با ما همراه باشید

اخبار 41

پیشنهادهایی درباره «زکریای رازی» و «شهر ری»

منتشر شده

در

پیشنهادهایی درباره «زکریای رازی» و «شهر ری»

تعدادی از پژوهشگران شهر ری و متولیان روستای فیروزآباد پیشنهاد کردند تا علاوه بر ایجاد دبیرخانه مستقل با موضوع رازی و ایجاد آرامگاهی در محدوده امامزاده شعیب در روستای فیروزآباد شهر ری، به نام روستای «فیروزآباد» پسوند «رازی» اضافه شود تا همه با این منطقه آشنا باشند.

به گزارش ایسنا، به دنبال مطرح شدن دوباره‌ نظر حسین کریمان – تهران‌شناس – نسبت به دفن زکریای رازی در روستای فیروزآباد شهر ری بعد از حدود ۴۹ سال، این بار تعدادی از مسوولان پژوهشگران و متولیان شهر ری و روستای فیروزآباد در دهداری قلعه‌نو درباره‌ اقداماتی که می‌توان برای به نتیجه رساندن پژوهش‌های کریمان و  نشان دادن جایگاه زکریای رازی در کشور و به خصوص در شهرری انجام داد، صحبت کردند.

احمد ابوحمزه – ری‌شناس – در صحبت‌هایی با اشاره به مشخص نبودن مکان دقیق دفن شخصیت‌هایی مانند قوام‌السلطنه در قزوین یا خیام در نیشابور و فردوسی در توس، بیان کرد: فقط محوطه آرامگاهی آن‌ها مشخص است ولی به افتخار این بزرگان بنیادهایی تشکیل شده و مزارهایی مجلل شکل گرفته است، ما نیز نباید از این کاروان جدا بیفتیم، بلکه باید به رازی با نگاهی بین‌المللی و ملی نگاه کنیم، اقدامی که می‌تواند بسیار وسیع و در شان او باشد.

او با اشاره به این‌که از دل این مکان پژوهشکده‌ها، موزه‌ها و موسساتی می‌تواند شکل بگیرد، ادامه داد: اگر بخواهد کاری سطحی و کوچک انجام شود همان بهتر که کار نشود چون هم آبروی خود را برده‌ایم و هم شان رازی زیر سوال می‌رود.

او ابهام‌زدایی از اتهام الحاد به رازی را نیز یکی از کارهایی دانست که باید به صورت شایسته به آن پرداخته شود و جایگاه رازی را در ذهن قشر مذهبی و دینی جامعه با توجه به ارشادات دکتر مهدی محقق و استاد شهید مرتضی مطهری آن‌طور که بوده معرفی کرد؛ مانند توجه به ویژگی‌های اخلاقی رازی از این‌که سیستم نظام پزشکی را برای نخستین‌بار به وجود آورد و پزشک در خدمت مردم محروم بود نه در قالب پزشک درباری.

ابوحمزه پیشنهاد کرد تا در صورت امکان بنیاد رازی زیر نظر یکی از ارگان‌ها تشکیل شود و بودجه‌ درخوری به آن اختصاص یابد و به گونه‌ای آرامگاه رازی ساخته شود که مردم منطقه به طور مستقیم یا به صورت ضمنی از آن نفع ببرند.

او همچنین بر لزوم ایجاد یک دبیرخانه مستقل مرتبط با این موضوع در شهرری تاکید کرد.

برای شناساندن جایگاه رازی در شهر ری فرصت‌سوزی نکنید

مهدی دانشیار – مدیر پژوهش مرکز نجوم آستان حضرت عبدالعظیم – نیز به برگزاری کنگره رازی در سال ۱۱۲۱ در کنگره رازی اشاره کرد که به بهانه و گله از تغییر نام خیابان زکریای رازی در شهرری در آستان مقدس با موافقت تولیت آستان برگزار و قطع‌نامه‌ای در آن صادر شد که در آن به جای اسم خیابان تغییر یافته مکان دیگری را به  نام رازی نام‌گذاری کنند و اقدام به کشف قبر محمد بن زکریای رازی کنند.

او با استناد به مدارکی که در آن کنگره ارائه شد که در نهایت به نظر مرحوم حسین کریمان – تهران‌شناس – مُهر تاییدی زد که  در منطقه امامزاده شعیب فیروزآبادِ شهرری، زکریای رازی مدفون است، ادامه داد:‌ علاوه بر این‌که این مساله مورد تایید بزرگانی چون مهدی محقق و پرویز اذکایی رازی‌پژوهان کشور قرار گرفت، استناد به همین مدارک با توجه به تغییراتی که در قبرستان امامزاده شعیب ایجاد شده و در عملیات همسان‌سازی همه‌ سنگ قبرهای باستانی تخریب و منهدم‌شده امکان تفحص وجود ندارد، می‌تواند کافی و وافی باشد و در امر احیای آرامگاه رازی تسریع شده و از فرصت‌سوزی جلوگیری شود.

نوروز تقی‌پور – رئیس جدید میراث فرهنگی شهرری – نیز با بیان این‌که باید مطالعات میدانی برای تقویت این نظریه بیشتر انجام شود، اظهار کرد: با توجه به مستندات جمع‌بندی‌شده، یک متولی برای آن کار مشخص شود و از میراث فرهنگی استعلام شود.

همچنین غفاری – مدیر موسسه مطالعاتی راگا – با بیان این‌که باید زمان‌بندی مناسب انجام شود و اجازه داده نشود که بحث قبر رازی هم به حاشیه برود، گفت: در سایر کشورها مانند مالزی به دنبال بهانه برای جذب توریست هستند و تلاش می‌کنند تا به گذشته خود برگردند، اما متاسفانه ما در حال از بین بردن میراث خود تبر به ریشه فرهنگی خودمان می‌زنیم، مانند اقداماتی که برای همسان‌سازی بقاع متبرکه در جریان است از آستان حضرت عبدالعظیم تا امامزاده شعیب که با از بین بردن سنگ قبرهای کهن یا جایگزین کردن کاشی‌های دست‌ساز بدون توجه به پیامدهای فرهنگی آن بیشترین ضربه را به میراث تاریخی می‌زند.

از برگزاری مسابقه برای طرح آرامگاه رازی تا نام‌گذاری بوستانی به نام رازی در امامزاده شعیب

علی‌رضا صادقی – بخشدار قلعه نو – با اشاره به رقابتی که در کشورهای همجوار ایران برای ثبت و ضبط مفاخر کشورمان به نفع خود در یونسکو وجود دارد، ادامه داد: ‌این در حالی است که متاسفانه ما در کشور فرصت‌سوزی کنیم که باید قبل از این‌که متضرر  پیامدهای آن باشیم باید با همیاری همه مراکز فرهنگی که به نوعی با محمد بن زکریای رازی ارتباط دارند زمینه را برای ایجاد آرامگاهی مناسب در زاویه مرقد امامزاده شعیب فراهم کنیم.

او انجام این کار را باعث ارتقای سطح فرهنگی منطقه دانست و افزود:‌ با ایجاد بنیادی به نام محمد بن زکریای رازی زمینه تحقیق همه‌جانبه در این زمینه می‌تواند فراهم می‌شود.

وی همچنین با تاکید بر این‌که مدارک به دست آمده از منطقه آرامگاه رازی مطرح شده‌اند، بنابراین کسانی که با این فرضیه مخالف هستند نیز می‌توانند اسناد و مدارک خود را ارائه دهند ، ادامه داد:‌ در مرحله نخست طرح آرامگاه رازی را در سطح ملی در یک مسابقه مسالمت‌آمیز با جایزه‌ای درخور مطرح می‌کنیم تا بتوانیم بهترین طرح را انتخاب کنیم و یادمانی درخور این شخصیت در فیروزآباد به وجود آوریم.

او با بیان این‌که منطقه ای در پشت امامزاده شعیب برای این پروژه در دستور کار قرار گرفته است تا بشود به عنوان بوستانی در خور شان محمد بن زکریای رازی از آن استفاده کرد، ادامه داد:‌ بجاست که اسم فیروزآباد پسوندی به نام رازی را در پشت خود داشته باشد و به عنوان فیروزآباد رازی شناخته شود تا مشخص شود که مدفن بزرگی از بزرگان ایران‌زمین را در خود دارد.

وی با تاکید بر این‌که نیاز است تا دبیرخانه پیگیری آرامگاه رازی در جایی غیردولتی ایجاد شود تا درگیر دچار هیجانات سیاسی نباشد، ادامه داد:‌ نیاز است تا استقلال ری از تهران که از جمله مطالبات مردم شهرری است، نیز پیگیری شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 41

مهلت دفاع ازپایان‌نامه دانشجویان دانشگاه تهران تمدید شد

منتشر شده

در

توسط

مهلت دفاع ازپایان‌نامه دانشجویان دانشگاه تهران تمدید شد

معاونت آموزشی دانشگاه تهران طی اطلاعیه‌ای تاریخ دفاع از رساله یا پایان‌نامه مربوط به نیمسال اول سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ را اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، معاونت آموزشی دانشگاه تهران اعلام کرد؛ بر اساس مصوبه شورای آموزشی این دانشگاه، با تمدید زمان برگزاری جلسه دفاع از رساله یا پایان‌نامه بدون ایجاد نیمسال و اخذ شهریه تا تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۹ موافقت شد.

همچنین دانشجویان مذکور مشمول خدمت وظیفه عمومی که در سنوات ارفاقی هستند و مدت معافیت تحصیلی آنان به پایان رسیده، موظف هستند تا پایان نیم سال اول سال تحصیلی جاری (۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۹) از رساله یا پایان‌نامه خود دفاع کنند.

بر این اساس در صورت دفاع پس از این تاریخ (تا تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۹) عواقب ناشی از عدم تأیید سازمان وظیفه عمومی ناجا به عهده آنان بوده و قصوری متوجه دانشگاه تهران نخواهد بود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 41

آیت الله علوی گرگانی درگذشت پدر وزیر اطلاعات را تسلیت گفت

منتشر شده

در

توسط

آیت الله علوی گرگانی درگذشت پدر وزیر اطلاعات را تسلیت گفت

ایسنا/قم آیت الله سید محمد علی علوی گرگانی از مراجع تقلید در پیامی درگذشت آیت الله سید رضی علوی پدر حجت الاسلام و المسلمین سید محمود علوی وزیر اطلاعات را تسلیت گفت.

در این پیام آمده است: جناب مستطاب حضرت حجة الاسلام و المسلمین آقای حاج سید محمود علوی وزیر محترم اطلاعات سلام علیکم درگذشت والد معظم، عالم پارسا و جلیل القدر حضرت آیت الله آقای حاج سید رضی علوی رحمه الله موجب تاثر و تالم گردید. اینجانب این ضایعه را به جنابعالی و ارادتمندان و بیت آن عالم محترم تسلیت گفته و مغفرت و رحمت الهی را برای آن عالم بزرگوار از خداوند مسالت مینمایم.

آیت الله سید رضی علوی از پیشگامان انقلاب اسلامی ظهر ۳۰ بهمن‌ماه جاری در سن ۹۷ سالگی  درگذشت.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 41

افزایش دو برابری وام دستیاری در سال آینده/دانشجویان دارای مشکل مالی به ما مراجعه کنند

منتشر شده

در

توسط

افزایش دو برابری وام دستیاری در سال آینده/دانشجویان دارای مشکل مالی به ما مراجعه کنند

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت از رشد ۵۰ درصدی وام هایی دانشجویی خبر داد و گفت: آن دسته از دانشجویانی را که به دلیل مشکلات مالی، دچار پریشانی‌های روحی هستند به حوزه رفاهی دانشگاه خود مراجعه نمایند تا در حد بضاعت از این دانشجویان حمایت مالی شود.

به گزارش ایسنا، مهندس بهروز رحیمی در جمع فعالان نهادهای دانشجویی با بیان این‌که طی دو سال گذشته معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تلاش داشته است تا در حوزه بهبود زیرساخت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی حرکت کند، خاطرنشان کرد: بیش از ۶۷ پروژه خوابگاهی نیمه کاره در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور وجود دارد که به همت این معاونت طی اقداماتی حمایتی در حال تکمیل است.

وی با تاکید براینکه۲۰ هزار تخت دانشجویی به ظرفیت خوابگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی افزوده خواهد شد،اضافه کرد: با تکمیل ۶۷ خوابگاه نیمه‌کاره عنوان شده، ظرفیتی بالغ بر ۲۰ هزار تخت دانشجویی به ظرفیت تخت‌های خوابگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اضافه خواهد شد.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت به انجام سفرهای استانی معاون فرهنگی وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: حضور در همه دانشگاه‌ها و حضور در جمع دانشجویان از سوی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، نشان دهنده توجه ویژه این معاونت به حوزه‌های مختلف فرهنگی و دانشجویی از جمله وضعیت تغذیه، خوابگاه‌ها، وضعیت رفاهی و فرهنگی دانشجویان است. در این میان بودجه‌های حوزه‌های فرهنگی دانشجویی طی این دو سال تغییرات بسیار خوبی پیدا کرده است که امیدواریم اثر آن در سال‌های آتی در حوزه‌های مختلف فرهنگی و دانشجویی قابل مشاهده خواهد بود.

رحیمی با بیان این‌که عمده وظایف ما وظایف مالی و اداری است، بیان داشت: موفقیت‌هایی که در حوزه‌های فرهنگی و دانشجویی طی این دو سال احساس شده است، می‌تواند در سنوات آتی، انقلابی در حوزه‌های فرهنگی و دانشجویی ایجاد کند.

این مقام مسؤول از برگزاری جشنواره‌های دانشجویی به عنوان فضایی برای دیده شدن دانشجو یاد کرد و بیان کرد: برگزاری جشنواره‌های دانشجویی با این وجود که ممکن است از لحاظ اجرایی دارای مشکلاتی باشد اما نماد حضور دانشجویان است که اگر این فرصت را نیز از دانشجویان بگیریم دیگر عرصه‌ای برای دیده شدن ندارند.

رحیمی ‌گفت به رشد ۵۰ درصدی کلیه وام‌های دانشجویی اشاره کرد و بیان داشت: امروز می‌توانیم ادعا کنیم که در کلیه وام‌های دانشجویی و کلیه بودجه‌هایی که بر اساس سرانه در طول سال به دانشجویان از محل این منابع، وام پرداخت می‌شد، نسبت به ابتدای سال ۹۸ رشد ۳ برابری داشته‌ایم. در این بین دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تا به امروز ۱۰ میلیارد تومان بودجه برای ارایه وام به دانشجویان خود دریافت کرده است.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت به موفقیت‌های حاصله در حوزه وام دستیاری و ارایه این وام به مبلغ ۱۵ میلیون تومان اشاره کرد و گفت: این خبر خوش را به دستیاران عزیز خواهیم داد که مبلغ این وام در سال آینده دو برابر خواهد شد.

به گزارش مفدا، وی در حوزه بیمه تکمیلی دانشجویان دستیاری از رسیدن خبرهای خوش در آینده نزدیک خبر داد و متذکر شد: نگاه مجموعه فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، همراهی و همیاری با دانشجویان است و به واقع تلاش می‌کند تا به هر اندازه که در توان خود می‌بیند در مسیر رفع مشکلات این عزیزان حرکت کند.

این مقام مسؤول در پایان در خصوص مشکلات روحی و روانی دانشجویان در حوزه سلامت روان گفت: آن دسته از دانشجویانی را که به دلیل مشکلات مالی، دچار پریشانی‌های روحی هستند به حوزه رفاهی دانشگاه خود مراجعه نمایند و دانشگاه‌ها نیز این افراد را به ما معرفی کنند تا صندوق رفاه دانشجویان در حد بضاعت از این دانشجویان حمایت مالی شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها