با ما همراه باشید

اخبار 53

طرح موضوع “انتخاب رشته تخصصی پزشکی” در مدوتاک

منتشر شده

در

طرح موضوع "انتخاب رشته تخصصی پزشکی" در مدوتاک

معاون فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران از پایان فصل دوم سلسله گفت‌وگوهای مدوتاک (MeduTalk) با موضوع انتخاب رشته تخصصی پزشکی خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر حسین یاری در خصوص این برنامه گفت: یکی از نقاط پرچالش زندگی دانشجوی پزشکی زمانی است که دوره هفت تا هشت ساله پزشکی عمومی خود را به پایان می رساند. در این زمان معمولا سه گزینه در مقابل این پزشک تازه فارغ التحصیل قرار دارد. مسیر اول که متاسفانه در سال های اخیر بسیار رونق گرفته و تب آن بین دانشجویان همه گیر شده است مهاجرت به عنوان فارغ التحصیل پزشکی عمومی(GP) به خارج از کشور است.

وی تاکید کرد: ما در جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران در قالب فصل اول سلسله گفتگوهای مدوتاک طی ۱۱ هفته برنامه و هزار و ۴۲۵ دقیقه مصاحبه با ۱۹ صاحب نظر سعی کردیم بیشتر به پیدا و پنهان مهاجرت کادر درمان بپردازیم تا کمک کنیم که دانشجویان بتوانند انتخاب های آگاهانه و عاقلانه تری به دور از هیاهوهای موجود داشته باشند.

معاون فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران ادامه داد: مسیر دوم پیش روی تازه فارغ التحصیلان رشته پزشکی، ادامه تحصیل در مقطع تخصص پزشکی است. برای این کار فارغ التحصیلان پزشکی عمومی باید در آزمون دستیاری تخصصی پزشکی که اصطلاحا به آن آزمون رزیدنتی گفته می شود شرکت کنند. امسال چهل و هشتمین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی پزشکی در تیرماه برگزار شد.

به گفته وی، بعد از آزمون بر اساس نتایج و انتخاب رشته ای که انجام گرفته پزشک به مدت سه تا شش سال، تحصیل در یکی از رشته های تخصصی را آغاز می کند. چالش اصلی این مسیر انتخاب صحیح و متناسب رشته تخصصی است. ما در فصل دوم سلسله گفت‌وگوهای مدوتاک تلاش کردیم به دانشجویان پزشکی کمک کنیم تا انتخاب آگاهانه تری داشته باشند. بدین منظور برای تحت پوشش قرار گرفتن کلیه سوالات پزشکان از جمله حجم منابع هر رشته تخصصی، تعداد کشیک ها، لولینگ و سختی کار، آینده رشته و مقاطع فلوشیپی و فوق تخصصی آن، بازار کار و سطح درامدی آن رشته و … تصمیم گرفتیم در هر رشته تخصصی پزشکی با یک عضو هئیت علمی دانشگاه، یک رزیدنت (دستیار تخصصی) مشغول به تحصیل و یک پزشک شاغل در بخش خصوصی گفتگو کنیم.

یاری ادامه داد: در مجموع ۲۱۰۰ دقیقه گفتگو با ۲۶ عضو هیئت علمی، ۲۵ رزیدنت سال آخر و ۲۰ پزشک شاغل در بخش خصوص انجام گرفت و همه ۲۵ رشته تخصصی که آموزش آن در کشور ارائه می شود مورد بررسی قرار گرفت.

معاون فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران ادامه داد: با توجه به تعطیلی آموزش حضوری دانشگاه‌ها این برنامه‌ در فضای مجازی و از طریق صفحه اینستاگرامی سازمان دانشجویان علوم پزشکی تهران به آدرس Javanehjahad  انجام پذیرفت که  استقبال مخاطبین از آن بسیار چشمگیر بود و در برخی رشته ها تا ۲۰۰ نفر مخاطب به صورت زنده مشغول مشاهده گفتگوها بودند. علاوه بر آن میزان به اشتراک گذرای برنامه ها و تماشای آن به صورت آفلاین هم بسیار بسیار بالاتر بود.

یاری در ادامه گفت: این فصل از برنامه مدوتاک حاصل زحمات اعضای دانشجویی کانون آموزش و پژوهش سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی بود که اگر حضور و ممارست آنها نبود این پروژه ماندگار به اتمام نمی رسید. همه این گفتگو ها در حال حاضر در این صفحه اینستاگرامی در دسترس دانشجویان قرار دارد و فارغ التحصیلان آینده رشته پزشکی سراسر کشور که قصد ادامه تحصیل در مقطع تخصص را دارند می توانند به صورت رایگان از این ۲۱۰۰ دقیقه گفتگوی تخصصی استفاده کنند تا انتخاب رشته تخصصی هوشمندانه تری داشته باشند.

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران، وی مسیر سوم پیش روی فارغ التحصیل دکترای حرفه ای پزشکی را شروع طبابت به عنوان پزشک عمومی برشمرد و افزود: ان‌شاءالله در فصل های آینده برنامه مدوتاک به جوانب مختلف طبابت به عنوان پزشکی عمومی خواهیم پرداخت که از طریق صفحه اینستاگرامی سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران به نشانی Javanehjahad به علاقه مندان اطلاع رسانی خواهد شد.

انتهای پیام

اخبار 53

سوختهای فسیلی عامل میلیونها مورد فوت در سال ۲۰۱۸

منتشر شده

در

توسط

سوختهای فسیلی عامل میلیونها مورد فوت در سال ۲۰۱۸

نتایج یک بررسی نشان می دهد: سوختهای فسیلی عامل ۸.۷ میلیون مورد فوت در جهان طی سال ۲۰۱۸ بوده است.

به گزارش ایسنا، آلودگی هوای ناشی از سوختهای فسیلی از قبیل ذغال سنگ عامل فوت ۸.۷ میلیون نفر در جهان در سال ۲۰۱۸ بوده است که نشان می دهد از هر پنج مورد فوت گزارش شده در این سال سوختهای فسیلی عامل فوت یک نفر بوده است.

همچنین در این بررسی آمده است: کشورهایی که بیشترین میزان مصرف سوختهای فسیلی را داشته اند بالاترین آمار فوتیها را گزارش کرده اند و بیش از یک مورد از ۱۰ مورد فوتی در ایالات متحده و منطقه اروپا به دلیل آلودگی هوا ناشی از سوختهای فسیلی بوده است.

علاوه بر این، نزدیک به یک سوم از موارد فوتی در شرق آسیا از جمله چین بر اثر آلودگی هوا ناشی از این سوختها بوده است.موارد فوتی در آمریکای جنوبی و آفریقا به طور چشمگیری کمتر بوده است.

آمار فوتیهای ناشی از سوختهای فسیلی نسبت به آنچه پیش از این برآورد شده بود بالاتر بوده و حتی محققان این بررسی را نیز متعجب ساخته است.

یکی از محققان این مطالعه از کالج لندن گفت: ابتدا نسبت به نتایج بدست آمده تردید داشتیم اما با بررسیهای بیشتر تاثیر آلودگی ناشی از این سوختها بیشتر آشکار شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه گاردین، به گفته محققان فوت ۸.۷ میلیون نفر در سال ۲۰۱۸ نشان می دهد که سوختهای فسیلی یکی از عوامل اصلی در بار جهانی بیماری و مرگ و میر است.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 53

عملیات نیروهای امنیتی عراق در غرب بغداد

منتشر شده

در

توسط

عملیات نیروهای امنیتی عراق در غرب بغداد

فرماندهی عملیات عراق از آغاز عملیات امنیتی در مناطق غرب بغداد خبر داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه شفق‌نیوز، فرماندهی عملیات مشترک عراق امروز (چهارشنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد، فرماندهی عملیات بغداد، سامرا و الانبار با مشارکت حشد شعبی در الانبار و سامرا و با پشتیبانی جنگنده‌های ارتش و نیروی هوایی عملیات امنیتی مشترک و گسترده‌ای را در مناطق غرب بغداد و جزیره الکرمه و شرق دریاچه الثرثار آغاز کردند.

این عملیات برای پاکسازی این مناطق از تروریست‌های داعش و کنترل مرزها است.

اخیرا بعد از حملات انتحاری داعش در بغداد نیروهای عراقی عملیات امنیتی گسترده‌ای را برای بیرون راندن بقایای داعش آغاز کردند. این عملیات به کشته شدن مهم‌ترین تروریست‌های داعش از جمله ابویاسر العیساوی، “والی” داعش منجر شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 53

ساخت میکرو نمایشگر OLED برای عینک واقعیت افزوده اپل

منتشر شده

در

توسط

ساخت میکرو نمایشگر OLED برای عینک واقعیت افزوده اپل

شرکت اپل با شرکت TSMC برای ساخت میکرو نمایشگرهای OLED که قصد دارد در دستگاههای واقعیت افزوده از آنها استفاده کند، پیمان شراکت بست.

به گزارش ایسنا، نشریه نیک کی آسیا گزارش کرد اپل با شرکت TSMC که تنها تامین کننده پردازنده های آیفون است، برای ساخت میکرو نمایشگرهای OLED همکاری می کند زیرا بسیار باریک و کوچک بوده و نیروی کمتری استفاده می کنند و از این رو برای استفاده در دستگاههای واقعیت افزوده پوشیدنی مناسبتر هستند.

طبق گزارش نیک کی، این نمایشگرها در دست ساخت بوده و کمتر از یک اینچ اندازه دارند.

بلومبرگ نیوز در ژانویه گزارش کرده بود که اپل همچنان سرگرم کار روی فناوریها برای عینک واقعیت افزوده خود با اسم کد N۴۲۱ است. به گفته منابع آگاه، برای عرضه این محصول به بازار چند سال دیگر زمان نیاز است اما اپل سال ۲۰۲۳ را برای رونمایی چنین محصولی هدف گذاری کرده است.

پروژه میکرو نمایشگر OLED با همکاری شرکت TSMC در مرحله تولید آزمایشی قرار دارد و چند سال زمان می برد تا به تولید انبوه برسد.

بر اساس گزارش رویترز، شرکتهای اپل و TSMC در این باره اظهارنظر نکردند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها