با ما همراه باشید

اخبار 56

وحدت شیعی در عراق در گرو ائتلاف دو جریان «چارچوب هماهنگی» و «صدر»

منتشر شده

در

وحدت شیعی در عراق در گرو ائتلاف دو جریان «چارچوب هماهنگی» و «صدر»

یک کارشناس مسائل منطقه با بیان اینکه با تشکیل پارلمان نظام سیاسی چهار سال آینده عراق مشخص خواهد شد، گفت: در صورتی که دو جریان «چارچوب هماهنگی» و «صدر» ائتلاف کنند و به عنوان یک ائتلاف خود را معرفی کنند این اقدام نشان دهنده وحدت شیعی است.

حسین رویوران در گفت‌وگو با ایسنا در تحلیلی نسبت به تحولات عراق پس از برگزاری انتخابات اظهار داشت : بعد از انتخابات مجلس و تایید نتایج آن از سوی دادگاه فدرال، نخستین اتفاقی که باید رخ دهد این است که رئیس جمهور انتخاب و همچنین پارلمان جدید تشکیل شود، در ابتدا هم مجلس با رئیس سنی شروع به کار می کند و اولین بحثی هم که در مجلس جدید مطرح می شود مامور کردن بزرگ‌ترین ائتلاف به تشکیل دولت است.

وی تصریح کرد : در حال حاضر دو ائتلاف وجود دارد؛ یکی ائتلاف چارچوب هماهنگی به ریاست مالکی و العامری و دیگری جریان صدر به ریاست مقتدی صدر است. در واقع اکنون تلاش بر این است که قبل از تشکیل پارلمان این دو ائتلاف با یکدیگر هماهنگ باشند و به عنوان یک ائتلاف خود را معرفی کنند که اگر چنین شود نشان دهنده وحدت شیعی است.
این کارشناس مسائل منطقه همچنین بیان کرد : بنابراین اگر این دو ائتلاف در کنار هم قرار گیرند اتفاق مهمی می افتد، ائتلاف چارچوب هماهنگی 96 کرسی دارد، جریان صدر 73 کرسی که با یکدیگر دارای 169 کرسی خواهند بود و اکثریت را در اختیار دارند، در نتیجه با این شرایط از موضع بی نیازی با کردها و سنی‌ها وارد گفت و گو و ائتلاف خواهند شد.
رویوران در ادامه خاطرنشان کرد : بحث ائتلاف دو گروه شیعه خیلی مهم است زیرا بسیاری از مسائل از این طریق به نتیجه می رسد، شیعه از موضع بی‌نیازی با سایر جریانات وارد گفت و گو می شود اما اگر این اتفاق نیفتد از موضع نیاز با کردها و سنی ها وارد صحبت خواهد شد.
وی ادامه داد : بعد از این که شیعه ائتلاف کرد سه مقوله باید روشن شود؛ این که چه کسی رئیس مجلس خواهد شد؟ چه کسی رئیس‌جمهور و چه شخصی نخست وزیر می شود؟ در واقع  این مسائل باید در جلسات بعدی به یک نتیجه قطعی برسد.
این کارشناس مسائل منطقه افزود : در حال حاضر در ارتباط با انتخاب رئیس جمهور بین کردها نوعی اختلاف وجود دارد، جریان حزب دموکرات کردستان به رهبری بارزانی 32 کرسی و جریان اتحادیه میهنی 19 کرسی را در اختیار دارند و حزب اتحادیه میهنی برهم صالح را به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری مد نظر دارند اما بارزانی این موضوع را قبول ندارد و معتقد است جریان مقابل 19 کرسی فقط دارد و اکثریت نیست، همچنین سایر احزاب مانند حزب اسلامی با 4 کرسی و نسل جدید هم با 9 کرسی معتقدند که اپوزیسیون هستند و مشارکتی ندارند در نتیجه درباره انتخاب رئیس جمهور میان کردها اختلاف وجود دارد.
رویوران یادآور شد : اما چه بارزانی بتواند طرف مقابل را قانع کند یا خیر، در هر حالت در مقابل برهم صالح، ممکن است فؤاد حسین را معرفی کنند که بعید است اکثریت پارلمان به کاندیدای مسعود بارزانی رأی دهد.
وی در ادامه اظهار داشت: در مورد انتخاب رئیس مجلس نیز قرار بر این است ائتلاف سنی و ائتلاف حلبوسی هر دو با هم یک کاندیدا معرفی کنند و رئیس مجلس در یک انتخاب داخلی معرفی و سپس به مجلس می آید.
این کارشناس مسائل منطقه همچنین گفت : درباره انتخاب نخست وزیر نیز از سوی ائتلاف شیعی؛ اکنون ائتلاف چارچوب هماهنگی افراد مختلفی مانند نوری مالکی و العامری دارد، جریان صدر هم چند کاندیدا دارد اما کاندیدا باید مشترک باشد خیلی ها صحبت از حیدر العبادی یا وزیر دارایی وقت عراق  می کنند، اما بین این دو شخص احتمال این که العبادی مرضی الطرفین بوده و دوباره نخست وزیر شود وجود دارد زیرا  فردی است که هم صدری ها  و هم ائتلاف چارچوب هماهنگی قبول دارند.
رویوران در پایان خاطرنشان کرد: بنابراین آنچه مطرح شد وضعیت قابل تصور برای یک ماه آینده عراق خواهد بود، در واقع پس از انتخابات مجلس بحث روسای سه قوه مهمترین بحثی است که نظام سیاسی چهار ساله آینده عراق را تعیین می کند.
 

اخبار 56

اعلام وضعیت هشدار در شمال هند در پی شکستن یخچال طبیعیِ هیمالیا

منتشر شده

در

توسط

اعلام وضعیت هشدار در شمال هند در پی شکستن یخچال طبیعیِ هیمالیا

در پی شکسته شدن بخشی از یخچال طبیعی هیمالیا، مقامات هندی در برخی مناطق شمالی این کشور وضعیت هشدار اعلام کردند.

به گزارش ایسنا، مقامات هندی اعلام کردند: در پی شکسته شدن بخشی از یخچال طبیعی هیمالیا و جاری شدن سیلاب شدید از ساکنان روستاهای حاشیه رودخانه ها درخواست کردند تا خانه های خود را تخلیه کنند.

گفته شده یخچال طبیعی بزرگ در ایالت اوتارخند در شمال هند شکسته شده و باعث بروز بهمن در نزدیکی یک پروژه برق آبی شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک نیوز، صدها نیروی پلیس مرزی برای انجام عملیات نجات به منطقه اعزام شده اند. احتمال تلفات انسانی در این حادثه وجود دارد

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 56

برگزاری بزرگداشت آیت‌الله سیدرضا فاضلیان در همدان

منتشر شده

در

توسط

برگزاری بزرگداشت آیت‌الله سیدرضا فاضلیان در همدان

ایسنا/همدان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان گفت: مراسم بزرگداشت فاضل عارف حضرت آیت الله سید رضا فاضلیان در همدان برگزار می‌شود.

احمدرضا احسانی اظهار کرد: وی از یاران راستین امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی بوده و در دوران دفاع مقدس نقش بسزایی در بسیج مردم و ترویج روحیه ایثار و شهادت در جامعه داشت.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، وی با بیان اینکه آیت الله فاضلیان سال ۱۳۶۱ با حکم امام خمینی(ره) به‌عنوان امام‌جمعه ملایر منصوب‌ شد، افزود: وی پس از ۳۴ سال عهده داری این مسئولیت، شهریورماه سال ۱۳۹۵ از این سمت کناره گیری کرده و آبان ماه امسال بعد از گذراندن یک دوره بیماری، دار فانی را وداع گفت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان با بیان اینکه مراسم بزرگداشت این عالم ربانی روز چهارشنبه  ۳۰ بهمن ماه برگزار خواهد شد، خاطرنشان کرد: این مراسم با حضور و سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد، امام جمعه محترم موقت تهران و با حضور علما و روحانیون و شخصیت های برجسته کشوری در سالن مجتمع فرهنگی و هنری بوعلی سینا برگزار می شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 56

تاثیرات نامطلوبی که مصرف بی‌رویه کودهای شیمیایی بر آب و خاک می‌گذارند

منتشر شده

در

توسط

تاثیرات نامطلوبی که مصرف بی‌رویه کودهای شیمیایی بر آب و خاک می‌گذارند

ایسنا/چهارمحال و بختیاری عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد گفت: اگر مصرف کودهای شیمیایی زیاد شود سبب شوری خاک شده که این مسئله خود به تدریج سبب اثرات منفی مانند کاهش عملکرد گیاه، جذب‌نشدن برخی از عناصر مانند پتاسیم و مشکل در جذب آب می‌شود و گیاه با صرف انرژی بیشتر، آب مورد نیاز خود را جذب می‌کند، به‌علاوه کودها می‌توانند به آب‌های زیرزمینی نفوذ پیدا کرده و بر سلامتی انسان، اثر بدی بگذارد.

رحیم برزگر در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه کودها به چند دسته تقسیم‌بندی می‌شوند، اظهار کرد: از نظر نوع عناصری که در کودها وجود دارد ممکن است کودها، نیتروژن‌دار، فسفردار، آهن‌دار، پتاسیمی، منیزیمی، گوگردی و کلسیمی باشند.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه کودها ممکن است اسیدزا، قلیازا یا خنثی باشند، افزود: برخی از کودها ممکن است خالص باشند و برخی دیگر دارای ناخالصی زیادی هستند.

این مدرس دانشگاه در خصوص استفاده از چه نوع کود برای زمین کشاورزی یا گلخانه توضیح داد: این مسئله بستگی به نوع خاک، نوع محصول و نوع کشت داشته، برخی از کودها را می‌توان برای زمین استفاده کرد اما حق استفاده از آن‌ها در گلخانه وجود ندارد، چرا که در گلخانه میزان برداشت محصول زیاد است و اگر محصول برداشتی، خوراکی باشد در این نوع کشت‌ها باید از کود با خلوص بالا و عناصر سنگین کم و قابل حل در آب استفاده کرد.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد ادامه داد: برای زمین کشاورزی که کشت آن خاکی است، می‌توان از کودهایی با ناخالصی بیشتر استفاده کرد، چرا که در زمین‌های کشاورزی کودها با خاک‌پاش در زمین پخش می‌شوند، این کودها در داخل آب آبیاری حل شده و سپس استفاده می‌شوند و اگر در آب حل نشوند ممکن است باعث گرفتگی قطره‌چکان‌ها شود.

برزگر تاکید کرد: بستگی به اینکه کشت در گلخانه از نوع خاکی یا هیدروپونیکی باشد، نوع کود مصرفی مشخص می‌شود، به‌طوری که در کشت‌های هیدروپونیکی از انواعی از کودهای شیمیایی استفاده می‌شود که دارای خلوص بالا بوده و حلالیت بالایی داشته باشند چون به‌مرور در خاک آزاد شده و جذب گیاه می‌شوند.

این مدرس دانشگاه بیان کرد: اگر کشت در زمین کشاورزی باشد، می‌توان از کودهایی استفاده کرد که حلالیت پایینی دارند، چرا که به مرور زمان، عناصر  در داخل خاک  آزاد شده و جذب گیاه می‌شوند، بسته به نوع خاک منطقه و در مناطقی مانند شهرکرد یا مناطق مرکزی ایران که خاک دارای PH قلیایی بوده و یا آهک زیادی دارد از کودهای اسیدزا مانند نیترات آمونیوم، اوره، سولفات آمونیوم و سوپر فسفات تریپل استفاده می‌شود.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه نمی‌توان در زمین‌های آهک‌دار از کود فسفات معمولی استفاده کرد، یادآور شد: چرا که در داخل این نوع کودها مقداری گچ وجود دارد و می‌تواند سبب افزایشPH  خاک شود، برعکس در زمین‌های شمال کشور که خاک‌ها اسیدی هستند، باید از کودهای قلیایی مانند نیترات کلسیم استفاده کرد.

برزگر درخصوص ضرر کودهای شیمیایی تصریح کرد: هرچقدر ناخالصی کود بالاتر باشد، مضرات آن بیشتر است، عناصری مانند سرب، کادمیوم، نیکل در کود شیمیایی وجود داشته و می‌توانند جذب گیاه شوند و مضر هستند.

این مدرس دانشگاه اضافه کرد: اگر مصرف کودهای شیمیایی زیاد شود سبب شوری خاک شده که این مسئله خود به تدریج سبب اثرات منفی مانند کاهش عملکرد گیاه، جذب‌نشدن برخی از عناصر مانند پتاسیم و مشکل در جذب آب می‌شود و گیاه با صرف انرژی بیشتر، آب مورد نیاز خود را جذب می‌کند، به‌علاوه کودها می‌توانند به آب‌های زیرزمینی نفوذ پیدا کرده و بر سلامتی انسان، اثر بدی بگذارد.

وی با بیان اینکه کودهای شیمیایی می‌توانند باعث از بین بردن ساختمان خاک شوند، افزود: به‌علاوه خاکدانه‌ها را از بین برده، تهویه خاک را کاهش داده و ظرفیت نگهداری عناصر غذایی را در خاک کم می‌کنند.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه میزان مصرف کود شیمیایی در گلخانه و زمین قواعد خود را دارد، افزود: اینکه چه گیاهی قرار است کشت شود، چه عناصری در طول دوره رشد از داخل خاک گرفته شود تا گیاه بتواند رشد خود را کامل کند، در میزان مصرف کود موثر هستند.

وی اضافه کرد: در مرحله بعد باید دید در داخل خاک چه میزان عناصر غذایی وجود داشته و گیاه چه میزان عناصر غذایی نیاز دارد، آن‌گاه باید تفاوت این دو مقدار را مشخص کرد و اگر به اندازه نیاز کود مصرف شود مشکلی پیش نمی‌آید.

برزگر در پایان درخصوص کودهای گیاهی خاطرنشان کرد: این نوع کودها به‌دلیل بهبود میزان ماده آلی خاک، افزایش ظرفیت نگهداری عناصر غذایی خاک و نیز اسیدی کردن خاک می‌تواند کمک زیادی در رشد گیاه داشته باشند و کودهای گیاهی در مقایسه با کودهای شیمیایی، معایبی مانند عناصر سنگین و شوری خاک را به دنبال ندارند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها