با ما همراه باشید

سیاسی

کارآمدی کابینه سیزدهم از دولت نهم و دهم هم پایین‌تر است/ تذکر و استیضاح بی‌فایده است، دولت به خانه تکانی جدی نیاز دارد

منتشر شده

در

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: با توجه به اینکه کسانی که امروز بر سر کار هستند از حداقل دانش مدیریتی برخوردار نیستند، می‌بینیم که کارآمدی این دولت حتی از دولت نهم و دهم هم پایین‌تر است.

غلامرضا انصاری فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در پاسخ به این سوال که با وجود یکدست بودن قوا، به نظر می‌رسد رفتار نمایندگان مجلس با دولت تغییر کرده و در انتقاد از عملکرد دولت بحث استیضاح وزرا را مطرح کرده‌اند، تحلیل شما از این رفتار مجلس در برابر دولت چیست، گفت: وقتی عنصر رقابت از عرصه سیاست به نوعی حذف شود، بحث چاپلوسی و خودنمایی نان به نرخ روزخورها فراهم می‌شود. سیاست بدون رقابت، امکان نوآوری، تلاش، حل چالش‌ها و مشکل‌ها مهیا نخواهد بود. متاسفانه ما در کشورمان از یک سوراخ دو بار گزیده می‌شویم.

وی تصریح کرد: اصولگرایان توان مدیریتی و نیروهای کارآمد و بالقوه موجود در عرصه کار را ندارند. در دولت نهم و دهم دیدیم که در آن زمان شعار آن‌ها این بود که اگر مملکت یکدست شود و همه قوا در راستای یک هدف قرار بگیرند، کارستان انجام خواهند داد و در ادامه شعار ژاپن اسلامی را دادند، حل مشکلات کشور در کوتاه‌ترین زمان ممکن را در دستور کار خود قرار دادند، اما دیدیم که چه شد و در نهایت بخش قابل توجهی از مشکلات تلنبار شده تا به امروز هم حاصل همان یکدستی آن زمان بود.

انصاری در ادامه افزود: در سال ۹۲، روزنه نسبی در عرصه سیاسی باز شد که مردم، محصول آن را در برجام و حل مشکلات بین‌المللی شاهد بودند. اما در ادامه کارشکنی‌ها و چوب لای چرخ گذاشتن‌ها توسط عناصر تندرو و رادیکال و دلواپس شروع شد و با از دیوار سفارت بالا رفتن، برجام را بزرگترین خیانت تاریخ دانستن، در نهایت با روی کار آمدن ترامپ که یک فرد پوپولیست غیرمذهبی بود، با همراهی و همگامی عناصر داخلی و خارجی برجام کنار گذاشته شد.

انصاری در ادامه افزود: امروز متاسفانه بار دیگر بحث شعار یکدستی قوا توسط نواخته شده است. با این توفیر که کارآمدی این دولت حتی از دولت نهم و دهم پایین‌تر است. امروز می‌بینیم، کسانی بر سر کار هستند که از حداقل دانش مدیریتی برخوردار نیستند. ۵ نامزد ریاست جمهوری می‌خواستند مشکلات کشور را یک شبه حل کنند اما امروز همگی در این دولت بر سر کار هستند. نتیجه آن شد که در بخش‌های مختلف نارسایی خود را نشان می‌دهد و ناکارآمدی شعارها در حدی است که معاون وزیری که مسئول تنظیم بازار است، با شعار به دنبال آن است که یک شبه مشکل گرانی را حل کند. به همین دلیل این مدیران از حداقل‌های کارشناسی و مدیریتی برخوردار نبوده و توان استفاده از ظرفیت کارشناسی بالقوه‌ای که در کشور وجود دارد را ندارند.

این فعال سیاسی گفت: در چنین شرایطی که مشکلی وجود دارد و افرادی ابزار برخوردی‌شان شعار است، می‌بینیم مجلسی که باید معیشت مردم و حل مشکلات داخلی را در اولویت قرار دهد، صیانت از فضای مجازی را در دستور کار خود قرار داده است غافل از آنکه نمی‌توان از طریق چماق با تکنولوژی برخورد کرد. به همین دلیل وقتی مجلس و دولتِ شعاری که با حداقل حضور مردم شکل گرفته است، بار را روی دوش همدیگر انداخته و برخوردهایی از نوع تذکر و استیضاح را در دستور کار خود قرار می‌دهند، این روش هم مشکل‌گشا نخواهد بود.

انصاری افزود: به نظرم شیوه استیضاح با دولت آقای رئیسی قابل حل نخواهد بود و یک خانه تکانی جدی در دولت احساس می‌شود که باید بخش قابل توجهی از کسانی که امروز بر سرکار هستند را کنار گذاشت و اجازه ورود به افراد کارآمد صادر شود. قطعا ظرفیت‌های بالقوه‌ای در داخل وجود دارد که اگر چاشنی کارآمدی را در کنار برنامه‌های خودمان قرار دهیم، مشکلاتی که امروز ظهور پیدا کرده به حداقل رسیده و مشکلات کمتری برای مردم به بار خواهد آورد. بنابراین اگر آقای رئیسی بخواهد از منجلابی که دولتش در آن گرفتار شده نجات پیدا کند، تنها راه آن، بازگشت به ملت و استفاده از ظرفیت‌های بالقوه مدیریتی و کارشناسی در بین دستگاه‌ها و سازمان‌هاست تا بتواند با به کارگیری افراد توانمند و کارشناس، مشکلات را به حداقل برساند.

انصاری در پاسخ به این سوال که آیا در آینده شاهد مجادله بیشتری میان دولت و مجلس خواهیم بود یا خیر، گفت: قطعا. چون شاهد کارآمدی و کارایی در دولت و مجلس نیستیم و به همین دلیل وقت و انرژی خود را با این کارها تلف خواهند کرد.

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بین الملل

دستیابی به توافق، منوط به جدی بودن تصمیم ایران است

منتشر شده

در

توسط

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تکرار برخی ادعاهای بی‌اساس، گفت که واشنگتن و هم‌پیمانان آن از مدت‌ها قبل آماده توافق بوده‌اند و اکنون نوبت ایران است که جدیت خود را نشان دهد.

 «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تکرار برخی ادعاهای بی‌اساس، گفت که واشنگتن و هم‌پیمانان آن از مدت‌ها قبل آماده توافق بوده‌اند و اکنون نوبت ایران است که جدیت خود را نشان دهد.

وی افزود که همانطور که پیش از این نیز اعلام کرده‌ایم، چند مسأله کوچک باقی مانده‌ است. معتقدیم که این مسائل قابل حل و فصل بوده و می‌توان توافق را به سرعت و به طور موثر به نتیجه رساند.

پرایس مدعی شد که دستیابی به توافق، منوط به جدی بودن تصمیم ایران است.

وی بار دیگر از تبادل اطلاعاتی کشورش با رژیم صهیونیستی درباره برنامه هسته‌ای ایران خبر داد و گفت که این مشورت‌ها به‌طور پیوسته در جریان است.

پرایس با تکرار برخی ادعاهای بی‌اساس درباره ماهیت برنامه هسته‌ای ایران، گفت که آمریکا و اسرائیل در ارتباط با فعالیت‌های هسته‌ای ایران موضع مشترکی دارند و آن، جلوگیری از دستیابی این کشور به سلاح هسته‌ای است.

 

منبع: ايلنا

ادامه مطلب

سیاسی

کمک معیشتی ماه اول به حساب همه مشمولان قبلی که متقاضی تجدیدنظر در دهک‌بندی فعلی هستند، واریز شود

منتشر شده

در

توسط

رئیس جمهور به سازمان برنامه و بودجه و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دستور داد، کمک معیشتی ماه اول به حساب تمامی افرادی که تا ماه قبل مشمول دریافت یارانه بوده اما در این مرحله کمک معیشتی دریافت نکرده‌اند و متقاضی تجدیدنظر در دهک‌بندی فعلی هستند، واریز شود.

 سید ابراهیم رئیسی پیش از ظهر امروز یکشنبه در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت به سازمان برنامه و بودجه و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دستور داد، کمک معیشتی ماه اول به حساب تمامی افرادی که تا ماه قبل مشمول دریافت یارانه بوده اما در این مرحله کمک معیشتی دریافت نکرده‌اند و متقاضی تجدیدنظر در دهک‌بندی فعلی هستند، واریز شود.

رئیس جمهور در این جلسه گفت: اصل بر اعتماد به خوداظهاری مردم است لذا مبلغ کمک معیشتی ماه اول، به حساب این افراد نیز واریز شود تا به محض تأیید درخواست متقاضیان از سوی دستگاه‌های مسئول، این مبلغ توسط آنها قابل برداشت گردد و در ماه‌های آتی نیز همانند سایر مشمولان، بتوانند مبلغ کمک معیشتی را دریافت نمایند.

دکتر رئیسی در این جلسه  تصریح کرد: وزارت تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی موظف است حداکثر ظرف یک ماه، این درخواست‌ها را بررسی و نتیجه نهایی را به سرپرستان خانوار اعلام نماید.

منبع: ايلنا

ادامه مطلب

سیاسی

رسانه‌های بیگانه با تاکید بر افزایش قیمت‌ها اذهان را آشفته می‌کنند

منتشر شده

در

توسط

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ارقامی که در طرح جدید اقتصادی پرداخت شده با محاسبه انجام شده است و دولت سعی کرده افزایش قیمت‌ها را جبران کند. نقایص جزیی نباید ما را از فواید این کار غافل کند.

غلامعلی حداد عادل، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در پاسخ به این سوال که نظر شما درباره طرح جدید اقتصادی دولت برای افزایش یارانه‌ها چیست و آیا باعث بهبود وضعیت معیشت مردم خواهد شد یا خیر، گفت:  بله. اگر مردم به استدلال‌های رئیس‌جمهور، وزرا و مسئولان دقت کنند، می‌بینند که کشور به چنین جراحی اقتصادی احتیاج دارد. اما مردم توجه دارند که جراحی اقتصادی کار سختی است. هیچ مریضی به خاطر سختی جراحی از طبیب روگردان نمی‌شود. اگر کسی به خاطر سختی درمان از جراحی پرهیز کند، معالجه نخواهد شد. تحمل سختی جراحی، سلامتی درازمدت را برای بیمار تضمین می‌کند. اخیرا جراحی که در اقتصاد اتفاق افتاده است باعث شد تا مردم با افزایش قیمت‌ها رو به رو شوند اما مردم توجه کنند، قبل از آنکه افزایش قیمت‌ها حاصل شود، پول به حساب مردم ریخته شده است. اما بعضی از رسانه‌های بیگانه با تاکید بر افزایش قیمت‌ها اذهان را آشفته می‌کنند. رسانه‌های داخلی باید در این زمینه بیدار و مراقب باشند.

حداد عادل در پاسخ به این سوال که آیا رقم واریز شده رقم مناسبی است یا خیر، گفت: پرداخت این ارقام با محاسبه انجام شده است. دولت سعی کرده تا افزایش قیمت را جبران کند. حتی در دهک‌های اولیه مقداری هم اضافه‌تر واریز شده است. اما ممکن است در مقام اجرا نواقصی وجود داشته باشد. آن‌هایی که اعتراض دارند ثبت نام کنند و در نهایت به این اعتراضات رسیدگی خواهد شد. نقایص جزیی نباید ما را از فواید این کار غافل کند.

منبع: ايلنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها