با ما همراه باشید

اخبار 46

موی چرب و ۱۷ روش برای خلاص شدن از آن

منتشر شده

در

موی چرب و ۱۷ روش برای خلاص شدن از آن

روش های درمانی مختلفی وجود دارند که بدون از بین رفتن کامل چربی‌های طبیعی مورد نیاز مو یا تحریک پوست سر می‌توانند به کاهش چربی مو کمک کنند.

به گزارش ایسنا، عصر ایران به نقل از «مدیکال نیوز تودی» نوشت: «اگر بدون در نظر گرفتن این که چند بار موی خود را می‌شویید، با ظاهر و احساس همیشگی چربی در آن مواجه هستید، تولید بیش از حد چربی ممکن است دلیل بروز این شرایط باشد. انواع مختلف مو مقداری چربی برای تغذیه و حفظ سلامت خود و همچنین محافظت از پوست سر تولید می‌کنند اما تولید بیش از حد چربی می‌تواند به درماتیت سبورئیک، شرایطی که موجب بروز بخش‌های قرمز و پوسته‌پوسته روی پوست همراه با شوره سر می‌شود، منجر شود. درمان درماتیت سبورئیک می‌تواند دشوار باشد. موی بسیار چرب می‌تواند موجب احساس خجالت و کاهش اعتماد به نفس فرد نیز شود.

روش های درمانی مختلفی وجود دارند که بدون از بین رفتن کامل چربی‌های طبیعی مورد نیاز مو یا تحریک پوست سر می‌توانند به کاهش چربی مو کمک کنند.

شستشو

موی خود را بیشتر بشویید

گاهی اوقات موی چرب به‌واسطه چربی اضافی که به‌خوبی پاک نشده است، ایجاد می‌شود. برخی افراد با موی چرب ممکن است به شست‌وشوی روزانه موی خود نیاز داشته باشند. شامپو به پاکسازی چربی اضافی کمک می‌کند و همچنین محصولات مو و مواد زائد دیگر که روی پوست سر انباشته شده و می‌توانند ظاهر و احساس چرب بودن را به مو ببخشند، پاکسازی کند.

موی خود را کمتر بشویید

شست‌وشوی بیش از حد مو اغلب می‌تواند چربی‌های طبیعی مو را از بین برده و حتی موجب تولید چربی بیشتر توسط مو شود. از این رو شست‌وشوی روزانه مو برای برخی افراد ممکن است بیش از حد زیاد باشد. افرادی که با چرب‌شدن سریع موی سر خود پس از شست‌وشوی آن مواجه می‌شوند و پوست سر آنها دچار خارش یا تحریک می‌شود، ممکن است به شست‌وشوی موی خود با تکرر کمتر نیاز داشته باشند. انجام این کار می‌تواند به متعادل‌کردن تولید چربی و پیشگیری از چرب به نظر رسیدن مو کمک کند.

تکنیک شست‌وشوی را ببهود ببخشید

دنبال‌کردن عادت‌های نامناسب شست‌وشوی مو می‌تواند موجب چربی بیش از حد مو و آسیب‌دیدن پوست سر شود. شما باید ریشه‌های مو و پوست سر را به آرامی و با مقدار کمی شامپو ماساژ دهید. از خراشیدن پوست سر یا چنگ‌زدن مو پرهیز کنید. مالش شدید پوست سر و مو می‌تواند موجب تحریک و تولید چربی بیش از حد شود.‌ در انتها، مو و پوست سر را به خوبی آبکشی کرده تا باقیمانده شامپو روی سر باقی نماند.

از محصولات نرم‌کننده مو کمتر استفاده کنید

محصولات نرم‌کننده مو می‌توانند موجب انباشت سریع‌تر چربی شده که به ظاهر چرب مو منجر می‌شود. محصولات نرم‌کننده را روی انتهای تارهای مو بمالید تا از خشک شدن آنها پیشگیری شود. پس از استفاده از محصولات نرم‌کننده، آبکشی مو را به‌خوبی انجام دهید.

یک برنامه شست‌وشوی مو تنظیم کنید

برخی مواقع روز برای شست‌وشوی مو بهتر هستند؛ از جمله پس از انجام تمرینات ورزشی یا به عنوان نخستین اقدام پس از بیدار شدن از خواب. شست‌وشوی مو هنگام شب ممکن است به معنای مواجهه با ظاهر چرب مو در صبح روز بعد باشد. انجام تمرینات ورزشی نیز موجب تعریق می‌شود که می‌تواند ظاهری چرب و کثیف به مو ببخشد. شست‌وشوی مو پس از پوشیدن کلاه، کلاه کاسکت یا روسری نیز ایده خوبی است. پوشاندن سر موجب تولید گرما می‌شود که تعریق پوست سر و به دام افتادن چربی را به همراه دارد.

از شامپو خشک استفاده کنید

برخی افراد ممکن است تمایلی به شست‌وشوی روزانه موی خود نداشته باشند یا حتی در صورت انجام این کار با ظاهر چرب مو پس از گذشت مدت کوتاهی مواجه شوند. در این موارد، شامپو خشک ممکن است کمک کند زیرا آثار آن بلافاصله شکل می‌گیرند. شامپو خشک چربی اضافه را از مو می‌گیرد. برای افرادی که در پی جایگزین‌هایی خانگی هستند، نشاسته ذرت یا پودر نوزاد نیز می‌توانند اثری مشابه را به همراه داشته باشد.

باید به این نکته اشاره داشت که استفاده بیش از حد از شامپو خشک می‌تواند احساس وجود شن و کثیفی مو را به همراه داشته باشد. شامپو خشک نباید به عنوان جایگزینی برای شامپو و آب در نظر گرفته شود، زیرا به پاکسازی آلودگی و ذرات باقیمانده از پوست سر کمک نمی‌کند.

حالت دادن به مو

از حالت‌دادن بیش از حد به مو پرهیز کنید

استفاده از اتوی مو و سشوار می‌تواند ظاهر زیباتری به موی شما ببخشد اما استفاده بیش از حد از آنها می‌تواند موجب چرب‌شدن سریع‌تر مو نسبت به زمانی شود که مو به طور طبیعی خشک می‌شود. عدم استفاده از اتوی مو و سشوار از مو در برابر آسیب مرتبط با گرما نیز محافظت می‌کند.

مدل‌های مختلف مو را امتحان کنید

برخی به کشیدن و جمع‌کردن مو به سمت پشت سر خود علاقه دارند اما این کار می‌تواند موجب پخش‌شدن سریع‌تر چربی‌ها روی پوست سر شود. اگر درمان‌های مختلف به کاهش چربی سر کمک نمی‌کنند، تغییر مدل مو ممکن است به فرد در کسب احساسی بهتر کمک کند. در حقیقت موی چرب می‌تواند برای برخی انواع مدل‌های مو به خوبی کار کند.

برس مو و شانه خود را تمیز کنید

تمیزکردن منظم برس مو و شانه می‌تواند مفید باشد زیرا این کار به از بین بردن محصولات زائد، پوست مرده و مواد باقیمانده دیگر روی این وسایل کمک می‌کند. اگر برس مو یا شانه خود را تمیز نکنید، گرد و غبار و مواد باقیمانده در استفاده بعدی در مو پخش می‌شوند. این می‌تواند ظاهری چرب و کثیف به موی تازه شسته شده شما ببخشد.

موی خود را لمس نکنید

افرادی که با موی خود بازی می‌کنند، اغلب با ظاهر چرب‌تر مو پس از لمس آن مواجه می‌شوند. چربی و آلودگی می‌توانند از دست‌ها به مو منتقل شوند. همچنین زمانی که فردی موی خود را می‌پیچاند، دست در موی خود می‌کشد یا سر خود را می‌خاراند، غدد چربی را به تولید چربی بیشتر تحریک می‌کند.

از محصولات مناسب استفاده کنید

محصولات مختلفی در بازار وجود دارند که برای موی چرب طراحی شده‌اند. تغییر شامپو و استفاده از گزینه‌ای مناسب می‌تواند به پاکسازی چربی اضافی کمک کرده و مو را تمیز و سالم نشان دهد. افرادی که قصد دارند هر روز موی خود را شست‌وشو دهند نباید از این شامپوهای قوی استفاده کنند زیرا می‌تواند موجب تحریک پوست سر شود. استفاده از شامپوی بچه یا شامپوهایی که برای استفاده روزانه طراحی شده‌اند، انتخاب‌های بهتری هستند.

از محصولات مو که حاوی سیلیکون هستند، استفاده نکنید

تصور می‌شود سیلیکون موجب نرمی و درخشش مو می‌شود اما مرزی باریک بین درخشش و چربی وجود دارد. انباشت سیلیکون در مو می‌تواند ظاهری چرب به مو ببخشد. همچنین سیلیکون می‌تواند از نفود رطوبت در ساقه‌های مو جلوگیری کند، از این رو توصیه می‌شود افراد از محصولات حاوی سیلیکون تا حد امکان در روتین مراقبت از موی خود استفاده نکنند.

از برخی محصولات خاص پرهیز کنید

افرادی که موی چرب دارند بهتر است از محصولات حالت‌دهنده مو که می‌توانند موجب خوابیدن مو شده و ظاهری چرب به آن ببخشند، پرهیز کنند. محصولاتی که مدعی نرمی و تغذیه مو هستند به طور معمول ضروری نیستند و ممکن است ظاهر چرب مو را بدتر کنند.

محصولات طبیعی

روغن نارگیل را امتحان کنید

در شرایطی که استفاده از روغن ممکن است شبیه به درمانی برای موی چرب به نظر نرسد، اما روغن نارگیل می‌تواند کمک کند. روغن نارگیل چربی را از پوست سر بلند کرده و به طور همزمان، انتهای تارهای مو را تغذیه و نرم می‌کند.

موی خود را با روغن درخت چای بشویید

یک مطالعه نشان داد که استفاده از شامپویی حاوی ۵ درصد روغن درخت چای در مقایسه با دارونما به بهبود شوره سر، تسکین خارش پوست سر و کاهش چربی مو کمک کرده است.

از فندق افسونگر استفاده کنید

فندق افسونگر برای افرادی با موی چرب می‌تواند مفید باشد. این محصول به بسته‌شدن منافذ پوست که چربی تولید می کنند، کمک می‌کند. همچنین فندق افسونگر می‌تواند خارش و التهاب را تسکین دهد و به بازیابی تعادل pH طبیعی پوست سر کمک کند. فندق افسونگر محلولی ملایم برای افرادی با پوست سر حساس نیز است.

از چای استفاده کنید

مطالعاتی کوچک نشان داده اند که چای سبز می تواند به حفظ ظاهر سالم و بدون چربی موی سر کمک کند. چای سبز می تواند به کاهش تولید چربی کمک کند و همچنین پوست سر را با مواد مغذی تغذیه می کند. استفاده از شامپوی حاوی عصاره چای سبز می‌تواند به افراد در کاهش چربی موی سر کمک کند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 46

تعلل در همسان سازی حقوق بازنشستگان پذیرفتنی نیست

منتشر شده

در

توسط

تعلل در همسان سازی حقوق بازنشستگان پذیرفتنی نیست

ایسنا/ایلام دبیر حزب رفاه ملت استان ایلام بر ضرورت اجرای هرچه زودتر همسان‌سازی و تناسب‌سازی حقوق مستمری بگیران بازنشسته تامین اجتماعی تاکید کرد.

«سعید انوری‌پور» در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به شرایط معیشتی امروز نیاز است تا همسان سازی و یکسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی شود.
وی با بیان اینکه لازم است مسئولان و متولیان خود را به جای یک کارمند بازنشسته عائله مند و بعضا مستاجر بگذارند، تصریح کرد: هر روز بازنشستگان زیادی به ما مراجعه می‌کنند و خواستار رسیدگی به وضعیت معیشتی و دستمزدشان هستند اما این مهم نیازمند توجه و اهتمام جدی دولت و نظام است.
دبیر حزب رفاه ملت استان ایلام ابراز امیداوری کرد تا پایان سال تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان و کارگران مشخص شده و به سال آینده موکول نشود.
انوری پور از  چند شغله بودن برخی مدیران انتقاد کرد و گفت: در حالی که خانواده‌های متعددی دارای یک یا چند فرزند فارغ‌الحصیل بیکار دارند این رویه اصلا قابل قبول نیست و باید برای این مهم چاره‌اندیشی شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 46

مسولیت‌های اجتماعی دانش‌بنیان‌ها بررسی می‌شود

منتشر شده

در

توسط

مسولیت‌های اجتماعی دانش‌بنیان‌ها بررسی می‌شود

سومین رویداد “گراف دی” روز 10 اسفند ماه سال جاری با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا ، به نقل از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، “گراف‌دی” رویدادی در حوزه روابط‌عمومی است که در نظر دارد گروهی از کارشناسان و فعالان این حوزه را گرد هم جمع آورده و زمینه‌ای را برای ایجاد ارتباط پایدار و عمیق میان آنها فراهم کند.

سومین گردهمایی روابط‌عمومی‌های اکوسیستم فناوری و نوآوری (گراف‌دی) که با حضور جمعی از مدیران شرکت‌های بانکی، فناوری، ارتباطی و استارتاپی با هدف انتقال تجربه و تعامل برگزار می‌شود به موضوع “مسوولیت اجتماعی در ایران و جهان”  اختصاص داده شده است.

سومین رویداد “گراف دی” روز 10 اسفند ماه سال جاری در محل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری ، به بررسی تجربیات “مسوولیت اجتماعی در ایران و جهان” می پردازد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 46

حمله چین به آمریکا بابت متهم کردنش به عدم شفافیت درباره منشاء کروناویروس

منتشر شده

در

توسط

حمله چین به آمریکا بابت متهم کردنش به عدم شفافیت درباره منشاء کروناویروس

چین به آمریکا از بابت اتهام زنی‌های کاخ سفید مبنی بر این که پکن جلوی رسیدن بخشی از اطلاعات درباره منشاء کروناویروس را به بازرسان سازمان بهداشت جهانی گرفته، حمله کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس،  جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در بیانیه‌ای گفت، واشنگتن “نگرانی‌های عمیقی درباره نحوه اعلام یافته‌های اولیه تحقیقات مربوط به کووید-۱۹ و همچنین پرسشهایی درباره فرآیند مورد استفاده برای رسیدن به آنها دارد”.

او با اشاره به تحقیقات هیات سازمان بهداشت جهانی درباره منشا همه گیری بیماری در شهر ووهان چین که نخستین بار در آن کروناویروس در اواخر ۲۰۱۹ شناسایی شد، اظهار کرد: “ضروری است که این گزارش مستقل باشد و یافته‌های کارشناسی به دور از مداخله یا تغییر از سوی دولت چین باشد.”

چین در پاسخ به این اظهارات در بیانیه‌ای که از سوی سفارتخانه‌اش در واشنگتن طی امروز یکشنبه انتشار یافت، گفت، آمریکا تاکنون ” آسیب شدیدی به همکاری بین‌المللی برای مقابله با کووید ۱۹ وارده کرده” و حالا “انگشت اتهام را به سمت کشورهای دیگری که به طور متعهد از سازمان بهداشت جهانی حمایت کرده‌اند و حتی به سمت خود سازمان بهداشت جهانی، نشانه گرفته است”.

بر اساس این بیانیه، چین همچنین در ضمن استقبال از تصمیم جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا برای لغو اقدام دولت دونالد ترامپ برای ترک سازمان بهداشت جهانی اظهار امیدواری کرد که آمریکا “به عالی‌ترین استانداردها پایبند باشد، یک نگرش جدی، مصمم، شفاف و مسئولانه اتخاذ کند، مسئولیت حقیقی خود را به عهده بگیرد، از فعالیت سازمان بهداشت جهانی با اقدامات واقعی حمایت کند و مشارکت مناسب را در همکاری بین‌المللی در مقابله با کووید-۱۹ به عمل بیاورد.”

در پی مطرح شدن اتهامات در نیویورک تایمز و دیگر رسانه‌ها درخصوص اینکه چین از دادن بخشی از داده‌ها خودداری کرده، پیتر داشاک، یک عضو تیم تحقیقات در واکنش به این گزارش در توئیتی نوشت: “من چنین تجربه‌ای در هیات سازمان بهداشت جهانی نداشتم.”

داشاک توئیت کرد: من به عنوان رهبر کارگروه جانوری/محیط زیستی اعتماد و باز بودن را نزد همتایان چینی خودم یافتم. ما قطعا به داده‌های جدید حساس در کل ماموریت دسترسی پیدا کردیم. ما قطعا درکمان را از راه‌های احتمالی سرایت افزایش دادیم.

تیا کولسن فیشر، یک عضو دیگر تیم از دانمارک هم گفت، چنین تجربه‌ای نداشته و به این اشاره کرد که برخی اظهار نظرها در رسانه به غلط منعکس شده‌اند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها