با ما همراه باشید

اخبار 46

پرتاب ۲ مأموریت “استارلینک” دیگر در روزهای آینده

منتشر شده

در

پرتاب ۲ مأموریت "استارلینک" دیگر در روزهای آینده

شرکت فضایی خصوصی “اسپیس‌ایکس”(SpaceX) قصد دارد طی چند روز آینده دو مجموعه دیگر به مجموعه ماهواره‌های اینترنتی “استارلینک”(Starlink) بیافزاید.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، قرار است چند روز پس از آنکه شرکت “اسپیس‌ایکس” پیش‌سفارش‌های اشتراک سرویس اینترنت “استارلینک” را آغاز کرده، اگر شرایط آب و هوا مساعد باشد، دو موشک “فالکون ۹” در یکشنبه شب و چهارشنبه صبح از فلوریدا به فضا پرتاب شوند و پروژه اینترنت ماهواره‌ای “استارلینک” را بیش از پیش به به عملیاتی شدن به صورت تجاری نزدیک کنند.

این دو مأموریت بعدی “استارلینک” که انتظار می‌رود هر کدام حدود ۶۰ ماهواره را در خود جای دهند، از دو سکوی پرتاب مختلف با موشک‌های “فالکون ۹” به پرواز درخواهند آمد.

اولین پرتاب از سکوی ۴۰ در ایستگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال قرار است ساعت ۱۱:۲۱ یکشنبه شب به وقت منطقه زمانی شرقی(۰۷:۵۱ صبح فردا دوشنبه به وقت ایران) انجام شود.

همچنین شرکت اسپیس‌ایکس مشغول آماده‌سازی یک موشک “فالکون ۹” دیگر برای پرتاب از سکوی ۳۹A در مرکز فضایی کندی ناسا در ساعت ۰۰:۵۵ بامداد چهارشنبه به وقت منطقه زمانی شرقی(۰۹:۲۵ پنجشنبه) است.

طبق گفته “اسپیس‌ایکس”، پرتاب تعیین شده برای روز چهارشنبه از اواخر ژانویه تاکنون چندین بار به تأخیر افتاده است تا فرصت بیشتری برای بازرسی‌های بیشتر از موشک فراهم شود. همچنین پرتاب برنامه‌ریزی شده برای یکشنبه شب قبلاً برای شنبه شب برنامه‌ریزی شده بود.

چشم انداز هواشناسی برای هر دو پرتاب چندان مناسب نیست و احتمال شرایط قابل قبول در یکشنبه شب ۴۰ درصد پیش‌بینی شده است. اما شرایط برای چهارشنبه ۷۰ درصد خوب گزارش شده است.

“اسپیس‌ایکس” قصد دارد با استفاده از دو قایق بدون سرنشین در اقیانوس اطلس، هر دو تقویت کننده مرحله اصلی موشک را از هر دو مأموریت به سلامت فرود آورد.

بنابراین “اسپیس‌ایکس” ظرف مدت کمتر از دو هفته بعد از آخرین مأموریت “استارلینک” خود ۱۲۰ ماهواره دیگر را به مدار زمین خواهد فرستاد. آنها گروه‌های نوزدهم و بیستم از مجموعه ماهواره‌های “استارلینک” هستند که از ماه مه ۲۰۱۹ توسط موشک‌های “فالکون ۹”  پرتاب شده‌اند.

“اسپیس‌ایکس” اکنون بیش از ۱۰۰۰ ماهواره در صورت فلکی “استارلینک” خود دارد و در اواخر امسال این تعداد را به ۱۵۸۴ خواهد رساند. البته این شرکت در اینجا متوقف نخواهد شد و قصد دارد ماهواره‌های دیگری را به مدار قطبی زمین پرتاب کند تا بتواند با ۴۴۰۰ ماهواره یک پوشش جهانی اینترنت فراهم کند.

ماهواره‌های “استارلینک” که توسط تکنسین‌های “اسپیس‌ایکس” در ردموند واشنگتن ساخته شده‌اند، هر کدام حدود ۲۵۰ کیلوگرم وزن دارند.

کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا(FCC) به “اسپیس‌ایکس” اجازه داده است تا در نهایت حداکثر ۱۲ هزار ماهواره “استارلینک” را وارد مدار زمین کند.

“اسپیس‌ایکس” در همین هفته جاری پذیرش پیش‌سفارش‌های کاربران احتمالی اینترنت “استارلینک” را آغاز کرده و ۹۹ دلار از هر مشتری برای خدمات دریافت می‌کند. “اسپیس‌ایکس” می‌گوید، پس از تأیید مشتری، ۴۹۹ دلار برای آنتن و مودم “استارلینک”، به علاوه ۵۰ دلار هزینه حمل و نقل دریافت خواهد شد و هزینه اشتراک ۹۹ دلار در ماه است.

“اسپیس‌ایکس” پیش‌بینی کرده است که این سرویس اواخر سال جاری میلادی در سراسر ایالات متحده در دسترس قرار گیرد.

آزمایش شبکه “استارلینک” ماه‌ها است که در کانادا در حال انجام است. “اسپیس‌ایکس” می‌گوید در حال حاضر بیش از ۱۰ هزار کاربر مشترک سرویس “استارلینک” هستند.

“اسپیس‌ایکس” گفته است که کل این پروژه می‌تواند بیش از ۱۰ میلیارد دلار هزینه داشته باشد، اما “ایلان ماسک” بنیان‌گذار و رئیس این شرکت گفته است که فرصت‌های درآمد آن بیشتر از این مبالغ است و منابعی را برای “اسپیس‌ایکس” فراهم می‌کند که بتواند برنامه‌های جسورانه خود برای ارسال انسان به مریخ پیش ببرد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 46

تعلل در همسان سازی حقوق بازنشستگان پذیرفتنی نیست

منتشر شده

در

توسط

تعلل در همسان سازی حقوق بازنشستگان پذیرفتنی نیست

ایسنا/ایلام دبیر حزب رفاه ملت استان ایلام بر ضرورت اجرای هرچه زودتر همسان‌سازی و تناسب‌سازی حقوق مستمری بگیران بازنشسته تامین اجتماعی تاکید کرد.

«سعید انوری‌پور» در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به شرایط معیشتی امروز نیاز است تا همسان سازی و یکسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی شود.
وی با بیان اینکه لازم است مسئولان و متولیان خود را به جای یک کارمند بازنشسته عائله مند و بعضا مستاجر بگذارند، تصریح کرد: هر روز بازنشستگان زیادی به ما مراجعه می‌کنند و خواستار رسیدگی به وضعیت معیشتی و دستمزدشان هستند اما این مهم نیازمند توجه و اهتمام جدی دولت و نظام است.
دبیر حزب رفاه ملت استان ایلام ابراز امیداوری کرد تا پایان سال تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان و کارگران مشخص شده و به سال آینده موکول نشود.
انوری پور از  چند شغله بودن برخی مدیران انتقاد کرد و گفت: در حالی که خانواده‌های متعددی دارای یک یا چند فرزند فارغ‌الحصیل بیکار دارند این رویه اصلا قابل قبول نیست و باید برای این مهم چاره‌اندیشی شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 46

مسولیت‌های اجتماعی دانش‌بنیان‌ها بررسی می‌شود

منتشر شده

در

توسط

مسولیت‌های اجتماعی دانش‌بنیان‌ها بررسی می‌شود

سومین رویداد “گراف دی” روز 10 اسفند ماه سال جاری با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا ، به نقل از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، “گراف‌دی” رویدادی در حوزه روابط‌عمومی است که در نظر دارد گروهی از کارشناسان و فعالان این حوزه را گرد هم جمع آورده و زمینه‌ای را برای ایجاد ارتباط پایدار و عمیق میان آنها فراهم کند.

سومین گردهمایی روابط‌عمومی‌های اکوسیستم فناوری و نوآوری (گراف‌دی) که با حضور جمعی از مدیران شرکت‌های بانکی، فناوری، ارتباطی و استارتاپی با هدف انتقال تجربه و تعامل برگزار می‌شود به موضوع “مسوولیت اجتماعی در ایران و جهان”  اختصاص داده شده است.

سومین رویداد “گراف دی” روز 10 اسفند ماه سال جاری در محل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری ، به بررسی تجربیات “مسوولیت اجتماعی در ایران و جهان” می پردازد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 46

حمله چین به آمریکا بابت متهم کردنش به عدم شفافیت درباره منشاء کروناویروس

منتشر شده

در

توسط

حمله چین به آمریکا بابت متهم کردنش به عدم شفافیت درباره منشاء کروناویروس

چین به آمریکا از بابت اتهام زنی‌های کاخ سفید مبنی بر این که پکن جلوی رسیدن بخشی از اطلاعات درباره منشاء کروناویروس را به بازرسان سازمان بهداشت جهانی گرفته، حمله کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس،  جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در بیانیه‌ای گفت، واشنگتن “نگرانی‌های عمیقی درباره نحوه اعلام یافته‌های اولیه تحقیقات مربوط به کووید-۱۹ و همچنین پرسشهایی درباره فرآیند مورد استفاده برای رسیدن به آنها دارد”.

او با اشاره به تحقیقات هیات سازمان بهداشت جهانی درباره منشا همه گیری بیماری در شهر ووهان چین که نخستین بار در آن کروناویروس در اواخر ۲۰۱۹ شناسایی شد، اظهار کرد: “ضروری است که این گزارش مستقل باشد و یافته‌های کارشناسی به دور از مداخله یا تغییر از سوی دولت چین باشد.”

چین در پاسخ به این اظهارات در بیانیه‌ای که از سوی سفارتخانه‌اش در واشنگتن طی امروز یکشنبه انتشار یافت، گفت، آمریکا تاکنون ” آسیب شدیدی به همکاری بین‌المللی برای مقابله با کووید ۱۹ وارده کرده” و حالا “انگشت اتهام را به سمت کشورهای دیگری که به طور متعهد از سازمان بهداشت جهانی حمایت کرده‌اند و حتی به سمت خود سازمان بهداشت جهانی، نشانه گرفته است”.

بر اساس این بیانیه، چین همچنین در ضمن استقبال از تصمیم جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا برای لغو اقدام دولت دونالد ترامپ برای ترک سازمان بهداشت جهانی اظهار امیدواری کرد که آمریکا “به عالی‌ترین استانداردها پایبند باشد، یک نگرش جدی، مصمم، شفاف و مسئولانه اتخاذ کند، مسئولیت حقیقی خود را به عهده بگیرد، از فعالیت سازمان بهداشت جهانی با اقدامات واقعی حمایت کند و مشارکت مناسب را در همکاری بین‌المللی در مقابله با کووید-۱۹ به عمل بیاورد.”

در پی مطرح شدن اتهامات در نیویورک تایمز و دیگر رسانه‌ها درخصوص اینکه چین از دادن بخشی از داده‌ها خودداری کرده، پیتر داشاک، یک عضو تیم تحقیقات در واکنش به این گزارش در توئیتی نوشت: “من چنین تجربه‌ای در هیات سازمان بهداشت جهانی نداشتم.”

داشاک توئیت کرد: من به عنوان رهبر کارگروه جانوری/محیط زیستی اعتماد و باز بودن را نزد همتایان چینی خودم یافتم. ما قطعا به داده‌های جدید حساس در کل ماموریت دسترسی پیدا کردیم. ما قطعا درکمان را از راه‌های احتمالی سرایت افزایش دادیم.

تیا کولسن فیشر، یک عضو دیگر تیم از دانمارک هم گفت، چنین تجربه‌ای نداشته و به این اشاره کرد که برخی اظهار نظرها در رسانه به غلط منعکس شده‌اند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها