

در

توسط

بررسی طرح "تاسیس خانه تهران" روی میز شورا

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران از بررسی طرح تأسیس خانه تهران در جلسه فردا سه شنبه شورا خبر داد.

به گزارش ایسنا، علیرضا نادعلی با اشاره به برگزاری سی و هفتمین جلسه شورای شهر تهران در روز سه شنبه ( فردا) گفت:  این جلسه با بررسی طرح تأسیس خانه تهران و گزارش مشترک کمیسیون های برنامه و بودجه ، فرهنگی و اجتماعی برگزار خواهد شد.

 

نادعلی در ادامه افزود: همچنین انتخاب شش نفر نماینده شورا از شخصیت های صاحب نظر در حوزه های ماموریتی موضوع بند (چ) ذیل تبصره دوم مصوبه «اصلاحیه مصوبه اعطای نشان های شهروندی» نیز در این جلسه صورت خواهد گرفت.

 

در پایان نادعلی تاکید کرد: همچنین در این جلسه ۸ مورد پرونده پلاک ثبتی باغات تعیین تکلیف می‌شوند.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 52

معاون رئیس جمهور: تداوم مسیر رشد و تعالی از شاهراه وحدت می‌گذرد

منتشر شده

در

توسط

 معاون رئیس جمهور: تداوم مسیر رشد و تعالی از شاهراه وحدت می‌گذرد
عکس آرشیوی است.

ایسنا/فارس معاون امور مجلس ریاست جمهوری با اشاره به بخشی از دستاوردهای انقلاب اسلامی در ابعاد مختلف، تاکید کرد که ایران امروز در حوزه‌های گوناگون علمی، پژوهشی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به هیچ عنوان قابل قیاس با قبل از انقلاب نیست و تداوم مسیر رشد و تعالی از شاهراه وحدت و تقویت همدلی می‌گذرد.

حسینعلی امیری چهارشنبه در مراسم بزرگداشت ۲۲ بهمن در شیراز که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و با حضور جمع زیادی از زنان و مردان انقلاب و حامی نظام اسلامی در میدان شهدا برگزار شد، گفت: دستاوردهای انقلاب اسلامی در ۴۲ سال گذشته هر کدام، گامهای بزرگی به سمت توسعه و پیشرفت کشور است.

او با اشاره به اینکه امروز و دیروز ایران را می‌توان در لابلای سطور نوشته‌های شخصیت‌های مختلف ایرانی و غیرایرانی جست و جو کرد، گفت: امروز شرکتهای دانش بنیان در ایران اقداماتی را پایه گذاری کرده و انجام میدهند که با کشورهای پیشرفته جهان برابری میکند.

امیری یکی از دستاوردهای انقلاب را امنیت در ابعاد مختلف برشمرد و این داشته را مدیون تلاشهای نیروهای مسلح، دستگاه های امنیتی و انتظامی دانست و تاکید کرد که توان ایران در این بخش بسیار فراتر از دوران قبل از انقلاب است.

معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه در سالهای ابتدایی دولت تدبیر و امید، گامهای بلند و تاثیرگذاری در حوزه های مختلف به ویژه اقتصاد برداشته و رشد قابل توجهی حاصل شد، اقدامات نابخرادانه رئیس جمهور پیشین آمریکا و اعمال تحریم‌های ظالمانه و همه جانبه و دشمنی‌ها را عامل بروز مشکلات مختلف دانست.

امیری در عین حال گفت: علیرغم آن همه تحریمهای سخت و جنگ اقتصادی که دشمنان ایران اسلامی راه انداختند، این همه کار توسعه ای و عمرانی در کشور اجرایی شده است و هر هفته شاهده افتتاح طرحهای بزرگ و تاثیرگذار در ابعاد مختلف توسط رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت هستیم.

او با بیان اینکه بررسی وضعیت ایران پیش و بعد از انقلاب برای جوانان منجر به روشنگری خواهد شد، لزوم بیان و تاکید بر دستاوردهای بی شمار انقلاب اسلامی تاکید و اضافه کرد: این مقایسه برای طیف های مختلف انقلاب حائز اهمیت است و میتواند کمک شایانی به بیان  دستاوردهای انقلاب داشته باشد البته امام خمینی (ره) نیز با پشتیبانی مردم ایران توانست انقلاب را به پیروزی برساند.

امیری در عین حال یکی از مهمترین دستاوردهای انقلاب را برچیدن نظام سلطنتی دانست و گفت: در نظام سلطنتی مردم هیچ جایگاهی در تصمیم گیری های سیاسی نداشتند و اگر انتخاباتی در دوران قبل از انقلاب برگزار می شود صرفا انتصابات بود و رای مردم جایگاهی در تصمیم گیری های سیاسی نداشت.

امیری با بیان اینکه هیچ نظام سیاسی در جهان نیست که در سال اول استقرار انتخابات برگزار کند، انجام رفراندوم در روزهای پیروزی انقلاب را یکی از مهمترین دستاوردهای ماندگار دانست و گفت: پس از انقلاب اسلامی ایران شاهد بودیم که نسبت به برگزاری انتخابات اقدام شد تا دیدگاه مردم به عنوان اصلی‌ترین ملاک در تصمیم گیری های سیاسی لحاظ شود.

او بازگشت اقتدار به منطقه و بهبود وضعیت کشورهای اسلامی را بعد از پیروزی انقلاب یادآور و متذکر شد: پس از انقلاب، ایران دستاوردهای مختلفی نظیر استقلال سیاسی، آزادی و دمکراسی دینی را به ارمغان آورد؛ انقلاب اسلامی در ادبیات سیاسی جهان نیز نقش مهمی داشته و توانست جهان سیاسی را از دو قطبی بودن خارج و خود را به عنوان یکی از قطب های سیاسی در جهان معرفی کند.

وی با اشاره به اینکه ایجاد فرصتهای برابر آموزشی برای همه افراد جامعه از دستاوردهای انقلاب بوده است، گفت: برخی تصور کردند خارج شدن آمریکا از برجام موجب لطمه خوردن اقتصاد ایران خواهد شد اما فرامین مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی و تعیین سیاستهای کلی اقتصادی، موجب جلوگیری از آسیب در این حوزه شد.

امیری اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی را موجب شکوفایی کشور دانست و تاکید کرد که علیرغم تمام تحریمها و فشارها، تنها در استان فارس 1146 پروژه با اعتباری بالغ بر 23 هزار میلیارد تومان، در این ایام به بهره برداری رسیده است.

معاون رئیس جمهور گفت: تا قبل از انقلاب در همین استان فارس تنها یک سد ساخته شده بود، حال آنکه روز گذشته در قالب طرحهای افتتاح شده به مناسبت دهه مبارک فجر، 2 سد در این استان به بهره برداری رسید.

او گفت: اگر انقلاب اسلامی تا الآن با صلابت و اقتدار به سمت آرمانهایش حرکت کرده به خاطر یکپارچگی و وحدت است؛ طی 42 سال گذشته در هر صحنه‌ای مردم با هم همدل و همراه بودند و با هم حرکت کردند و از عهده مشکلات برآمدند و حتی مشکلاتی که از بیرون تحمیل میشده را تحمل کرده اند.

معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه برای توسعه بیشتر و فائق آمدن بر مشکلات، نیازمند تداوم و استحکام وحدت هستیم، گفت: میدانیم که مردم با مشکلات متعددی مواجه‌اند، منکر گرانیها و شرایطی که عمدتا ناشی از تحریمها بوده، نیستیم، اما برای فائق آمدن بر این مسائل، نیازمند همراهی و همدلی هستیم.

او با اشاره به اینکه فارس یکی از استانهای دارای ظرفیتهای متعددی‌ست که یک دهم این ظرفیتها را در کمتر استانی میتوان یافت، گفت: در این استان همه بسترها برای توسعه همه جانبه فراهم است.

امیری با قدردانی از نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز، آیت‌الله دژکام را محور وحدت در فارس معرفی و از استاندار این استان به عنوان شخصیتی کارشناس و پرتلاش یاد و دستگاه قضایی را به عنوان مجموعه‌ای همراه و همدل ارزیابی کرد و یادآور شد که نمایندگان مردم فارس در مجلس و فرماندهان نظامی و انتظامی و مسئولان امنیتی این استان هم همراهی و همدلی مطلوبی دارند.

معاون رئیس جمهوری تاکید کرد که با وجود ظرفیت‌های فارس و همدلی و همراهی و توانمندی مسئولان ارشد و دستگاه‌های مختلف، همه ابزارها برای توسعه و پیشرفت فراهم است و هیچ عذری از ما پذیرفته نیست.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 52

نعیم قاسم: روابط ما با تهران بر اساس مصلحت نیست

منتشر شده

در

توسط

نعیم قاسم: روابط ما با تهران بر اساس مصلحت نیست

معاون دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به اینکه حمایت از محور مقاومت حق ایران است تاکید کرد که روابط ایران و حزب الله بر اساس منافع نیست.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری العهد، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان سمیناری مجازی به مناسبت چهل و دومین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی برگزار کرد.

شیخ نعیم قاسم، معاون دبیرکل حزب الله لبنان که در این سمینار مشارکت کرد در سخنانی گفت: غنی سازی اورانیوم و حمایت از محور مقاومت در منطقه حق ایران است.

وی تاکید کرد: حزب الله به روابط خود با تهران افتخار می کند زیرا این روابط حزب الله را در دفاع از استقلال و آزادی سرزمین تقویت می کند.

معاون سید حسن نصرالله همچنین خاطرنشان کرد که ایران در مقابل روابط خود با حزب الله هیچ درخواستی از این حزب ندارد و این روابط بر اساس مصلحت و منافع نیست.

شیخ نعیم قاسم در بخشی از صحبت های خود گفت: ما سرزمین خود را آزاد کردیم و کرامت خود را بازگرداندیم و این نمونه از خدمات و حمایت های ایران است .

از سوی دیگر، عباس خامه یار، رایزن فرهنگی ایران در بیروت در این سمینار گفت: یکی از اهداف عالی جمهوری اسلامی ایران در زمینه سیاست خارجی، رهایی از تبعیت ابر قدرت ها است به ویژه اینکه در مرحله قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، ایران تابع آمریکا و قدرت های غربی بود.

وی تاکید کرد: تحلیلگران غرب بر این باورند که یکی از دلایل شکل گیری انقلاب اسلامی ایران استبداد حکومت وقت و تبعیت مطلق از بیگانگان است.

عباس خامه یار خاطرنشان کرد: استقلال ما در زمینه سیاست خارجی بسیار مهم است؛ منظور از استقلال در اینجا استقلال در تمامی زمینه ها از جمله سیاسی، نظامی و اقتصادی است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها