با ما همراه باشید

فرهنگی و هنری

زمان و شرایط بازدید از موزه‌ها در نوروز

منتشر شده

در

همزمان با آغاز سال ۱۴۰۱، ساعت بازدید از موزه‌ها، کاخ‌ها و برخی محوطه‌های تاریخی تا ۱۹ افزایش پیدا کرد.

 موزه‌های کشور در نوروز بدون تعطیلی از ساعت ۹ صبح باز هستند و حداقل تا ساعت ۱۹ به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

ساعت فروش بلیت در برخی کاخ موزه‌ها و محوطه‌های تاریخی، از جمله سعدآباد، نیاوران و گلستان در تهران تا حدود ساعت ۱۷ است، اما بازدید و حضور در محوطه تا ساعت ۱۹ امکان‌پذیر خواهد بود.

اداره کل موزه‌ها در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به مدیران استانی میراث فرهنگی و گردشگری، کاخ موزه‌ها و همچنین موزه ملی این اختیار را داده که در صورت تقاضای زیاد برای بازدید، ساعت کار موزه‌ها و اماکن فرهنگی را افزایش دهند.

تمام موزه‌ها و اماکن فرهنگی‌ ـ تاریخی نیز در روز ۱۳ فروردین‌ماه باز هستند، اما کاخ‌های سعدآباد، گلستان و نیاوران و برخی دیگر از محوطه‌های تاریخی برای حفاظت از مجموعه، در روز ۱۳ فروردین‌ماه تعطیل هستند.

با توجه به ازدحام جمعیت در برخی موزه‌ها و برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی کرونا، به مردم توصیه شده که بلیت این اماکن را غیر از گیشه، به روش اینترنتی از طریق برنامه «آپ» و «تاپ» و یا وب‌سایت https://tafrihati.com/ (زیر نظر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی) تهیه کنند.

بر اساس بخشنامه نوروز ۱۴۰۱، نرخ ورودی موزه‌ها و اماکن فرهنگی‌تاریخی تحت پوشش وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در تعطیلات تغییر نمی‌کند.

طبق همان بخشنامه، عکسبرداری و فیلمبرداری که در روزهای عادی ممنوع اعلام شده، با “گوشی موبایل” بدون مانع است.

در بسیاری از موزه‌ها و مجموعه‌ها همزمان با نوروز، نمایشگاه‌هایی برپا شده است، مثلا موزه ملی علاوه‌بر نمایشگاه «مرگ در نمک»، «آجرهای سه‌هزارساله استردادی از سوئیس»، «شاهنامه به روایت موزه ملی» و «تمبرهای نوروزی» را در نوروز به نمایش گذاشته است

موزه ملی همچنین اعلام کرده در مناسبت “ساعتِ زمین” در روز ششم فروردین‌ماه برابر با ششم مارچ، از ساعت ۸:۳۰ تا ۹:۳۰ موزه خاموش می‌شود. برنامه شبی با موزه نیز در روز هشتم فروردین‌ماه اجرا می‌شود.

مجموعه نیاوران نیز محل برگزاری نوروزگاه است که مراسم‌های آیینی محلی در آن اجرا می‌شود. این مجموعه همانند موزه ملی و کاخ گلستان، غرفه‌ای را به کودکان اختصاص داده که نقاشی از آثار و قصه‌های موزه از جمله برنامه‌های آن برای کودکان است.

کاخ گلستان نیز برای نخستین بار در نوروز از دو دَرِ منتهی به خیابان‌های پانزده خرداد (در اصلی) و ناصرخسرو (باب عالی) بازدیدکنندگان را می‌پذیرد. دو نمایشگاه آثار مخازن  مجموعه در موزه چادرخانه که ۱۵ اسفندماه در این مجموعه افتتاح شد و همچنین شاهنامه‌های نفیس، از جمله “بایسنقری” و “رشیدا” در حوضخانۀ گلستان در تعطیلات نوروز قابل بازدید است. این مجموعه نیز محل برگزاری نورزگاه با اجرای نقالی، شاهنامه‌خوانی و موسیقی اقوام است.

به گفته مسؤولان کاخ گلستان که تنها میراث جهانی تهران به شمار می‌آید، مدت زمان مورد نیاز برای بازدید از این مجموعه بین دو و نیم تا سه ساعت است. در نوروز فقط طبقه اول عمارت “شمس‌العماره” امکان بازدید دارد.

عکاسی و فیلمبرداری حرفه‌ای از این مجموعه تاریخی منوط به داشتن مجوز کتبی از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی و گردشگری است. عکاسی غیرحرفه‌ای توسط دوربین خانگی و موبایل بدون فلاش در موزه‌های مجموعه گلستان مجاز است. کشیدن سیگار حتی در داخل محوطه این میراث جهانی ممنوع است.

برنامه بازدید از مجموعه‌های جهانی تخت جمشید، پاسارگاد، نقش رستم و نقش رجب، موزه بیشاپور، تنگه چوگان، آتشکده فیروزآباد، کاخ ساسانی سروستان و موزه مردم‌شناسی کازرون در شیراز، از ساعت ۸ صبح تا ۱۸ اعلام شده است. در مجموعه تخت جمشید برنامه نور و صدا هر روز در تعطیلات نوروز از ساعت ۱۹:۳۰ تا ۲۰:۳۰ اجرا می‌شود. ساعت بازدید از مسجد نصیرالملک، حافظیه، سعدیه، باغ‌های ارم، عفیف‌آباد و ارگ کریمخانی هم از ساعت ۸ صبح تا ۲۴ اعلام شده است.

بازدید از گنبد سلطانیه در زنجان و مسجد شیخ صفی‌الدین اردبیلی در تعطیلات نوروز نیز از ساعت ۸ تا ۱۸ امکان‌پذیر است.

 

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرهنگی و هنری

افزایش تعداد بانوان تذهیب‌کار در عصر معاصر/ وضعیت معیشت هنرمندان سخت است

منتشر شده

در

توسط

رئیس پژوهشکده هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری مطرح کرد: وضعیت معیشت هنرمندان در عصر معاصر بسیار سخت و آنها که فعال هستند از روی عشق و علاقه فعالیت دارند. اینکه بتوانند از این راه امرار معاش کنند امکان ندارد و بیشتر آنها شغل دیگری دارند و در کنار آن شغل، تذهیب نیز کار می‌‌کنند.

 این روزها نمایشگاه زرین نگاره‌های قرآنی در محل وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار شده و تا ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ از ساعت ۹ تا ۱۴ به جز پنجشنبه و جمعه میزبان بازدیدکنندگان است.

سید عبدالمجید شریف زاده (رئیس پژوهشکده هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری) با اشاره به آنکه در این نمایشگاه ۴۵ اثر تذهیب از ۲۵ هنرمند شاخص در این رشته به نمایش درآمده‌است، گفت: این آثار متعلق به هنرمندان معاصر هستند که همه آنها از جمله هنرمندان خاص و شاخص کشور هستند. این کارها انتخاب شده و بسیار برجسته هستند و می‌توان آنها را کارهای منحصر به فردی در حوزه تذهیب نامید. از این هنرمندان برای شرکت در این نمایشگاه دعوت به عمل آمده است و از میان آثاری که خلق کرده بودند چند اثر را برای نمایش در نمایشگاه انتخاب و ارسال کردند. کار خاصی از سوی ما سفارش داده نشده بود و هنرمندان متناسب با آثاری که در حوزه تذهیب قرآن داشتند از جمله سرلوح، عطف قرآن، اسماء‌الله، فاتح‌الکتاب و… ارسال کردند.

او درخصوص این مهم که آیا انتخاب این آثار با هدف خاصی انجام گرفته یا فلسفه خاصی در پس برگزاری این نمایشگاه وجود دارد، گفت: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های  تذهیب آن است که از ابتدای امر برای تزیین قرآن مورد استفاده بود و از این رو ارتباط تذهیب با قرآن و کتابت قرآن بسیار نزدیک است. برخی از تذهیب‌ها برای تاکیداتی که در کتابت وجوددارد و حتا برای سر لوحه‌ها مورد استفاده بود و البته در طول تاریخ دچار تحولاتی شده که بنابر شرایط و ویژگی‌های اجتماعی و روحیات هنرمند رقم خورده است. اما در کل می‌توان گفت هیچگاه این ارتباط تنگاتنگ بین قرآن و تذهیب کم رنگ نشده است. این مهم‌ترین ویژگی است که معمولا در حوزه کتابت قرآن کریم مورد توجه قرار می‌گیرد. از این رو همواره مذهب‌کاران در رابطه با قرآن فعالیت‌های خاص خود را دارند و آثاری در این حوزه خلق می‌‌کنند. از دیگر سو این روزها با قرار گرفتن در ماه مبارک رمضان و البته شب‌های احیا توجه بیشتر به قرآن و کتابت آن مد نظر قرار گرفته است.

شریف‌زاده در پاسخ به این سوال که کتابت و تذهیب قرآن کریم طی قرن‌ها با فراز و فرودهای خاصی که ناشی از شرایط اجتماعی و اقتصادی بوده همراه شده است، اکنون و در عصر معاصر این تغییرات چگونه است، گفت:‌ نمونه کارهایی که در دوره معاصر انجام می‌گیرد، پرکارتر و زیباتر است. هرچه جلوتر می‌رویم شاهد آن هستیم که هنرمندان سعی می‌‌کنند کارها را زیباتر خلق کنند از این رو شاهد آن هستیم که در عصر معاصر، آثار تذهیب خلق شده نسبت به عصرهای گذشته از تکنیک قوی‌تر و بهتر و البته رنگ‌های متنوع‌تر و طرح‌های جدیدتر برخوردار هستند. درواقع می‌توان گفت علاوه بر پیشرفت در تکنیک به کار گرفته شده در تذهیب شاهد تنوع در طرح ‌ها و نقش‌های تذهیب‌کاران نیز هستیم. ظرافت و زیبایی آن نیز قابل توجه است.

او با اشاره به آنکه استفاده از رنگ‌هایی مانند طلا و لاجورد در تذهیب‌های عصر حاضر بیشتر شده‌است، گفت: از آنجا که امکان دسترسی به طلا بیشتر شده از این رو طلا اندازی در کارها بیشتر دیده می‌شود.

به گفته رئیس پژوهشکده هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، بیشتر آثاری که در این نمایشگاه به نمایش  گذاشته شده است از آن بانوان است و این روزها شاهد روی آوردن هنرمندان خانم به این حوزه هستیم و حتا تعداد بانوان مذهب‌کار از آقایان بیشتر شده است. شاید بتوان دقت عمل و ظریف کاری و حوصله بیشتر خانم‌ها یکی از دلایل روی آوردن آنها به کار تذهیب دانست.

شریف‌زاده در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا در عصر حاضر همانند قرون میانی،‌ سفارش کار تذهیب و کتابت قرآن کریم به هنرمندان قابل توجه است و آیا می‌توانند از این راه  امرار معاش کنند، گفت: خیر. متاسفانه اینگونه نیست. وضعیت معیشت هنرمندان در عصر معاصر بسیار سخت و دشوار شده و آنهایی که فعال هستند از روی عشق و علاقه فعال هستند و اینکه بتوانند از این راه امرار معاش کنند امکان ندارد و بیشتر آنها شغل دیگری دارند و در کنار آن شغل، تذهیب نیز کار می‌‌کنند.

رئیس پژوهشکده هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری درخصوص فعالیت‌هایی که این مجموعه می‌تواند در حوزه هنرهای سنتی داشته باشد، نیز گفت: بیشترین فعالیت ما در حوزه معرفی و شناخت این هنرمندان و آثارشان است و همچنین می‌توانیم فضایی برای نمایش آثار آنها و معرفی‌شان ایجاد کنیم.

منبع: ايلنا

ادامه مطلب

فرهنگی و هنری

«برادران لیلا»ی سعید روستایی در مسابقه اصلی کن

منتشر شده

در

توسط

جدیدین ساخته سعید روستایی به عنوان یکی از فیلم‌های بخش مسابقه هفتاد و پنجمین جشنواره فیلم کن انتخاب شد.

 فهرست فیلم‌های هفتاد و پنجمین جشنواره فیلم کن اعلام شد و فیلم «برادران لیلا» جدیدترین ساخته سعید روستایی به عنوان یکی از فیلم‌های بخش مسابقه اصلی برای کسب نخل طلای بهترین فیلم رقابت می‌کند.

این فیلمساز جوان پس از دو فیلم «ابد و یک روز» و «متری شیش و نیم» که در گیشه و جشنواره‌ها با استقبال خوبی مواجه شدند، «برادران لیلا» را در قالب یک درام اجتماعی در تهران ساخته است.

هفتاد و پنجمین جشنواره فیلم کن از ۱۷ تا ۲۸ می (۲۷ اردیبهشت تا ۷ خردادماه) به صورت حضوری برپا خواهد شد.

 

 

ادامه مطلب

فرهنگی و هنری

مهرنوش شریعتی فردا به خاک سپرده می‌شود

منتشر شده

در

توسط

پیکر مهرنوش شریعتی، هنرمند جوان نمایش عروسکی فردا، 3 فروردین ماه به خاک سپرده می‌شود.

میترا کریمخانی، دیگر هنرمند نمایش عروسکی به ایسنا گفت: پیکر زنده‌یاد مهرنوش شریعتی فردا در بهشهر، زادگاهش که هم اکنون نیز محل سکونت پدر و مادر اوست، به خاک سپرده می‌شود.

به گفته او، پیکر این هنرمند عصر امروز از بیمارستانی در تهران به بهشهر منتقل می‌شود.

مهرنوش شریعتی، کارگردان، بازی‌دهنده و صداپیشه نمایش عروسکی متولد اول فروردین سال 1358 بود که روز یکم فروردین سال 1401 همزمان با روز تولدش و نیز مقارن با روز نمایش عروسکی درگذشت.

این هنرمند  که درگیر بیماری کرونا شده بود، بر اثر عوارض ناشی از این بیماری از دنیا رفت . او از اواخر هفته گذشته به کما رفت و سرانجام دیروز اول فروردین ماه درگذشت.

بازی‌دهندگی در نمایش‌هایی همچون «ترنج» کار افسانه زمانی، «خواب خورشید» به کارگردانی اکرم صانعی ، «هیچ نبود» و «آخرین گل» به کارگردانی زهره بهروزی نیا، «کچل کفترباز» کار آزاده انصاری، «پری کوچولوی دریایی» کار مریم تیموری، «فیل در تاریکی » و «راز قصه‌ها » کار میترا کریمخانی، «ماهیخوار » به کارگردانی نیلوفر رفیعی، «ننه بینوا » به کارگردانی نازیلا نوریشاد ، «امیر ارسلان نامدار» کار حسین چراغی بخشی از کارنامه هنری اوست. همچنین کارگردانی نمایش «سترون» و عروسک‌گردانی در فیلم سینمایی «گورداله و عمه غولی» به کارگردانی نادره ترکمانی، از دیگر فعالیت‌های هنری او به شمار می‌آید.

او در تلویزیون نیز به عنوان عروسک گردان با مجموعه‌های «لی لی لی حوضک» به کارگردانی رضا فیاضی، «شبکه عروسکی آفتاب» کار هادی حسنعلی، «شاپرک‌ها »کار امین بیاتی و همچنین دو مجموعه عروسکی نوروزی ویژه گروه سنی خردسال به کارگردانی حمید علیزاده همکاری داشته است.

مهرنوش شریعتی سابقه اجرای نمایش عروسکی در کشورهایی همچون فرانسه، یونان، تونس، ترکیه، صربستان، لهستان و … را داشت.

همسر او بهرام بهبهانی، دیگر هنرمند نمایش عروسکی است.

در پی درگذشت این هنرمند، کاظم نظری، مدیر کل هنرهای نمایشی پیامی را منتشر کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی در این پیام آمده است :

«به مرگ چاره نجستم که در جهان مانم

‌به عشق زنده شدم تا که جاودان مانم

با کمال اندوه و تاسف  با خبر شدیم ،مسافر نام‌آشنای عرصه هنر و هنرمند متعهّد و تاثیر گذار نمایش های عروسکی  «مهرنوش شریعتی » ، به صحن آرامش ابدی پیوست .

بی‌شک از این پس، می‌توان، تداوم خاطرات  را  در آثاری  متنوّع  و یاد و حافظه‌ی همراهان و دوستان و مخاطبان آثارش، به روشنی گواه گرفت.

فقدانش را به همسر گرامی و خانواده محترمش و نیز خانواده شریف هنرهای نمایشی کشور ،به ویژه  هنرمندان نمایش‌های عروسکی تسلیت عرض کرده و آرامش روح بلندش  را از درگاه خداوند متعال ،مسالت دارم.»

 

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها