با ما همراه باشید

اخبار 56

مشارکت بانک کشاورزی همدان در ساخت سد “گرین”

منتشر شده

در

مشارکت بانک کشاورزی همدان در ساخت سد "گرین"

ایسنا/همدان مدیر امور شعب بانک کشاورزی استان همداناز مشارکت این بانک در ساخت سد “گرین” خبر داد و گفت:در ساخت سد گرین نهاوند سرمایه‌گذاری توسط بانک کشاورزی، صادرات و تجارت صورت گرفته که ۴۰ درصد سهم سرمایه‌گذاری را بانک کشاورزی برعهده دارد.

هوشنگ حیدرنژادیان یکشنبه ۱۹ بهمن در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: از ابتدای سال ۹۹ تاکنون ۲۷ هزار فقره تسهیلات به مبلغ ۱۶ هزار و ۳۳ میلیارد ریال توسط بانک کشاورزی پرداخت شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۳۰ درصدی دارد.

وی از پرداخت ۹۲۹ میلیارد ریال تسهیلات ازدواج در سال جاری خبر داد و تصریح کرد: بانک کشاورزی استان همدان در سال جاری با جذب ۹۹ درصدی اعتبارات توانسته ۱۰۸۶ فقره تسهیلات ازدواج به ۹۲۹ متقاضی را پرداخت کند که نسبت به سال گذشته رشد ۱۱ درصدی دارد.

وی از واگذاری ۳۲ فقره از املاک تملیکی این بانک به مالکان سابق و اشخاص ثالث خبر داد و گفت: ۱۱۲ فقره زمین، منزل مسکونی و طرح در تملک بانک کشاورزی استان بوده که در سال جاری ۳۲ فقره به مبلغ ۴۷ میلیون ریال به مالکان سابق و اشخاص ثالث به منظور احیاء و بهره‌برداری مجدد واگذار شده است.

مشارکت بانک کشاورزی در ساخت سد “گرین”

حیدرنژادیان با بیان اینکه بانک کشاورزی قابلیت خدمت‌رسانی به سایر بخش های اقتصادی را نیز دارد، از مشارکت این بانک در ساخت سد گرین خبر داد و گفت: ۱۷۲۲ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری توسط بانک کشاورزی، صادرات و تجارت در ساخت سد گرین نهاوند صورت گرفته که ۴۰ درصد سهم سرمایه‌گذاری را بانک کشاورزی برعهده دارد.

وی با بیان اینکه این سرمایه‌گذاری با عاملیت بانک کشاورزی بوده که ۴۰ درصد از مبلغ سرمایه‌گذاری توسط بانک کشاورزی و ۶۰ درصد توسط دو بانک صادرات و تجارت انجام خواهد گرفت، به مشارکت بانک کشاورزی در ساخت مدرسه اشاره و مطرح کرد: بانک کشاورزی استان همدان در احداث مدرسه روستای شمس آباد ۱۰۰ میلیون تومان پرداخت کرده است.

مدیر امور شعب بانک کشاورزی استان همدان با بیان اینکه در سال جاری ۵۱۲ فقره تسهیلات اشتغالزایی پرداخت شده است، خاطرنشان کرد: ۲۴۴ میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی به مددجویان کمیته امداد، بهزیستی و ایثارگران پرداخت شده است.

پرداخت ۸۹۶ میلیارد ریال تسهیلات به گلخانه‌داران

وی با اشاره به پرداخت تسهیلات به بخش های مختلف کشاورزی، یادآور شد: در بخش تسهیلات گلخانه‌ها با احتساب توسعه روستایی، ۶۷ فقره تسهیلات به مبلغ ۸۹۶ میلیارد ریال در سال ۹۹ پرداخت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد هشت برابری از نظر مبلغ داشته است.

حیدرنژادیان با تأکید بر اینکه در بحث تسهیلات گلخانه‌ها شاید کمتر از پنج درصد مشکل در بانک باشد، افزود: بانک کشاورزی از این که بتواند عملکرد استان را در بخش گلخانه‌ای ارتقاء دهد، استقبال می‌کند، اما گاهی ناتوانی مجری طرح در ارائه مدارک و مستندات و وثایق باعث می‌شود؛ میزان پرداخت ها کم شود که در بانک مشکلی در زمینه پرداخت تسهیلات وجود ندارد.

وی با بیان اینکه طی سال گذشته ۱۴۱۹ فقره تسهیلات به مبلغ ۱۳۵۱ میلیارد ریال در بخش مکانیزاسیون کشاورزی پرداخت شده است، اظهار کرد: در رونق تولید نیز ۱۱ فقره تسهیلات به مبلغ ۲۳ میلیارد ریال در سال ۹۹ پرداخت شده که عمده این پرداختی ها به شکل تمدید بوده است.

مدیر امور شعب بانک کشاورزی استان همدان ادامه داد: در اشتغال روستایی در بخش غیرحمایتی ۳۱۸ فقره تسهیلات به مبلغ ۱۶۴۵ میلیارد ریال تا بهمن امسال پرداخت شده و در بخش حمایتی ۹۵۲ فقره به میزان ۴۰۳ میلیارد ریال با ۹۷ درصد جذب پرداخت شده است.

جذب ۹۰ درصدی تسهیلات در بخش کشاورزی

وی با تأکید بر اینکه در سال جاری ۹۰ درصد از کل تسهیلات پرداختی در بخش کشاورزی جذب شده است، خاطرنشان کرد: در سال جاری ۱۳۰ فقره تسهیلات به مبلغ ۶۰۰ میلیارد ریال در بخش صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی پرداخت شده است.

حیدرنژادیان با بیان اینکه مطالبات غیرجاری استان در پایان دی ماه امسال ۲۵۱۲ میلیارد ریال بوده است، افزود: این مقدار ۸.۹ از کل مطالبات و تسهیلات استان را در مقطع یاد شده شامل می‌شود، این درحالیست که میزان این ضریب در سطح بانک کشاورزی کشور ۹.۷ درصد است.

وی با تأکید بر اینکه ریسک اعتباری بانک کشاورزی در سطح استان در سال گذشته نسبت به سال ماقبلش دو درصد کاهش داشته است، ادامه داد: این امر حکایت از کنترل افزایش مطالبات غیرجاری بانک در سطح استان مطابق روال عادی و میانگین کشوری دارد و امید است قبل از پایان سال رقم مطالبات همچنان روند کاهشی داشته باشد.

وصول بیش از ۸۴ درصد از مطالبات بانک کشاورزی

مدیر امور شعب بانک کشاورزی استان همدان با اشاره به اینکه ریسک اعتباری استان همدان برای سومین سال پیاپی به کمتر از میانگین کشوری این بانک رسیده است، بیان کرد: وصول مطالبات استان تا اوایل بهمن ۱۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال بوده و درصد کلی وصولی استان ۸۴.۶ درصد بوه است.

وی از پرداخت ۱۵ میلیارد و ۲۵۰ میلیون ریال تسهیلات به عشایر استان خبر داد و گفت:در پرداخت تسهیلات به عشایر هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد به جزء مشکل ثبت نام در سایت صندوق توسعه ملی که این مشکل مربوط به بانک نیست و صندوق توسعه ملی در حال به‌روز رسانی است. ضمن اینکه استفاده مجدد از صندوق محدودیت دیگر در زمینه پرداخت تسهیلات است با این وجود در سال جاری ۸۱ فقره تسهیلات به مبلغ ۱۵ میلیارد و ۲۵۰ میلیون ریال به عشایر استان پرداخت شده است.

وی با اشاره به اینکه کشاورز کارت برای تأمین نهاده های مورد نیاز کشاورزان تا سقف ۱۰ هکتار برای کشاورزان تدارک دیده شده است، یادآور شد: در سال جاری ۷۶۵ کشاورز کارت به مبلغ ۱۲۰ میلیارد و ۷۲۷ میلیون ریال به کشاورزان استان همدان پرداخت شده است.

مدیر امور شعب بانک کشاورزی استان همدان در پایان با بیان اینکه استقبال زیادی از سوی کشاورزان در زمینه کشاورز کارت وجود ندارد، تصریح کرد: اعتبار ابلاغی به استان همدان ۱۳۰۰ میلیارد ریال بوده که رقم قابل توجهی است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 56

اعلام وضعیت هشدار در شمال هند در پی شکستن یخچال طبیعیِ هیمالیا

منتشر شده

در

توسط

اعلام وضعیت هشدار در شمال هند در پی شکستن یخچال طبیعیِ هیمالیا

در پی شکسته شدن بخشی از یخچال طبیعی هیمالیا، مقامات هندی در برخی مناطق شمالی این کشور وضعیت هشدار اعلام کردند.

به گزارش ایسنا، مقامات هندی اعلام کردند: در پی شکسته شدن بخشی از یخچال طبیعی هیمالیا و جاری شدن سیلاب شدید از ساکنان روستاهای حاشیه رودخانه ها درخواست کردند تا خانه های خود را تخلیه کنند.

گفته شده یخچال طبیعی بزرگ در ایالت اوتارخند در شمال هند شکسته شده و باعث بروز بهمن در نزدیکی یک پروژه برق آبی شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک نیوز، صدها نیروی پلیس مرزی برای انجام عملیات نجات به منطقه اعزام شده اند. احتمال تلفات انسانی در این حادثه وجود دارد

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 56

برگزاری بزرگداشت آیت‌الله سیدرضا فاضلیان در همدان

منتشر شده

در

توسط

برگزاری بزرگداشت آیت‌الله سیدرضا فاضلیان در همدان

ایسنا/همدان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان گفت: مراسم بزرگداشت فاضل عارف حضرت آیت الله سید رضا فاضلیان در همدان برگزار می‌شود.

احمدرضا احسانی اظهار کرد: وی از یاران راستین امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی بوده و در دوران دفاع مقدس نقش بسزایی در بسیج مردم و ترویج روحیه ایثار و شهادت در جامعه داشت.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، وی با بیان اینکه آیت الله فاضلیان سال ۱۳۶۱ با حکم امام خمینی(ره) به‌عنوان امام‌جمعه ملایر منصوب‌ شد، افزود: وی پس از ۳۴ سال عهده داری این مسئولیت، شهریورماه سال ۱۳۹۵ از این سمت کناره گیری کرده و آبان ماه امسال بعد از گذراندن یک دوره بیماری، دار فانی را وداع گفت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان با بیان اینکه مراسم بزرگداشت این عالم ربانی روز چهارشنبه  ۳۰ بهمن ماه برگزار خواهد شد، خاطرنشان کرد: این مراسم با حضور و سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد، امام جمعه محترم موقت تهران و با حضور علما و روحانیون و شخصیت های برجسته کشوری در سالن مجتمع فرهنگی و هنری بوعلی سینا برگزار می شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 56

تاثیرات نامطلوبی که مصرف بی‌رویه کودهای شیمیایی بر آب و خاک می‌گذارند

منتشر شده

در

توسط

تاثیرات نامطلوبی که مصرف بی‌رویه کودهای شیمیایی بر آب و خاک می‌گذارند

ایسنا/چهارمحال و بختیاری عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد گفت: اگر مصرف کودهای شیمیایی زیاد شود سبب شوری خاک شده که این مسئله خود به تدریج سبب اثرات منفی مانند کاهش عملکرد گیاه، جذب‌نشدن برخی از عناصر مانند پتاسیم و مشکل در جذب آب می‌شود و گیاه با صرف انرژی بیشتر، آب مورد نیاز خود را جذب می‌کند، به‌علاوه کودها می‌توانند به آب‌های زیرزمینی نفوذ پیدا کرده و بر سلامتی انسان، اثر بدی بگذارد.

رحیم برزگر در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه کودها به چند دسته تقسیم‌بندی می‌شوند، اظهار کرد: از نظر نوع عناصری که در کودها وجود دارد ممکن است کودها، نیتروژن‌دار، فسفردار، آهن‌دار، پتاسیمی، منیزیمی، گوگردی و کلسیمی باشند.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه کودها ممکن است اسیدزا، قلیازا یا خنثی باشند، افزود: برخی از کودها ممکن است خالص باشند و برخی دیگر دارای ناخالصی زیادی هستند.

این مدرس دانشگاه در خصوص استفاده از چه نوع کود برای زمین کشاورزی یا گلخانه توضیح داد: این مسئله بستگی به نوع خاک، نوع محصول و نوع کشت داشته، برخی از کودها را می‌توان برای زمین استفاده کرد اما حق استفاده از آن‌ها در گلخانه وجود ندارد، چرا که در گلخانه میزان برداشت محصول زیاد است و اگر محصول برداشتی، خوراکی باشد در این نوع کشت‌ها باید از کود با خلوص بالا و عناصر سنگین کم و قابل حل در آب استفاده کرد.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد ادامه داد: برای زمین کشاورزی که کشت آن خاکی است، می‌توان از کودهایی با ناخالصی بیشتر استفاده کرد، چرا که در زمین‌های کشاورزی کودها با خاک‌پاش در زمین پخش می‌شوند، این کودها در داخل آب آبیاری حل شده و سپس استفاده می‌شوند و اگر در آب حل نشوند ممکن است باعث گرفتگی قطره‌چکان‌ها شود.

برزگر تاکید کرد: بستگی به اینکه کشت در گلخانه از نوع خاکی یا هیدروپونیکی باشد، نوع کود مصرفی مشخص می‌شود، به‌طوری که در کشت‌های هیدروپونیکی از انواعی از کودهای شیمیایی استفاده می‌شود که دارای خلوص بالا بوده و حلالیت بالایی داشته باشند چون به‌مرور در خاک آزاد شده و جذب گیاه می‌شوند.

این مدرس دانشگاه بیان کرد: اگر کشت در زمین کشاورزی باشد، می‌توان از کودهایی استفاده کرد که حلالیت پایینی دارند، چرا که به مرور زمان، عناصر  در داخل خاک  آزاد شده و جذب گیاه می‌شوند، بسته به نوع خاک منطقه و در مناطقی مانند شهرکرد یا مناطق مرکزی ایران که خاک دارای PH قلیایی بوده و یا آهک زیادی دارد از کودهای اسیدزا مانند نیترات آمونیوم، اوره، سولفات آمونیوم و سوپر فسفات تریپل استفاده می‌شود.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه نمی‌توان در زمین‌های آهک‌دار از کود فسفات معمولی استفاده کرد، یادآور شد: چرا که در داخل این نوع کودها مقداری گچ وجود دارد و می‌تواند سبب افزایشPH  خاک شود، برعکس در زمین‌های شمال کشور که خاک‌ها اسیدی هستند، باید از کودهای قلیایی مانند نیترات کلسیم استفاده کرد.

برزگر درخصوص ضرر کودهای شیمیایی تصریح کرد: هرچقدر ناخالصی کود بالاتر باشد، مضرات آن بیشتر است، عناصری مانند سرب، کادمیوم، نیکل در کود شیمیایی وجود داشته و می‌توانند جذب گیاه شوند و مضر هستند.

این مدرس دانشگاه اضافه کرد: اگر مصرف کودهای شیمیایی زیاد شود سبب شوری خاک شده که این مسئله خود به تدریج سبب اثرات منفی مانند کاهش عملکرد گیاه، جذب‌نشدن برخی از عناصر مانند پتاسیم و مشکل در جذب آب می‌شود و گیاه با صرف انرژی بیشتر، آب مورد نیاز خود را جذب می‌کند، به‌علاوه کودها می‌توانند به آب‌های زیرزمینی نفوذ پیدا کرده و بر سلامتی انسان، اثر بدی بگذارد.

وی با بیان اینکه کودهای شیمیایی می‌توانند باعث از بین بردن ساختمان خاک شوند، افزود: به‌علاوه خاکدانه‌ها را از بین برده، تهویه خاک را کاهش داده و ظرفیت نگهداری عناصر غذایی را در خاک کم می‌کنند.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه میزان مصرف کود شیمیایی در گلخانه و زمین قواعد خود را دارد، افزود: اینکه چه گیاهی قرار است کشت شود، چه عناصری در طول دوره رشد از داخل خاک گرفته شود تا گیاه بتواند رشد خود را کامل کند، در میزان مصرف کود موثر هستند.

وی اضافه کرد: در مرحله بعد باید دید در داخل خاک چه میزان عناصر غذایی وجود داشته و گیاه چه میزان عناصر غذایی نیاز دارد، آن‌گاه باید تفاوت این دو مقدار را مشخص کرد و اگر به اندازه نیاز کود مصرف شود مشکلی پیش نمی‌آید.

برزگر در پایان درخصوص کودهای گیاهی خاطرنشان کرد: این نوع کودها به‌دلیل بهبود میزان ماده آلی خاک، افزایش ظرفیت نگهداری عناصر غذایی خاک و نیز اسیدی کردن خاک می‌تواند کمک زیادی در رشد گیاه داشته باشند و کودهای گیاهی در مقایسه با کودهای شیمیایی، معایبی مانند عناصر سنگین و شوری خاک را به دنبال ندارند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها