با ما همراه باشید

اخبار 53

وجود مشکل در تامین برخی اقلام دارویی

منتشر شده

در

وجود مشکل در تامین برخی اقلام دارویی

ایسنا/فارس معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعلام کرد که به واسطه تحریم‌ها و شرایط کرونا و… در تامین حدود ۱۰۷ قلم دارو در کشور با مشکل مواجه هستیم.

دکتر محمدرضا حیدری دوشنبه ۲۰ بهمن در یک کنفرانس خبری با بیان اینکه در دوران شیوع کرونا و به واسطه تحریم‌های ظالمانه، با مشکلات زیادی در تامین دارو و تجهیزات پزشکی مواجه شده‌ایم گفت: این مشکلات ما را در وضعیت جنگی قرار داده است.

حیدری با بیان اینکه مشکلات تامین دارو مربوط به فارس نیست، مدیریت کنونی دانشگاه علوم پزشکی را میراث دار بدهی کلان به شرکت‌های دارویی دانست و گفت: تلاش برای رفع مشکلات ناشی از بدهی‌ها تداوم دارد اما برخی داروها سهمیه‌ای است و ارتباطی با بدهی یا پرداخت‌های مالی به شرکت‌های دارویی ندارد.

او افزود: هم‌اکنون به دلایل مختلف با کمبود حدود ۱۰۷ قلم دارو در کشور مواجه هستیم، اگرچه تلاش برای مدیریت کمبودها انجام شده و تداوم دارد و اگر داروهای داخلی هم نبود، حتی امکان تامین داروی مورد نیاز ۱۰ بیمار هم با مشکلاتی همراه می‌شد.

حیدری با بیان اینکه اکنون بالغ بر ۸۰ تا ۹۰ درصد داروها در کشور تولید می‌شود، این امر را یکی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی دانست و با یادآوری اینکه در تولید بعضی داروها، به مواداولیه خارجی وابسته هستیم، خاطرنشان کرد که تحریم‌ها بر روند واردات مواد اولیه تولید دارو نیز تاثیرگذار بوده است.

معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به دستاوردهای ۸ سال اخیر این معاونت، گفت: کسب مقام برتر در ارزشیابی سالیانه سازمان غذا و دارو برای ۸ سال متوالی، تدوین و اجرای برنامه استراتژیک برای اولین بار در کشور در حوزه غذا و دارو، تشکیل معاونت‌های غذا و دارو در شبکه‌های بهداشتی ـ درمانی به عنوان تنها دانشگاه دارنده این پست در کشور و راه‌اندازی اتاق تمیز (clean room)  در بیمارستان های جنرال استان و صدور مجوز برای تولید محلول‌های ضدعفونی برای بیش از ۱۶ شرکت از این دستاوردهاست.

او همچنین با بیان اینکه معوقات بیمه‌ای خاصی نداریم و پرداخت‌ها تا شهریورماه پرداخت شده است، گفت: در گذشته روند بررسی اسناد بیمه‌ای در سازمان‌های بیمه گر با تاخیر مواجه می‌شد اما با تدبیرهای انجام شده تا شهریور ماه امسال معوقات پرداخت شده است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزایش تعداد محصولات دارای نشان ایمنی سلامت، انجام انحصاری طرح شناسایی خمیر مرغ در فرآورده‌های گوشتی، تشکیل پرونده الکترونیکی برای همه کارخانجات صنایع غذایی برای اولین بار در کشور، تهیه و اجرای نرم افزار جامع مسمومیت های استان به طور منحصر به فرد در کشور، راه‌اندازی سایت ویژه برقراری ارتباط با پزشکان استان (rud panel)، کسب رتبه برتر در کشور در زمینه آموزش و پیشگیری از بروز مقاومت میکروبی در کشور و برگزاری کارگاه “روش صحیح نسخه نویسی” به طور منحصر به فرد در کشور را از دیگر دستاوردهای معاونت متبوع عنوان کرد.

او خاطرنشان کرد: در بازه این بازه زمانی، شناسایی ۱۱۵ سم در محصولات خام کشاورزی، آنالیز فرآورده‌های دارویی، طبیعی و سنتی به عنوان آزمایشگاه مرجع قطب ۵، شناسایی فرآورده‌های تراریخته (GMO)، دریافت مجوز تفویض اختیار برای صدور پروانه ساخت تجهیزات پزشکی پرخطر، نظارت بر تولید، توزیع و استاندارد سازی محلول های الکل و ماسک در دوران همه گیری ویروس کرونا و دریافت تفویض رسمی سازمان در حوزه پروانه ساخت فرآورده‌های طبیعی، نیز انجام شده است.

حیدری با انتقاد از طرح بعضی مسائل در قالب گزارش‌های خبری از طریق رسانه‌ها در خصوص تاثیرگذاری داروهای ایرانی، خاطرنشان کرد: باید به جای ایجاد التهاب در فضای کنونی، به دنبال القای امیدواری باشیم.

معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تاکید براینکه تاثیرات دارو، بستگی به فاکتورهای مختلفی دارد، طرح موضوع میزان اثربخشی داروهای ایرانی را نیازمند انجام پژوهشی دقیق دانست و تاکید کرد که نمی‌توان براساس نظر یک یا چند نفر، اثرگذاری داروی داخلی را نفی کرد.

به گزارش ایسنا، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این خصوص گفت: فارس حدود ۶ درصد سهمیه دارویی کشور را به خود اختصاص داده حال آنکه به دلیل شمار زیادی از بیماران سایر استان‌ها برای دریافت خدمات درمانی تخصصی و فوق تخصصی به فارس و شیراز سفر می‌کنند، باید سهمیه فارس به حداقل ۸ درصد افزایش یابد.

دکتر مهرزاد لطفی با اشاره به اینکه برآوردها نشان می‌دهد ۲۷ درصد بیماران بستری در بیمارستان‌های شیراز، ساکنان سایر استان‌ها هستند، گفت: برای پاسخگویی به نیاز دارویی موجود، باید به شیراز و فارس به عنوان یکی از قطب‌های پزشکی کشور، توجه ویژه شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 53

سوختهای فسیلی عامل میلیونها مورد فوت در سال ۲۰۱۸

منتشر شده

در

توسط

سوختهای فسیلی عامل میلیونها مورد فوت در سال ۲۰۱۸

نتایج یک بررسی نشان می دهد: سوختهای فسیلی عامل ۸.۷ میلیون مورد فوت در جهان طی سال ۲۰۱۸ بوده است.

به گزارش ایسنا، آلودگی هوای ناشی از سوختهای فسیلی از قبیل ذغال سنگ عامل فوت ۸.۷ میلیون نفر در جهان در سال ۲۰۱۸ بوده است که نشان می دهد از هر پنج مورد فوت گزارش شده در این سال سوختهای فسیلی عامل فوت یک نفر بوده است.

همچنین در این بررسی آمده است: کشورهایی که بیشترین میزان مصرف سوختهای فسیلی را داشته اند بالاترین آمار فوتیها را گزارش کرده اند و بیش از یک مورد از ۱۰ مورد فوتی در ایالات متحده و منطقه اروپا به دلیل آلودگی هوا ناشی از سوختهای فسیلی بوده است.

علاوه بر این، نزدیک به یک سوم از موارد فوتی در شرق آسیا از جمله چین بر اثر آلودگی هوا ناشی از این سوختها بوده است.موارد فوتی در آمریکای جنوبی و آفریقا به طور چشمگیری کمتر بوده است.

آمار فوتیهای ناشی از سوختهای فسیلی نسبت به آنچه پیش از این برآورد شده بود بالاتر بوده و حتی محققان این بررسی را نیز متعجب ساخته است.

یکی از محققان این مطالعه از کالج لندن گفت: ابتدا نسبت به نتایج بدست آمده تردید داشتیم اما با بررسیهای بیشتر تاثیر آلودگی ناشی از این سوختها بیشتر آشکار شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه گاردین، به گفته محققان فوت ۸.۷ میلیون نفر در سال ۲۰۱۸ نشان می دهد که سوختهای فسیلی یکی از عوامل اصلی در بار جهانی بیماری و مرگ و میر است.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 53

عملیات نیروهای امنیتی عراق در غرب بغداد

منتشر شده

در

توسط

عملیات نیروهای امنیتی عراق در غرب بغداد

فرماندهی عملیات عراق از آغاز عملیات امنیتی در مناطق غرب بغداد خبر داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه شفق‌نیوز، فرماندهی عملیات مشترک عراق امروز (چهارشنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد، فرماندهی عملیات بغداد، سامرا و الانبار با مشارکت حشد شعبی در الانبار و سامرا و با پشتیبانی جنگنده‌های ارتش و نیروی هوایی عملیات امنیتی مشترک و گسترده‌ای را در مناطق غرب بغداد و جزیره الکرمه و شرق دریاچه الثرثار آغاز کردند.

این عملیات برای پاکسازی این مناطق از تروریست‌های داعش و کنترل مرزها است.

اخیرا بعد از حملات انتحاری داعش در بغداد نیروهای عراقی عملیات امنیتی گسترده‌ای را برای بیرون راندن بقایای داعش آغاز کردند. این عملیات به کشته شدن مهم‌ترین تروریست‌های داعش از جمله ابویاسر العیساوی، “والی” داعش منجر شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 53

ساخت میکرو نمایشگر OLED برای عینک واقعیت افزوده اپل

منتشر شده

در

توسط

ساخت میکرو نمایشگر OLED برای عینک واقعیت افزوده اپل

شرکت اپل با شرکت TSMC برای ساخت میکرو نمایشگرهای OLED که قصد دارد در دستگاههای واقعیت افزوده از آنها استفاده کند، پیمان شراکت بست.

به گزارش ایسنا، نشریه نیک کی آسیا گزارش کرد اپل با شرکت TSMC که تنها تامین کننده پردازنده های آیفون است، برای ساخت میکرو نمایشگرهای OLED همکاری می کند زیرا بسیار باریک و کوچک بوده و نیروی کمتری استفاده می کنند و از این رو برای استفاده در دستگاههای واقعیت افزوده پوشیدنی مناسبتر هستند.

طبق گزارش نیک کی، این نمایشگرها در دست ساخت بوده و کمتر از یک اینچ اندازه دارند.

بلومبرگ نیوز در ژانویه گزارش کرده بود که اپل همچنان سرگرم کار روی فناوریها برای عینک واقعیت افزوده خود با اسم کد N۴۲۱ است. به گفته منابع آگاه، برای عرضه این محصول به بازار چند سال دیگر زمان نیاز است اما اپل سال ۲۰۲۳ را برای رونمایی چنین محصولی هدف گذاری کرده است.

پروژه میکرو نمایشگر OLED با همکاری شرکت TSMC در مرحله تولید آزمایشی قرار دارد و چند سال زمان می برد تا به تولید انبوه برسد.

بر اساس گزارش رویترز، شرکتهای اپل و TSMC در این باره اظهارنظر نکردند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها