با ما همراه باشید

اخبار 47

منحصر به فردترین فرش ایران جهانی می‌شود؟/از سفارش 1000تخته‌ای تا برپایی 15 دار قالی!

منتشر شده

در

منحصر به فردترین فرش ایران جهانی می‌شود؟/از سفارش 1000تخته‌ای تا برپایی 15 دار قالی!

ایسنا/سمنان “فرش خودرنگ ایل سنگسری” با قدمت و پیشینه دیرسال و چند هزار ساله، یکی از مهمترین صنایع دستی شهرستان مهدیشهر و ایل عشایری سنگسر است.

تنوع در عین سادگی، جذابیت بالای بصری، تولید کاملا ارگانیک، درهم‌تنیدگی طرح‌ها و نقش‌های به کار رفته با طبیعت منطقه ،توجه به شاخص‌های هنری در تولید، کاربردی بودن و…همه و همه از ویژگی‌های این دست‌بافته قدیمی است. از طرفی تنوع جاذبه‌های طبیعی ،تاریخی و گردشگری در منطقه و گردشگر پذیر بودن منطقه نیز انگاره مهم دیگری است که می‌تواند به معرفی بیش از پیش این صنایع دستی کمک کند.

مسوول کارگروه فرش خودرنگ انجمن توسعه مهدیشهر از فرش خودرنگ ایل سنگسری به عنوان یکی از اصیل‌ترین فرش‌های دست‌باف جهان نام برد و گفت: این فرش کاملا ارگانیک در بازارهای خارجی خریداران زیادی دارد.

پویا خادمیان در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: اخیرا تنها از استرالیا سفارش 1000 تخه فرش خودرنگ داشتیم که به دلیل تولید کم نتوانستیم جوابگوی این سفارش باشیم. علاوه بر این بازار صادراتی برای این فرش خودرنگ در کشورهای مختلفی وجود دارد.

مسوول معرفی فرش خودرنگ سنگسری از خرید تضمینی این فرش در مهدیشهر استان سمنان از سوی دپارتمان فرش خودرنگ این شهرستان خبر داد و تصریح کرد: به هر میزان طرح فرش، نخ و فرش دستباف خودرنگ تولید شود آمادگی برای خرید آن در شهرستان وجود دارد.

این کارشناس فرش خودرنگ، از شکل‌گیری دپارتمان فرش خودرنگ در انجمن توسعه مهدیشهر به عنوان یک فرصت تاریخی برای این شهرستان نام برد و گفت: فرش خودرنگ منحصر به منطقه مهدیشهر و مناطق زندگی ایل سنگسر است و نمونه مشابهی در هیچ جای جهان ندارد.

وی با اشاره به قدمت بالای فرش خودرنگ در مهدیشهر و منطقه خاطرنشان کرد: ایل سنگسری دارای سبک زندگی خاص خود است و فرش خودرنگ نیز از دل این سبک زندگی می‌آید.

مسوول کارگروه فرش خودرنگ انجمن توسعه مهدیشهر در پاسخ به پرسش ایسنا در ارتباط با ضرورت‌های احیای دوباره این دست‌بافته و لزوم تطابق آن با نیازهای زیست اجتماعی امروز اظهار کرد: این دست‌بافته در گذشته نقاط ضعفی هم داشته که چرایی فراموشی و یا به محاق رفتن آن را باید در همین نقاط ضعف جست‌وجو کرد لذا دپارتمان فرش خودرنگ مهدیشهر با درک این مهم، در این مدت به رفع نقاط ضعف آن پرداخته و با تنوع بخشی به طرح‌ها و رنگ‌های آن، انجام چندین طرح پژوهشی ، بروزرسانی نقش‌ها و طرح‌ها و…کوشیده به احیای این فرش دست‌بافت بپردازد.

این کارشناس فرش از عدم برندسازی و ناشناخته ماندن این فرش به عنوان یکی از دلایل به فراموشی سپردن این دست‌بافته در گذشته نام برد و عنوان کرد: متاسفانه با وجود ارزشمند بودن پشم گوسفند سنگسری، در بسیاری از مناطق پشم این گوسفندان چیده و دور ریخته می‌شود.

وی با بیان اینکه همه اقدامات لازم برای جذب بازارهای جهانی و معرفی این فرش صورت گرفته ادامه داد: در همین راستا آموزش‌های متعددی برای پرورش نسل جدیدی از بافنده‌ها در شهر مهدیشهر و چندین شهر همجوار صورت گرفته و با خرید تضمینی نخ، فرش و تابلوفرش‌ها و..به دنبال توسعه و تولید این صنایع دستس ارزشمند هستیم.

مسوول کارگروه فرش خودرنگ انجمن توسعه مهدیشهر با بیان اینکه در همین راستا بیش از پنج تن نخ تولید و خریداری شده اضافه کرد: به منظور ترغیب علاقمندان به این حوزه کارمزد ریسنده‌ها و بافنده‌ها را به دو برابر افزایش دادیم ضمن اینکه از بیش از 130 بافنده نیز دعوت به همکاری شده است.

خادمیان با بیان اینکه نخ به کار رفته در این دست‌بافته، متفاوت و منحصر به فرد است، افزود: نخ به کاررفته در این فرش مربوط به پشم بره سنگسری است که در ارتفاع بیش از 2000متری از سطح دریا پرورش یافته و پشم آن بعد از استفاده از علوفه‌های بهاری در اول تابستان چیده شده است و از همین رو نخ به کار رفته در فرش خودرنگ کاملا منحصربه فرد است چرا که طول الیاف پشم این گونه از گوسفند سنگسری در تیرماه به بلندترین و نازک‌ترین اندازه خود می‌رسد.

وی از برنامه‌ریزی برای توسعه آموزش‌ها در این بخش خبر داد و گفت: به منظور تربیت بافنده های بیشتر، قراردادی با اداره کل فنی و حرفه‌ای استان منعقد شده تا علاوه بر ارائه آموزش‌های تخصصی، مواردی نیز که برای جهانی شدن این فرش دستبافت نیاز است را نیز در آموزش‌ها لحاظ کند.

تدوین دو کتاب و 5 طرح پژوهشی در ارتباط با فرش خودرنگ

مسوول معرفی فرش خودرنگ سنگسری با اذعان به اینکه مهدیشهر می تواند به قطب فرش دستبافت تبدیل شود اضافه کرد: وجود هفتمین موزه تخصصی فرش دستبافت دنیا در این شهر به روشنی گویای ظرفیت بالای این شهرستان در حوزه فرش دستبافت است.

وی در پاسخ به پرسش ایسنا در ارتباط با فعالیت‌های پژوهشی این دپارتمان در خصوص فرش خودرنگ سنگسری گفت: تاکنون پنج طرح پژوهشی با همکاری دانشگاه تهران، دانشگاه سمنان، انجمن فرش، دانشکده فرش شهرکرد و…در خصوص طراحی، بافت و قدمت فرش خودرنگ؛ انجام و یا در حال انجام است. ضمن اینکه دو عنوان کتاب نیز در ارتباط با فرش خودرنگ مهدیشهر تالیف و آماده انتشار شده است.

منحصر به فردترین فرش ایران جهانی می‌شود؟/از سفارش 1000تخته‌ای تا برپایی 15 دار قالی!

وی با اشاره به طرح‌ها و برنامه‌های انجام شده در ارتباط با این دست‌بافته قدیمی وعده داد: تا سه سال آینده غنی‌ترین منبع فرش خودرنگ دنیا در شهرستان مهدیشهر ایجاد و در دسترس علاقه‌مندان قرار گیرد.

خادمیان از انعقاد یک تفاهمنامه با دانشکده صنایع‌دستی دانشگاه سمنان خبر داد و گفت: براساس این تفاهمنامه اساتید ، منتقدان و فعالان حوزه فرش و صنایع دستی به نقد و بررسی فرش خودرنگ سنگسری می‌پردازند.

مسوول کارگروه فرش خودرنگ انجمن توسعه مهدیشهر از ارتباط با 10 کشور دنیا در پنج قاره با هدف معرفی بیش از پیش فرش خودرنگ خبر داد و اظهار کرد: با ارتباطات برون‌مرزی خوبی که از طریق انجمن توسعه ایجاد شده، هیچ دغدغه‌ای در ارتباط با حمایت و سرمایه‌گذاری مالی در این بخش نداریم از همین رو به هر میزان که تولید وجود داشته باشند برای خرید تضمینی آن آمادگی داریم.

این کارشناس با بیان اینکه فرش خودرنگ سنگسر، تک و منحصربه فرد است گفت: اگرچه در دو سه کشور دیگر نمونه‌هایی از فرش خودرنگ وجود دارد اما به هیچ عنوان این فرش‌ها چه از نظر طرح و نقش و چه از نظر تنوع رنگ قابل مقایسه با فرش خودرنگ مهدیشهر نیستند.

وی با بیان اینکه در نمونه‌های خارجی تنها چهار رنگ وجود دارد افزود: این در حالی است که در فرش های خودرنگ مهدیشهر 10 رنگ شناسایی شده است. ضمن اینکه با پژوهش‌ها و اقداماتی که صورت گرفته رنگ‌های فرش خودرنگ مهدیشهر تا 30 رنگ نیز افزایش یافته است.
تفاهمنامه ای برای احیای یک دستبافته کهن

معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرماندار شهرستان مهدی‌شهر و مسوول انجمن توسعه مهدیشهر با اشاره به وجود 15 کارگروه فعال در این انجمن گفت: دپارتمان فرش خودرنگ از جمله زیرمجموعه‌های کارگروه فرهنگی هنری این انجمن است که تاکنون منشا خدمات زیادی بوده است.

محمد ادب از انعقاد تفاهمنامه بین این انجمن و اداره کل فنی و حرفه ای استان سمنان خبر داد و گفت: این تفاهمنامه امروز به امضا رسید و امید می‌رود که نتایج خوبی برای شهرستان به همراه داشته باشد.

منحصر به فردترین فرش ایران جهانی می‌شود؟/از سفارش 1000تخته‌ای تا برپایی 15 دار قالی!

وی با بیان اینکه انجمن توسعه مهدیشهر از سال 96 راه اندازی شده ادامه داد: این انجمن در این چند سال برنامه های خوبی در سطح شهرستان و استان داشته است.

وی از عضویت تعداد کثیری از موثرین مهدیشهری در این انجمن خبر داد و اظهار کرد: یکی از مهمترین شعارهای انجمن که در افتتاحیه هم مطرح شد، کاهش بیکاری در شهرستان به حداقل ممکن ظرف یک برنامه پنج ساله بود که متاسفانه به دلیل مشکلات اقتصادی این چند سال کمتر به اهداف خود رسیده است.

وی از کارگروه آموزش و پرورش و سلامت به عنوان یکی از کارگروه های موفق انجمن نام برد و گفت: این کارگروه در دوران همه گیری کرونا همکاری های بسیار زیادی با دانشگاه علوم پزشکی سمنان داشته و منشا خدمات زیادی بوده است. ضمن اینکه در بحث آموزش و پرورش نیز علاوه بر ساخت دو باب مدرسه، به نوسازی و مرمت 22 مدرسه دیگر نیز پرداخته است.

از سفارش 1000تخته‌ای تا برپایی 15 دار قالی!

دبیر کارگروه فرش خودرنگ مهدیشهر از آنچه “ریل‌گذاری درست برای احیای فرش خودرنگ”در این شهرستان می‌خواند خبر داد و گفت: در همین راستا به تربیت و آموزش بیش از 40 نخ‌ریس و برپایی 15 دارقالی خودرنگ پرداختیم.

علی صفائی در گفت‌وگو با خبرنگار اظهار کرد: در حال حاضر 15 دار فرش خودرنگ در شهرهای مهدیشهر، درجزین، سمنان و روستاهایی نظیر خیرآباد و …برپا شده است.

منحصر به فردترین فرش ایران جهانی می‌شود؟/از سفارش 1000تخته‌ای تا برپایی 15 دار قالی!

وی با اشاره به برنامه‌های این انجمن برای افزایش تولید فرش دستبافت اضافه کرد: در همین راستا به زودی و ظرف دو-سه روز آینده فراخوانی برای بافت 133 تخته فرش خودرنگ در استان اعلان می‌شود.

رونمایی از اولین قالیچه خودرنگ

وی از خرید تضمینی نخ و فرش خودرنگ از سوی کارگروه فرش خودرنگ مهدیشهر بر داد و افزود: امروز اولین قالیچه خودرنگ بافته شده از سوی این بافندگان، رسما بریده و رونمایی می‌شود.

دبیر کارگروه فرش خودرنگ مهدیشهر از برنامه‌ریزی برای برپایی نمایشگاه های فرش خودرنگ سنگسری خبر داد و تصریح کرد: همچنین به منظور معرفی بیشتر این دستبافته کهن، نمایشگاه فرش خودرنگ سنگسر در سال 1401 در تهران برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه فرش خودرنگ می تواند به اشتغالزایی قابل توجهی در شهرستان و استان بی‌انجامد ادامه داد: کارگروه فرش خودرنگ مهدیشهر بعد از برپایی جشنواره گردشگری ایل سنگسری، فعالیت جدی خود را برای احیای فرش خودرنگ آغاز کرد و در این دو سال برنامه‌های متعددی عملیاتی و اجرا کرده است.

موزه فرش خودرنگ سنگسری افتتاح می‌شود

صفائی افتتاح موزه فرش خودرنگ سنگسری را از جمله برنامه‌های انجمن توسعه مهدیشهر برشمرد و اظهار کرد: این موزه که بخش عمده ای از مقدمات آن فراهم شده تا پایان امسال رسما افتتاح خواهد شد.

وی با بیان اینکه فاز اول این طرح محدود به راه‌اندازی و بهره برداری از موزه فرش خودرنگ است خاطرنشان کرد: در فازهای بعدی برنامه‌هایی برای توسعه موزه و طرح توسعه این مجموعه داریم که متعاقبا اعلام خواهد شد.

منحصر به فردترین فرش ایران جهانی می‌شود؟/از سفارش 1000تخته‌ای تا برپایی 15 دار قالی!

بی‌تردید فرش خودرنگ مهدیشهر به عنوان یکی از صنایع دستی منحصربه فرد ایل سنگسری، از ظرفیت و توانمندی بالایی برای جهانی شدن دارد. منحصربه فرد بودن این دست‌بافته ،پیشینه و قدمت بالا و ریشه داشتن آن در فرهنگ و زندگی هزاران ساله مردمان این دیار که زیست اجتماعی و فرهنگی آنها همواره با الهام بخشی از طبیعت و جغرافیای منطقه، منشا خلق آثار یگانه‌ای از گذشته تاکنون بوده؛ همه و همه می‌تواند به معرفی بیش از پیش این دست‌بافته کهن و چه بسا باستانی کمک کند. بدیهی است که تحقق این مهم نیازمند برنامه‌ریزی علمی است.

به نظر می‌رسد که با طرح‌ها و برنامه‌هایی که انجمن توسعه مهدیشهر و هنرمندان و بافندگان مهدیشهری دارند، فرش خودرنگ سنگسری، می‌تواند در کنار داشته‌های فرهنگی و هنری دیگر، به عنوان یکی از ویژه‌ترین و شاخص‌ترین هنرهای کاربردی مردمان این زیست‌بوم کهن، ضمن ایجاد اشتغال و درآمد در حوزه اقتصادی و تجاری بیش از پیش به بهبود اقتصاد و معیشت مردم بومی کمک کند.

بی شک اما، کلید توسعه و معرفی بیش از پیش این هنر نیاکان‌مان را باید در توجه جدی به برندیگ ، بازاریابی حرفه‌ای، ارتباط بیش از پیش با بازارهای جهانی، تمرکز و توجه ویژه‌تر به بعد هنری دست‌بافته‌ها، توجه تؤأمان به دیرینگی نقوش و بروزرساتی نقش‌ها و طرح‌ها و…جست‌وجو کرد، چیزی که به نظر می‌رسد هنرمندان مهدیشهری و اعضای کارگروه فرش خودرنگ مهدیشهر، از همین ابتدا، توجه به آن را از نظر دور نداشته و همین امیدها را به اجرایی شدن این طرح بیشتر و بیشتر می‌کند.
گزارش از هوشنگ حبیبی بسطامی -ایسنا
منحصر به فردترین فرش ایران جهانی می‌شود؟/از سفارش 1000تخته‌ای تا برپایی 15 دار قالی!

منبع: ايسنا

اخبار 47

حذف دفترچه بیمه تأمین اجتماعی از اول اسفندماه

منتشر شده

در

توسط

حذف دفترچه بیمه تأمین اجتماعی از اول اسفندماه

ایسنا/اردبیل مدیرکل تأمین اجتماعی استان اردبیل گفت: از اول اسفندماه صدور دفترچه‌های بیمه تأمین اجتماعی به صورت کاغذی حذف و ارائه نسخه‌های الکترونیکی جایگزین آن می‌شود.

سعید بشرخواه روز شنبه 25 بهمن ماه در نشست مسئولان و کارگزاران تأمین اجتماعی در اردبیل اظهار کرد: حذف دفترچه بیمه تأمین اجتماعی نه تنها به کاهش هزینه‌های سازمان منجر می‌شود بلکه بیش از آن سهولت و راحتی ارائه خدمات را برای بیمه‌شدگان فراهم می‌آورد.

 

وی تصریح کرد: بستر صدور نسخه الکترونیکی با همکاری مدیریت درمان در سطح استان فراهم شده و از اول اسفندماه بیمه‌شدگان، مستمری‌بگیران، بازماندگان آنها همچنین افراد تبعی بدون دفترچه تنها با ارائه کارت ملی و یا شناسنامه می‌توانند از خدمات نسخه الکترونیکی بهره‌مند شوند.

 

مدیرکل تأمین اجتماعی استان اردبیل گفت: تلاش ما بر این بوده تا در سامانه سازمان تأمین اجتماعی برای مشمولان سازمان استحقاق درمانی را تعریف کنیم تا پزشکان در نسخه‌نویسی دچار مشکل نشوند که در فرآیند این کار اطلاع‌رسانی و همچنین پردازش اطلاعات به شکل روزانه انجام خواهد شد.

 

بشرخواه افزود: پزشکان با دریافت اطلاعات فرد بیمه شده به راحتی می‌توانند نسخه‌های الکترونیکی را ارائه کنند که البته در این زمینه مقدمات و تسهیل کار نیز به وجود آمده است.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: پزشکان با احراز هویت فرد مراجعه‌کننده نسخه الکترونیکی خواهند نوشت و چنانچه سامانه قطع باشد، در سرنسخه‌ای که برای پزشکان تعریف شده ضمن نام بردن بیمه شده و تاریخ ویزیت و همچنین ثبت کد پیگیری باید نسخه را تحویل فرد بیمه شده دهند.

 

بشرخواه اضافه کرد: این فرآیند نه تنها هزینه صدور، تمدید و تعویض دفترچه را به حداقل می‌رساند بلکه از صرف بیش از دو میلیارد تومان منابع در این زمینه جلوگیری کرده و به نوعی این کار به نفع سازمان تأمین اجتماعی خواهد بود.

 

وی بیان کرد: ما در حال حاضر سالانه برای تمدید، تعویض و صدور دفترچه بیمه‌شدگان برای کارگزاری‌ها دو میلیارد تومان پرداخت می‌کنیم که با فرآیند حذف دفترچه‌های کاغذی تأمین اجتماعی این هزینه دیگر صرف چنین زیرساخت‌هایی نخواهد شد.

 

بشرخواه ادامه داد: با هماهنگی بیمه مرکزی و همچنین ثبت احوال و سایر نهادها در کنار پوشش بیمه تکمیلی برای بیمه‌شدگان و افراد دارای دفترچه تأمین اجتماعی، زمینه‌ای فراهم خواهد آمد تا ارائه خدمات الکترونیکی برای بیمه‌شدگان سرعت بیشتری گرفته و کمترین بار مراجعات را شاهد باشیم.

 

وی به اجرای طرح 3070 سازمان تأمین اجتماعی از 15 آبان ماه اشاره کرد و گفت: هر هفته یک یا دو خدمت سازمان تأمین اجتماعی به صورت غیرحضوری ارائه می‌شود که تأثیر آن قطعا به کاهش مراجعات و روند سریع خدمت‌رسانی همکاران ما در بخش حضوری منجر می‌شود.

 

بشرخواه اظهار کرد: در قالب این طرح 30 خدمت سازمان غیرحضوری شده تا بیش از 70 میلیون بار مراجعات کاهش پیدا کند که این امر در ارائه خدمات کیفی‌تر تأمین اجتماعی در سایر حوزه‌ها کمک خواهد کرد.

 

وی میزان مراجعات کشوری به سازمان تأمین اجتماعی را 96 میلیون بار سالانه اعلام کرد و افزود: با کاهش 70 میلیونی این مراجعات قطعا سرویس‌دهی همکاران ما برای بیمه‌شدگان در سایر بخش‌ها افزایش می‌یابد و به نوعی سعی بر کم شدن دغدغه کادر سازمان تأمین اجتماعی را به همراه خواهد داشت.

 

مدیرکل تأمین اجتماعی استان اردبیل در پایان تصریح کرد: ارائه خدمات غیرحضوری نه تنها به شفافیت بیشتر کمک خواهد کرد بلکه بیمه‌شدگان با مراجعه به سامانه تأمین اجتماعی و دریافت کد رهگیری در هر زمان می‌توانند از خدمات غیرحضوری این سازمان در حوزه‌های مختلف استفاده کنند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 47

چهار شهرستان استان اردبیل در وضعیت زرد قرار دارند

منتشر شده

در

توسط


چهار شهرستان استان اردبیل در وضعیت زرد قرار دارند

ایسنا/اردبیل رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل گفت: در ۲۴ ساعت گذشته ۱۷ بیمار جدید مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اردبیل بستری شدند و یک نفر جان خود را از دست داد.

شهرام حبیب‌زاده ۲۵ بهمن در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب اظهار کرد: از ۱۷ بیمار بستری شده جدید، ۱۴ نفر از اردبیل، یک نفر از پارس‌آباد، یک نفر از مشگین‌شهر  و یک نفر از خلخال هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل ادامه داد: همچنین ۱۳ بیمار کرونایی نیز با بهبودی نسبی از بیمارستان‌های استان اردبیل مرخص شدند.

حبیب‌زاده خاطرنشان کرد: در حال حاضر شمار کل بیماران بستری در استان اردبیل ۱۵۷ نفر است که از این تعداد ۴۶ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه آی سی یو قرار دارند.

به گفته وی هم‌اکنون وضعیت شهرستان‌های نیر، نمین، سرعین، کوثر، گرمی، بیله‌سوار و اصلاندوز آبی بوده و شهرستان‌های اردبیل، مشگین‌شهر، پارس‌آباد و خلخال نیز در وضعیت زرد هستند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 47

آموزش 1052 سرباز در پادگان های سیستان و بلوچستان

منتشر شده

در

توسط

آموزش 1052 سرباز در پادگان های سیستان و بلوچستان

ایسنا/سیستان و بلوچستان رئیس جهاد دانشگاهی سیستان و بلوچستان از آموزش 1052 سرباز در قالب طرح سرباز مهارت در آذر ماه سال جاری خبر داد.

عباس صفدری در گفتگو با ایسنا اظهار کرد: در قالب طرح سرباز مهارت تعداد 1052 سرباز نیروهای مسلح استان شامل سپاه، ارتش، نیروی انتظامی و مرزبانی دوره های مهارت های عمومی کارآفرینی، اشتغال و مهارت های زندگی را به همت جهاد دانشگاهی واحد استان در آذر ماه فرا گرفتند.

وی افزود: این طرح از اردیبهشت ماه سال جاری از سوی جهاد دانشگاهی در حال انجام است و  به دلیل شیوع ویروس کرونا و ضرورت حفظ پروتکل‌های بهداشتی، دوره‌های آموزشی طرح به صورت مکاتبه‌ای-حضوری برگزار می‌شوند.

صفدری گفت: از ابتدای شروع این طرح در سال 1400 تاکنون بیش از 3703 سرباز از دوره های طرح سرباز مهارت استان سیستان و بلوچستان توسط جهاد دانشگاهی بهره مند گشته اند.

وی بیان کرد: این طرح تا پایان سال جاری با همکاری نیروهای مسلح استان، اداره کل ورزش و جوانان استان و جهاد دانشگاهی سیستان و بلوچستان در حال اجرا می باشد.

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها