با ما همراه باشید

اخبار 46

مردم در صورت مشاهده فساد و ناکارآمدی باید بتوانند فریاد بزنند

منتشر شده

در

مردم در صورت مشاهده فساد و ناکارآمدی باید بتوانند فریاد بزنند

ایسنا/بوشهر قائم مقام ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور گفت: علیه امر به معروف و نهی از منکر برنامه‌های بسیار حرفه‌ای می‌سازند، بیست سال پیش مقام معظم رهبری زنگ خطر در خصوص این موضوع را به صدا درآورده بود و حالا اثرات آن را می بینیم چرا که فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر زنده نیست.

حجت‌الاسلام روح‌الله میرزایی بعد از ظهر امروز در نشست با خبرنگاران در بوشهر عنوان کرد: شغل شما خبرنگاران امر به معروف و نهی از منکر است و من شما عزیزان را آمر به معروف و ناهی از منکر می‌دانم؛ البته در این حوزه نیز ممکن است کسانی ورود کنند و قداست این حرفه را زیر سوال ببرند و با سوءاستفاده از این عنوان در راستای اهداف شخصی و یا جناحی قلم بزنند.

وی افزود: مشکل اساسی در امر به معروف و نهی از منکر تبیین است یعنی شرح آنچه برای آن فعالیت می‌کنیم. اگر ما در ساحل تنها به موی خانم‌ها یا هر مورد دیگری بپردازیم، این اسفل امر به معروف و نهی از منکر و زندانی کردن آن است.

این مسئول خاطرنشان کرد: بر علیه امر به معروف و نهی از منکر برنامه‌های بسیار حرفه‌ای می‌سازند، بیست سال پیش مقام معظم رهبری زنگ خطر در خصوص این موضوع را به صدا درآورده بود و حالا اثرات آن را می بینیم چرا که فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر زنده نیست.

قائم مقام ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در پاسخ به اینکه آیا امر به معروف و نهی از منکر می‌تواند کارساز و کارآمد باشد، گفت: یک عده دوست دارند معنای امر به معروف و نهی از منکر را تقلیل دهند تا به مقاصد خود برسند اما آنچه قرآن گفته و امام حسین (ع) برای آن جنگیده این معنای حداقلی نبوده و نیست.

حجت‌الاسلام میرزایی یادآور شد: آنچه در استان بوشهر و هرمزگان اتفاق افتاد موضوع صید ترال، است که فارغ از ماجراهای آن و دلیل این قرارداد، کشتی‌های چینی خلیج‌فارس را جارو می‌کنند و گویا برنامه‌ هدفمندی برای تخریب اکوسیستم خلیج‌فارس است. نکته جالب اینکه چند جوان با مطالبه‌گری و استفاده از ابزار فضای مجازی به نقد این اقدام پرداختند و سرانجام با تلاش آنان پس از گذشت یک سال و نیم دستور لغو قرارداد صادر شد. این هم یک منکر در حوزه زیست محیطی بوده که امر به معروف و نهی از منکر در این زمینه کارآمد و بسیار کارساز بوده است.

وی تاکید کرد: ساخت پتروشیمی در منطقه کویری و یا کشاورزی، نابودی طبیعت و آب، و یا بسیاری اقدامات دیگر در حوزه‌های مختلف نیز در قالب امر به معروف و نهی از منکر جای می‌گیرد که باید این فرهنگ را بیش از پیش ترویج دهیم.

این مسئول تصریح کرد: فضای نقد مسئولان و امر به معروف و نهی از منکر باید باز باشد، تا زمانی که این انتقادات به توهین و افترا تبدیل نشود. باید در این باره آموزش ارائه شود و فضای مطالبه‌گری ایجاد شود. در این فضا در صورت مشاهده فساد و ناکارآمدی باید مردم بتوانند فریاد بزنند نه اینکه خاموش شوند و آنان را به سکوت فرا بخوانند.

قائم مقام ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور با تاکید بر اهمیت انتقال معنای درست امر به معروف و نهی از منکر برای جامعه گفت: امروز نیاز داریم که زیبایی امر به معروف و نهی از منکر را در زندگی خود بیاوریم.

وی با شرح آسیب‌شناسی فعالیت‌ها و روند کار ستاد امر به معروف و نهی از منکر توضیح داد: طی بازخوانی فرمایشات مقام معظم رهبری و طراحی جدید ساختار ستاد بر اساس این فرمایشات یک چابک‌سازی در مجموعه صورت گرفت. امروز هر آمر به معروف که به مشکل بربخورد قوه قضائیه موظف است وکیل رایگان برای او تعیین کند.

حجت‌الاسلام روح‌الله میرزایی عنوان کرد: در جریان اجرای طرح بانگ آب در یکی از روستاهای استان بوشهر که مردم تنها روزانه دو ساعت آب داشتند و باغ ویلاها به راحتی از آب شرب انواع استفاده می‌کنند این موضوع را به قوه قضائیه انتقال دادم تا در سفر سال گذشته آیت‌الله رئیسی به استان بوشهر پیگیری شود و الحمدلله جز اولویت‌ها نیز قرار گرفت. ماجراهایی از این دست زیاد است؛ از باستی هیلز تا غیزانیه و هفت‌تپه و هپکو. پس یکی از بخش‌های فعالیت ما حمایتی است.

قائم مقام ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور افزود: در حال حاضر هر فردی می‌تواند به سامانه امین وارد شده و با یک شماره تلفن آموزش امر به معروف و نهی از منکر در هر زمینه‌ای از جمله  محیط زیست، کارگری و… به او ارائه می‌شود تا بتواند در این زمینه‌ها فعالیت نماید که تا این لحظه ۵۳ هزار نفر در این سامانه ثبت‌نام کرده‌اند.

این مسئول عنوان کرد: همه مردم تنها در صورت نداشتن سابقه و سوءپیشینه می‌توانند در سایت و سامانه میدان مطالبه‌گری نام‌نویسی کرده و با داشتن مجوز گروهی به حل مسائل بپردازند. تا امروز بیش از ۱۳۰۰ گروه جهادی رسمی و تخصصی در کشور داریم و ان‌شالله برنامه داریم این تعداد را به ۱۰۰۰۰ گروه برسانیم. این گروه‌ها در ۱۶ زمینه می‌توانند فعالیت کنند و البته تاکید ما بر تخصص است.

وی با بیان اینکه مطالبه‌گری امروز تخصص می‌طلبد، ادامه داد: معروفات و منکرات استان‌ها و مناطق با یکدیگر متفاوت است، یک جا کولبری و یک جا شوتی و جای دیگر صید و صیادی که باید بر اساس اولویت بر هر کدام از این معضلات تمرکز شود. هر منطقه پارامترهای فرهنگی، امنیتی و یا اجتماعی خاص خود را دارد لذا داشتن اطلس مسائل هر استان ضروری است و باید بر اساس همین تجربه‌نگاری، مطالبه‌گری صورت بگیرد.

حجت‌الاسلام میرزایی بیان کرد: برای ریزترین امر به معروف‌ها که خیابانی است تا درشت‌ترین‌ها باید الگو تعریف شود. همه ادارات یک شورای امر به معروف و نهی از منکر دارند که در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد ادارات و دستگاه‌های اجرایی دارای این شورا هستند. ما دیگر از این شوراها گزارش‌های برگزاری نماز و فعالیت‌های بسیج را قبول نمی‌کنیم مگر در سه محور، اول اینکه مردم اگر بخواهند شما را آمر به معروف کنند چطور ممکن است؟، دو اینکه پرسنل بتوانند به همدیگر تذکر بدهند، و سوم اینکه اگر پرسنل خواستند بتوانند مسئولان را امر به معروف و نهی از منکر نمایند.

قائم مقام ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور با عنوان اینکه طی این یک سال کرونایی ۱۲۰ سفر استانی انجام داده است، توضیح داد: این سفرهای استانی برای مسائل مهم و کلان چون جریان جوان‌سازی ستاد و تمرکز مسئولان استانی و یا حمایت از مطالبه‌گران بوده است.

این مسئول تاکید کرد: نباید به مسئله امر به معروف و نهی از منکر تک‌بعدی نگاه شود، مهم‌ترین مسئله این است که مردم باید تعیین کنند برای هر بوم منکر چیست. در استان سیستان و بلوچستان اصلا حجاب مسئله نیست بلکه مردم شناسنامه ندارند، گاز ندارند، آب ندارند. یعنی یک استان پهناور چنین مشکلات پیش‌پاافتاده‌ای دارد.

وی تشریح کرد: منکرات عمومی جامعه به ۱۶ دسته تقسیم می‌شود، که بزرگ‌ترین منکر بنا بر آنچه رهبر معظم انقلاب فرمودند مبارزه با گلوگاه‌های فساد است، فساد در هر زمینه‌ای. یک جا در ورزش است و جای دیگر در صادرات و یک جایی هم این منکر در حجاب است.

حجت‌الاسلام روح‌الله میرزایی یادآور شد: در بحث حجاب نباید به حلقه آخر یعنی ساحل برویم بلکه باید گلوگاه‌ها را شناسایی نماییم، چرا از تولیدکنندگان و احداث کارخانه چادر مشکی حمایت‌ نمی‌شود؟ و چرا در کشور ما لباس ایرانی و اسلامی تولید نمی‌شود؟ مشکل حجاب همین است که در بازارها و فروشگاه‌ها البسه نامتعارف به وفور یافت می‌شود اما آنچه مطابق استاندارد ایرانی و اسلامی باشد خیر. راه‌حل چنین معضلاتی هم مطالبه و مبارزه مردمی و رسانه‌ای است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 46

تعلل در همسان سازی حقوق بازنشستگان پذیرفتنی نیست

منتشر شده

در

توسط

تعلل در همسان سازی حقوق بازنشستگان پذیرفتنی نیست

ایسنا/ایلام دبیر حزب رفاه ملت استان ایلام بر ضرورت اجرای هرچه زودتر همسان‌سازی و تناسب‌سازی حقوق مستمری بگیران بازنشسته تامین اجتماعی تاکید کرد.

«سعید انوری‌پور» در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به شرایط معیشتی امروز نیاز است تا همسان سازی و یکسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی شود.
وی با بیان اینکه لازم است مسئولان و متولیان خود را به جای یک کارمند بازنشسته عائله مند و بعضا مستاجر بگذارند، تصریح کرد: هر روز بازنشستگان زیادی به ما مراجعه می‌کنند و خواستار رسیدگی به وضعیت معیشتی و دستمزدشان هستند اما این مهم نیازمند توجه و اهتمام جدی دولت و نظام است.
دبیر حزب رفاه ملت استان ایلام ابراز امیداوری کرد تا پایان سال تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان و کارگران مشخص شده و به سال آینده موکول نشود.
انوری پور از  چند شغله بودن برخی مدیران انتقاد کرد و گفت: در حالی که خانواده‌های متعددی دارای یک یا چند فرزند فارغ‌الحصیل بیکار دارند این رویه اصلا قابل قبول نیست و باید برای این مهم چاره‌اندیشی شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 46

مسولیت‌های اجتماعی دانش‌بنیان‌ها بررسی می‌شود

منتشر شده

در

توسط

مسولیت‌های اجتماعی دانش‌بنیان‌ها بررسی می‌شود

سومین رویداد “گراف دی” روز 10 اسفند ماه سال جاری با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا ، به نقل از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، “گراف‌دی” رویدادی در حوزه روابط‌عمومی است که در نظر دارد گروهی از کارشناسان و فعالان این حوزه را گرد هم جمع آورده و زمینه‌ای را برای ایجاد ارتباط پایدار و عمیق میان آنها فراهم کند.

سومین گردهمایی روابط‌عمومی‌های اکوسیستم فناوری و نوآوری (گراف‌دی) که با حضور جمعی از مدیران شرکت‌های بانکی، فناوری، ارتباطی و استارتاپی با هدف انتقال تجربه و تعامل برگزار می‌شود به موضوع “مسوولیت اجتماعی در ایران و جهان”  اختصاص داده شده است.

سومین رویداد “گراف دی” روز 10 اسفند ماه سال جاری در محل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری ، به بررسی تجربیات “مسوولیت اجتماعی در ایران و جهان” می پردازد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 46

حمله چین به آمریکا بابت متهم کردنش به عدم شفافیت درباره منشاء کروناویروس

منتشر شده

در

توسط

حمله چین به آمریکا بابت متهم کردنش به عدم شفافیت درباره منشاء کروناویروس

چین به آمریکا از بابت اتهام زنی‌های کاخ سفید مبنی بر این که پکن جلوی رسیدن بخشی از اطلاعات درباره منشاء کروناویروس را به بازرسان سازمان بهداشت جهانی گرفته، حمله کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس،  جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در بیانیه‌ای گفت، واشنگتن “نگرانی‌های عمیقی درباره نحوه اعلام یافته‌های اولیه تحقیقات مربوط به کووید-۱۹ و همچنین پرسشهایی درباره فرآیند مورد استفاده برای رسیدن به آنها دارد”.

او با اشاره به تحقیقات هیات سازمان بهداشت جهانی درباره منشا همه گیری بیماری در شهر ووهان چین که نخستین بار در آن کروناویروس در اواخر ۲۰۱۹ شناسایی شد، اظهار کرد: “ضروری است که این گزارش مستقل باشد و یافته‌های کارشناسی به دور از مداخله یا تغییر از سوی دولت چین باشد.”

چین در پاسخ به این اظهارات در بیانیه‌ای که از سوی سفارتخانه‌اش در واشنگتن طی امروز یکشنبه انتشار یافت، گفت، آمریکا تاکنون ” آسیب شدیدی به همکاری بین‌المللی برای مقابله با کووید ۱۹ وارده کرده” و حالا “انگشت اتهام را به سمت کشورهای دیگری که به طور متعهد از سازمان بهداشت جهانی حمایت کرده‌اند و حتی به سمت خود سازمان بهداشت جهانی، نشانه گرفته است”.

بر اساس این بیانیه، چین همچنین در ضمن استقبال از تصمیم جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا برای لغو اقدام دولت دونالد ترامپ برای ترک سازمان بهداشت جهانی اظهار امیدواری کرد که آمریکا “به عالی‌ترین استانداردها پایبند باشد، یک نگرش جدی، مصمم، شفاف و مسئولانه اتخاذ کند، مسئولیت حقیقی خود را به عهده بگیرد، از فعالیت سازمان بهداشت جهانی با اقدامات واقعی حمایت کند و مشارکت مناسب را در همکاری بین‌المللی در مقابله با کووید-۱۹ به عمل بیاورد.”

در پی مطرح شدن اتهامات در نیویورک تایمز و دیگر رسانه‌ها درخصوص اینکه چین از دادن بخشی از داده‌ها خودداری کرده، پیتر داشاک، یک عضو تیم تحقیقات در واکنش به این گزارش در توئیتی نوشت: “من چنین تجربه‌ای در هیات سازمان بهداشت جهانی نداشتم.”

داشاک توئیت کرد: من به عنوان رهبر کارگروه جانوری/محیط زیستی اعتماد و باز بودن را نزد همتایان چینی خودم یافتم. ما قطعا به داده‌های جدید حساس در کل ماموریت دسترسی پیدا کردیم. ما قطعا درکمان را از راه‌های احتمالی سرایت افزایش دادیم.

تیا کولسن فیشر، یک عضو دیگر تیم از دانمارک هم گفت، چنین تجربه‌ای نداشته و به این اشاره کرد که برخی اظهار نظرها در رسانه به غلط منعکس شده‌اند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها