با ما همراه باشید

اخبار 52

چه‌قدر می‌توانیم روی ایمنی اکتسابی واکسیناسیون حساب باز کنیم؟

منتشر شده

در

چه‌قدر می‌توانیم روی ایمنی اکتسابی واکسیناسیون حساب باز کنیم؟

ایسنا/خراسان رضوی رئیس آی‌سی‌یوی کرونای بیمارستان امام رضا گفت: با توجه به اینکه ویروس کرونا جهش‌هایش دارد، نمی توانیم روی ایمنی اکتسابی بر اثر واکسیناسیون حساب ویژه‌ای باز کنیم.

علیرضا صداقت در گفت‌وگو با ایسنا و ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: رعایت پروتکل‌های اجتماعی تا زمان درازی واجب است و اینکه برخی  فکر می‌کنند به دنبال واکسیناسیون دیگر می‌توانند محافظت‌های ماسک را کنار بگذارند و به راحتی در مهمانی‌ها شرکت کنند، علمی نیست و پایه و اساس درستی ندارد، حتی این نگرانی وجود دارد که به دنبال واکسناسیون، برداشت‌های غلط ذهنی از مبنای واکسیناسیون شکل گیرد که دوباره همه برگردیم سرجای اول‌مان و پروتکل‌ها رعایت نشود.

وی در مورد واکسن روسی گفت: برای انجام واکسناسیون کرونا یکسری شرکت‌های متعددی در دنیا وجود دارد که از چند ماه گذشته مراحل تحقیق و توسعه و تولید واکسن را آغاز کردند. یکی از این شرکت‌ها، شرکت روسی است که واکسن اسپوتنیک را تولید کرد. واکسن ها انواعی دارند. واکسنی که در کشور ما استفاده می‌شود، واکسن اسپوتنیک ساخت کشور روسیه از نوع وکتور ویروسی است؛ یعنی یک قسمتی از آنتی ژن ویروس را همراه می‌کند با یک قسمتی از یک ویروس حامل به نام ادنو ویروس و باعث ایمنی‌زایی علیه آن قسمت آنتی‌ژنی می‌شود. این واکسن در مطالعات معتبر حدود ۹۲ درصد تاثیر داشته و از ابتلا به نوع شدید بیماری به طور صددرصد جلوگیری کرده است.

صداقت افزود: واکسن خریداری شده، یکی از واکسن‌های معتبری‌ در دنیا است که مراحل تحقیق را گذرانده. خبر خوش این است که این واکسن از واکسن‌های دیگر از لحاظ مراحل تولید جلوتر است در حال حاضر در مرحله تولید انبوه است. یک آزمایش خوب در این رابطه در آرژانتین چاپ شده که نتایج بسیار درخشانی داشته است.

رئیس آی‌سی‌یوی کرونای بیمارستان امام رضای مشهد ادامه داد: ذهنیتی وجود دارد مبنی بر اینکه واکسنی که در دسترس است، واکسن خوبی است یا نه؟.  بر اساس اطلاعات و شرایط بین المللی می‌توانیم راجع‌به واکسن نظر بدهیم. مطالعات انجام شده روی این واکسن در سطح دنیا در اینترنت قابل بررسی است و تا این لحظه نتایج خوبی داشته، حتی نتایجش از بعضی از واکسن‌های دیگر هم جلوتر است

وی بیان کرد: قطعا یک واکسن نمی‌تواند در همان ابتدا یک کشور ۸۰ میلیونی را پوشش بدهد. در مراحل اول گروه‌های در معرض خطر همچون درمانگران در بخش آ‍‌ی‌سی‌یو و اورژانس‌ها تحت پوشش قرار می‌گیرند و بعدا به ترتیب گروه‌های پرخطر تا به سطح عام جامعه برسد. ولی برای این میزان ما نیاز به تعداد واکسن‌های متعدد از شرکت‌های سازنده متعددی داریم و در آینده هم واکسن‌های ایرانی اجازه استفاده انسانی پیدا می‌کنند و آن را به فال نیک خواهیم گرفت. امیدارم با رعایت پروتکل‌های اجتماعی، واکسناسیون حتما انجام گیرد تا زمانی که ۸۰درصد مردم به ایمنی برسند و بتوانیم پروتکل‌ها  را کاهش دهیم.

صداقت در رابطه با اینکه لزوم اجرای واکسناسیون در تمام دنیا وجود دارد، گفت: برای رسیدن به سطح ایمنی اثربخش اجتماعی حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد آنتی‌بادی در سطح جامعه باید تولید شود. تنها راه رسیدن به ایمنی اکتسابی، واکسینه شدن‌ است.

رئیس آی سی‌یوی کرونای بیمارستان امام رضای مشهد بیان کرد: حدود یک سال از پیدایش یا ظهور ویروس نوپدید می‌گذرد و همانطور که شاهد بودیم و هستیم، موج‌های فراوانی در تمام دنیا ایجاد شده است. یکی از مواردی که ذهن همه ما را مشغول کرده این بوده که ما چطور می‌توانیم جلوی بیمارشدن‌مان را بگیریم.

وی ادامه داد: مباحث و تاکیدهای درمانی طبق روال هر کشوری بر اساس پروتکل‌های خود هر کشور انجام می‌‎شود، ولی در مورد پیشگیری ما به یک پویش همگانی و عزم ملی نیاز داریم یکی از مهمترین کارهایی که برای پیشگیری می‌توان کرد، آموزش در سطح همگانی‌ست به شرط اینکه آموزش‌گیرنده هم پای کار بیاید و بسته‌های آموزشی در اختیار مردم قرار بگیرد.

صداقت در مورد موج اول کرونا ذکر کرد: همانطور که شاهد بودیم، در موج اول با استقبال خوب عمومی مواجه شدیم و باعث کاهش ابتلاء مردم به بیماری شد و ما از موج اول به سلامت خارج شدیم.

وی در مورد موج دوم گفت: در مورد موج دوم، بلافاصله بعد اینکه ما خوشحالی پیروزی را داشتیم غافلگیر شدیم، همه جا باز شد و علی‌رغم اینکه ما توانسته بودیم ۱۳ فروردین بدون جمعیتی داشته باشیم، ناگهان در اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت مردم در خیابان‌ها بودند و پروتکل‌ها فراموش و باعث شد که موج دوم برای کشورمان پیش بیاید. در حالی که در هیچ جای دنیا موج دوم وجود نداشت ما گرفتار موج دوم شدیم.

رئیس آی سی‌یوی کرونای بیمارستان امام رضای مشهد در خصوص موج سوم عنوان کرد: بعد از اینکه مردم دوباره پروتکل‌ها را رعایت کردند، از موج دوم خارج شدیم و موج سوم‌مان هم حدود یک‌ماه پیش به پایان رسید.

وی افزود: در هر نوبت افزایش کرونا و وقتی که کرونا کاهش پیدا می‌کند یک کاهشی در رعایت پروتکل‌ها اتفاق می‌افتد؛ مثلا ما در اواخر پیک، اگر سطح رعایت پروتکل‌ها حدود ۸۰ درصد بوده الان به ۵۰ درصد یا حتی کمتر هم افت کرده و این مجددا می‌تواند زمینه‌ساز موج بعدی شود.

صداقت بیان کرد: عوامل زیادی مانند خسته شدن مردم، شرایط اجتماعی و … بر روی این قضیه تاثیرگذار است، اما چیزی که باید بدانیم این است که ما نهایتا باید به سمت ایمنی اجتماعی برویم. یکی از مواردی که می‌تواند باعث ایمنی اجتماعی شود، بحث واکسیناسیون است.

وی در رابطه با اصطلاح ایمنی گله‌ای عنوان کرد: هرچه ابتلا در سطح جامعه  بیشتر شود ما به اصطلاح با ایمنی گله‌ای روبه رو هستیم؛ یعنی هرچه تعداد افرادی که مبتلا به این پاندمی می‌شوند بیشتر شود، سطح آنتی بادی و مقاومت به آن ویروس افزایش پیدا می‌کند و از طرفی هم خطر جهش‌های ویروس وجود دارد. اگر واکسیناسیون در حدی انجام شود که ایمنی اجتماعی حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد به سطح جامعه برسد، می‌توانیم مراقبت‌ها را کاهش دهیم.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 52

بررسی طرح “تاسیس خانه تهران” روی میز شورا

منتشر شده

در

توسط

بررسی طرح "تاسیس خانه تهران" روی میز شورا

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران از بررسی طرح تأسیس خانه تهران در جلسه فردا سه شنبه شورا خبر داد.

به گزارش ایسنا، علیرضا نادعلی با اشاره به برگزاری سی و هفتمین جلسه شورای شهر تهران در روز سه شنبه ( فردا) گفت:  این جلسه با بررسی طرح تأسیس خانه تهران و گزارش مشترک کمیسیون های برنامه و بودجه ، فرهنگی و اجتماعی برگزار خواهد شد.

 

نادعلی در ادامه افزود: همچنین انتخاب شش نفر نماینده شورا از شخصیت های صاحب نظر در حوزه های ماموریتی موضوع بند (چ) ذیل تبصره دوم مصوبه «اصلاحیه مصوبه اعطای نشان های شهروندی» نیز در این جلسه صورت خواهد گرفت.

 

در پایان نادعلی تاکید کرد: همچنین در این جلسه ۸ مورد پرونده پلاک ثبتی باغات تعیین تکلیف می‌شوند.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 52

معاون رئیس جمهور: تداوم مسیر رشد و تعالی از شاهراه وحدت می‌گذرد

منتشر شده

در

توسط

 معاون رئیس جمهور: تداوم مسیر رشد و تعالی از شاهراه وحدت می‌گذرد
عکس آرشیوی است.

ایسنا/فارس معاون امور مجلس ریاست جمهوری با اشاره به بخشی از دستاوردهای انقلاب اسلامی در ابعاد مختلف، تاکید کرد که ایران امروز در حوزه‌های گوناگون علمی، پژوهشی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به هیچ عنوان قابل قیاس با قبل از انقلاب نیست و تداوم مسیر رشد و تعالی از شاهراه وحدت و تقویت همدلی می‌گذرد.

حسینعلی امیری چهارشنبه در مراسم بزرگداشت ۲۲ بهمن در شیراز که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و با حضور جمع زیادی از زنان و مردان انقلاب و حامی نظام اسلامی در میدان شهدا برگزار شد، گفت: دستاوردهای انقلاب اسلامی در ۴۲ سال گذشته هر کدام، گامهای بزرگی به سمت توسعه و پیشرفت کشور است.

او با اشاره به اینکه امروز و دیروز ایران را می‌توان در لابلای سطور نوشته‌های شخصیت‌های مختلف ایرانی و غیرایرانی جست و جو کرد، گفت: امروز شرکتهای دانش بنیان در ایران اقداماتی را پایه گذاری کرده و انجام میدهند که با کشورهای پیشرفته جهان برابری میکند.

امیری یکی از دستاوردهای انقلاب را امنیت در ابعاد مختلف برشمرد و این داشته را مدیون تلاشهای نیروهای مسلح، دستگاه های امنیتی و انتظامی دانست و تاکید کرد که توان ایران در این بخش بسیار فراتر از دوران قبل از انقلاب است.

معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه در سالهای ابتدایی دولت تدبیر و امید، گامهای بلند و تاثیرگذاری در حوزه های مختلف به ویژه اقتصاد برداشته و رشد قابل توجهی حاصل شد، اقدامات نابخرادانه رئیس جمهور پیشین آمریکا و اعمال تحریم‌های ظالمانه و همه جانبه و دشمنی‌ها را عامل بروز مشکلات مختلف دانست.

امیری در عین حال گفت: علیرغم آن همه تحریمهای سخت و جنگ اقتصادی که دشمنان ایران اسلامی راه انداختند، این همه کار توسعه ای و عمرانی در کشور اجرایی شده است و هر هفته شاهده افتتاح طرحهای بزرگ و تاثیرگذار در ابعاد مختلف توسط رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت هستیم.

او با بیان اینکه بررسی وضعیت ایران پیش و بعد از انقلاب برای جوانان منجر به روشنگری خواهد شد، لزوم بیان و تاکید بر دستاوردهای بی شمار انقلاب اسلامی تاکید و اضافه کرد: این مقایسه برای طیف های مختلف انقلاب حائز اهمیت است و میتواند کمک شایانی به بیان  دستاوردهای انقلاب داشته باشد البته امام خمینی (ره) نیز با پشتیبانی مردم ایران توانست انقلاب را به پیروزی برساند.

امیری در عین حال یکی از مهمترین دستاوردهای انقلاب را برچیدن نظام سلطنتی دانست و گفت: در نظام سلطنتی مردم هیچ جایگاهی در تصمیم گیری های سیاسی نداشتند و اگر انتخاباتی در دوران قبل از انقلاب برگزار می شود صرفا انتصابات بود و رای مردم جایگاهی در تصمیم گیری های سیاسی نداشت.

امیری با بیان اینکه هیچ نظام سیاسی در جهان نیست که در سال اول استقرار انتخابات برگزار کند، انجام رفراندوم در روزهای پیروزی انقلاب را یکی از مهمترین دستاوردهای ماندگار دانست و گفت: پس از انقلاب اسلامی ایران شاهد بودیم که نسبت به برگزاری انتخابات اقدام شد تا دیدگاه مردم به عنوان اصلی‌ترین ملاک در تصمیم گیری های سیاسی لحاظ شود.

او بازگشت اقتدار به منطقه و بهبود وضعیت کشورهای اسلامی را بعد از پیروزی انقلاب یادآور و متذکر شد: پس از انقلاب، ایران دستاوردهای مختلفی نظیر استقلال سیاسی، آزادی و دمکراسی دینی را به ارمغان آورد؛ انقلاب اسلامی در ادبیات سیاسی جهان نیز نقش مهمی داشته و توانست جهان سیاسی را از دو قطبی بودن خارج و خود را به عنوان یکی از قطب های سیاسی در جهان معرفی کند.

وی با اشاره به اینکه ایجاد فرصتهای برابر آموزشی برای همه افراد جامعه از دستاوردهای انقلاب بوده است، گفت: برخی تصور کردند خارج شدن آمریکا از برجام موجب لطمه خوردن اقتصاد ایران خواهد شد اما فرامین مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی و تعیین سیاستهای کلی اقتصادی، موجب جلوگیری از آسیب در این حوزه شد.

امیری اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی را موجب شکوفایی کشور دانست و تاکید کرد که علیرغم تمام تحریمها و فشارها، تنها در استان فارس 1146 پروژه با اعتباری بالغ بر 23 هزار میلیارد تومان، در این ایام به بهره برداری رسیده است.

معاون رئیس جمهور گفت: تا قبل از انقلاب در همین استان فارس تنها یک سد ساخته شده بود، حال آنکه روز گذشته در قالب طرحهای افتتاح شده به مناسبت دهه مبارک فجر، 2 سد در این استان به بهره برداری رسید.

او گفت: اگر انقلاب اسلامی تا الآن با صلابت و اقتدار به سمت آرمانهایش حرکت کرده به خاطر یکپارچگی و وحدت است؛ طی 42 سال گذشته در هر صحنه‌ای مردم با هم همدل و همراه بودند و با هم حرکت کردند و از عهده مشکلات برآمدند و حتی مشکلاتی که از بیرون تحمیل میشده را تحمل کرده اند.

معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه برای توسعه بیشتر و فائق آمدن بر مشکلات، نیازمند تداوم و استحکام وحدت هستیم، گفت: میدانیم که مردم با مشکلات متعددی مواجه‌اند، منکر گرانیها و شرایطی که عمدتا ناشی از تحریمها بوده، نیستیم، اما برای فائق آمدن بر این مسائل، نیازمند همراهی و همدلی هستیم.

او با اشاره به اینکه فارس یکی از استانهای دارای ظرفیتهای متعددی‌ست که یک دهم این ظرفیتها را در کمتر استانی میتوان یافت، گفت: در این استان همه بسترها برای توسعه همه جانبه فراهم است.

امیری با قدردانی از نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز، آیت‌الله دژکام را محور وحدت در فارس معرفی و از استاندار این استان به عنوان شخصیتی کارشناس و پرتلاش یاد و دستگاه قضایی را به عنوان مجموعه‌ای همراه و همدل ارزیابی کرد و یادآور شد که نمایندگان مردم فارس در مجلس و فرماندهان نظامی و انتظامی و مسئولان امنیتی این استان هم همراهی و همدلی مطلوبی دارند.

معاون رئیس جمهوری تاکید کرد که با وجود ظرفیت‌های فارس و همدلی و همراهی و توانمندی مسئولان ارشد و دستگاه‌های مختلف، همه ابزارها برای توسعه و پیشرفت فراهم است و هیچ عذری از ما پذیرفته نیست.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 52

نعیم قاسم: روابط ما با تهران بر اساس مصلحت نیست

منتشر شده

در

توسط

نعیم قاسم: روابط ما با تهران بر اساس مصلحت نیست

معاون دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به اینکه حمایت از محور مقاومت حق ایران است تاکید کرد که روابط ایران و حزب الله بر اساس منافع نیست.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری العهد، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان سمیناری مجازی به مناسبت چهل و دومین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی برگزار کرد.

شیخ نعیم قاسم، معاون دبیرکل حزب الله لبنان که در این سمینار مشارکت کرد در سخنانی گفت: غنی سازی اورانیوم و حمایت از محور مقاومت در منطقه حق ایران است.

وی تاکید کرد: حزب الله به روابط خود با تهران افتخار می کند زیرا این روابط حزب الله را در دفاع از استقلال و آزادی سرزمین تقویت می کند.

معاون سید حسن نصرالله همچنین خاطرنشان کرد که ایران در مقابل روابط خود با حزب الله هیچ درخواستی از این حزب ندارد و این روابط بر اساس مصلحت و منافع نیست.

شیخ نعیم قاسم در بخشی از صحبت های خود گفت: ما سرزمین خود را آزاد کردیم و کرامت خود را بازگرداندیم و این نمونه از خدمات و حمایت های ایران است .

از سوی دیگر، عباس خامه یار، رایزن فرهنگی ایران در بیروت در این سمینار گفت: یکی از اهداف عالی جمهوری اسلامی ایران در زمینه سیاست خارجی، رهایی از تبعیت ابر قدرت ها است به ویژه اینکه در مرحله قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، ایران تابع آمریکا و قدرت های غربی بود.

وی تاکید کرد: تحلیلگران غرب بر این باورند که یکی از دلایل شکل گیری انقلاب اسلامی ایران استبداد حکومت وقت و تبعیت مطلق از بیگانگان است.

عباس خامه یار خاطرنشان کرد: استقلال ما در زمینه سیاست خارجی بسیار مهم است؛ منظور از استقلال در اینجا استقلال در تمامی زمینه ها از جمله سیاسی، نظامی و اقتصادی است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها