کد خبر : 132753
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۱

پروین اعتصامی در اشعارش زیست جاودانه دارد

پروین اعتصامی در اشعارش زیست جاودانه دارد

ایسنا/گیلان شاعر و نویسنده گیلانی، با بیان اینکه پروین در جسمش مرده، اما در شعرش حیات پیدا کرده است، گفت: این حیات یافتگی و زیست جاودانه نه فقط در عصر ما مشهود است، بلکه آیندگان نیز با حیات پروین آشنا خواهند شد و اشعارش را زمزمه می کنند. عباس مهری آتیه در نشست مجازی بزرگداشت، معرفی و نقد

پروین اعتصامی در اشعارش زیست جاودانه دارد

ایسنا/گیلان شاعر و نویسنده گیلانی، با بیان اینکه پروین در جسمش مرده، اما در شعرش حیات پیدا کرده است، گفت: این حیات یافتگی و زیست جاودانه نه فقط در عصر ما مشهود است، بلکه آیندگان نیز با حیات پروین آشنا خواهند شد و اشعارش را زمزمه می کنند.

عباس مهری آتیه در نشست مجازی بزرگداشت، معرفی و نقد آثار پروین اعتصامی که تحت عنوان «اختر چرخ ادب، کتابداری و شعر مناظره ای» و با همکاری اداره کتابخانه های عمومی شهرستان لاهیجان و کانون مفاخر سازمان دانشجویان معاونت فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی استان گیلان برگزار شد، پروین اعتصادی را محبوس مانده روزگار خویش دانست و افزود: پروین با اشعارش به دنبال شکافتن و شکستن تفکر منحط روزگار خویش و بیرون زدن از هنجارها بود.

این شاعر و نویسنده گیلانی، با بیان اینکه اختلافات فکری پروین با همسرش در نهایت منجر به جدایی آنان شد، تصریح کرد: پروین مدتی در کتابخانه دانشسرای عالی تهران کتابدار بود و شعر می سرود.

آتیه، با بیان اینکه پروین در جسمش مرده، اما در شعرش حیات پیدا کرده است، گفت: این حیات یافتگی و زیست جاودانه نه فقط در عصر ما مشهود است، بلکه آیندگان نیز با حیات پروین آشنا خواهند شد و اشعارش را زمزمه می کنند.

وی با اشاره به تکریم ملک الشعرای بهار از اشعار پروین، خاطرنشان کرد: با توجه به آشنایی خانوادگی ملک الشعرای بهار با پروین اعتصامی، شاهد تمجید زیبای استاد بهار از سبک و شیوه و کلام در شعر پروین هستیم.

این پژوهشگر، با بیان اینکه در کنار جسمین زنانه پروین، روح و طبیعت مردانه در اشعارش جلوه گری می کند، متذکر شد: به گفته بهار، دیوان پروین ترکیبی از دو سبک لفظی و معنوی و سبک مستقل است.

این شاعر و نویسنده گیلانی، دیوان پروین را سراسر مناظره و گفت وگو و مجادله متقابل همچون چشم و مژگان، سوزن و پیراهن، خاک و باد، مرغ و ماهی، کوه و کاه و انسان و حیوان دانست که موجب عمیق شدن شاعر برای مخاطبش می شود و خاطرنشان کرد: پروین مانند یک فیلسوف در ذات اشیا نفوذ می کند و غالب قطعاتش سوال و جواب و مناظره است.

وی غزل سازی را خلاف طبع پروین دانست و از غزل هایش تعبیر به قصیده های کوتاه کرد و گفت: این شاعر نامی به سبک و سیاق ناصرخسرو قبادیانی شعر سروده است.

آتیه، با بیان اینکه پروین در آثارش ذهن مخاطب را در نظر می گیرد و وزن های مختلف را انتخاب می کند، ادامه داد: همین انتخاب وزن های مختلف کار دشواری است که پروین با تسلط زیاد آن را انجام می داد.

وی با اشاره به نمود مهر مادری پروین در قطعاتش، عنوان کرد: پروین لطافت روح خویش را از زبان پرندگان، مادران فقیر به عنوان دلسوخته ترین مادران دنیا، بیچارگان، مستمندان و درماندگان بیان می کند.

این پژوهشگر، از مخاطبان اشعار پروین خواست به جست وجوی ارزش های شاعر باشند و تنها به مناظره های اکتفا نکنند و یادآور شد: پروین به درونه های شعرش نامدار شده و توانسته عرض روزگار را طی کند و به عصر ما برسد لذا باید در کنار توجه به تکنیک ها و صنایع ادبی، تفکر نهفته در درونه های اشعار پروین را پیدا کنیم.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها