با ما همراه باشید

اخبار 25

شناسایی ۲۴ مورد مثبت کرونای جهش یافته در استان قزوین

منتشر شده

در

شناسایی ۲۴ مورد مثبت کرونای جهش یافته در استان قزوین

ایسنا/قزوین رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین در خصوص سویه انگلیسی کرونا اعلام کرد: تا پیش از این ۱۶ مورد قطعی کرونای انگلیسی در استان داشتیم؛ پس از آن ۲۸ تست کرونای انگلیسی در سگزآباد نیز ارسال شد و از این تعداد تست کرونای جهش یافته ۲۴ نفر مثبت اعلام شد.

پیمان نامدار در جلسه ستاد کرونای استان قزوین که عصر شنبه ۲۳ اسفند در سالن اجتماعات شهید امامی استانداری قزوین برگزار شد، اظهار کرد: استان قزوین طی ۲ ماه گذشته در وضعیت با ثباتی قرار داشته است، هرچه اقدامات اصولی‌تر باشد شاهد پیک‌های کوچک نیز نخواهیم بود. گیلان تا چند هفته گذشته نارنجی بود اما در حال حاضر وضعیت این استان مطلوب است.

وی تشریح کرد: روز چهارشنبه تست مثبت کرونای جهش‌یافته یک نفر در بخش ضیاءآباد و ۲ نفر در بوئین‌زهرا مثبت شد. در خصوص سویه انگلیسی کرونا باید بگوییم که ۱۶ مورد قطعی کرونای انگلیسی داشتیم که از این تعداد ۲ مورد در آراسنج، یک مورد در حیدریه و ۲ مورد در سگزآباد بود که ۲۸ تست کرونای انگلیسی در سگزآباد ارسال شد و از این تعداد نیز تست کرونای جهش یافته ۲۴ نفر مثبت شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین با اعلام اینکه تا به امروز ۲ هم‌استانی با کرونای جهش یافته در آبیک و آراسنج فوت کردند، افزود: ویروس در کل کشور در حال چرخش است و در استان قزوین در سگزآباد و ضیاءآباد نیز دیده شده است. بر روی سگزآباد تمرکز خواهیم کرد چون موارد مثبت قطعی کرونای جهش یافته انگلیسی در آن بالاست اما در شهر قزوین فعلاً مورد مثبت کرونای جهش یافته مشاهده نشده است.

وی عنوان کرد: از چهارشنبه با همکاری مردم، اقدامات دانشگاه علوم پزشکی در مناطقی که کرونای جهش‌یافته در آن مشاهده شده آغاز شده است و با حضور ۲ کارشناس مستقر در محل از ۱۷۰ نفر نمونه گرفته شد، هر جایی که گمان می‌کردیم اشخاص مبتلا در آن تردد داشته باشند را مورد غربال قرار دادیم. در حیدریه به تعداد موارد مثبت زیاد پی نبردیم و تنها یک مورد قطعی تست مثبت کرونای جهش یافته پیدا شد.

نامدار با تأکید بر اینکه شیوع کرونای انگلیسی در شهر آبیک و اقدامات انجام شده در آن تمرین مدیریت بحران برای اعضای ستاد استانی کرونا بود، توضیح داد: هشدار از طریق آژیر در سطح شهرهای آلوده به ویروس جهش یافته کرونای انگلیسی انجام شده و علاوه بر آن اجرای محدودیت تردد و ممنوعیت ورود با پلاک غیربومی، تعطیلی مساجد و آرامستان‌ها و انجام تست pcr گسترده در دستور کار قرار گرفته است؛ همچنین در این شهرها توزیع اقلام برنج و روغن توسط سازمان صمت به تعویق افتاده و مراسمات عزا و عروسی نیز تعطیل شده‌ است.

وی اضافه کرد: احتمال می‌رود فردا یکی از شهرستان‌های قزوین نارنجی شود و نقاط پرخطر کشور از ۳۲ نقطه به ۷۲ نقطه تغییر کند. در حال حاضر ۲۰۷ نفر در سطح بیمارستان‌های استان قزوین بستری شده‌اند که ۲۳ بیمار جدید بوده است و طی ۲۴ ساعت گذشته یک فوت مثبت قطعی کرونا نیز به ثبت رسیده است؛ تا به امروز ۱۳۳۳ فوت مثبت قطعی کرونا ثبت و  ۱۸ هزار و ۳۸۸ نفر نیز به‌دلیل ابتلا به کرونا در سطح بیمارستان‌های استان بستری شده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین خاطرنشان کرد: در هفته گذشته به طور متوسط ۲۰ تا ۳۰ بیمار به ونتیلاتور متصل بوده‌اند و طی سه ماه گذشته بیمار منتظر تخت آی‌سی‌یو نداشته‌ایم که در حال حاضر پنج بیمار در انتظار تخت آی‌سی‌یو هستند. همچنین در هفته گذشته ۱۱ نفر از هم‌استانی‌ها به‌دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند.

وی بیان کرد: در سال جاری ۱۰ مادر باردار در استان قزوین فوت کرده‌اند که پنج نفر از آنان به کرونا مبتلا بودند و هیچ اطلاعاتی از بیماران در بخش دولتی موجود نبود چون به مراکز درمانی و بهداشتی دولتی مراجعه نکرده بودند بنابراین در تلاش هستیم اطلاعات بیماران کووید ۱۹ که در بخش خصوصی تحت درمان هستند را در سیستم دولتی ثبت کنیم برای این منظور علاوه بر مراکز درمانی و مطب‌ها تنها راه ارتباطی ما با مردم سامانه ۴۰۳۰ است که گاهی مشاهده می‌شود مردم پاسخ تلفن‌ ۴۰۳۰ را نمی‌دهند.

نامدار عنوان کرد: در حال حاضر بیشترین میزان افرادی که درگیر کرونا می‌شوند ۲۰ تا ۴۹ سال سن دارند که قشر پویا و فعال جامعه هستند تا پیش از این بانوان بیشتر درگیر کرونا می‌شدند ولی میزان درگیری کرونا در آقایان رو به افزایش است.

وی اعلام کرد: ۷۸ درصد فوتی‌های کرونا بالای ۶۰ سال سن دارند و همچنین ۵۷.۵ درصد فوت شدگان ناشی از کرونا را آقایان و ۴۲.۵ درصد را خانم‌ها تشکیل می‌دهند که هفت درصد به فوت‌شدگان آقا افزوده شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین اضافه کرد: ۳۲ درصد مبتلایان به کرونا را خانم‌های خانه‌دار، ۹.۷ درصد مبتلایان را بازنشستگان و ۹.۳ درصد را کارمندان و کارگران تشکیل می‌دهند که آمار ابتلا در بین کارمندان و کارگران کاهش پیدا کرده است.

وی بیان کرد: در خصوص عوامل خطر باید بگویم که ۶۲ درصد مبتلایان به واسطه تماس با موارد مثبت، ۱۹ درصد به‌‎دلیل داشتن بیماری زمینه‌ای، ۱۷ درصد به دلیل حضور در بازار و مراکز شلوغ، ۱۷ درصد به‌دلیل حضور در مهمانی‌ها و ۶.۷ دهم درصد به‌دلیل عدم استفاده از ماسک به کرونا مبتلا شده‌اند که این آمار جای تأمل دارد.

نامدار با بیان اینکه در خصوص واکسن کرونا جلسه‌ای با این محور به صورت هفتگی تشکیل خواهد شد تا گروه هدف و خطر، تحت واکسیناسیون قرار گیرند، ادامه داد: توزیع واکسن بر مبنا و معیارهای مشخص انجام خواهد شد و برنامه دانشگاه این است که در خصوص واکسیناسیون‌های انجام شده به‌صورت روزانه اطلاع‌رسانی داشته باشد.

وی گفت: فاز نخست واکسیناسیون کرونا زمستان ۹۹ به پایان می‌رسد و برآورد شده است که در پایان فاز اول ۶۰۰ هزار نفر از گروه‌های پرخطر سالمندان و کادر بهداشت و درمان واکسن کرونا را دریافت کنند. اگر واکسیناسیون در سراسر جهان انجام شود دیگر شاهد جهش کرونا نخواهیم بود و نیاز به واکسن جدید نیز نخواهیم داشت در غیراین‌صورت موتاسیون‌های جدید را شاهد خواهیم بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین با اعلام اینکه واکسن‌های استان سینوفارم، هندی و اسپوتنیک است، عنوان کرد: ۱۶۰۰ دُز واکسن وارد استان که ۱۳۲۰ دُز آن تزریق شده است؛ هر چقدر واکسن به دست ما برسد تزریق خواهیم کرد و علاوه بر ۶ مرکز موجود می‌توانیم از مراکز غربالگری، مراکز جامع خدمات سلامت و مراکز بهداشت استفاده کرده و تعداد مراکز تزریق واکسن را به ۲۰۰ مرکز برسانیم.

نامدار یادآور شد: در شهرداری آمار ارائه شده برای دریافت واکسن بالاست و باید افرادی که به طور مستقیم در حمل‌ونقل و تغسیل متوفیان نقش دارند واکسن را دریافت کنند همچنین مقرر شده است بهزیستی آمار سالمندان واجد شرایط دریافت کرونا را به دانشگاه علوم پزشکی اعلام کند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 25

شناسایی ۱۰ مبتلا به کرونای انگلیسی در یکی از روستاهای کرمانشاه

منتشر شده

در

توسط

شناسایی ۱۰ مبتلا به کرونای انگلیسی در یکی از روستاهای کرمانشاه

ایسنا/کرمانشاه معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از شناسایی ۱۰ فرد مبتلا به کرونای انگلیسی در یکی از روستاهای استان خبر داد.

دکتر ابراهیم شکیبا با اشاره به شناسایی ۱۴ فرد دیگر که مبتلا به کرونای انگلیسی شده‌اند، اظهار کرد: در آزمایش‌های تخصصی انجام شده ۱۴ بیمار مبتلای دیگر به ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی در استان شناسایی و شمار مبتلایان در استان به ۲۶ نفر افزایش یافت.

وی افزود: متاسفانه ۱۰ نفر از ساکنان یک روستا که از نظر تقسیمات جغرافیایی جزو شهرستان صحنه بوده، اما مراودات ساکنان آن بیشتر با شهرستان سنقر و کلیایی است به ویروس جهش یافته کرونا مبتلا شده اند.

شکیبا اظهار کرد: این افراد در یک مراسم عروسی در یکی از شهرستانهای استان لرستان شرکت کرده بودند و هم اکنون تعدادی از آنان در بیمارستان بستری هستند.

وی ادامه داد: همچنین به دنبال پایش و بیماریابی از افرادی که با بیمار ساکن ماهشهر که به گیلانغرب سفر کرده بود در ارتباط بودند، ابتدا سه نفر و امروز نیز دو نفر دیگر بیمار مبتلا به این گونه ویروس در شهرستان گیلانغرب شناسایی شدند.

شکیبا گفت: تمامی این پنج نفر به واسطه فردی که اقدام به سفر به این شهرستان کرده بود به این ویروس خطرناک مبتلا شده‌اند.

وی اظهار کرد: دو بیمار دیگر استان در شهرستان سرپل ذهاب شناسایی شده اند. این دو بیمار در یک کارخانه در استان ایلام کار می کنند که متاسفانه اکثرا به این واریانت ویروس مبتلا شده اند.

به گفته شکیبا از مجموع ۲۶ بیمار مبتلا به ویروس انگلیسی در استان، ۲۵ نفر به دنبال سفر یا پذیرش مهمان گرفتار شده اند که این امر اهمیت خودداری از سفر و دورهمی را بیشتر از گذشته نشان می دهد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 25

رئیس جمهور سابق بولیوی بازداشت شد/ واکنش مورالس

منتشر شده

در

توسط

رئیس جمهور سابق بولیوی بازداشت شد/ واکنش مورالس

رئیس جمهور موقت سابق بولیوی امروز، شنبه به همراه دو وزیر سابق به اتهام خیانت، توطئه چینی و فساد بازداشت شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، اداوردو دِل کاستیلو، وزیر کشور بولیوی اظهار کرد: “جنین آنی‌یز “، رئیس جمهور موقت سابق این کشور توسط پلیس بازداشت شد. آنی‌یز به همراه آلوارو کویمبرا و رودریگو گوسمن، وزیر دادگستری و انرژی بازداشت شد.

کاروس ادواردو دل کاستیلو با انتشار پیامی در شبکه‌های اجتماعی توییتر و فیس‌بوک تصریح کرد: «به اطلاح مردم بولیوی می‌رسانم که جینین آنز دستگیر شده و هم‌اکنون تحت بازداشت پلیس قرار دارد.»

وزیر کشور بولیوی گفت که حکم قرار بازداشت به دلیل دست داشتن در پرونده کودتای سال ۲۰۱۹ از سوی دادستانی عمومی این کشور علیه جنین آنی‌یز صادر شده بود.

اوو مورالس در واکنش به این مساله گفت، باید تمام مسؤولان کودتای نوامبر ۲۰۱۹ مجازات شوند.

اوو مورالس سال ۲۰۱۹ در پی تشدید اعتراض‌ها به عملکرد دولت و نیز ادعای مطرح شده مبنی بر تقلب در انتخابات از سمت خود استعفا داد و از بولیوی گریخت.

وی که به آرژانتین پناه برده بود چندی بعد پس از پیروزی سوسیالیست‌ها در انتخابات ریاست جمهوری ماه اکتبر گذشته که به قدرت گرفتن لوئیس آرسه، متحد و وزیر سابق وی منجر شد وعده داد به زودی به کشور باز می‌گردد.

خانم آنی‌یز، سیاستمدار محافظه‌کاری که پس از سرنگونی مورالس به مدت ۱۱ ماه از نوامبر ۲۰۱۹ تا نوامبر ۲۰۲۰ به صورت موقت ریاست جمهوری بولیوی را بر عهده داشت روز جمعه با انتشار عکسی از قرار بازداشت صادرشده علیه وی در توییتر نوشته بود که «آزار و اذیت سیاسی آغاز شده است.»

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 25

سیاست نهاد رهبری در سیستان وبلوچستان صداقت در کار و قانون‌مداری است

منتشر شده

در

توسط

سیاست نهاد رهبری در سیستان وبلوچستان صداقت در کار و قانون‌مداری است

ایسنا/سیستان و بلوچستان نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان وبلوچستان گفت: سیاست نهاد رهبری در امور اهل سنت استان، صداقت در کار و شفافیت و قانون‌مداری است.

حجت الاسلام والمسلمین مصطفی محامی در نشست علمای شاخص اهل سنت استان گفت: از ابتدای ماموریت در سیستان‌و بلوچستان مبنای فعالیت ما بر تعامل و مشارکت حداکثری اهل سنت در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری ها بوده و سیاست ما صداقت در کار و شفافیت و قانون‌مداری بوده و هست.

امام جمعه زاهدان افزود: در جلسات مختلف و گفتگو های متعدد با علمای اهل سنت به برخی از بی اعتمادی ها اشاره کردیم و خواستار تلاش برای رفع بی اعتمادی ها در استان شدیم و در خصوص برخی مطالبات صورت گرفته باید بدانیم که مطالبات دو طرفه خواهد بود وهمت وتلاش دوطرفه را نیز می طلبند.

محامی بیان داشت: تلاش های زیادی در سطح استانی وکشوری، برای ایجاد نگاه واحد بین مسئولان در تعامل با اهل سنت صورت گرفته و خوشبختانه در شرایط کنونی وفاق خوبی بین مسئولان برای پیگیری و حل مشکلات استان ایجاد شده است، ولازمه نتیجه بخش بودن آن هم، هماهنگی و یک صدایی ماست.

وی ادامه داد: با دسته بندی و فهرست بندی مشکلات استان و با حضور جمعی‌ مسئولان استان در مرکز و جلسه با مسئولان ارشد کشور پیگیر مطالبات و مشکلات مردم استان بوده ایم که این مشکلات به تدریج قابل حل خواهد بود.

نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان اظهار کرد: یک صدایی استان در بیان مشکلات به مرکز کشور و حفظ آرامش و همدلی در بین مردم منجر به آغاز پروژه‌های مختلف و شتاب قطار پیشرفت در استان شده و باید توجه داشته باشیم که ناهماهنگی، آشوب و التهاب ترمز دستی پیشرفت استان را خواهد کشید.

وی عنوان کرد: تشکیل شوراهای مختلف از جمله راه اندازی شورای افتاء از دیگر برنامه های مدنظر بوده که سعی داریم تا با برنامه ریزی های لازم شورای افتاء را بر اساس فقه حنفی تشکیل دهیم تا مبنای بسیاری از کارها قرار گیرد.

وی به لزوم ایجاد تحول در حوزه های علمیه اهل سنت تاکید کرد و افزود: نیاز است تا حوزه های علمیه اهل سنت پاسخگوی نیاز های روز جامعه باشد که در این جهت تلاش های زیادی صورت گرفته و همچنان باید ادامه دار باشد.

وی گفت: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان مجموعه مستقلی است که با شورای برنامه‌ریزی مدارس علمیه اهل سنت همکاری می‌کند و ارائه طرح های شورای برنامه ریزی  در صورتی در سیستان ‌وبلوچستان به اجرا درخواهد آمد که متناسب با اقتضائات استان باشد.

حجت الاسلام والمسلمین محامی گفت: طبق گفتمان های صورت گرفته در جلسات شورای آموزش در نهایت مقرر شد مشکلات و چالش ها در استان مشخص و همه یکصدا شویم و سپس به دنبال پیگیری مسائل از مرکز کشور باشیم.

وی با بیان این که پیشنهاد به شورای آموزش این بود که خدمات را برشمرده و هرکدام با استقلال مدارس منافات دارد را حذف خواهیم نمود، ادامه داد: مدیران مدارس اهل سنت در خصوص ارائه خدمات به مدارس اولا از مجموع خدمات فقط یک مورد را منافی استقلال دانستند که گفتیم حذف گردد.

نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان ادامه داد: خدمات به دو شکل خدمات عمومی و خدمات خصوصی در نظر گرفته شد و در نهایت پیشنهاد بر این شد که شورای هماهنگی مدارس علمیه اهل سنت آیین نامه ای را برای ارائه اطلاعات با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان تنظیم کند که اینکار صورت نگرفت و با نامه های دیگری مواجه شدیم.

امام جمعه زاهدان تصریح کرد: آزادی مذهبی که در قانون اساسی آمده است به معنای این است که وقتی اکثریت کشور مذهب جعفری هستند اینگونه نباشد که مذاهب دیگر را اجازه فعالیت ندهند بلکه سایر مذاهب باید در امور مذهبی خود آزادانه عمل کنند البته به معنای این نیست که اینها از شیعیان بالاتر هستند و از قوانین کشور نیز مستثنی هستند زیرا برخی مسائل حیث مذهبی ندارد و همه ملزم به رعایت آن هستند از جمله ساخت مدارس یا مساجد که از حیث قانون و مدیریت هیچ فرقی بین شیعه و سنی نیست، وچهارچوب وضوابط خاص خودش را دارد.

وی گفت: حوزه‌های علمیه شیعه زیر نظر شورای مدیریت و برنامه ریزی حوزه علمیه فعالیت می‌کنند و نظارت  به حوزه های علمیه اهل سنت توسط مرکزی زیر نظر سازمان اوقاف تعریف شده است که از میان اهل سنت استان سیستان و بلوچستان نیز چند نماینده در این مرکز حضور دارند و تصمیم گیری در این خصوص توسط خود آن ها صورت می گیرد و باید توجه داشت که نظارت بر حوزه های علمیه شیعه به مراتب بیشتر از مدارس علمیه اهل سنت است.

محامی بیان کرد: در گذشته نیز اعلام کردیم که بنای دخالت در مدارس علوم دینی اهل سنت را نداریم و پیشنهاد دادیم تا آیین نامه همکاری به گونه ای دقیق و منصفانه تهیه ، تدوین و تصویب شود که ماندگار باشد و به شخص خاصی ارتباط پیدا نکند.

وی در ادامه به ارائه چند پیشنهاد پرداخت و گفت: بر اساس  آنچه که در نامه ۶ بندی نوشته و تصویب شده مبنای ارائه خدمات بر اساس آمارها و امتحانات و نمرات کسب شده باشد.

وی ادامه داد: ارائه اطلاعات افراد چه از طریق مدیران مدارس و چه از طریق شورای هماهنگی باید ارائه شود و در ادامه مدارس برای همکاری بیشتر شورای هماهنگی و نهاد آیین نامه ای را تنظیم و گفتمان هایی را صورت دهند و نسبت به شورای برنامه ریزی نیز بهتر است ابتدا صحبت ها در استان یکی شود و سیستم به گونه ای طراحی شود که شائبه دخالت در آن وجود نداشته باشد.

در ابتدای این جلسه مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی امام جمعه مسجد مکی زاهدان نیز تاکید کرد: علمای اهل سنت هیچ گونه خصومتی با نظام جمهوری اسلامی ایران ندارند و همواره دوستدار نظام و همراه رهبر معظم انقلاب ومسئولین بوده اند.

وی ادامه داد: وحدت موجود در منطقه با تلاش های نظام جمهوری اسلامی و علما ایجاد شده است و همه علمای ما در مسیر اعتدال و وحدت حرکت و در برابر ناامنی ها ایستادگی می کنند.

مولوی اسماعیل زهی بیان داشت: ما با حاکمیت جمهوری اسلامی مشکلی نداریم و نظارت را حق نظام می دانیم اما معتقدیم که استقلال مدارس باید حفظ شود.

وی گفت: به همه مسئولان اطمینان می‌دهیم که هیچگونه نگرانی از بابت مدارس علمیه اهل سنت نداشته باشند زیرا کار ما کار فرهنگی است و علمای ما با هیچ گروهک تندرو و افراط گری همراه نیست و به دنبال انجام کار سیاسی نیستیم.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها