با ما همراه باشید

اخبار حواادث

هنوز علت حادثه مترو مشخص نیست/آخرین مصدوم در حال ترخیص از بیمارستان است

منتشر شده

در

هنوز علت حادثه مترو مشخص نیست/آخرین مصدوم در حال ترخیص از بیمارستان است

صبح امروز دو رام قطار متروی تهران-کرج در ایستگاه چیتگر با یکدیگر برخورد کردند که در پی این حادثه حدود ۲۰ نفر از مسافران مصدوم شدند و بنا به گفته مسئولان اورژانس حال یکنفر وخیم گزارش شده است، مترو در تلاش است تا خط شمالی متروی تهران – کرج باز شود. وزیر کشور نیز به استانداران تهران و البرز برای رسیدگی به وضعیت مصدومان حادثه دستور داد.

 به گزارش ایسنا، امروز چهارشنبه ۱ دی ماه ۱۴۰۰ساعت ۷:۱۰ دقیقه صبح قطار تندرو که از مسیر کرج-گلشهر به سمت ایستگاه تهران(صادقیه) درحرکت بود با قطار عادی درایستگاه چیتگر برخورد کرد.

بر اساس گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه، به منظور رفاه حال شهروندان با هماهنگی های صورت گرفته با شرکت واحد اتوبوسرانی برای انتقال مسافران از ایستگاه ورآوردتا ایستگاه تهران( صادقیه) و بالعکس  انجام شد.

اعزام ۱۹دستگاه آمبولانس به محل برخورد دو قطار در خط ۵ متروی تهران/مصدومیت۱۱ نفر و بدحالی یک نفر

سخنگوی سازمان اورژانس کشور نیز در گفت‌وگو با ایسنا، ساعت ٧:٠۴ دقیقه روز جاری یک مورد برخورد دو قطار در خط مترو کرج به سمت تهران، نرسیده به چیتگر در محدوده ایستگاه چیتگر به سامانه ١١۵ اورژانس اطلاع داده شد  که بلافاصله ۱۹ دستگاه آمبولانس به محل اعزام شدند و اولین آمبولانس اورژانس در مدت زمان یک دقیقه به محل رسید.

 

نجات ١٨ نفر از داخل قطار کرج-تهران

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران نیز در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه در پی این حادثه سه ایستگاه آتش نشانی به محل اعزام شدند، گفت: آتش نشانان با حضور در محل مشاهده کردند که دو دستگاه قطار با یکدیگر برخورد کردند که علت آن توسط متخصصان شرکت بهره برداری مترو اعلام خواهد شد.

ملکی ادامه داد: برخی مسافران خودشان از قطار خارج شده بودند اما برخی دیگر به علت تخریب و کیپ شدن درب ها این امکان را نداشتند. آتش نشانان کمک کردند و حدود ١٨ نفر را از قطار خارج شدند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران اظهار کرد: خوشبختانه این حادثه هیچگونه شعله وری نداشته و مسئولان مترو نیز در حال بررسی برای ادامه عملیات هستند تا خط هرچه سریعتر باز شود.

حضور کارشناسان فنی برای بازگشایی مسیر مترو در پی حادثه برخورد دو قطار مترو

محمدیان مدیر روابط عمومی شرکت بهره‌برداری مترو تهران نیز در گفت‌وگو با ایسنا، از حضور کارشناسان فنی در محل حادثه برخورد دو قطار و تلاش برای بازگشایی مسیر خبر داد و گفت: در حال حاضر کارشناسان فنی در محل حادثه قرار دارند تا نسبت به جابه‌جایی قطار و بازگشایی مسیر اقدام کنند.

وی با بیان این‌که در مورد علت این حادثه نمی‌توان اظهارنظر کرد، افزود: باید این موضوع در کمیسیون سوانح بررسی شود تا علت دقیق بروز این حادثه مشخص شود.

اعلام دقیق زمان بازگشایی مسیر متروی تهران ـ کرج تا ساعتی دیگر

آزادی قائم مقام شرکت بهره‌برداری مترو نیز با اعلام اینکه زمان دقیق بازگشایی کامل مسیر متروی تهران – کرج و بالعکس مشخص نیست، اظهار کرد: مرحله به مرحله همکارانمان در حال جداسازی واگن‌ها هستند و تا یک ساعت دیگر می‌توانیم زمان دقیق بازگشایی مسیر را اعلام کنیم.

 

هنوز علت حادثه مترو مشخص نیست/دستور وزیر کشور برای رسیدگی به وضعیت مصدومان

 

دستورات فوری معاون شهردار درمورد برخورد ۲ قطار تهران ـ کرج

مجتبی شفیعی در گفت‌وگو با ایسنا، دستور تعیین علت حادثه و بازگشایی سریع خط پنج مترو را صادر کردم. در حال حاضر مصدومان این حادثه مورد مداوا قرار گرفتند و چند نفر برای بررسی بیشتر و درمان به بیمارستان اعزام شدند که حال یکی از آنها وخیم است و آرزوی سلامتی برای وی داریم.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان این‌که در حال حاضر مسافرگیری در خط پنج مترو از سمت ایستگاه صادقیه تا وردآورد و در مسیر بالعکس از ایستگاه وردآورد تا تهران متوقف شده است، اظهار کرد: کارشناسان قول دادند تا ظهر مسیر را برای ادامه خدمت رسانی بازگشایی کنند همچنین حدود ۱۰۰ دستگاه اتوبوس تک کابین و دو کابین برای انتقال مسافران از ایستگاه وردآورد تا تهران و بالعکس و همچنین تعداد زیادی تاکسی در محل حاضر هستند تا مسافران را جابه‌جا کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این قطار پیش از این نقص فنی داشته یا نه؟ اظهار کرد: بررسی دقیق باید در این خصوص صورت گیرد.

نحوه برخورد دو قطار مترو تهران ـ کرج اعلام شد

آزادی قائم مقام عملیات شرکت بهره‌برداری مترو تهران جزییاتی از حادثه برخورد دو قطار در مسیر تهران ـ کرج با یکدیگر را تشریح کرد و گفت: اتفاقی که در ایستگاه چیتگر رخ داده است برخورد قطار تندرو با قطار کندرو بوده است که قطار کندرو در مسیر قطار تندرو آمده است.

وی در مورد چرایی بروز این حادثه اظهار کرد: علت حادثه در دست بررسی است اما هنوز گزارش اولیه آماده نشده و به محض آماده شدن اعلام عمومی خواهیم کرد.

آزادی اضافه کرد: قطار کندرو در همه ایستگاه‌ها توقف می‌کنند اما قطار تندرو تنها در سه ایستگاه توقف دارد و سریع عبور می‌کند که در حادثه صبح امروز در مسیر تندرو، قطار کندرو وارد شده و از بغل برخورد می‌کنند.

ورود شورا به حادثه صبح امروز مترو تهران ـ کرج

سید جعفر تشکری هاشمی ئیس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران در واکنش به حادثه برخورد دو قطار مترو در ایستگاه چیتگر در حساب توییتری خود از تشکیل کمیته‌ای برای بررسی حادثه صبح امروز در مترو تهران – کرج خبر داد و نوشت: “ضروری است شهرداری تهران اقدامات فوری برای درمان و دلجویی از آسیب دیدگان، ترمیم و راه‌اندازی فوری خط انجام دهد. همچنین بررسی دقیق و سریع علت حادثه را انجام دهد.”

تشکری هاشمی در ادامه نوشته است: “کمیسیون عمران و حمل و نقل شورا این موضوع را با دقت و جدیت بررسی و پیگیری خواهد کرد.”

هنوز علت حادثه مترو مشخص نیست/دستور وزیر کشور برای رسیدگی به وضعیت مصدومان

 

عذرخواهی مترو بابت حادثه برخورد دو قطار

مهدی شایسته اصل درباره حادثه صبح امروز مترو، بیان داشت: از همه شهروندان عزیز که دچار مصدومیت شدند و همچنین عزیزانی که با تأخیر در برنامه کاری خود مواجه شدند پوزش می‌طلبیم.

وی ادامه داد: این اتفاق بیشتر از گذشته ضرورت بروزرسانی و اورهال سیستم‌های سیگنالینگ و یکپارچه‌سازی مراکز فرمان تمامی خطوط را اثبات کرد. انجام این موضوعات با قید اولویت در دستور کار شرکت بهره‌برداری مترو قرار خواهد گرفت.

تکذیب “شاخ به شاخ” شدن قطارهای مترو در حادثه صبح امروز

مطهر محمدخانی رئیس مرکز ارتباطات شهرداری تهران نیز در حساب توییتر خود نوشت: “حادثه آن طور که دقایق ابتدایی خبر در برخی شبکه‌های اجتماعی منتشر شد به صورت شاخ به شاخ نبوده بلکه دو قطار از بغل با یکدیگر برخورد داشتند.”

وی نوشت: “تعداد افراد حادثه‌دیده در حادثه متروی تهران-کرج ۲۰ نفر است. ۹ نفر پس از معاینه اولیه اورژانس مرخص و ۱۱ نفر برای درمان به بیمارستان‌های اطراف اعزام شدند که متاسفانه حال یکی از این عزیزان وخیم است. دو قطار شاخ به شاخ نشده‌اند. علت این حادثه توسط کارشناسان در حال بررسی است.”

محمدخانی ادامه داد:” ‌‏۱۰۰ دستگاه اتوبوس دوکابین برای انتقال مسافران توسط سازمان اتوبوسرانی تهران به محل اعزام شد و همچنین تاکسیرانی نیز ناوگان خود را جهت خدمت‌رسانی به مردم فراخوانده است.”

زاکانی از محل حادثه مترو بازدید می‌کند/ممکن است خدمات رسانی تا عصر امروز فراهم نشود

مطهر محمد خانی رئیس مرکز ارتباطات شهرداری در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: شهردار تهران با حضور در ایستگاه چیتگر از محل حادثه برخورد دو قطار متروی تهران – کرج بازدید می‌کند.

وی با بیان اینکه در پی حادثه صبح امروز و برخورد دو قطار در ایستگاه متروی چیتگر، شهردار تهران از همان ابتدا در جریان این حادثه قرار گرفت، گفت: معاون حمل و نقل، معاون خدمات شهری، آتش نشانی وغیره در محل حادثه حضور یافتند و جزئیات حادثه را به سمع و نظر شهردار می رساندند.

وی با بیان اینکه موضوع اصلی در این حادثه تسهیل تردد مردم بین کرج و تهران است، گفت: احتمالا در عصر امروز شاهد پیک جمعیتی از تهران به کرج هستیم و ممکن است خدمات رسانی ۱۰۰ درصدی مترو تا عصر امروز فراهم نشود.

خدمت رسانی اتوبوس ها در مسیر تهران – کرج آغاز شد

روابط عمومی شرکت بهره برداری مترو در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: به اطلاع شهروندان و مسافران محترم می‌رساند که در حال حاضر به علت حادثه پیش آمده در خط ۵، خدمات رسانی مترو بین ایستگاه گلشهر و ایستگاه وردآورد در هر دو مسیر در حال انجام است و در محدوده وردآورد تا تهران (صادقیه) در هر دو مسیر رفت و برگشت حرکت قطار انجام نمی‌شود.

تا پایان عملیات جمع آوری سانحه و بازگشت سرویس دهی خط ۵ متروی تهران به حالت عادی، هماهنگی های لازم با شرکت واحد اتوبوسرانی انجام شده تا نسبت به جابجایی شهروندان و مسافران در این مسیر اقدام کنند و در حال حاضر اتوبوس های این شرکت در طول مسیر در حالت خدمت رسانی می باشند.

 

هنوز علت حادثه مترو مشخص نیست/دستور وزیر کشور برای رسیدگی به وضعیت مصدومان

زاکانی: هنوز علت حادثه برخورد دو قطار مترو مشخص نیست/همه صحبت‌ها گمانه زنی است

به گزارش ایسنا، علیرضا زاکانی شهردار تهران ظهر امروز در حاشیه حضورش در محل حادثه برخورد دو قطار با یکدیگر در پرسش به سوالی مبنی بر این که شهرداری چقدر در درمان مصدومان این حادثه متعهد است گفت: همه این افراد بیمه هستند و هیچ محدودیتی برای درمان آن وجود ندارد البته خدا را شاکر هستیم که این حادثه تلفات جانی نداشت.

وی با بیان این که بخش زیادی از این مصدومان به دلیل خروج از واگن ها و شرایط اضطراری که وجود داشت دچار مصدومیت شدند، گفت: تعداد ۵ الی ۶ نفر در داخل واگن مصدوم شدند و مابقی در حین خروج که از این میان تعداد زیادی از آنها به صورت سرپایی درمان شدند که ۱۱ نفر برای دریافت خدمات درمانی بیشتر به بیمارستان منتقل شدند و از این میان ۹ نفر عنقریب در حال ترخیص هستند و دو نفر نیز وضعیتشان در حالت ویژه است که ان‌شاء الله بهبود می یابند.

زاکانی در پاسخ به این سوال که چه زمانی خط ۵ مترو فعال می شود، گفت: خط ۵ متروی تهران از گلشهر تاورد آورد و بالعکس فعال است و اتوبوس ها نیز برای جابجایی مسافران مستقر شدند تا خللی در رفت و آمد ایجاد نشود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر علت این حادثه گفت: همه صحبت هایی که تا الان اعلام شده گمانه زنی و هنوز دلیل واضح و قطعی در این قضیه نداریم و برای این که نتیجه قطعی به دست آید کمیسیون سوانح به صورت فوری تشکیل می‌شود تا همه موارد را بررسی کنند.

لزوم به روز رسانی سیستم های کنترلی مترو/ اعلام دقیق علت حادثه توسط کمیسیون سوانح

علیرضا نادعلی در گفت‌وگو با ایسنا، سخنگوی شورای شهر تهران اعلام کرد که در خصوص حادثه برخورد دو قطار متروی تهران- کرج اگر شهرداری کوتاهی در زمینه پیگیری این حادثه داشته باشد، شورای شهر وارد می شود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که شما اعلام کرده‌اید که خطای انسانی عامل حادثه صبح امروز بوده گفت: به ما اعضای شورای شهر به عنوان نمایندگان مردم گزارشاتی می رسد که من این موضوع خطای انسانی را به نقل از یکی از گزارشات مدیریتی اعلام کردم. اما همه مسئولان شهرداری در صحنه هستند و اجازه دهیم کمیسیون سوانح نظر قطعی را اعلام کنند.

عضو شورای شهر تهران با بیان این که متاسفانه در حوزه نگه داشت و به روز رسانی قطعات مترو در ۴ سال اخیر اتفاق خاصی صورت نگرفته گفت: باید به روز رسانی سیستم های کنترلی و نظارت بر مترو با دقت و سرعت انجام شود که به امید خدا در بودجه سال آینده این مسائل مهم نیز در نظر گرفته می شود.

جابه‌جایی رایگان مسافران خط ۵ مترو با ۱۰۰ دستگاه اتوبوس شرکت واحد

شرکت واحد اتوبوسرانی تهران طی اعلاعیه‌ای از اعزام ۱۰۰ دستگاه اتوبوس به منظور جابه‌جایی رایگان مسافران خط پنج مترو که به دلیل بروز حادثه صبح امروز متروی تهران- کرج، خدمات‌رسانی آن به صورت موقت متوقف شده بود، خبر داد.

این ۱۰۰ دستگاه اتوبوس تک‌کابین و دوکابین برای انتقال مسافران در مسیر رفت و برگشت از ایستگاه های متروی چیتگر و متروی وردآورد به پایانه صادقیه و بالعکس، از اولین ساعات صبح امروز به صورت رایگان به شهروندان خدمات رسانی می کنند.

هنوز علت حادثه مترو مشخص نیست/دستور وزیر کشور برای رسیدگی به وضعیت مصدومان

تلاش مترو برای برگشت مسیر شمالی متروی خط ۵ تا عصر/ آخرین وضعیت آزادسازی واگن‌های مترو

شایسته اصل مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو درباره آخرین وضعیت آزادسازی واگن‌های مترو که در حادثه صبح امروز برخورد دو قطار دچار سانحه شده بودند، توضیحاتی را ارائه کرد و با بیان اینکه ۳ نفر از مصدومان مترو در بیمارستان هستند، گفت: از ابتدای حادثه کارشناسان فنی تلاش کردند که هرچه سریع‌تر واگن‌های آسیب دیده را از خط خارج کنند تا خدمت‌رسانی به روال عادی برگردد.

وی با بیان این‌که تلاش خواهیم کرد تا عصر امروز خط شمالی آماده شود، اظهار کرد: امیدواریم برای ساعت پیک عصر که شهروندان می‌خواهند از ایستگاه صادقیه به کرج بروند حداقل خط شمالی را آماده کنیم هرچند که شهرداری مسیرهای جایگزین در نظر گرفته و با دستور شهردار تهران تاکسیرانی و اتوبوسرانی فعال شده و در ایستگاه‌هایی که مردم می‌خواهند از تهران به کرج بروند، آماده خدمت رسانی هستند.

تلاش برای بازگشایی خط شمالی متروی تهران – کرج خبر داد و گفت: شهردار تهران دستور دادند هرچه سریعتر جلسه کمیته عالی سوانح برگزار و نتایج اولیه به اطلاع شهردار و شهروندان برسد.

دستور وزیر کشور به استانداران تهران و البرز برای رسیدگی به مصدومان حادثه قطار شهری

وزیر کشور از استانداران دو استان تهران و البرز خواست به فوریت به وضعیت مصدومان حادثه برخورد دو رام قطار شهری در محدوده چیتگر رسیدگی نمایند.

دکتر احمد وحیدی با بیان اینکه متاسفانه در این حادثه تعدادی از هموطنان عزیزمان مصدوم شده‌اند، گفت: با بسیج تمام امکانات بهداشتی و درمانی به دنبال درمان هر چه سریعتر مصدومان این حادثه تلخ هستیم.

احتمال بازگشایی مسیر شمالی مترو تهران – کرج تا قبل از غروب آفتاب

شایسته اصل در خصوص آخرین وضعیت حادثه برخورد 2 قطار مترو با یکدیگر گفت: تقریبا دو سوم عملیات انتقال واگن‌ها بر روی ریل انجام شده است.

مدیر عامل شرکت بهره برداری متروی تهران با بیان اینکه تجهیزات مورد نیاز به محل حادثه رسیده است، گفت: با آمدن جرثقیل بزرگ لکوموتیو قطار تندرو از خط خارج شده و یک مسیر بازگشایی می‌شود.

وی افزود: تمام تلاشمان را می‌کنیم تا قبل از غروب آفتاب خط مسیر شمالی بازگشایی شود.

حادثه مترو، تلنگری بر ضرورت توجه به ناوگان حمل و نقل عمومی

جعفر تشکری هاشمی در صفحه اینستاگرام خود با عنوان “حادثه مترو، تلنگری بر ضرورت توجه به ناوگان حمل و نقل عمومی بود” نوشت: “هنوز داغ فاجعه ‌«قطار تبریز – مشهد» که در آن ۴۸ نفر از هموطنان عزیزمان در مسیر زیارت امام رضا (ع) به دیار حق شتافتند؛ با گذشت پنج سال از وقوع این حادثه در دل‌هایمان زبانه می‌کشد و امروز، سانحه برخورد دو قطار در خط پنج مترو، می رفت تا حادثه مشابهی را رقم بزند. ”

وی ادامه داد: “بنده و همکارانم در شورای اسلامی شهر تهران، تمام توان خود را برای غلبه بر این مشکل به کار بسته‌ایم؛ چنانچه به عنوان اولین گام، مصوبه الزام شهرداری تهران به بازسازی ۶۰۰ دستگاه اتوبوس، ۶۷ دستگاه واگن و خرید ۲۰۰ دستگاه اتوبوس برای مدت زمان باقی‌مانده تا پایان سال را تکلیف کردیم وعلت حادثه چه خطای انسانی و چه مشکل فنی بوده باشد، به شهروندان این اطمینان خاطر را می‌دهم که کمیسیون عمران و حمل و نقل شورا از طریق کمیته تخصصی که به این منظور تشکیل داده است، علت حادثه را به دقت و جدیت و با در نظر گرفتن همه ابعاد و جوانب، بررسی و پیگیری،  از حقوق مردم شهر صیانت و نتیجه را به شهروندان و رسانه‌ها اعلام خواهد کرد.”

 

پیگیری قاطعانه حادثه برخورد دو قطار مترو توسط شورای شهر

زهرا شمس احسان، رییس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران نیز در این رابطه در توییترش نوشت: در شورای شهر حادثه برخورد دو قطار مترو در چیتگر را قاطعانه تا رسیدن به نتیجه کارشناسی پیگیری خواهیم کرد؛ این رخداد هشداری جدی برای ضرورت تغییر لایحه بودجه ۱۴۰۱ دولت به نفع حمل و نقل ریلی شهری و لزوم نوسازی ناوگان متروی تهران است.

 

آخرین مصدوم حادثه مترو تهران ـ کرج در حال ترخیص از بیمارستان

به گزارش ایسنا، علیرضا زاکانی شهردار تهران در پایان مراسم افتتاح ایستگاه توحید در خط ۷ مترو با حضور در جمع خبرنگاران گفت: همکاران مشغول کار هستند تا وضعیت را به حالت عادی برگردانند.

مصدومین این حادثه به لطف خدا از بیمارستان ترخیص شدند. ۱۲ نفر دچار آسیب شده بودند که بخشی به خاطر التهابات و شلوغی های بعد از حادثه و برای خارج شدن از واگن بود.

وی ادامه داد: همه تا قبل از ظهر از بیمارستان مرخص شدند و دو نفر مصدومیت جدی تر داشتند که طبق آخرین خبر یک نفر ترخیص شده و دیگری هم در حال ترخیص بود. ما به درگاه الهی شکر می کنیم که مصدومیتهای جدی نداشتیم اما این حادثه هشدارهایی داشت که باید با تمهیدات ویژه از تکرار چنین حوادثی جلوگیری شود.

شهردار تهران تاکید کرد: جبران این حادثه با ۱۳۰ دستگاه اتوبوس برای انتقال مردم از وردآورد به صادقیه صورت گرفت و تعداد زیادی ون و تاکسی هم به آنجا آمدند. برای برگشت هم مقرر شد تا ۱۵۰ دستگاه اتوبوس و ونها و تاکسی‌های بیشتری نسبت به صبح این مشکل را جبران کنند. امیدوارم تا ساعات دیگر اساس مشکل شود و به حالت اول برگردد.

زاکانی درباره علت حادثه نیز گفت: کمیسیون سوانح باید علت را بگوید و هرچه قبل از این کمیسیون اعلام شود یک پیش داوری است و ممکن است افکار مردم را دچار مشکل کند.

 

دستور وزیر بهداشت برای رسیدگی فوری به وضعیت مصدومان حادثه قطار شهری تهران

کتر بهرام عین‌اللهی در دستوری از معاون درمان وزارت بهداشت و رییس سازمان اورژانس کشور و  روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران و ایران خواست با فوریت به وضعیت مصدومان حادثه قطار شهری تهران در محدوده چیتگر رسیدگی کنند و دکتر میعادفر، رییس سازمان اورژانس کشور به نمایندگی از وزیر بهداشت، هماهنگی‌های لازم را انجام دهد.

 

 

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار حواادث

دستگیری هزار و ۲۸۴ متهم در زمینه قاچاق و احتکار/ انهدام ۲۲ باند قاچاق سلاح

منتشر شده

در

توسط

سخنگوی فرماندهی کل انتظامی کشور با اشاره اقدامات این فرماندهی در زمینه قاچاق کالا از دستگیری هزار و ۲۸۴ متهم در زمینه قاچاق و احتکار و معرفی آن‌ها به دستگاه قضا خبر داد.

 سردار مهدی حاجیان، سخنگو و معاون اجتماعی و فرهنگی فرماندهی کل انتظامی کشور در نشست خبری خود که صبح امروز یکشنبه ۲۵ اردیبهشت برگزار شد با اشاره به قاچاق کالا گفت: زمانی که طرح بزرگ اقتصادی در هر کشوری بخواهد اجرا شود، قطعا با حواشی همراه خواهد بود و افراد سودجو به دنبال منافع خودشان هستند از این رو ضرورت دارد دستگاه‌هایی که وظیفه نظارت دارد بر اجرای طرح کمک کنند.

وی ادامه داد: یکی از دستگاه‌هایی که می‌تواند در برنامه مقابله با قاچاق کالا و ارز ورود کند علاوه بر تعزیرات و سایر وزارتخانه‌ها فرماندهی انتظامی کشور است و این فرماندهی  وظیفه مبارزه با قاچاق را برعهده دارد و این وظیفه را به نحو احسن انجام می‌دهد.

سخنگوی فرماندهی کل انتظامی کشور با بیان اینکه این طرح به نفع مردم است و منافع آن به اقشار پایین دست جامعه باز می‌گردد تصریح کرد: فرماندهی انتظامی کشور سال‌ها درگیر موضوع قاچاق کالا است و مراقبت از بیش از ۸ هزار و ۸۰۰ کیلومتر برعهده فراجا است. یکی از اقدامات ارزشمندی که از ابتدای فروردین انجام شد، ایجاد قرارگاه امنیت اقتصادی با عنوان امین است که در سطح کشور با موضوع قاچاق فعال است و همکاری خوبی با تعزیرات و دادستانی کل کشور دارد.

وی ادامه داد: از ابتدای فروردین سه میلیون و ۳۰۰ هزار لیتر روغن خوارکی و بیش از ۵ هزار و ۳۰۰ تن گندم و آرد و ۲ هزار و ۷۰۰ تن نهاده دامی و سه هزار و ۳۰۰ تن برنج احتکار و قاچاق شده کشف شده است. همچنین هزار و ۲۸۴ متهم شناسایی و دستگیر شده و به دستگاه قضا تحویل داده شده‌اند.

سردار حاجیان گفت:‌ ارزش ریالی این کالاها ۹ هزار میلیارد ریال بوده است. همچنین ده هزار و ۸۷۲ تیم عملیاتی در این قرارگاه تشکیل شده است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اقدامات فرماندهی انتظامی کشور در زمینه مقابله با سرقت گفت: بحث آسیب شناسی در زمینه قاچاق کالا و ارز و احتکار بسیار اهمیت دارد و کشف سه میلیون و ۳۰۰ هزار لیتر روغن و مابقی کشفیات ما نیاز به بررسی دارد که کجا در چرخه مبارزه با مشکل مواجه هستیم که این چرخه ادامه دارد و لذا ضرورت دارد در این زمینه حتما قوانین را بازنگری و بررسی کنیم و همچنین از چه طریقی این اتفاق می افتد. قطعا این حجم از قاچاق نمی تواند از طریق مرزها به صورت انفرادی انجام شود و باید نظارت بر مبادی و ورودی کشور بیشتر باشد و قوانین سختگیرانه تری داشته باشیم پلیس باید دسترسی کامل به سامانه تجارت وزارت صمت داشته باشد. قانون گذار پلیس را مجری و ناظر قانون معرفی کرده و باید دسترسی کامل به سیستم ها داشته باشد تا بتواند نظارت کامل‌تری داشته باشد.

وی ادامه داد: در دو سال گذشته ۸ شهید در راه مبارزه با قاچاق تقدیم کرده ایم. در چند روز گذشته نیز اولین شهید مبارزه با قاچاق کالا در سال ۱۴۰۱ تقدیم شد. ما از همه دستگاههای مربوطه تفاضا داریم پلیس را کمک کنند تا با استفاده از ظرفیت های قانونی و اختیارات بیشتر نقش خود را ایفا کند.باید از تبصره ۴ ماده ۱۸ قانون مبارزه با قاچاق استفاده کنیم و اگر این اتفاق بیفتد مبارزه نیز هدفمند خواهد شد.

حاجیان تاکید کرد: نیازمند بازنگری قانون هستیم و باید قانون به روزرسانی شود و باید با خودروهای شوتی و ته لنجی ها برخورد شدیدتری شود. این خودروهای شوتی باعث تصادفات می شوند و در سال گذشته ۱۷۷ فقره تصادف داشته اند و ۵۴۹ نفر مصدوم و ۳۱۸ نفر نیز فوت شده‌اند. شهید بزرگوار ما درامیدیه نیز در مقابله با خودروهای شوتی به شهادت رسید و نیاز است قانون ته لنجی اصلاح شود و این قانون که برای راحتی مرزنشینان بود مورد سوءاستفاده قرارگرفته است‌. پلیس با خودروهای شوتی برخورد کرده و خودروهای شوتی توقیف می شوند.

وی درباره فضای مجازی گفت: ۳۱ درصد جرایم ما درخصوص جرایم سازمان یافته مانند قمار، فروش اسلحه، فروش مواد مخدر و … بود و ۲۸۸ نفر در این رابطه دستگیر شدند و بسیاری از این صفحات مسدود شده است.

او درباره قاچاق سلاح گفت: ۶۵۱ مورد عملیات بر علیه فروش سلاح در فضای مجازی انجام شد و  ۲۲باند سازمان یافته در این زمینه شناسایی و دستگیر شدند که ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان گردش مالی آنها بود. بعضا سرشاخه‌های آنها در خارج از کشور بود.

وی درباره پروژه پانچی آ گفت: در سال گذشته ۸ فقره در حوزه قاچاق دارو در زمینه بین المللی اقدامات انجام شد و همچنین داروهای قاچاق کشف شده و افراد به دستگاه قضایی معرفی شدند.

او درباره امنیت مرزها گفت: امنیت در مرزهای شمال، جنوب، غرب و شرق برقرار است و مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد. در حوزه مرز شرقی اختلافات جزیی به دلیل عدم اشراف مرزبانان افغانستان به پروتکل های مرزی بود که رفع شده است.

سردار حاجیان درباره مقابله با سرقت گفت: ۵۱ درصد سرقت های انجام شده سرقت خرد است که علت آن فقر، بیکاری و همچنین معتادان متجاهر است که چاره ای جز سرقت ندارند. همچنین برخی از سارقان مرتکب جرم در دفعات زیاد شده اند و این موضوع نیازمند آسیب شناسی است و نیازمند چرخه اصلاح و تربیت مجرمان هستیم همچنین  فرآیند اجتماعی شدن این افراد دارای مشکل است و باید دستگاههای مسئول این موضوع را آسیب‌شناسی کنند.

وی گفت: باتوجه به برگزاری جام جهانی در قطر این آمادگی وجود دارد که امنیت گردشگران را تامین کنیم کشور ما یکی از کشورهای امن منطقه و جهان است و در موضوع همکاری پلیسی بین المللی با توجه به اینکه کشور ما از موسسین اینترپل است همکاری بین المللی اتفاق می افتد و در این راستا تیم های پلیسی ما برای انتقال تجارب و اقدامات پلیسی به تعداد مورد نیاز به کشور قطر اعزام خواهد شد.

وی درباره اقدامات پلیس برای جرایم خشن گفت: خط قرمز پلیس موضوع امنیت مردم است و اگر کسی فضای جامعه را برای مردم ناامن کند پلیس ورود کرده و اگر از فرمان پلیس تمکین نکند با اقدامی متناسب با او برخورد می شود. لذا به اراذل و اوباش که فصد رعب و وحشت در جامعه دارند یا به زورگیران هشدار می دهیم در صورت عدم تبعیت از فرمان پلیس برخورد سختی با آنها خواهد شد.

وی ادامه داد: متاسفانه مجازات‌های در نظر گرفته در قانون بازدارنده نیست و قانون گذار باید در این زمینه ورود کرده و بازنگری در قوانین صورت گرفته و مجرمان از تخفیفات  برخوردار نشوند و باید تنبیهاتی برای آنها در نظر گرفته شود تا اصلاح شوند.

وی ادامه داد: پلیس در حوزه ردیابی و دستگیری این افراد عملکرد موفقی داشته است.

حاجیان درباره تغییر ساختار و تغییر نام اختصاری ناجا به فراجا نیز گفت: باتوجه به لطف و عنایت فرمانده معظم کل قوا، ساختار فرماندهی انتظامی کل کشور ارتقا پیدا کرده و از نیرو به فرماندهی کل تغییر کرد. مانند فرماندهی کل سپاه پاسداران، فرماندهی کل ارتش و ناجا هم با لطف و عنایت فرمانده معظم کل قوا به عنوان فرماندهی کل انتظامی جمهوری اسلامی ارتقا پیدا کرد.

وی ادامه داد: این ارتقا در پلیس‌های تخصصی نیز اتفاق افتاده است و سازمان اطلاعات فرماندهی انتظامی کل کشور تشکیل شد که وظیفه امنیت داخلی را بر عهده دارد همچنین تغییراتی در معاونت اجتماعی ایجاد شد و به معاونت فرهنگی اجتماعی تغییر پیدا کرد همچنین برخی از پلیس‌های تخصصی ارتقاء جایگاه پیدا کرده و  اثرات این تغییرات را در خدماتی که به مردم ارائه می شود خواهیم دید.

او افزود: نیروی انتظامی به فرماندهی انتظامی کشور تغییر پیدا کرد و نام مختصر آن فراجا شده است که در طول یکسال تابلوها تغییر خواهد کرد.

منبع: ايلنا

ادامه مطلب

اخبار حواادث

توضیح درباره برنامه‌های پلیس برای ارتقای انضباط بخشی کاربران ترافیکی

منتشر شده

در

توسط

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ درباره برنامه های پلیس برای ارتقای انضباط بخشی کاربران ترافیکی توضیحاتی ارائه کرد.

«سردار محمد حسین حمیدی» در گفت و گو با خبرنگار ایلنا درباره موضوعاتی که در قرارگاه حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران مطرح می‌شود و حضور پلیس راهنمایی و رانندگی در این قرارگاه گفت: ما برنامه های‌مان را در راستای کاهش ترافیک و انضباط بخشی در معابر شهری و بزرگراهی تهران در این قرارگاه مطرح کرده ایم.

وی ادامه داد: این برنامه‌ها در جلسه شورای ترافیک و جلسه شورای شهر تهران نیز مطرح شده است. با کلیت برنامه‌های ما موافق هستند. جلسات کارشناسی و کارگروه‌ها برای هر یک از موضوعات مشخص شده و در حال برگزاری و کار هستیم تا در خصوص اجرای این برنامه‌ها به نتیجه برسیم.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ در پاسخ به این سوال که آیا در برنامه‌های پلیس برای عابران پیاده و برخورد با تخلفات آن‌ها نیز برنامه ریزی شده است، تصریح کرد: ما برای همه کاربران ترافیک در این کارگروه‌ها برنامه ریزی خواهیم کرد تا این اقدامات منجر به برقراری انضباط ترافیکی در شهر شود.

سردار حمیدی یادآور شد: این برنامه‌ها مصادیق بسیاری دارد. ما در کارگروه‌های مشخص برای موضوعات مختلف در خصوص برقراری ایمنی کاربران ترافیک، مباحث آموزشی، جداسازی مسیرها و… مباحثی را مطرح و بعد از اقدامات کارشناسی برنامه ریزی خواهیم کرد.

وی همچنین درباره عابران پیاده گفت: یکی از مسائلی که در خصوص عابران پیاده است بحث مصونیت عابران در حوادث بود. این موضوع در آیین نامه جدید اصلاح شده و برای عابر پیاده نیز تکالیفی مشخص شده است و اگر عابر مقررات را رعایت نکند در تصادفات سهم تقصیر برای او در نظر گرفته می‌شود. ما از همه کاربران تقاضا داریم مقررات راهنمایی و رانندگی را ابتدا برای حفظ جان خود و دوم برای رعایت انضباط و مقررات راهنمایی و رانندگی رعایت کنند.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ همچنین به اجرای سه طرح انضابط بخشی ترافیکی اشاره کرد و گفت: ما سه مقوله اصلی داریم یک بحث عابر پیاده، تردد خودروها در معابر تقاطع‌ها و میادین و طرح انضباط بخشی موتورسیکلت سواران است. این طرح‌ها در سال‌های گذشته نیز اجرا شده و باعث کاهش تصادفات و حوادث در تهران شده است.

سردار حمیدی خاطرنشان کرد: در حال حاضر نیز یکی از برنامه‌های ما ارتقای انضباط و ایمنی موتورسواران است. از همین رو مقرر شده است. این سه طرح به صورت یکپارچه در دو نوبت صبح و عصر در ۱۰۰ نقطه اجرا خواهد شد و مهمترین موضوعاتی که در این طرح‌ها اجرا می‌شود بحث انضباط شهری و جلوگیری از تخلفاتی است که باعث به خطر افتادن جان مردم می‌شود.

منبع: ايلنا

ادامه مطلب

اخبار حواادث

فروش خانه‌های خالی از سکنه در شمال شهر تهران با جعل سند

منتشر شده

در

توسط

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی تهران بزرگ از دستگیری جاعلان اسنادی خبر داد که اقدام به فروش خانه های خالی از سکنه در شمال شهر تهران می کردند.

سرهنگ جهانگیر تقی‌پور، معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی تهران بزرگ در گفت وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به بررسی پرونده جعل اسناد گفت: این پرونده در پایگاه سیزدهم آگاهی مورد بررسی قرار گرفت.

وی ادامه داد: متهمان این پرونده با شناسایی املاک خالی از سکنه و یا خانه‌هایی که مالکان آن‌ها در خارج از کشور بودند در شمال شهر تهران با جعل اسناد اقدام به فروش این خانه‌های مسکونی می‌کردند.

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی تهران بزرگ با بیان اینکه این افراد در قالب یک باند ۶ نفره فعالیت می‌کردند، تصریح کرد: این افراد املاک ارزشمند و دارای قیمت در این مناطق را شناسایی و در مقابل این خانه بلوک یا زنجیر قرار داده و از عدم حضور مالک خانه اطمینان حاصل می‌کردند. این افراد سپس با تصرف خانه اقدام به بازسازی اولیه در این منازل کرده و با جعل سند به بهانه‌های مختلف از جمله خروج از کشور این منازل را به قیمت کمتر از قیمت منطقه به فروش می‌رساندند.

سرهنگ تقی‌پور خاطرنشان کرد: تاکنون به فروش ۵ خانه اعتراف کرده اند. همچنین این پرونده ۵ شاکی دارد. در این رابطه ۶ نفر نیز دستگیر و روند بررسی پرونده همچنان ادامه دارد.

منبع: ايلنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها