با ما همراه باشید

اخبار 42

پنجاه و یکمین گردهمایی معاونان پژوهشی واحدهای سازمانی جهاددانشگاهی سراسر کشور برگزار شد

منتشر شده

در

پنجاه و یکمین گردهمایی معاونان پژوهشی واحدهای سازمانی جهاددانشگاهی سراسر کشور برگزار شد

پنجاه و یکمین گردهمایی معاونان پژوهشی واحدهای سازمانی جهاددانشگاهی سراسر کشور به صورت حضوری و مجازی با حضور دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی و دکتر محمدرضا پورعابدی معاون پژوهش و فناوری این نهاد، در سالن جلسات دفتر مرکزی جهاددانشگاهی برگزار شد.

به گزارش ایسنا، پنجاه و یکمین گردهمایی معاونان پژوهشی واحدهای سازمانی جهاددانشگاهی سراسر کشور با حضور رییس جهاددانشگاهی، معاون پژوهش و فناوری این نهاد، مدیران گروه دفاتر تخصصی معاونت پژوهش و فناوری و حضور مجازی معاونان پژوهشی واحدهای سازمانی این نهاد در تاریخ ۲۹ بهمن در سالن جلسات دفتر مرکزی جهاددانشگاهی برگزار شد.

در ابتدای این گردهمایی دکتر حمیدرضا طیبی با تاکید بر این که براساس تعالیم دین مبین اسلام در یک جامعه اسلامی وظیفه حاکمان اسلامی این است که سعادت دنیوی و اخروی را برای مردم آن جامعه فراهم کنند، گفت: سعادت دنیوی دارای شاخصه‌هایی است که برخی از شاخص‌های آن امنیت داخلی و خارجی، وجود رفاه مبتنی بر عدالت، داشتن درآمد مناسب، وجود سلامت جسم و روح، حاکم بودن اخلاق و قانون در جامعه، علم مدار بودن جامعه و دانش بنیان اداره کردن جامعه است.

وی افزود: دو محور اساسی تحقق سعادت دنیوی و اخروی هم توسعه فرهنگی و هم توسعه علمی و فناورانه است و وظیفه ما در جهاددانشگاهی از ابتدای تاسیس(در سال ۱۳۵۹) به درستی انتخاب این دو موضوع و الگوسازی توان کشور در بحث توسعه فرهنگی و بحث توسعه علمی و فناورانه بوده است.

رییس جهاددانشگاهی ادامه داد: در توسعه علمی و فناورانه هم الگوی ما خداوند متعال است که هم علم و هم فن مطلق است و این توانمندی را در انسان به ودیعه گذاشته تا آن‌ها نیز خلاق باشند و بتوانند کارهای بزرگ انجام دهند.

دکتر طیبی با اشاره به اینکه به رغم وجود مشکلات فراوانی که در جامعه با آن مواجه هستیم که شامل تحریم، عدم وجود برنامه‌ریزی‌های درست و بلندمدت، اختلافات سیاسی و فشار مالی است ادامه داد: اما وظیفه ما در حوزه پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی انجام فعالیت‌های شاخص علمی به ویژه فعالیت‌های شاخص فناورانه در همه‌ی واحدهای سازمانی جهاددانشگاهی با هدف ایجاد روحیه امید در مردم و به ویژه جوانان در این شرایط حساس کشور و کمک به تامین نیازهای جامعه و صنعت و فراهم آوردن شرایط مالی مناسب برای همکاران در جهاددانشگاهی است.

وی ادامه داد: یکی از اهداف ما در انجام کارهای شاخص علمی و فناورانه علاوه بر تامین نیازهای جامعه و صنعت این است که از طریق تشکیل شرکت‌های دانش‌بنیان بتوانیم شرایط مناسب مالی و رفاهی را هم برای خالقان فناورانه خودمان و هم برای سایر همکاران ایجاد کنیم.

رییس جهاددانشگاهی ادامه داد: در حوزه علوم انسانی نیز کمک به حل مشکلات مدیریتی جامعه و کمک به حل مشکلات خانواده را به عنوان هسته اصلی تشکیل جامعه، هدف خودمان قرار داده‌ایم و در راستای تحقق این سیاست مهم یکی از برنامه‌های ما این بود که همه واحدهای جهاددانشگاهی براساس مزیت‌های استانی خودشان و نیازهای ملی دارای فعالیت‌های شاخص علمی و به ویژه فناورانه باشند.

دکتر طیبی گفت: واحدهای توانمند باید روز به روز فعالیت خودشان را توسعه دهند و وظیفه ما و شما(روسای واحدها) نیز به عنوان مدیران این است که با انتخاب درست زمینه‌های کاری را انجام دهیم، برنامه‌ریزی درست داشته باشیم، ایجاد زیرساخت‌های مناسب و تامین منابع مالی مناسب برای اجرای اهداف پژوهشی را برای کمک به آن‌ها داشته باشیم.

رییس جهاددانشگاهی با بیان این که باید واحدهای جهاددانشگاهی بعد از گذراندن دوران بلوغ پژوهشی دارای عملکرد مالی مناسب باشند، تصریح کرد: معاونت پژوهش و فناوری باید نگاه جدی و نظارت جدی بر حوزه عملکرد گروه‌های پژوهشی و مراکز خدمات تخصصی به لحاظ انتخاب زمینه کاری مناسب، داشتن نیروهای توانمند، عملکرد در زمینه‌هایی که انتخاب شده و همچنین نظارت بر عملکرد مالی مناسب در همه حوزه‌ها را داشته باشد.

وی تاکید کرد: ادغام گروه‌های پژوهشی و مراکز تخصصی که ضعیف هستند در حوزه‌هایی که امکان پذیر است را باید بررسی کنیم و این امکان را به وجود بیاوریم که بتوانیم گروه‌های پژوهشی بزرگ و توانمند در سراسر کشور داشته باشیم.

رییس جهاددانشگاهی بیان کرد: وظایف ما در حوزه پژوهش و فناوری انجام کارهای شاخص علمی و فناورانه و پس از انتشار مقاله، نوشتن کتاب و تجاری‌سازی این فعالیت‌ها است. سیاست ما در جهاددانشگاهی این است، زمانی که فعالیت فناورانه به بلوغ  می‌رسد و در جامعه و صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد، باید به صورت شرکت فناور و  دانش بنیان از بدنه این نهاد جدا شده و به صورت حرفه‌ای در بیرون فعالیت خود را ادامه دهد.

وی در پایان تاکید کرد: ان شاالله مجموعه فعالیت‌های این نهاد منجر به این شود جهاددانشگاهی در خدمت توسعه علمی و فناورانه و تحقق اقتصاد دانش بنیان در کشور روز به روز نقش مهم‌تر و ارزنده‌تری را ایفا کند.

تاسیس صندوق پژوهش و فناوری/راه اندازی شبکه آزمایشگاهی جهاددانشگاهی

در ادامه دکتر محمدرضا پورعابدی به مهمترین اقدام‌های انجام شده در حوزه پژوهش و فناوری اشاره کرد و گفت: بازنگری در ساختار ارزشیابی گروه‌های پژوهشی، ارزیابی مراکز خدمات تخصصی، ایجاد مراکز تحقیقات و فناوری، همکاری در اصلاح آیین نامه ارتقا براساس نوع فعالیت‌های جهاددانشگاهی، تاسیس صندوق پژوهش و فناوری، تغییر مدل کسب و کار در حوزه پژوهش و فناوری، انجام کار پژوهشی و کسب فناوری درون قرارداد حرفه‌ای و راه اندازی شبکه آزمایشگاهی جهاددانشگاهی از مهمترین اقدام‌های انجام شده در حوزه پژوهش و فناوری است.

وی همچنین به بیان گزارشی از طرح‌های فناورانه جهاددانشگاهی پرداخت و افزود: در سال جاری ۳۱ طرح فناورانه جهاد به ۴۰ طرح افزایش داشته است که از این تعداد ۲۲ طرح در حوزه تخصصی فنی مهندسی علوم پایه، ۹ طرح در حوزه تخصصی کشاورزی و منابع طبیعی و ۹ طرح نیز در حوزه تخصصی علوم پزشکی است.

دکتر پورعابدی ادامه داد: از بین این ۴۰ طرح، یک طرح تولید جنین منجمد گاوهای گوشتی و شیری به پایان رسیده و ۳۹ طرح نیز فعال است که ۵ طرح بیش از ۷۰ درصد، ۷ طرح بیش از ۵۰ درصد و ۲۷ طرح بین ۲۰ تا ۵۰ درصد پیشرفت داشته است.

معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی با اشاره به نکات قابل توجه در خصوص طرح‌های فناورانه جهاددانشگاهی گفت: نوع شناسی طرح‌های پذیرفته شده، دستیابی به نتایج و خروجی‌های مشخص(فناوری-محصول)، تجاری سازی، توسعه محصول و بازار، جذب مشارکت – توسعه منابع و تامین بازار، توجه و به کارگیری کارفرمایان و استفاده کنندگان نهایی، شورای راهبردی و برگشت منابع مالی در حوزه‌های پژوهش و فناوری از مواردی است که باید در طرح‌های فناورانه به آن توجه کرد.

وی با تاکید بر ضرورت ایجاد شرکت، افزود: عدم ادامه فعالیت‌های به بلوغ رسیده در جهاددانشگاهی، عدم تخصیص تسهیلات دانش بنیان به فعالیت‌های جهاددانشگاهی، به کارگیری منابع انسانی حرفه‌ای و ساختار شناخته شده برای مشارکت با سایر سازمان‌ها و نهادها (داخی-خارجی) از ضرورت‌های ایجاد شرکت است.

دکتر پورعابدی با بیان توضیحاتی در رابطه با پیش بینی و عملکرد اهداف سه ساله و اشاره به افتخارات حوزه پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی، در ادامه منابع انسانی، ساختار، زمینه کار و منابع مالی را چالش‌های حوزه پژوهش و فناوری عنوان کرد و افزود: منابع انسانی شامل کشف استعدادها، ارتقای استعدادها، حفظ و نگهداشت استعدادها، تربیت منابع انسانی چند سو توان و چیره دست، نظام جبران خدمات و حل مسایل منابع انسانی اولویت اول مدیران، ساختار نیز شامل متناسب سازی ساختارها با وظایف و فعالیت‌ها، تدوین یک مدل یا مدل‌های مناسب مشارکت، تدوین ساختارهای متناسب با تجاری سازی فناوری و کارهای کوچک و الگویی یا کار حرفه‌ای، منابع مالی نیز شامل نظام بودجه ریزی در حوزه پژوهش و فناوری، افزایش نسبت بودجه جاری به در آمدی (فرصت یا تهدید)، استفاده بهینه از منابع دولتی و تنوع بخشی به حوزه‌های تامین مالی و زمینه کاری شامل انتخاب مدل مناسب برای ارتقاء زمینه‌های کاری، توجه به زنجیره تامین و ارزش، اولویت دادن به کارهای میان رشته‌ای و استفاده از توان اساتید دانشگاهی و ارتباط با دانشگاه‌ها می‌شود.

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، در ادامه مدیران گروه دفاتر تخصصی به ارایه گزارشی از فعالیت‌های دفاتر خود پرداختند و در پایان پرسش و پاسخ برگزار و جمع بندی نهایی توسط دکتر پورعابدی ارایه شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 42

اسلامی سازی علوم انسانی و اقتصاد نیاز جامعه دینی است

منتشر شده

در

توسط

اسلامی سازی علوم انسانی و اقتصاد نیاز جامعه دینی است

ایسنا/فارس مدیر حوزه علمیه فارس تاکید کرد که اسلامی سازی علوم انسانی و اقتصاد که نیاز جامعه دینی است، با تعریف کار ویژه‌های مشترک قابل تحقق است.

حجت‌الاسلام محمد استوار میمندی شنبه ۲۷ آذر در نخستین جلسه هم‌اندیشی وحدت حوزه و دانشگاه که با حضور روسای دانشگاه‌های مستقر در شیراز و مسئولان نهاد رهبری در دانشگاه‌های فارس، برگزار شد، ضمن تسلیت ایام فاطمیه بیان کرد: نگاه ما به این جلسه یک نگاه عملیاتی و کاربردی است، چرا که نقطه نظرات می‌تواند به تعاملات حوزه و دانشگاه برای فعال کردن ظرفیت‌ها، منجر شود.

او با بیان اینکه بیش از سه هزار طلبه در حوزه علمیه استان فارس مشغول به تحصیل هستند و بیش از همین میزان یعنی حدود ۴ هزار نفر روحانی هم وارد عرصه‌های اجرایی، تبلیغی و فرهنگی اجرایی شده‌اند، افزود: این تعداد طلاب برادر هستند و حدود ۴ هزار نفر نیز طلبه خواهر وجود دارد. ۵۰ مدرسه علمیه و ۴ مرکز آموزش تخصصی نیز در استان فعال است.

به گفته مدیر حوزه علمیه فارس، ۳ هزار طلبه‌ای که در استان تحصیل می‌کنند در شمار طلابی هستند که دروس پایه یک تا درس خارج را فرا می‌گیرند.

استوار میمندی به وجود حدود ۶۰۰ مبلغ  طرح هجرت، مبلغان آزاد، روحانیون مستقر و ۲۰۰ مبلغ طرح امین در مدارس اشاره وعنوان کرد: ۳۲۰ استاد در حوزه علمیه در استان نیز مشغول تحصیل علوم دینی هستند.

او با اشاره به سابقه درخشان حوزه علمیه فارس و تربیت بزرگانی از عرصه علم و دانش سخن گفت که برخی تبدیل به چهره بین‌المللی شده‌اند و افزود: افتخار می‌کنیم که حوزه کهن و پرستاره‌ای داشته‌ایم که همچنان می‌درخشد.

استوار میمندی تصریح کرد: شیراز در میان اندیشمندان به دلیل حوزه علمیه فارس معروف به دارالعلم شده است و اگر امروز دانشگاه‌های شیراز جایگاه ویژه‌ای در سطح کشور دارند، حوزه علمیه فارس نیز ۴۰۰ سال اعتبار شیراز محسوب می‌شود که از بزرگانی می‌آمدند تا علوم خود را تکمیل کنند.

او خاطرنشان کرد: اگرچه ما امروز با گذشته فاصله داریم، اگر چه شاهد افول هستیم اما ظرفیت‌های مطلوبی داریم،ث. به عنوان مثال؛ امروز ۲ هزار و ۵۰۰ طلبه استان فارس در شهر قم مشغول به فعالیت‌های علمی و دینی هستند.

مدیر حوزه علمیه فارس با بیان اینکه امروز استان فارس پس از خراستان و قم، در میان همه استان‌ها دومین استان پرتعداد است، در خصوص وحدت حوزه و دانشگاه نیز گفت: حداقل چهار و پنج تفسیر برای حوزه و دانشگاه وجود دارد، البته همه این‌ها مطلوب است اما آیا کافی است یا نه؟ تفسیر نخست که از فرمایشات ابتدایی امام راحل محسوب می‌شود این است که باید در کنار هم زیست مسالمت آمیز داشته باشند.

استوار میمندی با بیان اینکه وحدت بر محور دغدغه‌ها و اهداف مشترک یکی دیگر از تفاسیری است که در خصوص حوزه و دانشگاه وجود دارد، اظهار کرد: برگزاری همایش‌ها و سمینار ها می‌تواند تحقق بخش این معنا باشد.همچنین تفسیر سوم نیز وحدت با محوریت کارویژه‌های مشترک است که نه تنها یک همایش گرفته شود و دغدغه‌ها را فریاد بزنند بلمه کار عملیاتی نیز انجام شود.

او ادامه داد: تفسیر چهارم وحدت میان حوزه و دانشگاه، وحدت با محوریت فلسفه واحد است.همه علوم یک فلسفه‌ای دارند، علومی که دارای فلسفه غربی هستند باید با فلسفه توحید اسلامی محقق شوند همانگونه که قرآن و عترت را فلسفه واحد تعریف می‌کند.

مدیر حوزه علمیه فارس عنوان کرد: امروز در ۱۶ حوزه دانشی بیش از ۴۰۰ رشته و گرایش تخصصی تعریف شده که طلاب بتوانند در این رشته‌ها تخصص لازم را کسب کنند.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 42

تولیدکنندگان نفت محتاط بمانند

منتشر شده

در

توسط

تولیدکنندگان نفت محتاط بمانند

عربستان سعودی از اعضای گروه اوپک پلاس که آماده می‌شوند افزایش بیشتر تولید نفت را در نشست ماه آینده بررسی کنند، دعوت کرد احتیاطشان را حفظ کنند.

 به گزارش ایسنا، قیمتهای نفت تحت تاثیر بهبود تقاضا و محدودیت عرضه گروه اوپک پلاس، در معاملات نیویورک به بالای مرز ۶۰ دلار در هر بشکه صعود کرده که بالاترین قیمت در بیش از یک سال اخیر است. با این حال ادامه روند همه گیری ویروس کرونا، باعث شده ابهامات به قوت خود باقی بمانند و کاهش تولید نفت به دلیل طوفانهای قطبی در آمریکا بعید است ادامه پیدا کند.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی، روز چهارشنبه در کنفرانس آنلاینی که از سوی مجمع انرژی بین المللی در ریاض برگزار شد، اظهار کرد: ما در مقایسه با یک سال پیش در موقعیت بسیار بهتری قرار داریم اما باید بار دیگر نسبت به رضایت از وضعیتمان هشدار دهم. ابهامات بسیار بالایی وجود دارد و بایستی فوق‌العاده محتاط باشیم. وی همچنین گفت: باید به آن دسته از افراد که تلاش می‌کنند حرکت بعدی اوپک پلاس را پیش‌بینی کند بگویم سعی نکنید غیرقابل پیش بینی را پیش بینی کنید.

وزیران گروه اوپک پلاس به ریاست مشترک عربستان سعودی و روسیه روز چهارم مارس برای تصمیم گیری درباره تسهیل بیشتر محدودیت عرضه دیدار خواهند کرد. این گروه در حال حاضر تولیدش را بیش از ۷ میلیون بشکه در روز معادل حدود ۷ درصد از عرضه جهانی محدود کرده و قرار است امسال حدود یک و نیم میلیون بشکه در روز از محدودیت مذکور را احیا کند که این اقدام با توجه به شرایط بازار انجام خواهد گرفت.

ریاض و مسکو درباره روند احیای محدودیت عرضه اختلاف نظر دارند و روسیه به طور کلی اشتیاق بیشتری برای ازسرگیری سریع تولید دارد. هنگامی که اعضای اوپک پلاس ماه گذشته دیدار کردند سعودی‌ها به طور یک جانبه کاهش تولید داوطلبانه به میزان یک میلیون بشکه در روز در ماه های فوریه و مارس را اعلام کردند.

افزایش قیمتهای نفت باعث نگرانی واردکنندگان بزرگ شده است. دارمندرا پرادهان، وزیر نفت هند که یکی از بزرگ‌ترین خریداران نفت اوپک است، در همین کنفرانس اعلام کرد قیمتهای بالاتر نفت به روند احیای اقتصاد جهانی آسیب خواهد زد.

هشدارهای شاهزاده عبدالعزیز نشان می دهد که در جلسه آینده اوپک و متحدانش بحث دیگری به وجود خواهد آمد.

عراق که یکی از اعضای موافق با افزایش تولید در اوپک پلاس است، هفته گذشته اعلام کرده بود این گروه احتمالاً در نشست ماه آینده حفظ سطح فعلی تولید را انتخاب خواهد کرد.

روسیه و امارات متحده عربی که در دیدارهای گذشته اوپک پلاس خواستار افزایش تولید شده بودند، هنوز نظرات خود را ابراز نکرده اند. با این حال اظهارنظر روز چهارشنبه وزیر انرژی عربستان سعودی نشان می‌دهد که این کشور تمایل دارد محدودیت عرضه فعلی حفظ شود.

در این بین، روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از مشاوران سعودی گزارش کرد عربستان سعودی قصد دارد تولید نفت را در ماههای آینده افزایش دهد. انتظار می‌رود عربستان در نشست هماهنگی سیاست تولید در ماه  آینده برنامه‌هایش را به تولیدکنندگان اوپک اعلام کند.

آمار رسمی منتشره در وب سایت سازمان JODI نشان داد صادرات نفت عربستان سعودی در دسامبر سال ۲۰۲۰ برای ششمین ماه متوالی رشد کرده و به بالاترین میزان در ۸ ماهه اخیر رسیده است. صادرات این کشور در دسامبر به ۶.۴۹۵ میلیون بشکه در روز رشد کرد که بالاترین میزان از آوریل سال ۲۰۲۰ و بالاتر از ۶.۳۵ میلیون بشکه در روز در نوامبر بود. مجموع صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی عربستان سعودی در دسامبر به ۷.۷۱ میلیون بشکه در روز رشد کرد.

طبق آمار رسمی، تولید پالایشگاهی عربستانی سعودی در دسامبر ۰.۴ درصد کاهش یافته و به ۲.۳۳ میلیون بشکه در روز رسید و مصرف مستقیم نفت ۵۳ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرد و به ۲۶۷ هزار مشکل در روز رسید. تولید نفت این کشور تغییر چندانی نداشت و در ۸.۹۸ میلیون بشکه در روز ایستاد.

بر اساس گزارش رویترز، محمد بارکیندو دبیر کل اوپک در همین نشست اظهار کرد: دلایلی برای خوشبینی وجود دارد که سال ۲۰۲۱ سال احیا خواهد بود اما ابهامات متعدد دیگری پیش رو قرار دارند. وی همچنین گفت چشم انداز پیک مصرف نفت در افق نزدیک دیده نمی شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 42

صادرات اقلام شوینده و صابون آزاد شد

منتشر شده

در

توسط

صادرات اقلام شوینده و صابون آزاد شد

صادرات انواع صابون و شوینده‌ها تا اطلاع ثانوی بلامانع است.

به گزارش ایسنا، بر اساس نامه سعید عباسپور، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) به گمرک ایران صادرات انواع صابون ذیل تعرفه ۳۴۰۱ و انواع شوینده‌ها تحت ردیف تعرفه های ۳۴۰۲۲۰۱۰، ۳۴۰۲۲۰۲۹ و ۳۴۰۲۲۰۹۰ تا اطلاع ثانوی با رعایت سایر ضوابط و مقررات مربوطه بلامانع است.

پیش‌تر هم ستاد تنظیم بازار با صادرات صابون رختشویی تا اطلاع ثانوی موافقت کرده بود.

حدود ۱۰ روز پیش هم سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از رفع ممنوعیت صادرات آب ژاول و تسریع در ثبت سفارش ملت بلون خبر داد و برای درخواست سازمان غذا و دارو مبنی بر قیمت گذاری اقلام ضدعفونی کننده با پایه الکلی دارای پروانه دائم با کاربرد در مراکز درمانی و بیمارستانی نیز شرایط جدیدی اعلام کرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها