با ما همراه باشید

اقتصادی

واردات برنج ۸۰ درصد کاهش یافت

منتشر شده

در

واردات برنج ۸۰ درصد کاهش یافت

دبیر انجمن وارد کنندگان برنج گفت: واردات برنج در مقایسه با دوره‌های گذشته، کاهش ۸۰ درصدی داشته که همین امر موجب کمبود برنج خارجی در بازار شده است.

به نقل از صدا و سیما، مسیح کشاورز با بیان اینکه واردات برنج در مقایسه با دوره‌های گذشته، کاهش ۸۰ درصدی داشته که همین امر موجب کمبود برنج خارجی در بازار شده است، گفت: به عنوان مثال در سال ۹۸ که مشکلاتی مانند تأمین ارز نداشتیم، ۷۹۸ هزار تن برنج خارجی وارد کردیم در حالی که امسال این رقم تاکنون به ۸۰ هزار تن رسیده است یعنی با کاهش ۸۰ درصدی مواجه هستیم.

وی اضافه کرد: برای واردات برنج خارجی، ارز آزاد اختصاص می‌یابد بنابراین برای برنج ایرانی هیچ نگرانی وجود ندارد ضمن این که برنج پرمحصول ایرانی اواخر شهریور به بازار می‌آید و ما نیمه اول شهریور که محرم است با اوج تقاضای مصرف مواجه هستیم بنابراین ممنوعیت واردات ممکن است کمبودهایی ایجاد کند.

دبیر انجمن وارد کنندگان برنج گفت: یکی از تبعات واردات برنج خروج ارز از کشور است، اما نکته مهم‌تر این که به علت محدودیت و ممنوعیت چهار ماهه واردات، سفارش‌های واردکنندگان ما همزمان وارد بازار جهانی می‌شود که همین امر افزایش قیمت جهانی برنج را در پی دارد از این رو تصمیمات این حوزه باید کامل و جامع باشد یعنی صرف حمایت از تولید داخلی ما را از مصرف کننده غافل نکند که اگر برنامه ریزی‌ها درست بود برای دوره چهار ماهه ممنوعیت واردات هم باید برنج برای عرضه موجود بود.

کشاورز با بیان این که از ۲۲ تیر مسئولیت مدیریت بازار محصولات کشاورزی به وزارت جهاد برگشته است، افزود: وزارت جهاد باید در مقایسه با وزارت صمت حساسیت بیشتری در این باره داشته باشد.

وی گفت: ستاد تنظیم بازار معتقد است ممنوعیت واردات فصلی برنج باید لغو شود از این رو طرف صحبت ما وزارت جهاد است که در این باره با اتخاذ تصمیمی منطقی هم برنج مورد نیاز را تأمین کند و هم مشکل گرانی و کمبود نداشته باشیم.

دبیر انجمن وارد کنندگان برنج با اشاره به این که برنج خارجی توسط ۵ تا ۶ دهک جامعه مصرف می‌شود، افزود: هر تصمیمی که درباره واردات برنج اخذ می‌شود باید با مدنظر قراردادن این دهک‌ها باشد.

کشاورز گفت: در صد و چهل و یکمین جلسه ستاد تنظیم بازار وقتی ما استدلال خود را ارائه کردیم اعضای ستاد با لغو ممنوعیت واردات برنج موافقت کردند، اما اجرای آن را به وزارت جهاد کشاورزی واگذار کردند، اما وزارت جهاد با این قضیه مخالفت کرد و تا این لحظه اتفاقی نیفتاده و قرار است ممنوعیت واردات برنج از ۳۱ تیر به مدت چهار ماه اعمال شود.

وی درباره مصوبه وزارت صمت برای ترخیص برنج‌های وارداتی تا قبل از ۳۱ تیر افزود: مصوبه ترخیص برنج وارداتی آخرین کمک وزارت صمت بود تا با رسوب کالا در کشور مواجه نشویم ضمن این که این مصوبه کمک می‌کند کسانی که کالایشان تا قبل از ۳۱ تیر وارد کشور شده، اما به دلایلی مانند صادر نشدن کد تخصیص نتوانستند ترخیص کنند در دوره ممنوعیت واردات بتوانند کالای خود را ترخیص کنند.

دبیر انجمن وارد کنندگان برنج گفت: هم اکنون ۳۰ تا ۴۰ هزار تن برنج در گمرکات کشور داریم، اما برنامه واردات ۱۰ کشتی ۶۰ هزار تنی به علت تصمیم ممنوعیت واردات فعلاً اجرا نشده یعنی کالا بسته بندی و حمل نشده است و وارد کنندگان حمل کالا را به بعد از دوره ممنوعیت موکول کردند.

کشاورز افزود: بسیاری از وارد کنندگان پیش خرید برنج را انجام داده بودند که ممکن است با ادامه ممنوعیت واردات، قراردادهای خود را لغو کنند و ضرر و زیان پرداخت کنند.

وی گفت: اگر برنامه‌ریزی شود که برای همین دوره چهار ماهه نیز ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تن برنج وارد شود برای تنظیم بازار مشکلی نخواهیم داشت.

دبیر انجمن وارد کنندگان برنج افزود: افزایش قیمت برنج خارجی به افزایش قیمت برنج ایرانی کمک می‌کند که این امر با کمبود برنج خارجی در بازار بیشتر اتفاق می‌افتد ضمن این که هم اکنون در دوره برداشت برنج ایرانی هستیم و اگر کنترل‌های لازم وجود نداشته باشد برنج ایرانی از سبد مصرف کنندگان حذف می‌شود.

کشاورز گفت: وزارت جهاد کشاورزی هیچ اعتقادی به استدلال ما برای واردات برنج به منظور تنظیم بازار ندارد، تصمیم قطعی خود را گرفته و تاکنون درخواستی از ما برای تشکیل جلسه به منظور حل این مشکل نداشته است.

منبع:خبرگزاری مهر

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اقتصادی

مخبر: مناسبات تهران-بغداد نقش بسزایی در ثبات منطقه دارد/ آماده‌ حضور در روند بازسازی عراق هستیم

منتشر شده

در

توسط

مخبر: مناسبات تهران-بغداد نقش بسزایی در ثبات منطقه دارد/ آماده‌ حضور در روند بازسازی عراق هستیم

معاون اول رییس جمهور با اشاره به روابط تاریخی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و عراق گفت: مناسبات دو کشور نقش بسزایی در ثبات و امنیت منطقه دارد و باید همکاری های دوجانبه در همه سطوح گسترش یابد.

 محمد مخبر عصر امروز (یکشنبه) در دیدار نخست وزیر عراق بر استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های فیمابین به ویژه در عرصه اقتصادی تأکید کرد و گفت: تهران و بغداد می‌توانند با اتکا بر این ظرفیت‌ها روابط خود را بیش از پیش گسترش دهند.
معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه سقف تجارت دو کشور متناسب با شرایط اقتصادی و سیاسی نیست،  اظهار امیدواری کرد: تفاهم نامه‌های انجام شده با معرفی نماینده تام الاختیار از سوی دوطرف به منظور پیگیری قراردادهای میان دو کشور هر چه زودتر اجرایی شود.
مخبر با اشاره به توان مهندسی و ظرفیت بخش خصوصی و دولتی ایران، آمادگی «تهران» برای مشارکت در روند بازسازی عراق را اعلام کرد و گفت: ارتباطات سیاسی فیمابین قطعاً با گسترش روابط اقتصادی پایدارتر و مستحکم‌تر می‌شود.
وی با قدردانی از نخست وزیر عراق در تقویت همکاری‌های دوجانبه اظهار کرد: خوشبختانه بسیاری از طرح‌های مشترک که در سنوات گذشته معطل مانده بود در این مقطع مجدداً راه اندازی شده و باید این روند با قوت ادامه یابد.
معاون اول رییس جمهور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به عشق و علاقه مردم ایران به اباعبدالله الحسین (ع) و شرکت در مراسم اربعین از نخست وزیر عراق خواست تا تمهیدات لازم برای افزایش سهمیه زائران ایرانی اتخاذ کند.
مخبر همچنین به شهادت «عزیزترین فرمانده ایران» حاج قاسم سلیمانی و نیز ابومهدی المهندس در عراق اشاره کرد و گفت: حضور باشکوه مردم ایران و عراق  در مراسم تشییع پیکر این دو سردار شهید حاوی پیام بسیار مهمی بود و نشان از نزدیکی و پیوند دو ملت ایران وعراق با یکدیگر داشت.
معاون اول رییس جمهور با قدردانی از ابتکار دولت عراق در برگزاری کنفرانس منطقه‌ای بغداد به منظور حل بحران‌ها و شناخت ظرفیت‌ها برای تعاملات منطقه‌ای، تصریح کرد: ایران دخالت کشورهای خارجی در منطقه را به زیان کشورهای منطقه می‌داند و بر تلاش برای همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه تأکید دارد.
مخبر افزود: حضور آمریکایی‌ها در منطقه نه تنها منفعتی برای کشورهای منطقه نداشته بلکه ضرر و زیان گسترده‌ای برای ملت‌ها به جا گذاشته است.
نخست وزیر عراق نیز در این دیدار با اشاره به زمینه‌های فراوان همکاری میان دو کشور به ویژه درعرصه‌های فرهنگی، تاریخی، تمدنی و دینی گفت: فرصت‌های فراوانی برای افزایش تعاملات فیمابین وجود دارد و در یک و نیم سال گذشته تلاش کرده‌ایم تا طرح‌های مشترک دو کشور را که متوقف مانده بود دوباره احیا کنیم.
مصطفی الکاظمی با اشاره به اهمیت پروژه راه آهن خرمشهر- بصره که می‌تواند خط ریلی چین را به مدیترانه متصل کند، اظهار کرد: ایجاد بسترها و زیرساخت‌هایی نظیر راه‌ها، می‌تواند همکاری‌های استراتژیک فیمابین را تقویت کند و به تحقق رویای بزرگراه مشهد –کربلا و نجف بینجامد.
وی با بیان اینکه روابط ایران و عراق نباید تحت تأثیر هیچ متغیری قرار بگیرد، به بازپرداخت بخشی از مطالبات و تعهدات عراق به ایران اشاره کرد و افزود: بغداد مخالف تحریم‌های ظالمانه علیه ایران است و تلاش می‌کند تا به تمام تعهدات  خود در برابر ایران پایبند باشد زیرا معتقدیم تحریم راه حل نیست و تجربه تحریم‌های عراق در دهه ۹۰ میلادی نشان داد که تحریم‌ها باعث بروز مشکلات عدیده‌ای برای مردم می‌شود.
نخست وزیر عراق با اشاره به نیاز عراق به توانمندی‌های شرکت‌های ایرانی برای توسعه و تکمیل روند بازسازی گفت: عراق نیازمند گاز و برق ایران است و اعلام می‌کنیم که درهای عراق بر روی شرکت‌های ایرانی گشوده است.
مصطفی الکاظمی با قدردانی از دولت و ملت ایران به خاطر ایستادگی در کنار عراق در مبارزه با داعش و تروریسم گفت: تا پایان سال میلادی بخش عمده‌ای از نیروهای آمریکایی از عراق خارج خواهند شد.
نخست وزیر عراق ضمن قدردانی از استقبال گرم مقامات ایرانی از هیئت عراقی، انتصاب مخبر به سمت معاون اول رییس جمهور ایران را تبریک گفت و با اشاره به درخواست معاون اول رییس جمهور کشورمان در خصوص افزایش سهمیه زائران ایرانی گفت: تعداد سهمیه زائران با توجه به شرایط کرونا ۶۰ هزار نفر است که به این ظرفیت با توجه به اشتیاق مردم ایران برای حضور درمراسم اربعین اضافه خواهیم کرد و تسهیلات مناسبی برای ورود آنها در نظر خواهیم گرفت.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

استانها

رصد مداوم بازار/ مرغ ها شناسه دار می شوند

منتشر شده

در

توسط

رصد مداوم بازار/ مرغ ها شناسه دار می شوند

 رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان با اشاره به راه اندازی سامانه جامع تجارت گفت: تمامی کالاهای اساسی از مبدا تا مصرف کننده رصد و پایش می شوند.

 علی تشنه دل در چهارمین جلسه ی کارگروه تنظیم بازار و نظارت بر فرآیند عرضه مایحتاج عمومی و کالاهای اساسی که به صورت مشترک با کار گروه آرد و نان استان سمنان به ریاست شریفی نژاد معاون هماهنگی امور اقتصادی  استاندار برگزار شد با اعلام این خبر گفت: سامانه جامع تجارت نقطه شفا بخش تنظیم بازار است و تمامی کالاهای اساسی با این سامانه قابل رصد و پایش هستند.

وی با بیان اینکه رصد و پایش کالاها اولویت نخست کار گروه تنظیم بازار استان است ، افزود: تمامی تولیدکنندگان موظف هستند کالاهای خود را در این سامانه ثبت و شناسه دار کنند و از این طریق تمامی کالاهای اساسی از مبدا تا مصرف کننده رصد می شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان تصریح کرد: در این زمینه اولین گامی که در استان انجام شده است شناسه دار کردن گوشت مرغ گرم است و تمامی کشتارگاه ها موظف هستند میزان گوشت مرغ گرم تولیدی خود را در سامانه جامع تجارت ثبت و شناسه دار کنند.

دبیر کار گروه تنظیم بازار استان سمنان عنوان کرد: با این اقدام میزان گوشت مرغ گرم استان از مبدا کشتارگاه ها تا مصرف کننده مورد رصد و پایش قرار می گیرد و کشتارگاه هایی که نسبت به ثبت در سامانه اقدام نکنند سهمیه مرغ زنده آنها قطع و به تعزیرات حکومتی معرفی می شوند.

تشنه دل با اشاره به دیگر دستور کار این نشست اضافه کرد: در این جلسه گزارشی از وضعیت تنظیم بازار کالاهای اساسی ارائه و آخرین وضعیت ذخیره سازی گندم و ذخایر استراتژیک کالاهای اساسی مورد بررسی و در این زمینه گزارشی از سوی دستگاه های مربوطه بیان شد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اقتصادی

وعده وزیر صمت برای کاهش قیمت سیمان

منتشر شده

در

توسط

وعده وزیر صمت برای کاهش قیمت سیمان

نایب رییس مجلس شورای اسلامی گفت: وزیر صنعت، معدن و تجارت قول داده است که ظرف ۱۵ روز قیمت هر پاکت سیمان به ۲۵ هزار تومان برسد.

  علی نیکزاد در صفحه توییتر خود نوشت: «پیش از این دو سرپرست و یک وزیر دولت دوازدهم قول ساماندهی بازار فولاد و سیمان داده بودند که متأسفانه نتوانستند عمل کنند؛ در نشستی که با وزیر جدید صمت داشتیم، قول دادند قیمت هر پاکت سیمان ظرف ۱۵ روز به ۲۵ هزار تومان برسد و قیمت میلگرد هم در سه مقطع یک ماهه به‌طور کامل ساماندهی شود.»

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها