با ما همراه باشید

اخبار 20

ضعف نهادهای متولی فناوری ناآشنایی جامعه با آن‌هاست

منتشر شده

در

ضعف نهادهای متولی فناوری ناآشنایی جامعه با آن‌هاست

ایسنا/خراسان رضوی مدیر پردیس انرژی پارک علم و فناوری خراسان با اشاره به ناشناس ماندن مجموعه‌های فعال در حوزه علم و فناوری در استان و کشور عنوان کرد: مهم‌ترین ضعف ارگان‌های ارائه دهنده چنین خدماتی این است که جامعه آن‌ها را نمی‌شناسد. بنابراین ما همواره تلاش کردیم دیده شویم.

معصومه ذاکریان مقدم در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: همین معرفی‌ها و حضور مداوم در موقعیت‌های مختلف باعث شد شرکت‌های بسیاری پردیس فناوری انرژی را بشناسند. در حال حاضر شرکت‌های زیر مجموعه پردیس فناوری انرژی به ۶۰ شرکت با حوزه‌های فعالیت بسیار متنوع مانند مکانیک، برق، شیمی، مدیریت، ابزار دقیق و مواد رسیده است. سطح فعالیت و حجم شرکت‌ها نیز با توجه به ماهیت و فعالیت‌هایی که دارند، از ۲ تا ۲۰۰ نفر متنوع است.

وی ادامه داد: سال ۱۳۸۹ طبق تقاضای شرکت‌های دانش بنیان استان یک گروه تخصصی به نام گروه تخصصی انرژی ایجاد شد. این گروه تخصصی تحت نظر مرکز رشد پارک علم و فناوری استان جامع فعالیت خود را آغاز کرد.

مدیر پردیس انرژی پارک علم و فناوری خراسان افزود: در ابتدای شروع فعالیت این گروه در سال‌های ۹۰ و ۹۱ در زمینه توسعه ارتباطات، حضور در نمایشگاه‌ها و برقراری ارتباط با شرکت‌های حوزه نفت و گاز مستقر در پارک و استان مانند پالایشگاه خانگیران، شرکت گاز استان، منطقه چهار عملیات انتقال گاز و نفت‌وگاز شرق فعالیت داشت. تلاش ما برای دیده‌ شدن گروه تخصصی انرژی دربردارنده چند مزیت از جمله استقرار شرکت‌های بیشتر در پارک خراسان و استفاده بهتر از ظرفیت نیروی انسانی فارغ التحصیل دانشگاهی بود. در ابتدای کار دانشجویان و اعضای هیات علمی‌ دانشگاه‌ها که جذب پارک شده بودند، با راه‌اندازی شرکت‌های کوچک و بعضا ۲ نفره فعالیت خود را آغاز می‌کردند.

ذاکریان مقدم تصریح کرد: یکی از برنامه‌هایی که در جذب متقاضیان بسیار موثر واقع شد، استفاده از مشاورها و منتورینگ‌های تخصصی بود. در این راستا از افراد مطرح در حوزه انرژی کشور جهت ارائه مشاوره به شرکت‌ها استفاده می‌کردیم. گروه تخصصی انرژی با طی کردن این مراحل شکل گرفت و به مرحله‌ای رسید که شرکت‌های زیر مجموعه آن افزایش یافت. پس از این بود که پارک علم و فناوری خراسان نیز تصمیم گرفت مجوز راه‌اندازی یک مرکز رشد مستقل به نام مرکز رشد انرژی را برای این گروه کسب کند. با دریافت مجوز از وزارت علوم اولین مرکز رشد انرژی کشور راه‌اندازی شد.

وی بیان کرد: با دریافت مجوز فعالیت، این مرکز گسترش و یک بودجه مستقل هم به فعالیت‌های آن اختصاص یافت. از دیگر فعالیت‌های مرکز رشد انرژی پارک خراسان می‌توان به ایجاد یک شبکه تخصصی با مراکز و پارک‌های تخصصی حوزه نفت و گاز کشور مانند اهواز، بوشهر و شیراز اشاره کرد. در واقع این مراکز نماینده پردیس فناوری انرژی در جنوب کشور است.

مدیر پردیس انرژی پارک علم و فناوری خراسان خاطرنشان کرد: سال گذشته با تغییرات بنیادی که برای پارک در نظر گرفته شد، هر شرکت در مرکز تخصصی خود پذیرش می‌شود. بر این اساس تمام شرکت‌های زیر مجموعه حوزه انرژی تحت نظر پردیس فناوری و انرژی فعالیت می‌‎کند. این مسیر فعالیت شامل شرکت‌های کوچک و بزرگ می‌شود. این اقدام با هدف ارائه خدمات تخصصی و مورد علاقه شرکت‌ها انجام شد. در پارک استان خراسان ۲ پردیس انرژی و ICT به صورت تخصصی فعالیت می‌کند و سایر شرکت‌ها زیر مجموعه پردیس جامع محسوب می‌شود.

ذاکریان مقدم تصریح کرد: سطح دانش بالای شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک قابل مقایسه با سایر شرکت‌های مستقر در شهرک‌های صنعتی نیست. از آنجایی که بسیاری از این شرکت‌ها در مرز دانش فعالیت می‌کنند، اکثر دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری علاقه‌مند به همکاری با این شرکت‌ها هستند. در شرکت‌های دانش‌بنیان شرایط لازم برای رفع نیازهای جامعه و اثرگذاری در صنعت برای دانشجویان فراهم است و فناوری و نوآوری نیز همواره در شرکت‌های مستقر در پارک وجود دارد. این شرکت‌های دانش بنیان همواره به دنبال به دست آوردن فناوری‌ها و انجام فعالیت‌های جدید هستند.

انتهای پیام

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 20

ارتقای رتبه کشور در تجارت فرامرزی/ نقش گمرک در مقابله با کرونا

منتشر شده

در

توسط

ارتقای رتبه کشور در تجارت فرامرزی/ نقش گمرک در مقابله با کرونا

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه ترخیص کالاها ظرف مدت ۴۸ ساعت، رتبه کشور را در شاخص‌های جهانی از جمله در تجارت فرامرزی ارتقا داده است، جزئیات نقش گمرک در مقابله با کرونا و تحقق جهش تولید در سال جاری را اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، فرهاد دژپسند در نشست “هم اندیشی پیرامون اقدامات گمرک ایران در مقابله با کرونا” و برنامه‌های گمرک در سال جهش تولید اظهار کرد: گمرک در جایگاه مرزبان اقتصادی کشور، در صادرات غیرنفتی به عنوان موتور رشد اقتصادی و همچنین در تسهیل واردات کالاهای سرمایه‌ای، واسطه‌ای و مواد اولیه که حدود ۸۵ درصد واردات کشور را شامل شده و سهم مهمی در فرآیند تولید کشور دارد، نقش ویژه‌ای در اقتصاد کشور ایفا می‌کند.

وزیر اقتصاد در این نشست که معاون اول رئیس جمهور در محل گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) برگزار شد، با بیان اینکه حداقل کردن کنترل‌های مزاحم و بکارگیری کنترل‌های غیر مزاحم و هوشمند، سیاستی است که در گمرک دنبال می‌شود، گفت: نمونه آن استفاده از RFID  به صورت الکترونیکی است.

وی افزود: پیگیری این سیاست سبب تسریع و تسهیل ترخیص کالاها از گمرکات کشور شده است و نمونه آن ترخیص کالاها ظرف مدت ۴۸ ساعت است که رتبه کشور را در شاخص‌های جهانی از جمله در تجارت فرامرزی ارتقا داده است.

طبق اعلام وزارت اقتصاد، این مقام مسئول خاطرنشان کرد: علاوه بر این، گمرک با پیگیری این سیاست، نقش برجسته‌ای در کشفیات و مبارزه با قاچاق کالا و همچنین بهبود محیط کسب و کار ایفا کرده است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 20

تماس تلفنی آیت الله رییسی با مراجع عظام قم و اصفهان

منتشر شده

در

توسط

تماس تلفنی آیت الله رییسی با مراجع عظام قم و اصفهان

رییس قوه قضاییه با مراجع عظام قم و اصفهان در تماس های تلفنی سال جدید و فرارسیدن اعیاد شعبانیه را تبریک گفت.

به گزارش ایسنا به نقل از  مرکز رسانه قوه قضاییه؛ آیت‌الله رییسی صبح امروز در تماس‌های تلفنی جداگانه با حضرات آیات عظام مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، علوی گرگانی، وحید خراسانی، صافی گلپایگانی، جوادی آملی، جعفر سبحانی و مظاهری سال جدید و اعیاد شعبانیه بویژه فرا رسیدن سالروز ولادت بقیه‌الله‌الاعظم (عج) را به ایشان تبریک گفت.

رییس قوه قضاییه در تماس‌های مورد اشاره گزارشی کوتاه از اهم اقدامات و عملکرد دستگاه قضایی در سال ۱۳۹۸ و اقدامات این قوه از مقطع شیوع بیماری منحوس کرونا را به استحضار مراجع عظام رساند.

بنابر این گزارش، در این تماس‌ها، مراجع بزرگوار تقلید ضمن تبریک متقابل، از اقدامات انجام شده دستگاه قضایی در سال گذشته و در ارتباط با بیماری کرونا تقدیر و تشکر نموده و آن را مایه امید و دلگرمی مردم دانستند.

همچنین، حضرات آیات برای موفقیت بیش از پیش رییس قوه قضاییه و سایر مسئولان نظام قضایی کشور دعا کردند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 20

آبگیری ۹۹۴ آبخوان در فارس/ کنترل تردد عشایر کوچ‌رو

منتشر شده

در

توسط

آبگیری ۹۹۴ آبخوان در فارس/ کنترل تردد عشایر کوچ‌رو
عکس آرشیوی است.

ایسنا/فارس مدیر کل منابع طبیعی استان فارس گفت: بارندگی‌های اخیر موجب آبگیری ۹۹۴ آبخوان و آبخیز در ۲۱ شهرستان فارس شده است.

منصور منتصری با بیان اینکه بخش زیادی از پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری فارس با اعتبارات صندوق توسعه ملی احداث شده است، میانگین بارشهای سال آبی جاری را خوب توصیف و خاطرنشان کرد: این بارش‌ها موجب آبگیری کامل پروژه‌های آبخیز و آبخوانداری ۲۱ شهرستان استان فارس شده است.

منتصری ادامه داد: با توجه به میزان ورودی و نفوذ آب انجام شده توسط این بندها و سازه های آبخیزداری، تخمین زده می شود که چیزی نزدیک به ۴۲ میلیون  مترمکعب آب حاصل از سیلاب ها ذخیره شود که این میزان آبگیری نقش بسزایی در بهبود و تغذیه سفره های آب زیر زمینی استان ایفا خواهد کرد.

این مقام مسئول بشترین حجم آبگیری را به ترتیب مربوط به شهرستان‌های مهر، فسا، جهرم و لارستان دانست و گفت: خوشبختانه بر اساس بازدیدها و نظارت های انجام شده در زمان بارش‌ها، هیچ گونه خسارتی به این طرحها وارد نشده است.

منتصری کنترل سیل و کاهش خسارات سیلاب، تغذیه آبخوان‌ها و قنوات ، افزایش سطح سفره های آب زیر زمینی ، کاهش حجم رسوب ، جلوگیری از فرسایش خاک و تخریب اراضی کشاورزی را از مزایای این پروژه ها عنوان و اضافه کرد: اجرای این پروژه ها در راستای اهداف عالی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور انجام شده که علاوه بر اهداف فوق الذکر موجب بهبود وضعیت معیشت بهره برداران و ساکنان حوزه های آبخیز نیز خواهد شد.

طرح مدیریت کوچ و کنترل تردد عشایر در فارس

مدیرکل منابع طبیعی فارس همچنین گفت: همزمان با اجرای طرح مدیریت چرا و کنترل ورود و خروج دام به مراتع ییلاقی، تمامی مبادی ورودی و خروجی مراتع استان با استقرار کمپ کنترل کوچ بهاره تحت رصد کامل است.

منتصری با اشاره به تشکیل جلسه ستاد کوچ استان فارس که با حضور مسئولان و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی، گفت: در این جلسه مقرر شد دامداران و عشایر کوچ رو استان با رعایت تقویم کوچ بهاره، برنامه زمانبندی حرکت کوچ را تنظیم و به هشدارهای لازم توجه کنند.

وی افزود: دامداران و بهره ‌برداران باید از ورود زود هنگام و خارج از تقویم زمان بندی کوچ به مراتع ییلاقی خودداری نمایند در غیر اینصورت برابر مقررات با متخلفان برخورد خواهد شد.

منتصری با بیان اینکه کوچ زود هنگام موجب تخریب پوشش گیاهی در مراتع ییلاقی خواهد شد، افزود: در حال حاضر اکیپ های کنترل کوچ در ۲۰ نقطه و ایستگاه‌های ثابت و سیار در مبادی و گلوگاه‌های ورودی در ۱۵ شهرستان استان مستقر هستند و از کوچ غیر مجاز دامداران و عشایر در ایل راه ها جلوگیری خواهند کرد.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس افزود: در این راستا تعدادی از دامداران متخلف نیز که اقدام به کوچ زودهنگام کرده و از مراتع قشلاقی به مقصد مراتع ییلاقی استان در حرکت بودند، توسط ماموران منابع طبیعی شناسایی و ضمن توقیف خودروهای حامل دام آنان و پس از اعمال قانون به مبدأ خود بازگردانده شدند.

وی با بیان اینکه ماموران منابع طبیعی به صورت شبانه روزی درکمپ های کنترل کوچ مستقر هستند، گفت: این اقدامات برای کنترل محورهای مواصلاتی و خروجی شهرستان ها و نیز به منظور جلوگیری از کوچ زودهنگام و خارج از فصل دامداران و انتقال دام به مناطق ییلاقی انجام و طی آن از تردد کامیون های حمل دام غیر مجاز ممانعت و دامداران متخلف نیز مورد اعمال قانون قرارخواهند گرفت.

منتصری با تاکید بر توجه دامداران و عشایرکوچ رو به هشدارهای لازم از سوی مسئولان ادارات منابع طبیعی در زمینه رعایت تقویم کوچ بهاره ، از آنان خواست تا در زمان مشخص شده کوچ خودرا آغاز نمایند تا با مشکلات قانونی مواجه نشوند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها