با ما همراه باشید

استانها

پیوند صدف و نور قرآن با دستان هنرمند سنندجی

منتشر شده

در

پیوند صدف و نور قرآن با دستان هنرمند سنندجی

 یک هنرمند سنندجی با خلق آثار قرآنی از صدف‌های دریایی دنیایی از عشق و هنر را با نور قرآن پیوند داده تا به ما بگوید صدف‌های دریایی فقط برای گوش دادن به صدای دریا نیست، بلکه با استفاده از ذوق و قریحه هنر ایرانی می‌توان به پیوند بین این صدف‌ها با نور قرآن آثاری را خلق کرد که همواره در ذهن‌ها ثبت شده و ماندگار می‌ماند و اینگونه است که داستان صدف‌هایی که خود مروارید می‌شوند، آغاز می‌شود.

یک هنرمند سنندجی با خلق آثار قرآنی از صدف‌های دریایی دنیایی از عشق و هنر را با نور قرآن پیوند داده تا به ما بگوید صدف‌های دریایی فقط برای گوش دادن به صدای دریا نیست، بلکه با استفاده از ذوق و قریحه هنر ایرانی می‌توان به پیوند بین این صدف‌ها با نور قرآن آثاری را خلق کرد که همواره در ذهن‌ها ثبت شده و ماندگار می‌ماند و اینگونه است که داستان صدف‌هایی که خود مروارید می‌شوند، آغاز می‌شود.

مرواریدی گران بها از جنس هنر ایرانی. «فریدون همایون‌روز» یکی از هنرمندان سنندجی بوده که بدون شرکت در هیچ کلاس هنری و فقط با استفاده از ذوق هنری خود و علاقه به نازک‌کاری که یکی از هنرهای برجسته مردم سنندج است پا به عرصه هنر صنایع دستی گذاشته است.

فریدون همایون‌روز، که متولد سال ۱۳۴۴ و ساکن سنندج است و ذاتاً علاقه عجیبی به هنر دارد، به ایسنا می گوید: از سه سالگی بازی‌های کودکانه من با هم‌سن و سالان خودم بسیار متفاوت بود و با استفاده از گِل و چوب آثاری خلق و احساس می‌کردم که این یک کار هنری است البته شاید هم هنری نبود، از سال ۵۶ کار با چوب را در رشته‌های هنری معرق، منبت، مشبک، سوخت، خاتم، گره‌چینی و غیره به صورت تجربی آغاز و با خلق آثار هنری در ۲۰ نمایشگاه فردی و گروهی شرکت کردم و در ایران و کانادا هم یک نمایشگاه فردی داشتم. البته تمام این رشته‌های هنری را بدون هیچ استادی آغاز کرده‌ام و به همین دلیل بیشتر مدارک هنری من مربوط به نمایشگاه‌هایم بوده است.

وی در رابطه با چگونگی شروع فعالیت خود در زمینه خلق آثار هنری با صدف می گوید: معتقدم انسان اگر خودخواهی هم نداشته باشد ترقی نخواهد کرد، من خودخواهانه همواره به دنبال کار هنری بودم که دیگران نتوانند آن را انجام دهند تا اینکه صدف را پیدا کردم. حال چرا صدف را انتخاب کردم چون صدف تنوع رنگی بی نظیری دارد و هر نقاش که بخواهد کار هنری انجام دهد به تنوع رنگ نیاز دارد و این تنوع رنگ به وفور در صدف وجود دارد و همگی طبیعی هستند؛ به همین دلیل در خلق آثار هنری از صدف‌های طبیعی استفاده می‌کنم و به خاطر زیبایی در رنگ‌های طبیعی به شدت مخالف رنگ‌های مصنوعی هستم. صدف‌های قابل استفاده در تابلوها و آثار هنری من، بیشتر در آمریکا و استرالیا وجود دارد و به همین دلیل یک تابلو و یا اثر هنری با صدف برایم بسیار گران تمام می‌شود. بر همین اساس می‌توانم بگویم تنها هنرمند این رشته در استان و حتی کشور فقط من هستم و به‌ همین دلیل توانستم عنوان خالق اثر برگزیده صنایع‌دستی را کسب کنم.

این هنرمند کردستانی در رابطه با انگیزه اصلی خود برای خلق آثار قرآنی با صدف می افزاید: علاقه عجیبی به پدربزرگم “سیدعنایت ربیعی” که فردی خداشناس و بزرگ و صاحب‌نام در شهر سنندج بوده، دارم. اما بعد از فوت ایشان شبی پدربزرگم را در خواب دیدیم و همین خواب آغازی برای شروع فعالیت من در وادی قرآن بود. خداوند متعال برای خلق و آفرینش انسان به عنوان اشرف مخلوقات هدفی داشته است، لذا باید هر کدام از ما برای رسیدن به جایگاه اشرف مخلوقات تمام تلاش خود را به کار گیریم تا شاید بتوانیم به تقرب الهی برسیم؛ کسی که این امر را به عنوان هدف نهایی خود تعیین کند، هیچ‌گاه به دنبال ناپاکی نمی‌رود و باید تا زمانی که فرصت داریم بتوانیم به جایگاه اشرف مخلوقاتی خود برسیم، من چون تجربه یک بار به کما رفتن را دارم این امر را به طور حقیقی باور کردم.

وی ادامه می دهد: به خاطر حس و حال درونی خود به خداوند متعال بعد از یادگیری کار با صدف و به واسطه الهام درونی اقدام به خلق اثر هنری از آیات قرآن با استفاده از صدف کردم و اولین تابلو هنری من سوره حمد با استفاده از صدف و نصب آن بر روی پوست مار بود که تابلویی بی‌نظیر و زیبا و تجربه جدید و عالی برایم بود.

همایون روز در پاسخ به این سوال که برای خلق یک اثر هنری از آیات قرآن چه میزان صدف نیاز دارید و ارزش آن چقدر است، می گوید: ارزش یک کیلو صدف امروز ۲۰ تا ۲۵ میلیون تومان است، چون با هر صدفی کار نمی‌کنم. در کل برای کتابت سوره حمد ۴۰۰ قطعه صدف به کار بردم تا توانستم این سوره هفت آیه‌ای را خلق کنم که تمام این آثار هنری بدون هیچ حمایتی و با سرمایه شخصی خود انجام شد و یکسال طول کشید تا توانستم سوره حمد را کتابت کنم.

وی ادامه می دهد: در کل تاکنون توانسته‌ام ۱۰ تابلو از آیات قرآن را کتابت کنم که بسیار مورد توجه بوده است و زمانی که برای برپایی نمایشگاه در موصل عراق اقدام کردم بر اثر حمله داعش به موصل بیشتر آثارم در زمینه‌های مختلف و تابلوهای قرآنی با صدف از بین رفت و بر اثر خورد ضربه به سرم به کما رفتم و بعد از کما هیچی را به یاد نمی‌آوردم و خیلی طول کشید تا به حالت زندگی عادی برگشتم اما کار با صدف را در آن دوران فراموش نکرده بودم. به راحتی می‌توانستم کارهایی که بر روی یک صدف برای آماده‌سازی در یک اثر هنری را انجام می‌دادم که همین امر موجب شد تا برای ادامه این کار سماجت بیشتری داشته باشم چون آن را یک مأموریت از طرف خداوند می‌دانم.

این هنرمند کردستانی در مورد مراحل چگونگی خلق یک اثر هنری با صدف توضیح می دهد و می افزاید: ابتدا صدف‌ها را تهیه کرده و پس از برش در قطعه‌های یکسان و منظم، آنها را در قالب حروف و کلمات برش می‌دهم و سپس با در کنار هم چیدن حروف آیات سوره‌های قرآن را کتابت می‌کنم و بر روی چوب درخت گردو آیات را نصب می‌کنم، برش صدف‌ها به دلیل ویژگی خاصی که دارند از جمله ترد و شکننده بودنشان به سختی امکان‌پذیر است و در این راه بسیاری از آن‌ها خرد می‌شوند و بر همین اساس این مرحله سخت‌ترین و مهم‌ترین مرحله کار را در بر می‌گیرد اگرچه این کار هزینه بالا و سختی فروانی را به همراه دارد اما بخاطر آنکه کار بدیع و جدیدی است شیرینی خاصی دارد.

وی می گوید: به پیشنهاد یکی از دوستان قرار بود در سنندج یک موزه قرآن و نمایشگاه دائمی قرآن از آثارم دایر کنم و در این نمایشگاه هم آثار تصویری از آیات قرآن و هم تابلوهای خطی از آیات قرآن با صدف را در معرض دید عموم قرار دهم. به همین دلیل بنا داشتم کل آیات قرآن را در ۸۰۰ تابلو با ابعاد ۱,۵ در ۲ متر طراحی کنم که به دلیل اتفاقات ناگواری که بر سر راه من قرار گرفت و از بین رفتن بیشتر سرمایه نتوانستم برای این کار اقدام کنم.

همایون روز ادامه می دهد: در حال حاضر به مدت دو سال است که شروع به کار کرده‌ام و بنا دارم تا سوره‌های جزء سی قرآن را کتابت کنم و در این مدت توانسته‌ام از سوره قدر تا آخرین سوره‌های قرآن را برش دهم اما بر روی تابلو نصب نشده است. برای برش یک صدف و طراحی کلمات و حروف بر روی یک صدف ۵۵ تا ۶۰ مرحله باید طی کرد و این کار  ۲۴ ساعت شبانه‌روز وقت می‌گیرد که این امر باعث شده کار به سختی جلو برود. در حال حاضر به دلیل نبود اعتبار و حمایت مالی از سوی هیچ ارگان و سازمانی کار من در حال تعطیل شدن است.

وی معتقد است که هنرمندان به دلیل اینکه کارهای فاخر و ارزشی خلق می‌کنند و برای خلق آثار هنری ماندگار زمانی طولانی از عمر خود را صرف می‌کنند لذا حمایت و پشتیبانی مسئولان می‌تواند انگیزه‌ای برای ادامه کار در آن‌ها ایجاد کند اما بیشتر هنرمندان آثار خود را بدون پشتوانه و به سختی انجام می‌دهند. سؤال من از مسئولان این امر این است که چگونه می‌توانند از هنر و هنرمند غافل باشند و با خیال راحت به امور خود بپردازند؟ در حالیکه با دیدن آثار هنری بنده در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی پیشنهاد طراحی تورات و انجیل را از کشورهای ایتالیا و انگلیس و … با هزینه خود این کشورها داشته‌ام اما چون هدف نهایی و غایی من طراحی قرآن است این پیشنهادها را نپذیرفته‌ام.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استانها

۵ هزار واحد مسکونی در بندرامام بازسازی می‌شود

منتشر شده

در

توسط

۵ هزار واحد مسکونی در بندرامام بازسازی می‌شود

  رئیس بنیاد مسکن کشور با اشاره به بازسازی ۵ هزار واحد غیرمقاوم در بندرامام، گفت: عملیات اجرایی درجاسازی این واحدها در بندر امام آغاز شده است و برخی از ساختمان ها در مرحله فونداسیون، اسکلت و برخی نیز در مرحله تکمیل سقف هستند.

اکبر نیکزاد در بازدید از روند بازسازی مناطق آبگرفته بندر امام که امروز، ۲۵ شهریورماه انجام شد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: یکی از پروژه های مهم و بسیار اساسی در حال اجرا در شهر بندر امام خمینی، پروژه ساماندهی بافت نابسامان و در معرض خطر این شهر است.

به گزارش ایسنا، وی افزود: ۵ هزار واحد مسکونی در بندرامام خمینی وجود دارد که غیرمقاوم هستند و در ساخت آن ها اصول فنی رعایت نشده است.

رئیس بنیاد مسکن گفت: همه مسوولان کشور بر مساله ساماندهی این واحدها تاکید داشتند و از این رو با یک برنامه‌ریزی ضربتی، مطالعات ساخت این واحدها انجام شد.

نیکزاد بیان کرد: برای ساخت مسکن به محوریت مردم به تعداد ۵ هزار واحد مسکونی، نیاز به زمین بیشتری بود و از این رو برنامه‌ریزی شد تا در بخش‌هایی که ممکن است نسبت به درجاسازی برخی از واحدها اقدام شود.

وی افزود: برای ساخت سایر واحدها قرار شد تا اراضی مورد نیاز تامین شود. خوشبختانه اکنون نقشه‌های تفکیکی در اراضی تامین و همچنین نقشه‌های تفکیکی در طرح درجاسازی، مصوب شده است.

رئیس بنیاد مسکن کشور گفت: عملیات اجرایی در بحث درجاسازی واحدها آغاز شده است و برخی از ساختمان ها در مرحله فونداسیون، اسکلت و برخی نیز در مرحله تکمیل سقف هستند.

نیکزاد عنوان کرد: برای ساخت واحدهایی که قرار است نسبت به جابه‌جایی آن ها اقدام شود و امروز نیز نسبت به کلنگ زنی یکی از این واحدها اقدام شد، ۱۳۰ میلیون تومان وام ارزان قیمت و ۵۵ میلیون تومان وام بلاعوض در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: ۱۶۰ کیسه سیمان هدیه بنیاد مستضعفان به مردم برای ساخت واحدها تحویل داده می شود. همچنین برای زیرساخت های این مجموعه برنامه‌ریزی‌های بسیار خوبی انجام شده است.

رئیس بنیاد مسکن بیان کرد: به صورت ضربتی در بندرامام کار ساخت واحدها آغاز شده است و تلاش خواهیم کرد در کمترین زمان ممکن و با محوریت مردم واحدهای مسکونی را بسازیم و خدمات مورد نیز ایجاد شود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

استانها

همدان چهارمین استان پیر کشور است

منتشر شده

در

توسط

همدان چهارمین استان پیر کشور است

  وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نسبت به پیری جمعیت هشدار داد و گفت: همدان چهارمین استان پیر کشور بوده و وضعیت جمعیت آن قرمز است.

 دکتر بهرام عین‌اللهی شامگاه پنج‌شنبه ۲۵ شهریورماه در ستاد مدیریت کرونای همدان، اظهار کرد: همدان پایتخت فرهنگ و تمدن ایران است و به تعبیر مقام معظم رهبری، خاک عرفان خیز دارد.

عین‌اللهی تصریح کرد: گزارش وضعیت همدان، امیدوار کننده بود اما نیاز است گزارش وضعیت فعالیت فرهنگی نیز ارائه شود چون معضل ما فرهنگی است و اگر توجه نکنیم نمی‌توانیم آینده انقلاب را تضمین کنیم.

وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی همدان، بهترین دانشکده بهداشت کشور است، مطرح کرد: همدان چهارمین استان پیر کشور است و این یک زنگ خطر است و باید برای این مسئله فکر شود.

وزیر بهداشت، ادامه داد: برای خدمات باروری باید برنامه‌ریزی شود چون وضعیت جمعیت همدان، قرمز است.

عین‌اللهی خاطرنشان کرد: مهم‌ترین اولویت دولت، کروناست، همه فعالیت‌ها را تحت تاثیر قرار داده و ما الان در یک پیچ تاریخی هستیم و شاهد صحنه‌های بدی بودیم بنابراین باید تلاش کنیم پیچ تاریخی را رد کنیم.

وی ادامه داد: مرحله اول تهیه واکسن بود موفقیت‌آمیز بود، فکر می‌کردیم باران واکسن داشته باشیم الان سیل واکسن داریم، تا آخر تیرماه، پنج میلیون دز تزریق شده بود اما در مرداد و شهریور ۳۵ میلیون دز تزریق شده است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه پنج مرکز داخلی مجوز تولید واکسن دارند، گفت: در آینده نیازی به ورود واکسن نداریم و در هفته گذشته رتبه دوم تزریق واکسیناسیون در دنیا بودیم که الان به رتبه اول رسیدیم.

عین‌اللهی با بیان اینکه در آموزش خیلی صدمه خوردیم، اظهار کرد: در علوم پزشکی فعالیت مجازی موثر نیست و در اواسط مهر باید به صورت ترکیبی کلاس‌ها را آغاز کنیم.

وی ادامه داد: از دو هفته آینده، واکسیناسیون ۷ تا ۱۸ ساله‌ها را با واکسن وارداتی آغاز می‌کنیم و مدارس زمانی آغاز می‌شود که بچه‌ها وخانواده‌ها واکسینه شوند.

وزیر بهداشت تاکید کرد: طب سنتی اگر مبتی بر علم باشد مورد تایید است.

عین‌االهی توضیح داد: با وجود واکسینه شدن و تست PCR امکان جذب توریست سلامت وجود دارد چون از نظر فرهنگی و ارزآوری مهم است.

وی با بیان اینکه سلامت پایه مردم فقط با بهداشت است، گفت: ما موافق نیستیم نیروهای بهداشت از حوزه بهداشت خارج شوند و خط قرمز ما خروج نیروهای بهداشتی به حوزه درمان است.

وزیر بهداشت، گفت: در درمان هرچقدر هزینه کنیم مشکل سلامت مردم حل نمی شود و کرونا نشان داد پیشگیری در حوزه بهداشت بهتر از درمان است اما باید به میدان بیایید از دانشگاه خارج شوید و به مناطق روستایی بروید.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

استانها

بنیاد مستضعفان به بحران کم آبی در روستاها چاره اندیشی کند

منتشر شده

در

توسط

بنیاد مستضعفان به بحران کم آبی در روستاها چاره اندیشی کند

  نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: اکثر روستاهای استان اردبیل با مشکل کم آبی و حتی بی آبی روبرو هستند که انتظار می رود بنیاد مستضعفان در حل این مشکل به صورت علمی و کارشناسی چاره اندیشی کند.

آیت الله سیدحسن عاملی روز پنجشنبه 25 شهریورماه در دیدار با رئیس بنیاد مستضعفان اظهار کرد: روستاهای استان اردبیل وضعیت نامناسبی را در تامین آب سپری می کنند و حتی تانکرهای آبرسانی کفاف نیاز روستائیان را نمی کند و شایسته است مسئولان امر و نهادهای انقلابی در این زمینه آستین بالا بزنند.

 

وی ضرورت توسعه اشتغال خرد و کوچک را یادآور شد و خاطرنشان کرد: وظیفه حاکمیت تامین عزت رعیت است و مهمترین موضوع در این امر ایجاد اشتغال می باشد که با الگوگیری از روش های بین المللی در ایجاد اشتغال خود باید به سمتی حرکت کنیم تا اشتغال زودبازده و خرد در مناطق مختلف شهری و روستایی مورد حمایت قرار گیرد.

 

امام جمعه اردبیل با تاکید بر ضرورت احیای کارخانه تسنیم نوش نیر با ظرفیت تولید 100 هزار بطری نوشیدنی بیان کرد: این مجموعه گرفتار بروکراسی دولتی شده و بهتر است بنید مستضعفان در راه اندازی این مجموعه به اشتغال پایدار جوانان این منطقه کمک کند.

 

عاملی آمار بالای تصادفات در جاده پارس آباد – مشگین شهر را اسباب شرمندگی و خجالت مسئولان دانست و گفت: باید در این مسیر جاده ای ایمن و چهارخطه راه اندازی کنیم تا تلفات کمتری را در این حوزه شاهد باشیم.

 

وی با قدردانی از ورود نهادهای انقلابی همچون بنیاد مستضعفان و کمیته امداد در تامین سرپناه و ایجاد اشتغال برای گروه های مختلف جامعه اضافه کرد: این نهادها باید به الگوهای جهانی تبدیل شود تا بیش از این مردم ایران و سایر کشورهای منطقه از خدمات این نهادهای انقلابی استفاده کنند.

 

امام جمعه اردبیل به اوضاع نامناسب شهرداری ها و گرفتاری مالی آنها اشاره کرد و افزود: در سال های گذشته جذب نیرو در شهرداری ها به حدی بوده که شهرداری ها عمده تلاششان بر پرداخت حقوق پرسنل بوده و کمترین کار عمرانی و خدماتی را انجام داده اند.

 

عاملی با قدردانی از بنیاد مستضعفان در ورود به محرومیت زدایی در شهرستان های گرمی و خلخال تصریح کرد: در کنار تکمیل پروژه عظیم پایاب سد خدافرین با 3 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری بهتر است نواقصات این پروژه برطرف و این طرح عظیم به سرانجام برسد.

 

وی همچنین احداث راه آهن اردبیل – پارس آباد را سودمند برای بنیاد مستضعفان معرفی کرد و گفت: هر سرمایه گذاری در این پروژه ورود پیدا کند با توجه به ظرفیت صادراتی و ترانزیتی این خط ریلی از مزایای آن بهره مند خواهد شد.

 

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها