با ما همراه باشید

اخبار 46

مذاکرات “آستانه ۱۵” فردا در سوچی برگزار می‌شود

منتشر شده

در

مذاکرات "آستانه ۱۵" فردا در سوچی برگزار می‌شود
تصویر آرشیوی از نشست سران کشورهای ضامن “آستانه”

بعد از توقف یک ساله مذاکرات آستانه، فردا (سه‌شنبه) کشورهای ضامن روند آستانه پانزدهمین نشست خود را در شهر سوچی روسیه برگزار می‌کنند و از جمله مهم‌ترین پرونده‌های مورد بحث در این نشست کمیته قانون اساسی سوریه است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، در پانزدهمین نشست مذاکرات آستانه نمایندگان کشورهای ضامن (ترکیه، روسیه و ایران) و هیئت‌های مخالفان و نظام و گی‌یر پدرسن، فرستاده سازمان ملل به سوریه شرکت می‌کنند.

در این نشست ریاست هیئت مخالفان سوریه را احمد طعمه و ریاست هیئت نظام را بشار الجعفری برعهده دارند.

قرار است در این نشست درباره تحولات میدانی و سیاسی بحث و گفتگو شود. به ویژه اینکه دور پنجم نشست‌های کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو اخیرا برگزار شد بدون اینکه شاهد پیشرفتی باشد.

به گفته مخالفان سوری در نشست سوچی درباره پرونده کمیته قانون اساسی سوریه و تبدیل توافق کاهش تنش در ادلب به توافق آتش‌بس دائمی، موضوع بازداشت شدگان و پرونده‌های انسانی دیگر گفتگو خواهد شد.

آستانه۱: شروع آتش‌بس

روند آستانه ۲۳ و ۲۴ ژانویه ۲۰۱۷ بعد از امضای توافق آتش‌بس بین نظام سوریه و مخالفان در آنکارا در ۲۹ دسامبر ۲۰۱۶، آغاز شد.

امضای توافق بعد از پیشروی گسترده نیروهای نظام در شهر حلب رخ داد.

آستانه۲:

۱۵ و ۱۶ فوریه ۲۰۱۷ برگزار شد بدون اینکه بیانیه پایانی صادر شود. کشورهای ضامن آستانه درباره تشکیل کمیته‌هایی برای نظارت بر آتش‌بس گفتگو کردند.

آستانه ۳:

مخالفان سوریه در آستانه۳ که ۱۴ و ۱۵ مارس همان سال برگزار شد با ادعای اینکه نظام سوریه آتش‌بس را نقض کرده، شرکت نکردند. این مذاکرات به توافقی برای تشکیل کمیته سه‌جانبه شامل ترکیه، ایران و روسیه برای نظارت بر آتش‌بس منجر شد.

آستانه۴: کاهش تنش

بعد از دوره‌ای بی اعتمادی که به دلیل ادامه نقض آتش‌بس به روند آستانه ضربه زد، آستانه۴، سوم و چهارم مه ۲۰۱۷ برگزار شد.

آستانه ۵:

که روزهای چهارم و پنجم ژوئیه همان سال برگزار شد، درباره مکانیزم نظارت بر مناطق کاهش تنش و استقرار نیروهایی در آن گفتگو شد. اما این نشست در رسیدن به توافق‌هایی درباره نیروهایی که در این مناطق مستقر خواهند شد، شکست خورد و با تشکیل کمیته‌های فنی توافق شد.

آستانه۶: ادلب

کشورهای ضامن آستانه در نشست آستانه ۶ که ۱۴ و ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۷ برگزار شد، به توافقی برای ایجاد منطقه کاهش تنش در ادلب دست یافتند. این توافق دستاورد بزرگی بود اما این طرف‌ها نتوانستند به توافقی درباره پرونده بازداشت‌شدگان دست یابند.

آستانه۷: پرونده بازداشت‌شدگان

نشست‌های آستانه ۷ در اکتبر ۲۰۱۷ در توافق بر سر تبادل اسرا و اجازه ورود کمک‌های بشردوستانه شکست خورد.
کشورهای ضامن تأکید کردند، هیچ گونه راهکار نظامی برای حل نزاع در سوریه وجود ندارد و حل و فصل آن تنها از طریق روند سیاسی براساس اجرای قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت است.
کشورهای ضامن با بررسی پیشنهاد روسیه درباره برگزاری مذاکرات سوری در چارچوب روند ژنو توافق کردند.

آستانه ۸: بازداشت‌شدگان و مین‌زدایی

کشورهای ضامن در این نشست در روزهای ۲۱ و ۲۲ دسامبر ۲۰۱۷ با تشکیل کارگروه‌هایی درباره بازداشت‌شدگان، مفقودین، تبادل اسرا و اجساد و مین‌زدایی توافق کردند.

آستانه ۹: پایبندی به کاهش تنش

کشورهای ضامن نشست آستانه ۹ روزهای ۱۴ و ۱۵ مه ۲۰۱۸ بر ادامه تلاش برای اجرای توافق مناطق کاهش تنش و حمایت از آتش‌بس و ادامه تلاش برای حل پرونده بازداشت‌شدگان و حل سیاسی تأکید کردند.

نشست آستانه ۱۰ ژوئیه ۲۰۱۸ در سوچی و آستانه ۱۱ و ۱۲ سال ۲۰۱۹ برگزار شد. نشست ۱۳ و ۱۴ آستانه نیز در همان سال برگزار و در این نشست‌ها بر توقف درگیری‌ها در ادلب تأکید شد. بعدا نشست‌ها به دلیل کرونا برای بیش از یک سال متوقف شد.

ایمن العاسمی، سخنگوی هیئت مخالفان اعلام کرد که نشست آستانه ۱۵ فرصتی بعد از شکست مذاکرات در کمیته قانون اساسی در ژنو است.

وی گفت، دستورکار نشست‌ها شامل آتش‌بس در ادلب و پیشبرد فعالیت کمیته قانون اساسی و پرونده بازداشت‌شدگان خواهد بود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 46

تعلل در همسان سازی حقوق بازنشستگان پذیرفتنی نیست

منتشر شده

در

توسط

تعلل در همسان سازی حقوق بازنشستگان پذیرفتنی نیست

ایسنا/ایلام دبیر حزب رفاه ملت استان ایلام بر ضرورت اجرای هرچه زودتر همسان‌سازی و تناسب‌سازی حقوق مستمری بگیران بازنشسته تامین اجتماعی تاکید کرد.

«سعید انوری‌پور» در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به شرایط معیشتی امروز نیاز است تا همسان سازی و یکسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی شود.
وی با بیان اینکه لازم است مسئولان و متولیان خود را به جای یک کارمند بازنشسته عائله مند و بعضا مستاجر بگذارند، تصریح کرد: هر روز بازنشستگان زیادی به ما مراجعه می‌کنند و خواستار رسیدگی به وضعیت معیشتی و دستمزدشان هستند اما این مهم نیازمند توجه و اهتمام جدی دولت و نظام است.
دبیر حزب رفاه ملت استان ایلام ابراز امیداوری کرد تا پایان سال تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان و کارگران مشخص شده و به سال آینده موکول نشود.
انوری پور از  چند شغله بودن برخی مدیران انتقاد کرد و گفت: در حالی که خانواده‌های متعددی دارای یک یا چند فرزند فارغ‌الحصیل بیکار دارند این رویه اصلا قابل قبول نیست و باید برای این مهم چاره‌اندیشی شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 46

مسولیت‌های اجتماعی دانش‌بنیان‌ها بررسی می‌شود

منتشر شده

در

توسط

مسولیت‌های اجتماعی دانش‌بنیان‌ها بررسی می‌شود

سومین رویداد “گراف دی” روز 10 اسفند ماه سال جاری با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا ، به نقل از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، “گراف‌دی” رویدادی در حوزه روابط‌عمومی است که در نظر دارد گروهی از کارشناسان و فعالان این حوزه را گرد هم جمع آورده و زمینه‌ای را برای ایجاد ارتباط پایدار و عمیق میان آنها فراهم کند.

سومین گردهمایی روابط‌عمومی‌های اکوسیستم فناوری و نوآوری (گراف‌دی) که با حضور جمعی از مدیران شرکت‌های بانکی، فناوری، ارتباطی و استارتاپی با هدف انتقال تجربه و تعامل برگزار می‌شود به موضوع “مسوولیت اجتماعی در ایران و جهان”  اختصاص داده شده است.

سومین رویداد “گراف دی” روز 10 اسفند ماه سال جاری در محل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری ، به بررسی تجربیات “مسوولیت اجتماعی در ایران و جهان” می پردازد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 46

حمله چین به آمریکا بابت متهم کردنش به عدم شفافیت درباره منشاء کروناویروس

منتشر شده

در

توسط

حمله چین به آمریکا بابت متهم کردنش به عدم شفافیت درباره منشاء کروناویروس

چین به آمریکا از بابت اتهام زنی‌های کاخ سفید مبنی بر این که پکن جلوی رسیدن بخشی از اطلاعات درباره منشاء کروناویروس را به بازرسان سازمان بهداشت جهانی گرفته، حمله کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس،  جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در بیانیه‌ای گفت، واشنگتن “نگرانی‌های عمیقی درباره نحوه اعلام یافته‌های اولیه تحقیقات مربوط به کووید-۱۹ و همچنین پرسشهایی درباره فرآیند مورد استفاده برای رسیدن به آنها دارد”.

او با اشاره به تحقیقات هیات سازمان بهداشت جهانی درباره منشا همه گیری بیماری در شهر ووهان چین که نخستین بار در آن کروناویروس در اواخر ۲۰۱۹ شناسایی شد، اظهار کرد: “ضروری است که این گزارش مستقل باشد و یافته‌های کارشناسی به دور از مداخله یا تغییر از سوی دولت چین باشد.”

چین در پاسخ به این اظهارات در بیانیه‌ای که از سوی سفارتخانه‌اش در واشنگتن طی امروز یکشنبه انتشار یافت، گفت، آمریکا تاکنون ” آسیب شدیدی به همکاری بین‌المللی برای مقابله با کووید ۱۹ وارده کرده” و حالا “انگشت اتهام را به سمت کشورهای دیگری که به طور متعهد از سازمان بهداشت جهانی حمایت کرده‌اند و حتی به سمت خود سازمان بهداشت جهانی، نشانه گرفته است”.

بر اساس این بیانیه، چین همچنین در ضمن استقبال از تصمیم جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا برای لغو اقدام دولت دونالد ترامپ برای ترک سازمان بهداشت جهانی اظهار امیدواری کرد که آمریکا “به عالی‌ترین استانداردها پایبند باشد، یک نگرش جدی، مصمم، شفاف و مسئولانه اتخاذ کند، مسئولیت حقیقی خود را به عهده بگیرد، از فعالیت سازمان بهداشت جهانی با اقدامات واقعی حمایت کند و مشارکت مناسب را در همکاری بین‌المللی در مقابله با کووید-۱۹ به عمل بیاورد.”

در پی مطرح شدن اتهامات در نیویورک تایمز و دیگر رسانه‌ها درخصوص اینکه چین از دادن بخشی از داده‌ها خودداری کرده، پیتر داشاک، یک عضو تیم تحقیقات در واکنش به این گزارش در توئیتی نوشت: “من چنین تجربه‌ای در هیات سازمان بهداشت جهانی نداشتم.”

داشاک توئیت کرد: من به عنوان رهبر کارگروه جانوری/محیط زیستی اعتماد و باز بودن را نزد همتایان چینی خودم یافتم. ما قطعا به داده‌های جدید حساس در کل ماموریت دسترسی پیدا کردیم. ما قطعا درکمان را از راه‌های احتمالی سرایت افزایش دادیم.

تیا کولسن فیشر، یک عضو دیگر تیم از دانمارک هم گفت، چنین تجربه‌ای نداشته و به این اشاره کرد که برخی اظهار نظرها در رسانه به غلط منعکس شده‌اند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها