با ما همراه باشید

اخبار 47

کاروان «روایت حبیب» در سیستان و بلوچستان آغاز به کار کرد

منتشر شده

در

کاروان «روایت حبیب» در سیستان و بلوچستان آغاز به کار کرد

ایسنا/سیستان و بلوچستان کاروان هنری «روایت حبیب» در هشتمین ایستگاه خود به زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان رسید و با رونمایی از سردیس سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در گلزار شهدای زاهدان کار خود را آغاز کرد.

به گزارش ایسنا- سردیس سردار شهید حاج قاسم سلیمانی طی آیینی در گلزار شهدای زاهدان در قالب برنامه‎های کاروان هنری «روایت حبیب» نصب و با حضور جمعی از چهره‌های فرهنگی، هنری، سیاسی و نظامی استان سیستان و بلوچستان روز پنجشنبه ۲دی‌ماه رونمایی شد.

مصطفی سیاسر رئیس حوزه هنری سیستان و بلوچستان در این آیین گفت: هنر نافذترین ابزار برای انتقال مفاهیم و پیام است و ما بر خودمان می‌بالیم که در بستر ناب‌ترین فرهنگ متولد شدیم که مفاهیم و معانی نابی برای انتقال به زبان هنر دارد.

رئیس حوزه‌هنری استان افزود: کاروان هنری روایت حبیب سعی دارد که ابعاد شخصیتی حاج قاسم که انسان تراز انقلاب است را به تصویر بکشد.

وی ادامه داد: کاروان هنری «روایت حبیب» به دنبال اینست که این پیام‌ها را به‌واسطه هنر و با زبان تئاتر، موسیقی، سرود و سایر فرم‌های هنری انتقال دهد و مفاهیمی که با زندگی سردار پیوسته است را منتقل کند.

سیاسر ادامه داد: انتقال مفاهیم آموزنده از زندگانی شهدا به عموم مردم به ویژه جوانان نقش مهمی در حفظ و اشاعه فرهنگ مقاومت دارد. کاروان هنری «روایت حبیب» هم با اقدامی که آغاز کرده است توانسته سهم مهمی در رویکرد فرهنگ مقاومت و مکتب حاج قاسم سلیمانی و همرزم ایشان حاج قاسم میرحسینی داشته باشد.

وی یادآور شد: نمایشگاه تجسمی عکس و پوستر این کاروان هنری چهارم دی‌ماه در حسینیه عاشقان ثارالله برگزار خواهد شد و ۸۰ عکس و پوستر در این نمایشگاه در معرض نمایش گذاشته خواهد شد.

رئیس حوزه‌هنری سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: چهارم دی‌ماه نیز در تالار فردوسی دانشگاه سیستان و بلوچستان نقش حاج قاسم در تامین امنیت و نیز رابطه ایشان با حاج قاسم میرحسینی روایت خواهد شد.

*شعرخوانی عباسعلی صباغ‌زاده شاعر آیینی سیستان و بلوچستان

عباسعلی صباغ‌زاده شاعر آیینی استان سیستان و بلوچستان نیز در آیین رونمایی از سردیس حاج قاسم سلیمانی در گلزار شهدای زاهدان شعری را تقدیم کرد.

*ترسیم دست نیافتنی حاج قاسم سلیمانی غلط است

حسن نوری دبیر قرارگاه خاتم الاوصیا نیز با خضور در مراسم رونمایی سردیس سردار دلها گفت: بزرگترین ظلم به حاج قاسم سلیمانی در اینگونه مراسم‌ها این است که به گونه‌ای سخن بگوییم که حاج قاسم شدن را غیرممکن نشان دهیم و دست نیافتنی ترسیم کنیم. در حالی که هر کدام از ما می‌تواند یک حاج قاسم سلیمانی شود.

وی افزود: تمسک به قرآن و پیوند با ولایت از ویژگی‌های عافیت و عاقبت بخیری حاج قاسم سلیمانی بود و ما هم باید آن را ادامه دهیم. باید پا جای پای حاج قاسم بگذاریم و نشان دهیم نسل حاج قاسم سلیمانی‌ها بی‌پایان است.

نوری در پایان گفت: حاج قاسم سلیمانی متوسل و ارادتمند به حضرت زهرا سلام الله علیها بود و پیرو مکتب امام حسین و همین راه را تا آخرین نفس ادامه داد.

اجرای نمایش «سردار» در گلزار شهدای زاهدان

نمایش «سردار» تولیدی از واحد نمایش حوزه هنری استان سیستان و بلوچستان به نویسندگی مرتضی شاه‌کرم و ارسلان محبی با کارگردانی محدثه مهرپویان نیز عصر روز پنجشنبه ۲دی‌ماه در گلزار شهدای زاهدان و مقابل سردیس تازه رونمایی شده سردار شهید حاج قاسم سلیمانی اجرا شد.

ارسلان محبی مسئول واحد نمایش حوزه هنری استان سیستان و بلوچستان و از نویسندگان این نمایش در خصوص اجرای این اثر گفت: نمایش«سردار» سه روایت از بخش‌های مهم و اقدامات ارزنده شهید حاج قاسم سلیمانی است. اولین روایت به شهید یوسف‌الهی و ارتباط ایشان به شهید حاج قاسم سلیمانی مربوط می‌شود و روایت دوم به ارتباط شهید سلیمانی با اقای بارزانی برای مقابله و ایستادگی پیشمرگه‌های کرد مقابل تلاش داعش برای تصرف کردستان عراق می‌پردازد.

محبی افزود: دو روایت اول نوشته مرتضی شاه‌کرم است که ما با اجازه و نظارت ایشان روایت سوم که به دلاوری‌های حاج قاسم میرحسینی از یاران و همرزمان شهید حاج قاسم سلیمانی می‌پردازد را اضافه کردیم. شهید قاسم میرحسینی اهل استان سیستان و بلوچستان و همرزم سردار دل‌ها در دفاع مقدس است. سرداری که حاج قاسم سلیمانی به جوانان توصیه کرد باید چنین شخصیت‌هایی را برای خودشان الگو کنند.

محبی ادامه داد: علی میر در انتخاب متن و برقراری ارتباط ما با مرتضی شاه‌کرم نویسنده اصلی متن کمک بسیاری کردند. همچنین ارسلان منصورآبادی، علی شیخی و علی سلجوقیان سه بازیگر این نمایش بودند. ابوالفضل سعادتیان هم اجرای موسیقی زنده مارش را برعهده داشتند.

*میزبانی پارک مهرشهر زاهدان از کاروان سیار «روایت حبیب»

کاروان سیار «روایت حبیب» هم عصر روز جمعه ۳دی‌ماه با حضور در پارک مهرشهر زاهدان با اجرای برنامه‌های گوناگون به استقبال از مردم این محله رفتند.

گروه سرود «صبح ظهور» با سرپرستی مهدی میرگل قطعه «حاج قاسم سلیمانی» را در این برنامه از کاروان سیار اجرا کردند. این اثر تولید مسجد بلال حبشی زاهدان در کانون فرهنگی و هنری مساجد استان سیستان و بلوچستان بود. همچنین اجرای نمایش «ژنرال» به کارگردانی سعید بادینی از هنرمندان جوان و خوش ذوق این استان نیز در این کاروان سیار اجرا شد. مرشد محسن میرزاعلی از همراهان همیشگی کاروان هنری «روایت حبیب» هم در ادامه حضور کاروان سیار در پارک مهرشهر به نقالی و پرده‌خوانی پرداخت.

یادآور می‌شود، ویژه‌برنامه شب خاطره «روایت حبیب» در زاهدان عصر روز شنبه ۴دی‌ماه در تالار فردوسی زاهدان برگزار می‌شود.

گفتنی است، کاروان هنری «روایت حبیب» در دومین سالگرد شهادت سردار دل‌ها، شهید حاج قاسم سلیمانی، در ۱۰ استان کشور به اجرای برنامه‌های مختلف فرهنگی و هنری می‌پردازد. این رویداد فرهنگی و هنری که به همت بنیاد حفظ و نشر آثار شهید سپهبد قاسم سلیمانی (مکتب حاج قاسم) و با همکاری حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار می‌شود، از ۱۱ آذرماه ۱۴۰۰ به مدت یک ماه در ۱۰ استان مختلف اجرا خواهد شد. طی این رویداد فرهنگی، برنامه‌های متنوعی چون شب خاطره، شعرخوانی، سرود و موسیقی، نمایش فیلم و انیمیشن، اجرای تئاتر، نقالی و پرده‌خوانی، حماسه‌خوانی، رونمایی کتاب و برپایی نمایشگاه عکس و آثار تجسمی برگزار خواهد شد.

کرمان، اصفهان، زنجان، کردستان، خوزستان، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی، استان‌های میزبان «کاروان هنری روایت حبیب» خواهند بود و اختتامیه این برنامه در تهران برگزار می‌شود.

«کاروان هنری روایت حبیب» که تاکنون حضور در استان‌های کرمان، اصفهان، زنجان، سنندج، خوزستان، بوشهر و بندرعباس را تجربه کرده است، در ادامه سفرهای خود به زاهدان آمده است و در ادامه به استان خراسان رضوی شهر مشهد مقدس سفر خواهد کرد.

انتهای پیام

اخبار 47

حذف دفترچه بیمه تأمین اجتماعی از اول اسفندماه

منتشر شده

در

توسط

حذف دفترچه بیمه تأمین اجتماعی از اول اسفندماه

ایسنا/اردبیل مدیرکل تأمین اجتماعی استان اردبیل گفت: از اول اسفندماه صدور دفترچه‌های بیمه تأمین اجتماعی به صورت کاغذی حذف و ارائه نسخه‌های الکترونیکی جایگزین آن می‌شود.

سعید بشرخواه روز شنبه 25 بهمن ماه در نشست مسئولان و کارگزاران تأمین اجتماعی در اردبیل اظهار کرد: حذف دفترچه بیمه تأمین اجتماعی نه تنها به کاهش هزینه‌های سازمان منجر می‌شود بلکه بیش از آن سهولت و راحتی ارائه خدمات را برای بیمه‌شدگان فراهم می‌آورد.

 

وی تصریح کرد: بستر صدور نسخه الکترونیکی با همکاری مدیریت درمان در سطح استان فراهم شده و از اول اسفندماه بیمه‌شدگان، مستمری‌بگیران، بازماندگان آنها همچنین افراد تبعی بدون دفترچه تنها با ارائه کارت ملی و یا شناسنامه می‌توانند از خدمات نسخه الکترونیکی بهره‌مند شوند.

 

مدیرکل تأمین اجتماعی استان اردبیل گفت: تلاش ما بر این بوده تا در سامانه سازمان تأمین اجتماعی برای مشمولان سازمان استحقاق درمانی را تعریف کنیم تا پزشکان در نسخه‌نویسی دچار مشکل نشوند که در فرآیند این کار اطلاع‌رسانی و همچنین پردازش اطلاعات به شکل روزانه انجام خواهد شد.

 

بشرخواه افزود: پزشکان با دریافت اطلاعات فرد بیمه شده به راحتی می‌توانند نسخه‌های الکترونیکی را ارائه کنند که البته در این زمینه مقدمات و تسهیل کار نیز به وجود آمده است.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: پزشکان با احراز هویت فرد مراجعه‌کننده نسخه الکترونیکی خواهند نوشت و چنانچه سامانه قطع باشد، در سرنسخه‌ای که برای پزشکان تعریف شده ضمن نام بردن بیمه شده و تاریخ ویزیت و همچنین ثبت کد پیگیری باید نسخه را تحویل فرد بیمه شده دهند.

 

بشرخواه اضافه کرد: این فرآیند نه تنها هزینه صدور، تمدید و تعویض دفترچه را به حداقل می‌رساند بلکه از صرف بیش از دو میلیارد تومان منابع در این زمینه جلوگیری کرده و به نوعی این کار به نفع سازمان تأمین اجتماعی خواهد بود.

 

وی بیان کرد: ما در حال حاضر سالانه برای تمدید، تعویض و صدور دفترچه بیمه‌شدگان برای کارگزاری‌ها دو میلیارد تومان پرداخت می‌کنیم که با فرآیند حذف دفترچه‌های کاغذی تأمین اجتماعی این هزینه دیگر صرف چنین زیرساخت‌هایی نخواهد شد.

 

بشرخواه ادامه داد: با هماهنگی بیمه مرکزی و همچنین ثبت احوال و سایر نهادها در کنار پوشش بیمه تکمیلی برای بیمه‌شدگان و افراد دارای دفترچه تأمین اجتماعی، زمینه‌ای فراهم خواهد آمد تا ارائه خدمات الکترونیکی برای بیمه‌شدگان سرعت بیشتری گرفته و کمترین بار مراجعات را شاهد باشیم.

 

وی به اجرای طرح 3070 سازمان تأمین اجتماعی از 15 آبان ماه اشاره کرد و گفت: هر هفته یک یا دو خدمت سازمان تأمین اجتماعی به صورت غیرحضوری ارائه می‌شود که تأثیر آن قطعا به کاهش مراجعات و روند سریع خدمت‌رسانی همکاران ما در بخش حضوری منجر می‌شود.

 

بشرخواه اظهار کرد: در قالب این طرح 30 خدمت سازمان غیرحضوری شده تا بیش از 70 میلیون بار مراجعات کاهش پیدا کند که این امر در ارائه خدمات کیفی‌تر تأمین اجتماعی در سایر حوزه‌ها کمک خواهد کرد.

 

وی میزان مراجعات کشوری به سازمان تأمین اجتماعی را 96 میلیون بار سالانه اعلام کرد و افزود: با کاهش 70 میلیونی این مراجعات قطعا سرویس‌دهی همکاران ما برای بیمه‌شدگان در سایر بخش‌ها افزایش می‌یابد و به نوعی سعی بر کم شدن دغدغه کادر سازمان تأمین اجتماعی را به همراه خواهد داشت.

 

مدیرکل تأمین اجتماعی استان اردبیل در پایان تصریح کرد: ارائه خدمات غیرحضوری نه تنها به شفافیت بیشتر کمک خواهد کرد بلکه بیمه‌شدگان با مراجعه به سامانه تأمین اجتماعی و دریافت کد رهگیری در هر زمان می‌توانند از خدمات غیرحضوری این سازمان در حوزه‌های مختلف استفاده کنند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 47

چهار شهرستان استان اردبیل در وضعیت زرد قرار دارند

منتشر شده

در

توسط


چهار شهرستان استان اردبیل در وضعیت زرد قرار دارند

ایسنا/اردبیل رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل گفت: در ۲۴ ساعت گذشته ۱۷ بیمار جدید مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اردبیل بستری شدند و یک نفر جان خود را از دست داد.

شهرام حبیب‌زاده ۲۵ بهمن در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب اظهار کرد: از ۱۷ بیمار بستری شده جدید، ۱۴ نفر از اردبیل، یک نفر از پارس‌آباد، یک نفر از مشگین‌شهر  و یک نفر از خلخال هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل ادامه داد: همچنین ۱۳ بیمار کرونایی نیز با بهبودی نسبی از بیمارستان‌های استان اردبیل مرخص شدند.

حبیب‌زاده خاطرنشان کرد: در حال حاضر شمار کل بیماران بستری در استان اردبیل ۱۵۷ نفر است که از این تعداد ۴۶ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه آی سی یو قرار دارند.

به گفته وی هم‌اکنون وضعیت شهرستان‌های نیر، نمین، سرعین، کوثر، گرمی، بیله‌سوار و اصلاندوز آبی بوده و شهرستان‌های اردبیل، مشگین‌شهر، پارس‌آباد و خلخال نیز در وضعیت زرد هستند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 47

آموزش 1052 سرباز در پادگان های سیستان و بلوچستان

منتشر شده

در

توسط

آموزش 1052 سرباز در پادگان های سیستان و بلوچستان

ایسنا/سیستان و بلوچستان رئیس جهاد دانشگاهی سیستان و بلوچستان از آموزش 1052 سرباز در قالب طرح سرباز مهارت در آذر ماه سال جاری خبر داد.

عباس صفدری در گفتگو با ایسنا اظهار کرد: در قالب طرح سرباز مهارت تعداد 1052 سرباز نیروهای مسلح استان شامل سپاه، ارتش، نیروی انتظامی و مرزبانی دوره های مهارت های عمومی کارآفرینی، اشتغال و مهارت های زندگی را به همت جهاد دانشگاهی واحد استان در آذر ماه فرا گرفتند.

وی افزود: این طرح از اردیبهشت ماه سال جاری از سوی جهاد دانشگاهی در حال انجام است و  به دلیل شیوع ویروس کرونا و ضرورت حفظ پروتکل‌های بهداشتی، دوره‌های آموزشی طرح به صورت مکاتبه‌ای-حضوری برگزار می‌شوند.

صفدری گفت: از ابتدای شروع این طرح در سال 1400 تاکنون بیش از 3703 سرباز از دوره های طرح سرباز مهارت استان سیستان و بلوچستان توسط جهاد دانشگاهی بهره مند گشته اند.

وی بیان کرد: این طرح تا پایان سال جاری با همکاری نیروهای مسلح استان، اداره کل ورزش و جوانان استان و جهاد دانشگاهی سیستان و بلوچستان در حال اجرا می باشد.

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها