با ما همراه باشید

اخبار 52

عراقچی: مهلت آمریکا برای بازگشت به برجام درحال پایان است/ ما عجله‌ای نداریم

منتشر شده

در

عراقچی: مهلت آمریکا برای بازگشت به برجام درحال پایان است/ ما عجله‌ای نداریم

معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگویی مواضع کشورمان را درباره روند بازگشت دولت جدید آمریکا به برجام تشریح کرد.

به گزارش ایسنا عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با شبکه سی.جی.تی.ان، در پاسخ به این سوال که پیشنهاد ایران در قبال اظهارات اخیر جو بایدن چیست که گفت بود آمریکا تا زمانی که ایران غنی‌سازی اورانیوم را متوقف نکند، تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد، گفت: اول از همه این که چیزی که او گفت توسط منابع دیگر اصلاح گردید و گفته شد که منظور او غنی‌سازی فراتر از برجام(توافق هسته‌ای) بوده است. اما درباره مسئله اصلی که سلسله مراتب بارگشت به پایبندی کامل به توافق توسط تمامی اعضای برجام است، باید بگویم که وضع کاملا معلوم است. آمریکا تصمیم گرفت که مشارکتش در برجام را متوقف کند. آن‌ها میز مذاکره را ترک کرده و تحریم‌ها را بازگرداندند. حتی تحریم‌هایی جدید بر ایران اعمال کردند. اکنون، اگر سیاستشان بازگشت به برجام و عضویت دوباره است، آن‌ها باید به شکل واقعی تحریم‌ها را لغو کرده و به پایبندی کامل بازگردند. کاری که ما کردیم، در واقع، چاره‌جویی برای تخطی آمریکا از توافق و علیه بازگردانی تحریم‌ها علیه ایران بود. همان طور که گفتم، کاهش تعهدات از سوی ایران، در واقع اقدامی متقابل بر اساس پاراگراف 36 برجام بود.

عراقچی افزود: بنابراین، فکر می‌کنم که اگر شرایط را منصفانه در نظر بگیرید، هر کسی خواهد گفت که این آمریکا است که اول باید بازگردد. هنگامی که بازگردند و تحریم‌ها علیه ایران را لغو کنند و ما هم راستی‌آزمایی کنیم که تحریم‌ها لغو شده‌اند، سپس آماده خواهیم بود که فورا به پایبندی کامل به برجام بازگردیم.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به استدلال خبرنگار این شبکه که گفت «اکنون این مثل وضعیت اول مرغ بود یا تخم مرغ به نظر می‌رسد»، توضیح داد: من این را مسئله‌ی مرغ و تخم مرغ نمی‌بینم. آن‌ها برجام را ترک کردند؛ تحریم‌هایی در طی چهار سال گذشته بر ما اعمال کردند. حالا، اگر فکر می‌کنند که برجام توافق خوبی است و می‌خواهند به این توافق بازگردند، طبعا باید به اجرای تعهداتشان بازگردند. سپس ایران هم همین کار را خواهد کرد.

او در پاسخ به این سوال که با توجه به اظهارات بایدن مبنی بر این که اگر قرار باشد مذاکراتی با ایران بر سر احیای برجام انجام دهد، بر سر برنامه موشک‌های بالستیک ایران و فعالیت‌های منطقه‌ای آن نیز گفت‌وگو خواهد کرد، آیا ایران حاضر خواهد شد چنین چیزی را بررسی کند، تشریح کرد: به هیچ وجه. برجام فقط درباره برنامه هسته‌ای ایران است. این توافق دو رکن دارد: محدود شدن برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ما در ازای لغو تحریم‌ها. فقط همین.

عراقچی افزود: وقتی درباره توافق هسته‌ای مذاکره می‌کردیم، درباره هیچ چیز دیگری مذاکره نکردیم و این آگاهانه و تصمیم تمام اعضای توافق بود. وقتی برجام را با چین، روسیه، اروپایی‌ها و آمریکا مذاکره کردیم، همه‌مان به دلیلی تصمیم گرفتیم که وارد موضوعی فراتر از برنامه هسته‌ای ایران نشویم. به همین دلیل است که برجام یک موفقیت بود. ما حاضر به ورود به هیچ موضوع دیگری نیستیم، چه مسائل منطقه‌ای‌مان باشد، چه توان دفاعی‌مان یا هر چیز دیگری، به ویژه این که آمریکا ثابت کرده است که شریکی نالایق در مذاکرات است و اروپایی‌ها هم ثابت کرده‌اند که قادر به عملی کردن وعده‌هایشان نیستند. متاسفانه برجام تجربه بسیار بدی برای مردم ایران شد. ثابت کرد که آن‌ها نمی‌توانند به وعده‌های کشورهای غربی اعتماد کنند.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه این گفت‌وگو در توضیح اظهارات محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان مبنی بر این که زمان آمریکا برای بازگشت به پایبندی به تعهداتش در برجام به خاطر ضرب‌الاجل مصوبه مجلس ایران و فضای انتخاباتی پس از سال نوی شمسی در ایران، گفت: فکر می‌کنم که مصوبه مجلس کاملا روشن است. مجلس در واقع به دولت دستور داد که فورا غنی‌سازی اورانیوم تا 20 درصد را آغاز کند. این کاری است که حدودا یک ماه پیش آغاز کردیم. سپس مجلس تصمیم گرفته است که اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی می‌تواند دو ماه پس از تصویب این طرح، متوقف شود. این ضرب‌الاجل در واقع 21 فوریه است. بنابراین، اگر پیش از این تاریخ اتفاقی نیفتد، اگر تحریم‌ها پیش از این تاریخ لغو نشوند، کاری جز انجام دادن چیزی که دولتمان تصمیم گرفته است نداریم و اجرای پروتکل الحاقی را متوقف خواهیم کرد.

او در این راستا بیان کرد: این اقدام به این معنی خواهد بود که تعداد بازرسی‌ها و تعداد بازرس‌ها در ایران کاهش خواهد یافت. ما آن موقع هم هنوز عضوی از ان.پی.تی(معاهده منع دائمی اشاعه تسلیحات هسته‌ای) خواهیم بود، هنوز هم توافقنامه پادمانی خودمان را با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهیم داشت. به ان.پی.تی و توافقنامه پادمانی متعهد خواهیم بود و بدین وسیله بازرسان به کارشان در ایران ادامه خواهند داد اما نه به اندازه‌ای‌ که پروتکل الحاقی به آنها اجازه می‌دهد. موعد این اقدام بسیار نزدیک است. بله وقتمان کم است. سپس، حدودا یک ماه پس از آن تاریخ، به سال نوی ایران می‌رسیم و بعد به فضای انتخاباتی وارد می‌شویم. همه می‌دانند که در بحبوحه کارزارهای انتخاباتی، هیچ کسی ترجیح نمی‌دهد که مذاکره کند. زمانی که در اختیار داریم بسیار محدود است. حالا به رئیس جمهور بایدن بستگی دارد که این سیاست را اصلاح کند. اگر می‌خواهند برجام را به عنوان دستاوردی بسیار مهم در دیپلماسی و ابزاری مهم در مقررات عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای حفظ کنند، باید شتاب کنند، چرا که زمان به دلایلی که توضیح دادم در حال به پایان رسیدن است. ما عجله‌ای نداریم اما دولت جدید آمریکا باید سیاست‌هایش را به سرعت درباره برجام تنظیم کند، وگرنه این عزم از دست می‌رود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 52

بررسی طرح “تاسیس خانه تهران” روی میز شورا

منتشر شده

در

توسط

بررسی طرح "تاسیس خانه تهران" روی میز شورا

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران از بررسی طرح تأسیس خانه تهران در جلسه فردا سه شنبه شورا خبر داد.

به گزارش ایسنا، علیرضا نادعلی با اشاره به برگزاری سی و هفتمین جلسه شورای شهر تهران در روز سه شنبه ( فردا) گفت:  این جلسه با بررسی طرح تأسیس خانه تهران و گزارش مشترک کمیسیون های برنامه و بودجه ، فرهنگی و اجتماعی برگزار خواهد شد.

 

نادعلی در ادامه افزود: همچنین انتخاب شش نفر نماینده شورا از شخصیت های صاحب نظر در حوزه های ماموریتی موضوع بند (چ) ذیل تبصره دوم مصوبه «اصلاحیه مصوبه اعطای نشان های شهروندی» نیز در این جلسه صورت خواهد گرفت.

 

در پایان نادعلی تاکید کرد: همچنین در این جلسه ۸ مورد پرونده پلاک ثبتی باغات تعیین تکلیف می‌شوند.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 52

معاون رئیس جمهور: تداوم مسیر رشد و تعالی از شاهراه وحدت می‌گذرد

منتشر شده

در

توسط

 معاون رئیس جمهور: تداوم مسیر رشد و تعالی از شاهراه وحدت می‌گذرد
عکس آرشیوی است.

ایسنا/فارس معاون امور مجلس ریاست جمهوری با اشاره به بخشی از دستاوردهای انقلاب اسلامی در ابعاد مختلف، تاکید کرد که ایران امروز در حوزه‌های گوناگون علمی، پژوهشی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به هیچ عنوان قابل قیاس با قبل از انقلاب نیست و تداوم مسیر رشد و تعالی از شاهراه وحدت و تقویت همدلی می‌گذرد.

حسینعلی امیری چهارشنبه در مراسم بزرگداشت ۲۲ بهمن در شیراز که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و با حضور جمع زیادی از زنان و مردان انقلاب و حامی نظام اسلامی در میدان شهدا برگزار شد، گفت: دستاوردهای انقلاب اسلامی در ۴۲ سال گذشته هر کدام، گامهای بزرگی به سمت توسعه و پیشرفت کشور است.

او با اشاره به اینکه امروز و دیروز ایران را می‌توان در لابلای سطور نوشته‌های شخصیت‌های مختلف ایرانی و غیرایرانی جست و جو کرد، گفت: امروز شرکتهای دانش بنیان در ایران اقداماتی را پایه گذاری کرده و انجام میدهند که با کشورهای پیشرفته جهان برابری میکند.

امیری یکی از دستاوردهای انقلاب را امنیت در ابعاد مختلف برشمرد و این داشته را مدیون تلاشهای نیروهای مسلح، دستگاه های امنیتی و انتظامی دانست و تاکید کرد که توان ایران در این بخش بسیار فراتر از دوران قبل از انقلاب است.

معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه در سالهای ابتدایی دولت تدبیر و امید، گامهای بلند و تاثیرگذاری در حوزه های مختلف به ویژه اقتصاد برداشته و رشد قابل توجهی حاصل شد، اقدامات نابخرادانه رئیس جمهور پیشین آمریکا و اعمال تحریم‌های ظالمانه و همه جانبه و دشمنی‌ها را عامل بروز مشکلات مختلف دانست.

امیری در عین حال گفت: علیرغم آن همه تحریمهای سخت و جنگ اقتصادی که دشمنان ایران اسلامی راه انداختند، این همه کار توسعه ای و عمرانی در کشور اجرایی شده است و هر هفته شاهده افتتاح طرحهای بزرگ و تاثیرگذار در ابعاد مختلف توسط رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت هستیم.

او با بیان اینکه بررسی وضعیت ایران پیش و بعد از انقلاب برای جوانان منجر به روشنگری خواهد شد، لزوم بیان و تاکید بر دستاوردهای بی شمار انقلاب اسلامی تاکید و اضافه کرد: این مقایسه برای طیف های مختلف انقلاب حائز اهمیت است و میتواند کمک شایانی به بیان  دستاوردهای انقلاب داشته باشد البته امام خمینی (ره) نیز با پشتیبانی مردم ایران توانست انقلاب را به پیروزی برساند.

امیری در عین حال یکی از مهمترین دستاوردهای انقلاب را برچیدن نظام سلطنتی دانست و گفت: در نظام سلطنتی مردم هیچ جایگاهی در تصمیم گیری های سیاسی نداشتند و اگر انتخاباتی در دوران قبل از انقلاب برگزار می شود صرفا انتصابات بود و رای مردم جایگاهی در تصمیم گیری های سیاسی نداشت.

امیری با بیان اینکه هیچ نظام سیاسی در جهان نیست که در سال اول استقرار انتخابات برگزار کند، انجام رفراندوم در روزهای پیروزی انقلاب را یکی از مهمترین دستاوردهای ماندگار دانست و گفت: پس از انقلاب اسلامی ایران شاهد بودیم که نسبت به برگزاری انتخابات اقدام شد تا دیدگاه مردم به عنوان اصلی‌ترین ملاک در تصمیم گیری های سیاسی لحاظ شود.

او بازگشت اقتدار به منطقه و بهبود وضعیت کشورهای اسلامی را بعد از پیروزی انقلاب یادآور و متذکر شد: پس از انقلاب، ایران دستاوردهای مختلفی نظیر استقلال سیاسی، آزادی و دمکراسی دینی را به ارمغان آورد؛ انقلاب اسلامی در ادبیات سیاسی جهان نیز نقش مهمی داشته و توانست جهان سیاسی را از دو قطبی بودن خارج و خود را به عنوان یکی از قطب های سیاسی در جهان معرفی کند.

وی با اشاره به اینکه ایجاد فرصتهای برابر آموزشی برای همه افراد جامعه از دستاوردهای انقلاب بوده است، گفت: برخی تصور کردند خارج شدن آمریکا از برجام موجب لطمه خوردن اقتصاد ایران خواهد شد اما فرامین مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی و تعیین سیاستهای کلی اقتصادی، موجب جلوگیری از آسیب در این حوزه شد.

امیری اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی را موجب شکوفایی کشور دانست و تاکید کرد که علیرغم تمام تحریمها و فشارها، تنها در استان فارس 1146 پروژه با اعتباری بالغ بر 23 هزار میلیارد تومان، در این ایام به بهره برداری رسیده است.

معاون رئیس جمهور گفت: تا قبل از انقلاب در همین استان فارس تنها یک سد ساخته شده بود، حال آنکه روز گذشته در قالب طرحهای افتتاح شده به مناسبت دهه مبارک فجر، 2 سد در این استان به بهره برداری رسید.

او گفت: اگر انقلاب اسلامی تا الآن با صلابت و اقتدار به سمت آرمانهایش حرکت کرده به خاطر یکپارچگی و وحدت است؛ طی 42 سال گذشته در هر صحنه‌ای مردم با هم همدل و همراه بودند و با هم حرکت کردند و از عهده مشکلات برآمدند و حتی مشکلاتی که از بیرون تحمیل میشده را تحمل کرده اند.

معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه برای توسعه بیشتر و فائق آمدن بر مشکلات، نیازمند تداوم و استحکام وحدت هستیم، گفت: میدانیم که مردم با مشکلات متعددی مواجه‌اند، منکر گرانیها و شرایطی که عمدتا ناشی از تحریمها بوده، نیستیم، اما برای فائق آمدن بر این مسائل، نیازمند همراهی و همدلی هستیم.

او با اشاره به اینکه فارس یکی از استانهای دارای ظرفیتهای متعددی‌ست که یک دهم این ظرفیتها را در کمتر استانی میتوان یافت، گفت: در این استان همه بسترها برای توسعه همه جانبه فراهم است.

امیری با قدردانی از نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز، آیت‌الله دژکام را محور وحدت در فارس معرفی و از استاندار این استان به عنوان شخصیتی کارشناس و پرتلاش یاد و دستگاه قضایی را به عنوان مجموعه‌ای همراه و همدل ارزیابی کرد و یادآور شد که نمایندگان مردم فارس در مجلس و فرماندهان نظامی و انتظامی و مسئولان امنیتی این استان هم همراهی و همدلی مطلوبی دارند.

معاون رئیس جمهوری تاکید کرد که با وجود ظرفیت‌های فارس و همدلی و همراهی و توانمندی مسئولان ارشد و دستگاه‌های مختلف، همه ابزارها برای توسعه و پیشرفت فراهم است و هیچ عذری از ما پذیرفته نیست.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 52

نعیم قاسم: روابط ما با تهران بر اساس مصلحت نیست

منتشر شده

در

توسط

نعیم قاسم: روابط ما با تهران بر اساس مصلحت نیست

معاون دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به اینکه حمایت از محور مقاومت حق ایران است تاکید کرد که روابط ایران و حزب الله بر اساس منافع نیست.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری العهد، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان سمیناری مجازی به مناسبت چهل و دومین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی برگزار کرد.

شیخ نعیم قاسم، معاون دبیرکل حزب الله لبنان که در این سمینار مشارکت کرد در سخنانی گفت: غنی سازی اورانیوم و حمایت از محور مقاومت در منطقه حق ایران است.

وی تاکید کرد: حزب الله به روابط خود با تهران افتخار می کند زیرا این روابط حزب الله را در دفاع از استقلال و آزادی سرزمین تقویت می کند.

معاون سید حسن نصرالله همچنین خاطرنشان کرد که ایران در مقابل روابط خود با حزب الله هیچ درخواستی از این حزب ندارد و این روابط بر اساس مصلحت و منافع نیست.

شیخ نعیم قاسم در بخشی از صحبت های خود گفت: ما سرزمین خود را آزاد کردیم و کرامت خود را بازگرداندیم و این نمونه از خدمات و حمایت های ایران است .

از سوی دیگر، عباس خامه یار، رایزن فرهنگی ایران در بیروت در این سمینار گفت: یکی از اهداف عالی جمهوری اسلامی ایران در زمینه سیاست خارجی، رهایی از تبعیت ابر قدرت ها است به ویژه اینکه در مرحله قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، ایران تابع آمریکا و قدرت های غربی بود.

وی تاکید کرد: تحلیلگران غرب بر این باورند که یکی از دلایل شکل گیری انقلاب اسلامی ایران استبداد حکومت وقت و تبعیت مطلق از بیگانگان است.

عباس خامه یار خاطرنشان کرد: استقلال ما در زمینه سیاست خارجی بسیار مهم است؛ منظور از استقلال در اینجا استقلال در تمامی زمینه ها از جمله سیاسی، نظامی و اقتصادی است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها