با ما همراه باشید

اخبار 46

واکنش راه وشهرسازی خراسان رضوی به انتقادات در مورد روند تصویب طرح ویژه حریم رضوی

منتشر شده

در

واکنش راه وشهرسازی خراسان رضوی به انتقادات در مورد روند تصویب طرح ویژه حریم رضوی

ایسنا/خراسان رضوی مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی درخصوص انتقادات اعضای شورای شهر مشهد نسبت به قانونی نبودن فرایند تصویب طرح ویژه تفصیلی بافت پیرامون حرم گفت: در تمام مراحل بررسی طرح، اعضای شورا یا نماینده آنها حضور داشتند.

قدرت‌الله ابک امروز در نشستی خبری با موضوع طرح ویژه تفصیلی بافت پیرامون حرم  که در اداره کل راه‌وشهرسازی خراسان رضوی برگزار شد، در مورد این طرح اظهار کرد:  با توجه به طرح جامع شهری که در گذشته ابلاغ شده، تکلیف شده بود که طرح ویژه برای این منطقه از شهر مشهد تهیه شود. به دلیل وجود حرم مطهر، مقیاس طرحی که باید تهیه شود ملی و حتی فراملی است. با این دیدگاه این طرح تهیه شد. از زمان آخرین طرح ابلاغی ۲۰ سال گذشته و رویکردها و نگرش‌هایی با توجه به نیازهای کنونی جامعه و ساکنان در این منطقه وجود داشته است.

وی ادامه داد: ارتقاء کیفیت‌های زیستی ساکنان و ایجاد زمینه اقامت برای تمام طیف‌ها  از جمله مواردی بوده که نیاز به تهیه طرح داشته است. حفظ ساکنین مجاور حرم، ارتقاء کیفیت زیستی برای مجاورین، تناسب ساخت‌وسازها با دانه بندی بافت تاریخی، حفظ و تداوم اقتصاد خرد محلی و… از جمله مواردی بوده که در تهیه طرح جدید مورد توجه قرار گرفته است.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی با اشاره به اینکه روند تهیه طرح از تفاهم‌نامه استاندار خراسان رضوی با وزیر راه‌وشهرسازی در تاریخ ۱۳/۸/۹۸  شروع شد، بیان کرد: پس از تعیین مشاور طرح، جلسات متعددی برگزار شد که با توجه به تفاهم‌نامه مقام عالی وزارت و استاندار محترم که چارچوبها داخل این تفاهم‌نامه مشخص شد. فارغ از جلسات متعدد کارشناسی بخاطر شرایط خاص طرح حداقل هشت جلسه به عنوان دیدار عمومی و تخصصی با سازمان‌های مردم‌نهاد برگزار شده است .

ابک افزود: جلسه گفتمان توسعه شهر با دعوت شورای شهر و با حضور اعضای شورا برگزار شد.همچنین جلسات تخصصی با سازمان مردم‌نهاد چهارطبقه، خانه گفت‌وگو، فعالان مشهدالرضا، دانشگاه علوم اسلامی رضوی و…  برگزار و طرح با مشارکت و نظر مردم بررسی شده است.‌

وی عنوان کرد: فارغ از این جلسات با تاکید استاندار حداقل چهار جلسه در همین مدت کوتاه با حضور تمام ارکان طرح اعم از آستان قدس، شورای شهر، شهردار، راه و شهرسازی، میراث فرهنگی و جهاد کشاورزی برگزار شد و جزء به جزء طرح در خصوص عرض معابر، شارستان،راسته بازار و… تصمیم‌گیری شد.‌ جمع‌بندی جلسات منجر به تشکیل جلسه کمیسیون ماده پنج در روز پنجشنبه شد.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی گفت: با تصویب این طرح در شورای عالی راه‌وشهرسازی ۹۸ درصد مردمی که منتظر هستند درمورد پلاک‌های خود تصمیم‌بگیرند، تعیین تکلیف می‌شوند و با این طرح ۹۵ درصد مشکلات حل می‌شود. با توجه به تعیین راهبرد برای دستگاه‌های اجرایی مثل شهرداری و..‌ تکلیف آنها درمورد اقدامی که باید در هر پلاک انجام دهند مشخص است.

تشکیل کمیته حقوقی برای تعیین تکلیف پلاک‌های خاص

وی تصریح کرد: برای پلاک‌های خاص کمیته حقوقی تشکیل شده که درخصوص این پلاک‌ها تصمیم گیری می‌کند. کمیته حقوقی هم ظرف دوماه درمورد پلاک‌های خاص تصمیم‌گیری می‌کند.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی ادامه داد: درمورد مسیرهای تشرف زائران، تردد زائران، حمل‌ونقل همگانی، پارکینگ‌های عمومی و.. در طرح صحبت شده. حضور ساکنین دائمی در طرح از موارد اصلی بوده که الزام به تغییر رویکرد وجود داشته است.

وی اظهار کرد: با این طرح اجبار به تملک از مالکین متوقف شده و امکان نوسازی در قطعات موجود با کاهش حدنصاب مساحت تسهیل و الزام تجمیع قطعات در طرح تا حد زیادی مرتفع می‌شود. الزام سکونت یعنی خدمات مورد نیاز ساکنین با افزایش سرانه‌های عمومی شهر داخل طرح دیده شده است. در این طرح به تفکیک مسیر سواره عمومی و زوار از مسیر دسترسی ساکنین محلی توجه خاص شده است. همچنین در این طرح کنترل ارتفاعی پلاک‌ها، تعیین معابر پیونددهنده مسیرهای تشرف  وحفظ و ارتقاء کیفی کانون‌ها و قرارگاه‌های رقتاری و اجتماعی مثل مساجد و… دیده شده است.

ابک بیان کرد: در این طرح رویدادمکان‌ها و وقایع‌نگاری مورد توجه قرار گرفته است. تمام عناصر فرهنگی حتی پلاک‌های تاریخی مثل مکان‌های گذر دسته‌ها، مکان‌هایی که مراسم خاصی در آنها برگزار می‌شده در طرح لحاظ شده است. برخی سرمایه‌گذارها نسبت به برخی اقدامات اجرایی در طرح گذشته انتقاداتی داشتند که به آن مباحث در طرح جدید توجه شده است. سرمایه‌گذاری خرد مقیاس در تناسب با دانه‌بندی بافت از الزاماتی بود که در کنار سرمایه‌گذاری خاص به آن توجه شده است. همچنین امکان سرمایه‌گذاری برای تمام ساکنان باید شکل بگیرد.

پاسخ به انتقادات شورای شهر مشهد از روند تهیه طرح

وی درخصوص انتقادات اعضای شورای شهر مشهد نسبت به قانونی نبودن فرایند تصویب طرح  تصریح کرد: از سال گذشته که فرایند تهیه طرح آغاز شد، ارکان طرح در تمام جلسات حضور داشتند. حداقل در جلسات جمع‌بندی که در یک ماه اخیر برگزار شده و تعداد آن و چهار جلسه بوده اعضای شورا حضور داشتند و مستندات در اختیار آنها بوده است. موارد شورا هم برای ما تکلیف بوده که داخل طرح دیده شود.  شهردار، میراث فرهنگی، استاندار، جهاد کشاورزی و راه و شعرسازی ارکان طرح هستند که در جلسات حضور داشتند.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی توضیح داد: در تمام مراحل بررسی طرح، اعضای شورا یا نماینده آنها حضور داشتند. حتی خود شورا از سازمان‌های مردم نهاد و متخصصان دعوت کرد و با دعوت شورا جلسات گفت‌وگوی محلی شکل گرفت. نقطه‌نظرات شورا در مورد طرح اخذ و جمع‌بندی شده است. در کمیسیون ماده پنج رای تمام صاحبان حق رای از جمله شهردار گرفته شده و برای ادامه روند طرح، تکلیف استان بر ارسال مصوبات به شورای عالی وزارت راه‌وشهرسازی است که پس از تصویب در آنجا اعلام و ابلاغ طرح توسط استاندار شکل خواهد گرفت.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 46

تعلل در همسان سازی حقوق بازنشستگان پذیرفتنی نیست

منتشر شده

در

توسط

تعلل در همسان سازی حقوق بازنشستگان پذیرفتنی نیست

ایسنا/ایلام دبیر حزب رفاه ملت استان ایلام بر ضرورت اجرای هرچه زودتر همسان‌سازی و تناسب‌سازی حقوق مستمری بگیران بازنشسته تامین اجتماعی تاکید کرد.

«سعید انوری‌پور» در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به شرایط معیشتی امروز نیاز است تا همسان سازی و یکسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی شود.
وی با بیان اینکه لازم است مسئولان و متولیان خود را به جای یک کارمند بازنشسته عائله مند و بعضا مستاجر بگذارند، تصریح کرد: هر روز بازنشستگان زیادی به ما مراجعه می‌کنند و خواستار رسیدگی به وضعیت معیشتی و دستمزدشان هستند اما این مهم نیازمند توجه و اهتمام جدی دولت و نظام است.
دبیر حزب رفاه ملت استان ایلام ابراز امیداوری کرد تا پایان سال تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان و کارگران مشخص شده و به سال آینده موکول نشود.
انوری پور از  چند شغله بودن برخی مدیران انتقاد کرد و گفت: در حالی که خانواده‌های متعددی دارای یک یا چند فرزند فارغ‌الحصیل بیکار دارند این رویه اصلا قابل قبول نیست و باید برای این مهم چاره‌اندیشی شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 46

مسولیت‌های اجتماعی دانش‌بنیان‌ها بررسی می‌شود

منتشر شده

در

توسط

مسولیت‌های اجتماعی دانش‌بنیان‌ها بررسی می‌شود

سومین رویداد “گراف دی” روز 10 اسفند ماه سال جاری با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا ، به نقل از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، “گراف‌دی” رویدادی در حوزه روابط‌عمومی است که در نظر دارد گروهی از کارشناسان و فعالان این حوزه را گرد هم جمع آورده و زمینه‌ای را برای ایجاد ارتباط پایدار و عمیق میان آنها فراهم کند.

سومین گردهمایی روابط‌عمومی‌های اکوسیستم فناوری و نوآوری (گراف‌دی) که با حضور جمعی از مدیران شرکت‌های بانکی، فناوری، ارتباطی و استارتاپی با هدف انتقال تجربه و تعامل برگزار می‌شود به موضوع “مسوولیت اجتماعی در ایران و جهان”  اختصاص داده شده است.

سومین رویداد “گراف دی” روز 10 اسفند ماه سال جاری در محل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری ، به بررسی تجربیات “مسوولیت اجتماعی در ایران و جهان” می پردازد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 46

حمله چین به آمریکا بابت متهم کردنش به عدم شفافیت درباره منشاء کروناویروس

منتشر شده

در

توسط

حمله چین به آمریکا بابت متهم کردنش به عدم شفافیت درباره منشاء کروناویروس

چین به آمریکا از بابت اتهام زنی‌های کاخ سفید مبنی بر این که پکن جلوی رسیدن بخشی از اطلاعات درباره منشاء کروناویروس را به بازرسان سازمان بهداشت جهانی گرفته، حمله کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس،  جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در بیانیه‌ای گفت، واشنگتن “نگرانی‌های عمیقی درباره نحوه اعلام یافته‌های اولیه تحقیقات مربوط به کووید-۱۹ و همچنین پرسشهایی درباره فرآیند مورد استفاده برای رسیدن به آنها دارد”.

او با اشاره به تحقیقات هیات سازمان بهداشت جهانی درباره منشا همه گیری بیماری در شهر ووهان چین که نخستین بار در آن کروناویروس در اواخر ۲۰۱۹ شناسایی شد، اظهار کرد: “ضروری است که این گزارش مستقل باشد و یافته‌های کارشناسی به دور از مداخله یا تغییر از سوی دولت چین باشد.”

چین در پاسخ به این اظهارات در بیانیه‌ای که از سوی سفارتخانه‌اش در واشنگتن طی امروز یکشنبه انتشار یافت، گفت، آمریکا تاکنون ” آسیب شدیدی به همکاری بین‌المللی برای مقابله با کووید ۱۹ وارده کرده” و حالا “انگشت اتهام را به سمت کشورهای دیگری که به طور متعهد از سازمان بهداشت جهانی حمایت کرده‌اند و حتی به سمت خود سازمان بهداشت جهانی، نشانه گرفته است”.

بر اساس این بیانیه، چین همچنین در ضمن استقبال از تصمیم جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا برای لغو اقدام دولت دونالد ترامپ برای ترک سازمان بهداشت جهانی اظهار امیدواری کرد که آمریکا “به عالی‌ترین استانداردها پایبند باشد، یک نگرش جدی، مصمم، شفاف و مسئولانه اتخاذ کند، مسئولیت حقیقی خود را به عهده بگیرد، از فعالیت سازمان بهداشت جهانی با اقدامات واقعی حمایت کند و مشارکت مناسب را در همکاری بین‌المللی در مقابله با کووید-۱۹ به عمل بیاورد.”

در پی مطرح شدن اتهامات در نیویورک تایمز و دیگر رسانه‌ها درخصوص اینکه چین از دادن بخشی از داده‌ها خودداری کرده، پیتر داشاک، یک عضو تیم تحقیقات در واکنش به این گزارش در توئیتی نوشت: “من چنین تجربه‌ای در هیات سازمان بهداشت جهانی نداشتم.”

داشاک توئیت کرد: من به عنوان رهبر کارگروه جانوری/محیط زیستی اعتماد و باز بودن را نزد همتایان چینی خودم یافتم. ما قطعا به داده‌های جدید حساس در کل ماموریت دسترسی پیدا کردیم. ما قطعا درکمان را از راه‌های احتمالی سرایت افزایش دادیم.

تیا کولسن فیشر، یک عضو دیگر تیم از دانمارک هم گفت، چنین تجربه‌ای نداشته و به این اشاره کرد که برخی اظهار نظرها در رسانه به غلط منعکس شده‌اند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها