با ما همراه باشید

اخبار 56

نظارت ویژه بر خدمات مسافرتی و حراج‌ها در آستانه نوروز

منتشر شده

در

نظارت ویژه بر خدمات مسافرتی و حراج‌ها در آستانه نوروز

معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، کالاها و خدمات اولویت دار طرح بازرسی، نظارت و پایش بازار اقلام هدف و پرمصرف ویژه ایام پایانی سال را برشمرد و درباره نظارت بر عرضه میوه شب عید، فروش فوق العاده و حراج‌های فصلی، خدمات مسافرتی و همچنین گشت‌های نامحسوس توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش ایسنا، سیدجواد احمدی اظهار کرد: طرح بازرسی، نظارت و پایش بازار اقلام هدف و پرمصرف ویژه ایام پایانی سال از ۱۵ بهمن در سراسر کشور شروع  و تا پانزدهم فروردین ماه ۱۴۰۰ ادامه پیدا خواهد کرد.  این طرح با نظارت ویژه و مستمر بازرسان سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌های سراسر کشور بر  کلیه مراکز عرضه کالا شامل لبنیات (شیر، ماست و پنیر)، گوشت قرمز، گوشت مرغ، تخم مرغ، برنج، شکر، روغن نباتی، حبوبات، میوه، پوشاک، کیف و کف، آجیل و خشکبار، خواربار و شیرینی جات و… و. و  واحدهای ارائه خدمات از جمله شرکتهای مسافرتی، هوایی، جاده ای، ریلی و دریایی و دفاتر فروش آنها، حمل و نقل درون شهری و برون شهری، غذاخوری‌ها، رستوران‌های بین شهری، میادین و میوه و تره بار، خدمات خشکشویی، قالیشویی و خصوصاً نظارت بر عملکرد انبارها و سردخانه ها و مراکز نگهداری کالا، بنکداران، عمده فروشی و خرده فروشی انجام می‌گیرد.

همچنین به گفته وی با توجه به تصمیمات ابلاغی به منظور ایجاد هم افزایی و  اجرای دقیق تر این طرح،  مقرر شده تا سازمان‌های صمت تامین و توزیع کالاهای هدف خاص ایام نوروز  شامل میوه، گوشت قرمز، گوشت مرغ، شکر، نان، روغن نباتی، برنج و… و. را با اولویت شرکت‌های پشتیبانی امور دام، تعاون روستایی و غله و خدمات بازرگانی، پیگیری کنند.  در راستای سهولت در دسترسی مصرف کنندگان به مراجع نظارتی نیز سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها علاوه بر استقرار اکیپ‌های بازرسی در قالب‌های سیار و ثابت در مراکز عمده عرضه کالا، نسبت به بازرسی میدانی از پایانه های مسافربری بین شهری (خصوصاً استان‌های سیاحتی، زیارتی و مهمان پذیر)، نمایشگاه‌های عرضه مستقیم کالا، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و فروشگاه‌های عرضه کننده البسه و پوشاک، آجیل و خشکبار و شیرینی جات اقدام  خواهند کرد.

نظارت بر توزیع میوه شب عید

احمدی از مهمترین موارد نظارتی در این طرح را نظارت بر میوه شب عید خصوصا پرتقال و سیب عنوان کرد و گفت: بازرسان استان‌های کشور  بر نحوه تامین، جذب و توزیع و قیمت میوه و مرکبات بخصوص پرتقال و سیب و مراکز نگهداری کالا شامل سردخانه ها، و انبارها و بررسی میزان موجودی کالا با استفاده از سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری کالا  نظارت خواهند کرد.

نظارت بر خدمات مسافرتی به چه شکل انجام می‌شود؟

معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات  سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان درباره چگونگی نظارت بر خدمات مسافرتی نیز گفت: در این ایام بر نحوه فروش بلیط های پروازهای داخلی و خارجی، تورهای داخلی و چگونگی ارائه خدمات به مسافران مطابق قراردادهای منعقده دفاتر با مسافران و نیز  نحوه ارائه خدمات پارکینگ‌ها و توققگاه‌ها  به منظور حصول اطمینان از رعایت سقف قیمت‌های مصوب، نظارت خواهد شد.

نظارت بر فروش فوق العاده و حراج‌های فصلی

احمدی در ادامه با بیان اینکه ارائه هرگونه تخفیف در قالب حراج و یا فروش فوق‌العاده باید برمبنای قیمت خرید کالا مستند به صورتحساب معتبر و نیز مجوز  لازم از اتحادیه صنف مربوطه لحاظ شود، از کنترل هرگونه حراج در این ایم خبر داد و تصریح کرد: برای جلوگیری از هرگونه گرانفروشی  بر رعایت ضرایب سود قانونی، نصب برچسب قیمت، صدور فاکتور و مطابقت کالاهای عرضه شده در نمایشگاه‌ها با نمونه پلمپ شده و نیز نحوه خدمات رسانی پارکینگ نمایشگاه‌ها نیز نظارت مستمر  انجام می‌گیرد.

گشت‌های بازرسی محسوس و نامحسوس برگزار می‌شود 

این مقام مسئول با بیان اینکه برگزاری گشتهای  بازرسی با دستگاه‌های ذیربط استانی و در راستای هم افزایی و حصول نتایج مطلوب از دیگر برنامه‌های اجرایی این طرح است، تصریح کرد: به منظور انجام نظارت و بازرسی‌های نامحسوس بر واحدهای صنفی مربوط و رسیدگی سریع به این گزارش‌ها، از توان انجمن‌های حمایت از حقوق مصرف کنندگان و ناظران افتخاری استفاده می‌شود.

احمدی از برنامه ریزی برای تعیین و معرفی شبکه‌های توزیع منتخب و قابل شناسایی جهت عرضه بهینه اقلام مشمول طرح تامین و توزیع ایام نورز به منظور جلوگیری از هرگونه تخلف در توزیع اقلام به لحاظ کیفیت و کمیت و قیمت کالاها خبر داد و گفت: نظارت موثر به منظور حصول اطمینان از خالص فروش کالا اعم از شیرینی، میوه و …، نحوه تولید، چاپ و مصرف جعبه های مقوایی شیرینی، عدم کم فروشی، حسن اجرای قیمت‌های مصوب پایانه‌های مسافربری و حمل و نقل درون شهری و نیز نحوه ارائه خدمات در اتوبوس‌های ویژه براساس ضوابط و مقررات از دیگر برنامه های اجرایی این طرح است.

وی هدف اصلی طرح نظارتی نوروز ۱۴۰۰ را ایجاد آرامش در فضای روانی جامعه و جلوگیری از هرگونه کمبود و افزایش غیرمنطقی قیمت کالا و خدمات عنوان کرد و گفت: از دیگر اهداف این طرح می توان به ارائه خدمات و قیمت با توجه به افزایش تقاضای عمومی در این ایام، ایجاد بستر مناسب برای تامین و توزیع مایحتاج عمومی، اتخاذ تمهیدات لازم به منظور هم افزایی و همکاری موثر با سایر نهادها و دستگاه‌های ذیربط در راستای وحدت رویه در اقدامات نظارتی، جلوگیری از عرضه کالاهای قاچاق و برخورد بازدارنده با تخلفات احرازی طبق قوانین و بخشنامه‌های مربوطه و جلوگیری از تخلفات احتمالی توسط برخی افراد سودجو و در نهایت رسیدگی فوری و دقیق و کارشناسی به شکایات و گزارشهای مردمی اشاره کرد.

معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت همچنین کنترل و نظارت بر رعایت قیمتهای مصوب، نصب برچسب قیمت و ارائه فاکتور از سوی تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان کالا و یا رعایت ضرایب سود مجاز در مقاطع عمده و خرده فروشی را ازدیگر  اهداف مهم این طرح برشمرد و گفت: طی برگزاری جلساتی با دستگاه‌های ذیربط مقرر شدهتا از پشتوانه مادی و معنوی استانداری و فرمانداری‌ها، ائمه جمعه و جماعات و نیز توانایی‌ها و امکانات صداوسیمای استان‌ها به منظور آگاهی بخشی عموم در راستای نحوه و روند  اجرایی کردن بهینه طرح و  رفع مشکلات و موانع موجود بهره گیری شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: مردم می‌توانند در صورت مشاهده هرگونه تخلف اقتصادی اعم از گرانفروشی، تقلب، عدم درج قیمت و … مراتب را از طریق تلفن ۱۲۴ و یا سامانه اینترنتی WWW.۱۲۴.IR گزارش تا در اسرع وقت مورد رسیدگی قرار گیرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 56

اعلام وضعیت هشدار در شمال هند در پی شکستن یخچال طبیعیِ هیمالیا

منتشر شده

در

توسط

اعلام وضعیت هشدار در شمال هند در پی شکستن یخچال طبیعیِ هیمالیا

در پی شکسته شدن بخشی از یخچال طبیعی هیمالیا، مقامات هندی در برخی مناطق شمالی این کشور وضعیت هشدار اعلام کردند.

به گزارش ایسنا، مقامات هندی اعلام کردند: در پی شکسته شدن بخشی از یخچال طبیعی هیمالیا و جاری شدن سیلاب شدید از ساکنان روستاهای حاشیه رودخانه ها درخواست کردند تا خانه های خود را تخلیه کنند.

گفته شده یخچال طبیعی بزرگ در ایالت اوتارخند در شمال هند شکسته شده و باعث بروز بهمن در نزدیکی یک پروژه برق آبی شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک نیوز، صدها نیروی پلیس مرزی برای انجام عملیات نجات به منطقه اعزام شده اند. احتمال تلفات انسانی در این حادثه وجود دارد

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 56

برگزاری بزرگداشت آیت‌الله سیدرضا فاضلیان در همدان

منتشر شده

در

توسط

برگزاری بزرگداشت آیت‌الله سیدرضا فاضلیان در همدان

ایسنا/همدان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان گفت: مراسم بزرگداشت فاضل عارف حضرت آیت الله سید رضا فاضلیان در همدان برگزار می‌شود.

احمدرضا احسانی اظهار کرد: وی از یاران راستین امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی بوده و در دوران دفاع مقدس نقش بسزایی در بسیج مردم و ترویج روحیه ایثار و شهادت در جامعه داشت.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، وی با بیان اینکه آیت الله فاضلیان سال ۱۳۶۱ با حکم امام خمینی(ره) به‌عنوان امام‌جمعه ملایر منصوب‌ شد، افزود: وی پس از ۳۴ سال عهده داری این مسئولیت، شهریورماه سال ۱۳۹۵ از این سمت کناره گیری کرده و آبان ماه امسال بعد از گذراندن یک دوره بیماری، دار فانی را وداع گفت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان با بیان اینکه مراسم بزرگداشت این عالم ربانی روز چهارشنبه  ۳۰ بهمن ماه برگزار خواهد شد، خاطرنشان کرد: این مراسم با حضور و سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد، امام جمعه محترم موقت تهران و با حضور علما و روحانیون و شخصیت های برجسته کشوری در سالن مجتمع فرهنگی و هنری بوعلی سینا برگزار می شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 56

تاثیرات نامطلوبی که مصرف بی‌رویه کودهای شیمیایی بر آب و خاک می‌گذارند

منتشر شده

در

توسط

تاثیرات نامطلوبی که مصرف بی‌رویه کودهای شیمیایی بر آب و خاک می‌گذارند

ایسنا/چهارمحال و بختیاری عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد گفت: اگر مصرف کودهای شیمیایی زیاد شود سبب شوری خاک شده که این مسئله خود به تدریج سبب اثرات منفی مانند کاهش عملکرد گیاه، جذب‌نشدن برخی از عناصر مانند پتاسیم و مشکل در جذب آب می‌شود و گیاه با صرف انرژی بیشتر، آب مورد نیاز خود را جذب می‌کند، به‌علاوه کودها می‌توانند به آب‌های زیرزمینی نفوذ پیدا کرده و بر سلامتی انسان، اثر بدی بگذارد.

رحیم برزگر در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه کودها به چند دسته تقسیم‌بندی می‌شوند، اظهار کرد: از نظر نوع عناصری که در کودها وجود دارد ممکن است کودها، نیتروژن‌دار، فسفردار، آهن‌دار، پتاسیمی، منیزیمی، گوگردی و کلسیمی باشند.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه کودها ممکن است اسیدزا، قلیازا یا خنثی باشند، افزود: برخی از کودها ممکن است خالص باشند و برخی دیگر دارای ناخالصی زیادی هستند.

این مدرس دانشگاه در خصوص استفاده از چه نوع کود برای زمین کشاورزی یا گلخانه توضیح داد: این مسئله بستگی به نوع خاک، نوع محصول و نوع کشت داشته، برخی از کودها را می‌توان برای زمین استفاده کرد اما حق استفاده از آن‌ها در گلخانه وجود ندارد، چرا که در گلخانه میزان برداشت محصول زیاد است و اگر محصول برداشتی، خوراکی باشد در این نوع کشت‌ها باید از کود با خلوص بالا و عناصر سنگین کم و قابل حل در آب استفاده کرد.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد ادامه داد: برای زمین کشاورزی که کشت آن خاکی است، می‌توان از کودهایی با ناخالصی بیشتر استفاده کرد، چرا که در زمین‌های کشاورزی کودها با خاک‌پاش در زمین پخش می‌شوند، این کودها در داخل آب آبیاری حل شده و سپس استفاده می‌شوند و اگر در آب حل نشوند ممکن است باعث گرفتگی قطره‌چکان‌ها شود.

برزگر تاکید کرد: بستگی به اینکه کشت در گلخانه از نوع خاکی یا هیدروپونیکی باشد، نوع کود مصرفی مشخص می‌شود، به‌طوری که در کشت‌های هیدروپونیکی از انواعی از کودهای شیمیایی استفاده می‌شود که دارای خلوص بالا بوده و حلالیت بالایی داشته باشند چون به‌مرور در خاک آزاد شده و جذب گیاه می‌شوند.

این مدرس دانشگاه بیان کرد: اگر کشت در زمین کشاورزی باشد، می‌توان از کودهایی استفاده کرد که حلالیت پایینی دارند، چرا که به مرور زمان، عناصر  در داخل خاک  آزاد شده و جذب گیاه می‌شوند، بسته به نوع خاک منطقه و در مناطقی مانند شهرکرد یا مناطق مرکزی ایران که خاک دارای PH قلیایی بوده و یا آهک زیادی دارد از کودهای اسیدزا مانند نیترات آمونیوم، اوره، سولفات آمونیوم و سوپر فسفات تریپل استفاده می‌شود.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه نمی‌توان در زمین‌های آهک‌دار از کود فسفات معمولی استفاده کرد، یادآور شد: چرا که در داخل این نوع کودها مقداری گچ وجود دارد و می‌تواند سبب افزایشPH  خاک شود، برعکس در زمین‌های شمال کشور که خاک‌ها اسیدی هستند، باید از کودهای قلیایی مانند نیترات کلسیم استفاده کرد.

برزگر درخصوص ضرر کودهای شیمیایی تصریح کرد: هرچقدر ناخالصی کود بالاتر باشد، مضرات آن بیشتر است، عناصری مانند سرب، کادمیوم، نیکل در کود شیمیایی وجود داشته و می‌توانند جذب گیاه شوند و مضر هستند.

این مدرس دانشگاه اضافه کرد: اگر مصرف کودهای شیمیایی زیاد شود سبب شوری خاک شده که این مسئله خود به تدریج سبب اثرات منفی مانند کاهش عملکرد گیاه، جذب‌نشدن برخی از عناصر مانند پتاسیم و مشکل در جذب آب می‌شود و گیاه با صرف انرژی بیشتر، آب مورد نیاز خود را جذب می‌کند، به‌علاوه کودها می‌توانند به آب‌های زیرزمینی نفوذ پیدا کرده و بر سلامتی انسان، اثر بدی بگذارد.

وی با بیان اینکه کودهای شیمیایی می‌توانند باعث از بین بردن ساختمان خاک شوند، افزود: به‌علاوه خاکدانه‌ها را از بین برده، تهویه خاک را کاهش داده و ظرفیت نگهداری عناصر غذایی را در خاک کم می‌کنند.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه میزان مصرف کود شیمیایی در گلخانه و زمین قواعد خود را دارد، افزود: اینکه چه گیاهی قرار است کشت شود، چه عناصری در طول دوره رشد از داخل خاک گرفته شود تا گیاه بتواند رشد خود را کامل کند، در میزان مصرف کود موثر هستند.

وی اضافه کرد: در مرحله بعد باید دید در داخل خاک چه میزان عناصر غذایی وجود داشته و گیاه چه میزان عناصر غذایی نیاز دارد، آن‌گاه باید تفاوت این دو مقدار را مشخص کرد و اگر به اندازه نیاز کود مصرف شود مشکلی پیش نمی‌آید.

برزگر در پایان درخصوص کودهای گیاهی خاطرنشان کرد: این نوع کودها به‌دلیل بهبود میزان ماده آلی خاک، افزایش ظرفیت نگهداری عناصر غذایی خاک و نیز اسیدی کردن خاک می‌تواند کمک زیادی در رشد گیاه داشته باشند و کودهای گیاهی در مقایسه با کودهای شیمیایی، معایبی مانند عناصر سنگین و شوری خاک را به دنبال ندارند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها