با ما همراه باشید

اجتماعی

“متادون” بالاترین آمار مسمومیتهای دارویی و مرگ ناشی از مخدرها در سال ۹۹/ مرگ روزانه ۱۳ ایرانی بر اثر مصرف مواد مخدر!

منتشر شده

در

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ رضا تویسرکان‌منش بعدازظهر امروز در مراسم افتتاح کارخانه جدید تولید داروهای درمان اعتیاد با فناوری نوین اظهار کرد: سوءمصرف مواد مخدر و اعتیاد به مواد مخدر و روانگردانها یکی از بلاها و آسیبهای اجتماعی مزمنی است که از دیرباز در تمام جوامع بشری وجود داشته و آمارها و ارقام در ده‌های گذشته نشان از افزایش مصرف مواد مخدر در دنیا دارد.

مدیرکل درمان و حمایتهای اجتماعی ستاد مبارزه با موادمخدر افزود: علیرغم تمام اقدامات و حمایتهایی که در مجامع بین‌الملل و کشورهای مختلف صورت می‌گیرد، پیچیدگی ماجرای اعتیاد که یک پدیده زیستی و اجتماعی است، باعث شده کار کنترل و مهار آن با دشواری روبه‌رو باشد.

وی تصریح کرد: طبق آخرین تخمینهای صورت گرفته طبق شیوع‌شناسی، حدود دو میلیون و 800 هزار نفر مصرف‌کننده مستمر مواد مخدر یا اصطلاحاً معتاد وجود دارد که معادل 5.4 درصد جمعیت فعال کشور را تشکیل می‌دهند همچنین یک میلیون و 600 نفر نیز در کشور به صورت غیرمستمر و تفننی مواد مخدر مصرف می‌کنند.

این مقام مسئول ادامه داد: در این بین سهم زنان کمتر از 6 درصد بوده و مواد مخدر مورد استفاده به طور عمده در ایران، مواد افیونی شامل تریاک، هروئین، انواع و اقسام موادی است که از تریاک گرفته می‌شود.

تویسرکان‌منش خاطرنشان کرد: مواد مخدر مورد استفاده در ایران در سهم کمتر نیز شامل مواد محرک و روان‌گردان از جمله حشیش، شیشه یا ترکیبی از مواد محرک جدید است.

مدیرکل درمان و حمایتهای اجتماعی ستاد مبارزه با موادمخدر عنوان کرد: سالانه حدود چهار تا پنج هزار نفر در کشور به دلیل مصرف مواد مخدر جان خود را از دست می‌دهند یعنی حدود 12 تا 13 نفر در هر شبانه‌روز بر اثر مصرف مواد مخدر به کام مرگ می‌روند.

وی بیان کرد: به طور کلی شیوع عمومی مصرف مواد مخدر در کشور 5.4 درصد، در جمعیت کارگری تا 22.3 درصد، در جمعیت دانش‌آموزی حدود دو درصد، جمعیت دانشجویی 4.7 درصد و در زنان 0.6 درصد جمعیت فعال زنان را تشکیل می‌دهد.

این مقام مسئول افزود: به موجب قانون مبارزه با مواد مخدر، برای درمان اعتیاد در کشور مسیر مشخص وجود دارد؛ درمان اختیاری با عنوان ماده 15 در مراکز سرپایی، بستری و اقامتی کشور شامل مطبها، کمپها و مراکز اقامتی بلندمدت انجام می‌شود.

تویسرکان‌منش یادآور شد: در مراکز کاهش آسیب نیز شامل مراکز گذری، سرپناه‌گاه‌ها و مراکز سیار خدمات کاهش آسیب ارائه می‌شود، در بُعد دوم و سوم نیز معتادان متجاهر و بی‌خانمان در کمپهای ماده 16 تحت درمان قرار می‌گیرند همچنین معتادانی که مصر به عدم درمان باشند و از فرصت درمان اختیاری استفاده نکنند، به موجب قانون در اردوگاه یا زندان نگهداری می‌شوند.

مدیرکل درمان و حمایتهای اجتماعی ستاد مبارزه با موادمخدر با بیان اینکه یکی از گسترده‌ترین مراکز درمانی در درمان اعتیاد در ایران وجود دارد، ادامه داد: در کشور 7 هزار و 462 مرکز سرپایی برای درمان اعتیاد وجود دارد که سال گذشته به حدود یک میلیون و 200 هزار نفر خدمت‌ ارائه کردند.

به گفته وی، در کشور هزار و 146 مرکز اقامتی میان‌مدت برای درمان معتادان در کشور وجود دارد که سال گذشته بیش از 214 هزار نفر در این مراکز پذیرش شدند.

این مقام مسئول با بیان اینکه در سال 99، بیش از یک میلیون و 500 هزار نفر داوطلب درمان اعتیاد در مراکز درمان، تحت درمانهای سم‌زدایی، نگهدارنده و کاهش آسیب قرار گرفتند، گفت: 33 مرکز فعال ماده 16 نیز برای نگهداری معتادان متجاهر در کشور وجود دارد که سال گذشته به حدود 60 هزار معتاد در این مراکز خدمت‌رسانی شد.

تویسرکان‌منش متذکر شد: اساس درمانهای اعتیاد بر درمانهای غیر دارویی و روانشناختی است، درباره مواد محرک و روان‌گردان، درمان اختصاصی سم‌زدایی و جایگزین وجود ندارد و درمان در این رابطه از مباحث تکنیکال، رواشناختی و با استفاده از حمایتهای اجتماعی انجام می‌شود اما درباره مواد افیونی تعداد معدودی دارو وجود دارد که کمک‌کننده مراحل سم‌زدایی یا درمانهای نگهدارنده است که در این رابطه عمدتاً از سه داروی متادون، شربت تریاک و بوپرنورفین استفاده می‌شود.

مدیرکل درمان و حمایتهای اجتماعی ستاد مبارزه با موادمخدر افزود: تمایل به استفاده از متادون در طی سالهای اخیر بسیار زیاد شده و سهم بالایی از درمان اعتیاد در کشور به متادون اختصاص پیدا کرده به طوریکه در سال گذشته بالاترین آمار مسمومیتهای دارویی و مرگ ناشی از مخدرها به متادون نسبت داده شد به همین دلیل ستاد مبارزه با مواد مخدر با تدابیر دبیر کل محترم ستاد، بر آن شد که شیوه‌های متنوع خدمات دارویی و غیردارویی را در کشور ترویج دهد البته خط قرمز ما این است که اینگونه داروها مبتنی بر شواهد علمی باشند، حتماً مجوزهای قانونی و اخلاقی را اخذ کرده و بعداً به عنوان یک روش استاندارد در کشور استفاده شود.

وی با بیان اینکه امروز به دنبال ترویج استفاده از “بوپرنورفین” در درمان اعتیاد هستیم، گفت: این دارو، سالها در دنیا مورد استفاده قرار گرفته، احتمال سوءمصرف آن کم است و وابستگی کمتری ایجاد می‌کند همچنین در بحث علائم محرومیت و وسوسه ناشی از اعتیاد مؤثر بوده و به فرد کمک می‌کند با توجه به مصرف طولانی‌ اثر این دارو، زندگی خود را ادامه دهد.

این مقام مسئول با بیان روند بوپرنورفین، امروز سهم بالایی در درمان اعتیاد در دنیا دارد، اظهار کرد: پیش‌بینی تا سال 2026 میلادی سهم این دارو در درمان اعتیاد بیشتر شود البته متأسفانه سهم این دارو در درمان اعتیاد در کشور ما پایین بود.

تویسرکان‌منش با بیان اینکه قیمت این دارو تاکنون نسبت به متادون و شربت تریاک بالاتر بود، عنوان کرد: درمان‌گران ما آشنایی کمتری با این دارو داشتند همچنین سود حاصل از تولید و فروش متادون و شربت تریاک بیشتر بوده همچنین این دارو اصلاً تحت پوشش بیمه قرار ندارد و مددجویان به دلیل شناخت کمتر، تمایل پایینی برای استفاده از آن نشان می‌دادند.

مدیرکل درمان و حمایتهای اجتماعی ستاد مبارزه با موادمخدر افزود: ما در جلسه 76 کمیته درمان و کاهش آسیبهای اجتماعی 12 راهکار برای ترویج استفاده از بوپرنورفین تعیین و تصویب کردیم، استفاده از شرکتهای دانش‌بنیان برای تولید ارزان‌قیمت و با کیفیت این دارو و ترکیبات آن و ایجاد تنوع در ترکیبات بوپرنورفین از جمله این 12 راهکار بود، به دنبال این مصوبه در جلسه هشتادم، شیوه‌نامه‌ای را تدوین و تأیید کردیم که بر مبنای آن در سال 1400، با کمک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت، سهم این دارو را در درمان و کاهش آسیب اعتیاد به میزان قابل توجهی به طور منطقی بالا خواهیم برد.

منبع : تسنیم

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

آژیر خطر کاهش جمعیت فوک خزری ایران به صدا در آمد/ آینده مبهم تنها پستاندار کاسپین

منتشر شده

در

توسط

فوک خزری تنها گونه پستاندار دریای خزر است که در این روز‌ها خطر انقراض آن را تهدید می‌کند، خطری که روبه افزایش است. جالب است بدانید که خطر انقراض گونه‌های متفاوت جانوری و در پی آن آسیبی که به چرخه‌ طبیعت و اکوسیستم وارد می‌شود می‌تواند تاوان سنگینی برای جامعه‌ بشری داشته باشد.

اصغر عبدلی عضو هیئت علمی دانشگاه در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، در این باره اظهار کرد: ما باید توجه کنیم که فوک خزری تنها پستاندار آبزی دریای خزر و جانوری گوشتخوار است که غذای اصلی آن ماهی‌ها هستند و بیشترین ماهی که در تغذیه این فوک نقش دارد از خانواده کیلکا ماهیان است که جزو فراوان‌ ترین ماهیان دریای خزر محسوب می‌شود.

وی افزود: این فوک در قسمت‌های شمالی و بر روی یخ‌های شناور فرزندش را به دنیا می‌آورد و برای تغذیه به بخش‌های میانی و جنوبی می‌آید، بنابراین می‌توان گفت این موجود هم به شمال و هم به بخش‌های جنوبی خزر وابسته است.

عبدلی بیان کرد: یک از اتفاقاتی که جمعیت این فوک را در معرض خطر انقراض قرار می‌دهد گرمایش کره زمین و تاثیر آن بر روی آب است که باعث شده تا در سال‌های اخیر شمال دریای خزر یخ نزند و زمانی که این اتفاق رخ می‌دهد این موجود برای محل زاد و ولد دچار مشکل می‌شود.

صید فوک خزری و شیوع ویروس دیستمپر علت نابودی هزاران فوک خزری

وی در ادامه عنوان کرد: در برخی از سال‌ها شیوع ویروس دیستمپر باعث مرگ و میر هزاران فوک دریای خزر شده، مسئله‌ دیگر صید و شکار فوک در قسمت‌های شمالی دریای خزر است که متاسفانه هرساله برای استفاده از پوست این موجود آن را شکار می‌کردند، البته در سال‌های اخیر و باتوجه به در خطر انقراض بودن این گونه صید در برخی زمان‌ها متوقف شده است.

عبدلی در ادامه گفت: نکته‌ مهم بر هم خوردن زنجیره‌های غذایی دریای خزر است؛ از کیلکای دریای خزر بیش از اندازه بهره برداری شد و این باعث کاهش شدید ذخایر این ماهی شد، صید بیش از حد کیلکا در کنار ورود گونه‌های مهاجمی مانند شانه داری که وارد دریای خزر شده است باعث شده جمعیت فراوان‌ترین ماهی دریای خزر تا ۹۰ درصد کاهش پیدا کند.

وی بیان کرد: یکی از عوامل بسیار تاثیرگذار برای بقای این موجود مواد غذایی بوده است، بنابراین زمانی که منابع غذایی این موجود کاهش پیدا می‌کند به تبع آن گونه‌های جانوری که از آن تغذیه می‌کنند کاهش پیدا می‌کند.

تاپ جمعه/ آژیر خطر کاهش جمعیت فوک خزری ایران به صدا در آمد/ آینده مبهم تنها پستاندار کاسپین

کاهش عمق دریای خزر ثمره تغییرات اقلیمی

عبدلی افزود: یکی دیگر از عوامل مهم تاثیر تغییر اقلیم است؛ بخش‌هایی که در رابطه با تغییر اقلیم در آینده برای دریای خزر پیش بینی شده نشان می‌دهد که بخش‌های شمالی دریای خزر تا حد زیادی از بین می‌رود، هرسال چند سانتیمتر از عمق دریای خزر کم می‌شود و پیش بینی شده که تا پایان قرن حاضر بین ۹ تا ۱۸ متر از عمق دریای خزر کاسته می‌شود.

وی در ادامه تاکید کرد: کاهش عمق دریای خزر به معنای از بین رفتن بخش‌های وسیعی از زیستگاه‌های فوک خزری در شمال و بخش‌های شرقی است که قطعا این اتفاق جمیت فوک را نیز متاثر خواهد کرد.

وی به عنوان راهکاری برای حفظ فوک‌های دریایی گفت: ما باید با نگاه جامع نگر اکولوژیک و اکوسیستم محور، با درنظر گرفتن مسائل اقتصادی و اجتماعی با مجموع این موضوعات اقدامات مدیریتی داشته باشیم تا بتوانیم بخشی از زیستگاه‌ها و بخشی از جمعیت فوک دریای خزر را احیا کنیم.


بیشتر بخوانید: پیگیری مرگ ۱۷۰ فوک خزری از طریق وزارت امور خارجه


عبدلی افزود: در جنوب دریای خزر یکی از مناطق امن برای این موجود منطقه‌ آشوراده است که به بهانه‌ توسعه گردشگری در این منطقه ساخت و ساز انجام می‌شود، این منطقه علاوه بر فوک زیستگاه پرندگان و گیاهان نیز هست.

وی بیان کرد: ما با همکاری کشور‌های حاشیه‌ دریای خزر و با اولویت قرار دادن این گونه باید فوک‌های خزری و بخش‌های دیگر دریای خزر را احیا و برای این اقدام از ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

تاپ جمعه/ آژیر خطر کاهش جمعیت فوک خزری ایران به صدا در آمد/ آینده مبهم تنها پستاندار کاسپین

امیر شیرازی مدیر مرکز حفاظت از فوک خزری ایران نیز در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: تحقیقات نشان می‌دهد طی قرن گذشته جمعیت این گونه جانوری بیش از  ۹۵ درصد کاهش داشته که این کاهش شدید، بسیار نگران کننده‌ است.

وی بیان کرد: در سال ۲۰۰۶ مطالعات انجام شده بر روی فوک‌ها برای اولین بار نشان داد که این جمعیت رو به کاهش شدید بوده و بیش از ۹۰ درصد کاهش داشته است، همچنین در سال ۲۰۰۷ اعلام شد که نتایج این سرشماری صدهزار فوک را نشان می‌دهد و از همان زمان نام فوک خزری وارد لیست قرمز iucn شد؛ سازمانی که فهرستی از اسامی جانوران در حال انقراض دارد.

شیرازی در ادامه گفت: از سال ۲۰۰۸ به بعد حساسیت نسبت به این گونه بیشتر شد، در سال ۲۰۰۰ طی شش ماه بر اثر بیماری ویروسی دیستمپر ۱۰ هزار لاشه فوک خزری در سواحل پنج کشور اطراف دریاچه خزر پیدا شد.

وی در ادامه عنوان کرد: در سال ۲۰۱۰ اولین مرکز درمان و تحقیقات فوک خزری در کشور ایران در جزیره آشوراده راه اندازی شد، اصل کار این سه مرکز بر سه ستون پایه گذاری شد؛ آموزش، امدادونجات و پژوهش که این کار در سال ۲۰۱۷ با کمک مرکز ایران مرکز دو محافظت از فوک خزری در کشور قزاقستان تاسیس شد.

شیرازی همچنین گفت: قزاقستان جزء مناطقی است که تعداد و تراکم فوک‌ها در آن بسیار زیاد و محل اصلی زادآوری فوک‌ها در فصل زمستان کشور قزاقستان است؛ بنابراین مرکز دوم در این کشور راه اندازی شد؛ در عین حال فعالیت در سایر کشور‌ها را متوقف نکردیم.

وی اظهار کرد: کشور روسیه نیز جزء مناطق زادآوری فوک‌ها در فصل زمستان است؛ در این کشور تا سال گذشته شکار فوک‌ها به صورت مجاز انجام می‌شد و سازمان شیلات روسیه مجوز شکار را به شکارچیان می‌فروخت و هر ساله حداقل حدود۵ هزار فوک به این شکل از بین می‌رفتند که یکی از مهم‌ترین دلایل آن تجارت پوست بوده است.

وی تاکید کرد: با جمع آوری امضاء کشور روسیه مجبور به قطع این شکار قانونی در سال ۲۰۲۰ شد؛ فوک‌های خزری به علت داشتن رژیم خاص و مشترک با انسان‌ها بسیار آسیب دیده اند، دسته‌ای از ماهیان که ماهی کیلکا نیز جزء آنان و  رژیم مورد علاقه‌ فوک‌های خزری است.

تاپ جمعه/ آژیر خطر کاهش جمعیت فوک خزری ایران به صدا در آمد/ آینده مبهم تنها پستاندار کاسپین

آلودگی‌های دریایی مهمترین عامل تهدید موجودات اکوسیستم

مدیر مرکز حفاظت از فوک خزری ایران بیان کرد: آلودگی‌های دریایی مهمترین عامل تهدید نه تنها فوک‌های خزری بلکه تمام موجوداتی است که در این اکوسیستم وجود دارند. این آلودگی‌ها به انواع روش‌ها می‌توانند تاثیرگذار باشند؛ بیماری مانند دیستمپر ۱۰ هزار تلفات داشته، در حالی که این بیماری در حالت معمول نباید این میزان تلفات داشته باشد.

شیرازی در ادامه عنوان کرد: تحقیقات نشان می‌دهد که جمع شدن ذرات آلوده‌ای که بر اثر علل‌های مختلف مانند؛ آلودگی‌های نفتی، سموم کشاورزی، پساب‌های صنعتی و فاضلاب‌های شهری در آب هستند به مرور زمان با جمع شدن در بدن موجودات باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شود و بدن با ورود هر باکتری و میکروبی توان مقابله با آن را نداشته یا کمتر داشته باشد.

وی افزود: از سوی دیگر مسمومیت‌هایی که بر اثر این آلودگی‌ها ایجاد می‌شود به دو گونه است؛ مسمومیت‌های حاد و مزمن، مسمومیت‌های حاد زمانی رخ می‌دهد که میزان شدیدی از آلاینده‌ها در یک مکان  جمع شده و باعث می‌شود به سرعت دچار مسمومیت شود.

شیرازی همچنین در ادامه بیان کرد: از آثار مسمومیت‌های مزمن می‌توان به کاهش قدرت سیستم ایمنی، کاهش باروری و بروز سرطان‌ها اشاره کرد و این باعث آسیب جدی به همه گونه‌ها می‌شود؛ بنابر می‌توان گفت تاثیر اصلی کاهش جمعیت فوک‌ها آلودگی‌های دریایی است و چنانچه این روند ادامه داشته باشد قطعا آینده روشنی را پیش رو نخواهیم داشت.

مدیر مرکز حفاظت از فوک خزری ایران بیان کرد: برای حفاظت از فوک‌های خزری و اکوسیستم تمامی ۵ کشور ایران، ترکمنستان، قزاقستان، روسیه و آذربایجان مسئول هستند و باید دست به دست یکدیگر دهند و با هم به حفاظت دریاچه خزر و گونه‌هایی مانند فوک خزری یا ماهیان خاویاری رسیدگی کنند.

وی عنوان کرد: قرار گرفتن مسئولین هر پنج کشور و مردم در کنار یکدیگر و در کنار سازمان‌های حفاظتی محیط زیست و همچنین آگاه سازی مردم توسط رسانه‌ها می‌تواند تا حد زیادی نه تنها فقط درباره دریای خزر بلکه درباره همه اکوسیستم تاثیرگذار باشد، با وجود این تعاریف باید منتظر اقدامات مسئولین و در کنار آن همکاری مردم جهت حفاظت از محیط زیست و اکوسیستم بود.

منبع :باشگاه خبرنگاران جوان

ادامه مطلب

اجتماعی

تجمل گرایی یا فقر فرهنگی؟

منتشر شده

در

توسط

این روز‌ها تجمل گرایی در پوست و خون جامعه نفوذ کرده و مانند ویروسی هولناک، انسان‌ها را بیمار کرده است.

جوان‌ها به دنبال آخرین لباس‌های مد روز و بهترین تکنولوژی‌ها هستند و بزرگ تر‌ها هر چند وقت یک بار به فکر تعویض وسایل خانه و ماشینشان هستند. این افراد فکر می‌کنند با این کار‌ها شأن اجتماعیشان حفظ می‌شود و هر چقدر هم که مشکلات “واقعی” داشته باشند، حداقل ظاهرشان را حفظ کرده اند.

تجمل گرایی یا فقر فرهنگی؟

برای این دسته از افراد، ارزش‌های واقعی مانند علم اندوزی، محبت به دیگران و رشد روحی و روانی، جای خود را به ارزش‌های ظاهری داده است. این آدم‌ها زندگی را برای خودشان سخت کرده اند. کاری را شروع نمی‌کنند، چون حتما باید بهترین‌ها برای آغاز هر چیزی در اختیار داشته باشند. در روابطشان دچار مشکل می‌شوند؛ چرا که پرتوقع هستند و در نهایت به انسان‌هایی تبدیل می‌شوند که به ظاهر غنی هستند، اما در درون خالی و پوچ و تنها هستند.

در همین خصوص، مریم صف آرا، روانشناس بالینی و عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا (س) در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: یکی از مظاهر حقیقی انسان که می‌توان به وسیله آن به ارزیابی کمال و شرف واقعی وی پرداخت، شناخت افکار او است. بر این اساس، همه رفتار‌ها و گفتار‌ها از سطح شناخت و میزان افکار فرد نشأت می‌گیرند، به عبارتی دیگر هر اندازه قدرت تفکر و سطح شناخت انسان بیشتر باشد به همان اندازه رفتار‌های او بالغانه‌تر است.

تجمل گرایی یا فقر فرهنگی؟

وی با اشاره به اینکه ریشه تجمل گرایی در سطح افکار و نوع بینش آدمی است، تصریح کرد: چنانچه افکار و نگرش انسان به اندازه کافی رشد کرده باشد، محتویات آن نیز معقول و اصیل خواهد بود و دیگر جایی برای تجمل گرایی و مانند آن نخواهد ماند.

صف آرا در خصوص بیماری‌های روانی خاصی که ممکن است منجر به تجمل گرایی شوند، عنوان کرد: برخی ضعف‌های روانی در انسان می‌تواند منجر به رفتار‌های غیر منطقی، غیر اصولی و افراطی همچون تجمل گرایی شود. در حقیقت تجمل گرایی، پاسخی افراطی و نادرست به ضعف‌های روانی، معنوی و اجتماعی انسان است.

وی افزود: بدون شک انسانی که در همه‌ شاخصه‌های سلامت به ویژه سلامت روانی، سلامت معنوی و سلامت اجتماعی از وضعیت متعادل و حتی متعالی برخوردار باشد، در سبک زندگی اش جایی برای انتخاب و حتی پرداختن به تجمل گرایی باقی نمی‌ماند.

تجمل گرایی یا فقر فرهنگی؟

صف آرا تصریح کرد: ضعف اعتماد به نفس، اعتماد به نفس کاذبِ همراه با تقویت ظاهر زندگی در قالب تجمل گرایی، هویت رشد نایافته شخصی و اجتماعی، ارتباطات رشد نایافته اجتماعی، عدم بلوغ فکری و شناختی، عدم خود رضایت مندی و ضعف‌های معنوی و غیره، مشکلاتی در سلامت  انسان هستند که می‌توانند منجر به رفتار‌های نابالغانه‌ای همچون تجمل گرایی شوند. در صورت تکرار رفتار ناپسند تجمل گرایی، این مشکلات تقویت شده و سیکل معیوبی از ضعف‌های روانی در سلامت روان انسان را موجب می‌شود.

وی با عنوان کردن اینکه تجمل گرایی در سه وضعیت غیر متعادل، غیر متعارف و غیر متعالی امکان بروز می‌یابد، گفت: گاه انسان برای جبران ضعف‌های درونی – روانی خویش، پاسخ افراطی و غیر متعادل به تأمین نیاز‌های واقعی خودش می‌دهد که به شکل تجمل گرایی ظهور می‌کند.

مریم صف آرا افزود: گاهی انسان در روابط اجتماعی به جای انتقال اندیشه و عواطف و تمرکز بر باید‌های ارتباطی-اجتماعی، برای جبران بی معنایی حاکم بر زندگی اش، بیکاری و یا حتی اوقات فراغت، با هدف اثبات بزرگی و منزلت خود، به تجمل گرایی روی می‌آورد، اما متاسفانه هر چه بیشتر در این مقوله پیش می‌رود نه تنها رضایت واقعی حاصل نمی‌شود، بلکه بیشتر دچار سرگشتگی شده، افراد از پیرامونش متواری می‌شوند و سلامت اجتماعی اش دچار آسیب می‌شود.

تجمل گرایی یا فقر فرهنگی؟

صف آرا در خصوص ضرر‌هایی که تجمل گرایی برای خانواده و اجتماع دارد گفت: آسیب‌هایی که پیش‌تر مطرح شد، آسیب‌های شخصی است، اما بدون شک به سبب تعامل انسان در دایره خانواده و نیز اجتماع، اثر رفتار‌های وی در حوزه‌ها نیز دیده خواهد شد.

وی تصریح کرد: در نهاد خانواده نوع نقش‌ها و انتظاراتی که افراد یک خانواده نسبت به یکدیگر دارند و طرز رفتار بر اساس آن‌ها، تعیین کننده سلامت خانواده و روابط است. از آن جایی که تجمل گرایی زمان زیادی را از فرد می‌گیرد و تمام اوقات اصلی و اوقات فراغت وی را پر می‌کند، به اندازه کافی تعامل سازنده برقرار نمی‌کند و رفته رفته اطرافیان را به لحاظ روانی دچار خستگی و دل زدگی می‌کند.

تجمل گرایی یا فقر فرهنگی؟

صف آرا با اشاره به اینکه یکی از اثرات نامطلوب دیگر این ویژگی در نظام خانواده، اثرات منفی اقتصادی است، عنوان کرد: فرد یا افرادی از خانواده که به نوعی درگیر این ویژگی نامطلوب می‌شوند، تمرکز اصلی مخارج خانواده را از محور واقعی خارج کرده و خانواده را دچار مشکلات اقتصادی می‌کنند که البته تاثیر آن در حوزه روابط خانوادگی هم منعکس خواهد شد، به این صورت که غفلت عاطفی از سایر اعضای خانواده، کاستی در تعاملات رفتاری و تنش‌های ارتباطی به وجود خواهد آمد.

وی با تاکید بر اینکه تجمل گرایی در اجتماع نیز اثرات نامطلوبی به جا می‌گذارد، گفت: ارائه الگوی رفتاری نادرست از استاندارد‌های واقعی در سبک معیشتی، ایجاد توهم بدبختی در افرادی فرودست که از قضا از سطح شناخت و تفکر رشد یافته‌ای هم برخوردار نیستند، از دست دادن فرصت تعاملات واقعی اجتماعی و مواردی از این دست، آسیب‌های ناشی از تجمل گرایی است که بر اجتماع تحمیل می‌گردد.

تجمل گرایی یا فقر فرهنگی؟

مریم صف آرا در پاسخ به اینکه چگونه از راهی غیر از تجمل گرایی، به روحیه کمال گرایی خود ارج دهیم، گفت: نمی‌توان گفت رفتار و یا خصیصه‌ای که دارای معایب بسیاری است، ضمن اینکه بروز آن برگرفته از معایب درونی است، دارای وجه کمال هم هست، بلکه پیش روی در آن افراط بوده و حالت‌های مرضی و وسواس ایجاد می‌کند.

در واقع، کمال گرایی تنها در صفت‌ها و رفتار‌هایی مثل بخشش، هنر، علم آموزی و … که در ذات مثبت و موثر بوده و راه به کمال دارند، تحقق پیدا خواهد کرد. اگر چه در هر کمالی هم باید توجه مان به افراط باشد تا جنبه‌های دیگر شخصیت، ارزش‌های انسانی، وظایف و نقش‌های ما را تحت تاثیر منفی قرار ندهد.

منبع :باشگاه خبرنگاران جوان

ادامه مطلب

اجتماعی

ایران امسال حاجی ندارد

منتشر شده

در

توسط

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، همزمان با آغاز هفته حج و دهه کرامت، حجت‌الاسلام و المسلمین سیدعبدالفتاح نواب نماینده، ولی فقیه در امور حج و زیارت امروز یکشنبه در گفت وگویی به تشریح برنامه‌ها و فعالیت‌های بعثه مقام معظم رهبری در هفته حج پرداخت.

وی با گرامیداشت دهه کرامت و هفته حج اظهار کرد: حج در اسلام، اهمیت و ارزش بسیار والایی دارد و همین سب است که حج را در فروع دین اسلام قرار گرفته است؛ بنابراین ضرورت دارد با معرفی درست و دقیق این فریضه بزرگ، مردم بیشتر با معارف و اسرار آن آشنا شوند.

سرپرست حجاج ایرانی با اشاره به تصمیم عربستان درمورد حج تمتع سال جاری تصریح کرد: متاسفانه امسال هم زائران بیت‌الله الحرام خارجی از انجام مناسک حج تمتع محروم شدند و عربستان اعلام کرد به دلیل شیوع ویروس کرونا این مراسم را با ظرفیت محدود تنها با حضور۶۰ هزار زائر برگزار می‌کند.

وی با بیان اینکه معاون وزیر حج عربستان در تماس تلفنی با رئیس سازمان حج و زیارت کشورمان اعلام کرد شماری از زائران کشور‌های خارجی که مقیم عربستان هستند، می‌توانند در مراسم حج شرکت کنند و حضور زائران خارج عربستان برای هیچ کشوری امکان پذیر نیست، یادآور شد: عربستان همچون سال گذشته درخصوص اعلام حج و شیوه برگزاری آن بسیار تعلل کرد، در حالی که می‌توانست به صورت محدود زائران را از کشور‌های خارجی بپذیرد.

حجت‌الاسلام و المسلمین نواب با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران برای اعزام زائران به حج امسال تمامی تمهیدات لازم را پیش بینی و یا انجام داده بود، افزود: عربستان بدون نظرخواهی از کشور‌های اسلامی و بدون پاسخ به درخواست این کشورها، امسال نیزهمچون سال گذشته حج را به زائران کشورش و یا افراد مقیم این کشور محدود کرد و از آنجا که هیچ ایرانی در عربستان زندگی نمی‌کند و سفارت ما در این کشور تعطیل است حج امسال بدون حضور حجاج ایرانی برگزار می‌شود.

وی یکی از آثار برگزاری حج را حل مشکلات جهان اسلام عنوان کرد و در عین حال گفت: اگر حج، واقعاً حج ابراهیمی باشد در این صورت می‌تواند مشکلات امت اسلامی را برطرف کند.
نماینده، ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به اینکه «حج، خودسازی، انسجام، اقتدار اسلامی و دفاع از مسجدالاقصی» به عنوان شعارحج امسال انتخاب شده است، خاطرنشان کرد: روز اول ذی القعده همزمان با روز اول هفته حج به نام «حج، مقام و منزلت زن»، روز دوم به نام «حج، خودسازی و معنویت» روز سوم به نام 《حج، بهداشت و سلامت》، روز چهارم به نام «حج، مقاومت اسلامی و دفاع از مسجدالاقصی»، روز پنجم به نام «حج، برائت از مشرکین و استکبار جهانی» روز ششم به نام «حج، ولایت و رهبری» و روز پایانی به نام «حج انسجام و اقتدار اسلامی» نامگذاری شده است.

وی در بخش دیگری ازسخنان خود به انتخابات پیش روی اشاره و تصریح کرد: مسئله انتخابات به‌واسطه اهمیت بالای خود در نظام جمهوری اسلامی ایران همواره از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در کانون توجه بنیانگذار کبیر نظام (قدس سره) و خلف صالح ایشان (مدظله) قرار داشته و با حساسیتی خاص پیگیری شده است، امروز نیز باید برای برگزاری انتخاباتی باشکوه تمام تلاش خود را به کار بگیریم تا مردم با حضور حداکثری در پای صندوق‌های رای به دشمنان نظام و انقلاب اسلامی پاسخی کوبنده بدهند و زمینه‌های اقتدار و شکوفائی کشور را در پیشگاه جهانیان به اثبات برسانند.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها