کد خبر : 132644
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۷

هوش، تخصص و تأثیرگذاری در جامعه، سه فاکتور برای نخبه بودن

هوش، تخصص و تأثیرگذاری در جامعه، سه فاکتور برای نخبه بودن

ایسنا/لرستان رئیس بنیاد نخبگان لرستان گفت: در بحث نخبه بودن باید به سه فاکتور هوش و استعداد ذاتی، تخصص و خُبرگی و تأثیرگذاری بر جامعه دقت کنیم. حمزه امیری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: ما یک سند راهبردی کشور در امور نخبگان داریم، براساس تعریفی که در این سند تدوین شده، نخبه به کسی اطلاق

هوش، تخصص و تأثیرگذاری در جامعه، سه فاکتور برای نخبه بودن

ایسنا/لرستان رئیس بنیاد نخبگان لرستان گفت: در بحث نخبه بودن باید به سه فاکتور هوش و استعداد ذاتی، تخصص و خُبرگی و تأثیرگذاری بر جامعه دقت کنیم.

حمزه امیری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: ما یک سند راهبردی کشور در امور نخبگان داریم، براساس تعریفی که در این سند تدوین شده، نخبه به کسی اطلاق می‌شود که صاحب فناوری، فرهنگ، ادب و هنر و دارای یک نوآوری باش به ویژه در بحث نخبگی اثرگذاری حائز اهمیت است.

وی با اشاره به این که در بحث نخبه بودن باید به سه فاکتور دقت کنیم، عنوان کرد: یکی بحث هوش و استعداد ذاتی است، یعنی نخبه یک هوش و استعداد ذاتی دارد که از بقیه افراد جامعه سرآمدتر است، ویژگی دوم یک فرد نخبه تخصص و خبرگی است که ممکن است بر اثر تحصیل در یک رشته خاص و طی کردن مدارج علمی کسب شده باشد.

امیری با اشاره به این‌که ممکن است فردی هوش و استعداد ذاتی داشته ولی مدارج علمی را طی نکرده باشد، افزود: شرط سوم که بر دوتای دیگر ارجعیت داشته و بنیاد ملی نخبگان بر آن تأکید دارد، اثرگذاری است، نخبه کسی است که در حوزه تخصص خودش بتواند تحول آفرین بوده و اثر خودش را در جامعه پیرامونش گذاشته باشد.

رئیس بنیاد نخبگان لرستان افزود: براساس سند راهبردی کشور در امور نخبگان سطح پایین‌تر از نخبه، بحث استعدادهای برتر بوده که بسیاری از افرادی که ما در سطح جامعه به آن‌ها نخبه می‌گوییم اغلب استعداد برتر هستند.

وی افزود: استعداد برتر به کسی اطلاق می‌شود که هوش و استعداد ذاتی و تخصص و خبرگی دارد ولی هنوز به مرحله اثرگذاری نرسیده و جامعه از هوش و استعداد ذاتی او نتوانسته بهره‌مند شود.

امیری ادامه داد: یکی از اهداف بنیاد ملی نخبگان این است که با همکاری تمام دستگاه‌های اجرایی و بخش‌های حاکمیت شرایطی فراهم کند که بتوان استعدادهای برتر را به نخبه تبدیل کرد.

رئیس بنیاد نخبگان لرستان افزود: بنیاد نخبگان یک مجموعه دولتی است و در مناطق مختلف کشور مجموعه‌هایی با عناوین دیگر اما کار مشابه وجود دارد که هیچکدام با بنیاد ارتباط ندارند.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها