کد خبر : 71872
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۸

وام‌دهی بانک‌ها به اقتصاد زیاد شد

وام‌دهی بانک‌ها به اقتصاد زیاد شد

بانک مرکزی اعلام کرد که تسهیلات پرداختی بانک‌ها در چهار ماهه ابتدای سال ۱۴۰۰ به بخش‌های اقتصادی در مقایسه با دوره مشابه سال قبل معادل ۵۵.۵ درصد افزایش داشته است. طبق اعلام بانک مرکزی تسهیلات پرداختی بانک‌ها در چهار ماهه ابتدای سال ۱۴۰۰ به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۷۰۱۰.۷ هزار میلیارد ریال بوده که این میزان

بانک مرکزی اعلام کرد که تسهیلات پرداختی بانک‌ها در چهار ماهه ابتدای سال ۱۴۰۰ به بخش‌های اقتصادی در مقایسه با دوره مشابه سال قبل معادل ۵۵.۵ درصد افزایش داشته است.

طبق اعلام بانک مرکزی تسهیلات پرداختی بانک‌ها در چهار ماهه ابتدای سال ۱۴۰۰ به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۷۰۱۰.۷ هزار میلیارد ریال بوده که این میزان در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۲۵۰۰.۹ هزار میلیارد ریال (معادل ۵۵.۵ درصد) افزایش داشته است.

بر این اساس سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش‌های اقتصادی طی چهار ماهه ابتدای سال جاری مبلغ ۴۷۹۴.۰ هزار میلیارد ریال معادل ۶۸.۴ درصد کل تسهیلات پرداختی است.

همچنین سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در چهار ماهه ابتدای سال جاری معادل ۱۷۱۷.۷ هزار میلیارد ریال بوده که حاکی از تخصیص ۳۵.۸ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش کلیه بخش‌های اقتصادی (مبلغ ۴۷۹۴.۰هزار میلیارد ریال) است.

ملاحظه می شود از ۲۱۵۵.۲ هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۷۹.۷ درصد آن (مبلغ ۱۷۱۷.۷هزار میلیارد ریال) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.

شایان ذکر است که همچنان باید در تداوم مسیر جاری، ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود.

بر این اساس، ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی)توجه ویژه‌ای داشت.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها