با ما همراه باشید

اخبار 56

کم و کاستی‌های درمان اعتیاد در ایران

منتشر شده

در

کم و کاستی‌های درمان اعتیاد در ایران

رئیس جمعیت خیریه تولدی دوباره ضمن بررسی وضعیت روش‌های درمان اعتیاد در ایران گفت: بیشترین موضوعی که سیاستگذاران ما به آن فکر کرده‌اند مسئله «حرفه‌آموزی» و «اشتغال» بوده است، این درحالیست که شواهد و مدارک علمی نشان می‌دهد بخش اعظمی از معتادانی که برای درمان مراجعه کرده‌اند، دارای حرفه‌ای بوده‌اند و در گذشته نیز اشتغال داشته‌اند، لذا اینکه فکر کنیم بازتوانی به برنامه حرفه‌آموزی و اشتغال ختم می‌شود اشتباهی بزرگ است و به نظر جنبه شعاری دارد.

عباس دیلمی‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به روش‌های درمان اعتیاد بیان کرد: درمان‌های ترک اعتیاد به درمان‌های سرپایی و نگهداری-اقامتی تقسیم می‌شود، اما در درمان سرپایی درمان‌های نگهدارنده، غیردارویی و پرهیزمدار و در برنامه‌های درمان‌های اقامتی نیز درمان‌های پرهیزمدار و نگهدارنده نیز وجود دارد، اما آنچه که در کشور به آن کم‌توجهی می‌شود، موضوع برنامه بهبودی و بازتوانی غیردارویی پس از درمان اولیه است. یعنی چه اینکه فرد را به مرحله درمان پرهیزمدار برسانیم و چه اینکه فرد را به درمان نگهدارنده (با استفاده از یکی از داروها) برسانیم نقطه شروع بهبودی و بازتوانی از مرحله‌ای آغاز می‌شود که برنامه‌های بازتوانی و بهبودی آغاز شود و به نظر اگر قرار باشد در کشور به موفقیت‌های بیشتری دست پیدا کنیم، باید به موضوع تنوع مدل‌های برنامه بازتوانی و بهبودی توجه شود.

وی ادامه داد: به نظر بیشتر از یک الی دو مدل‌ برنامه بازتوانی و بهبودی در ایران نداریم. از سویی دیگر کسانی که برای درمان اعتیاد به مراکز مراجعه می‌کنند تصور دارند که بعد از گذشت ۲ الی سه ماه مشکل‌شان برطرف شده، این درحالیست که مسئله از این نقطه آغاز می‌شود و به دلیل سیاست‌های بهداشتی کشور ما که درمان اعتیاد را مسئله‌ای پزشک‌زده دانسته، مسائل بازتوانی نتوانسته به اندازه کافی جایگاه خود را در کشور پیدا کند و اهمیتی برای سیاستگذاران نداشته است.

رئیس جمعیت خیریه تولدی دوباره یادآور شد: بیشترین موضوعی که سیاستگذاران ما به آن فکر کرده‌اند مسئله «حرفه‌آموزی» و «اشتغال» بوده است، این درحالیست که شواهد و مدارک علمی نشان می‌دهد بخش اعظمی از معتادانی که برای درمان مراجعه کرده‌اند، دارای حرفه‌ای بوده‌اند و در گذشته نیز اشتغال داشته‌اند و لذا اینکه فکر کنیم بازتوانی به برنامه حرفه‌آموزی و اشتغال ختم می‌شود اشتباهی بزرگ است و به نظر جنبه شعاری دارد.

وی در ادامه با بیان اینکه به طور کلی دو روش ترک درمان اعتیاد (درمان سرپایی و درمان اقامتی- بستری) وجود دارد اظهار کرد: طی سال‌های گذشته به طور مرتب پروتکل‌های درمان‌های ترک اعتیاد از نظر دستگاه‌های نظارتی به روز شده است، اما اینکه این پروتکل‌ها چقدر در مراکز اجرا می‌شود سوالی است که باید دستگاه‌های نظارتی در این رابطه پاسخ دهند، اما به نظر کمتر از ۵۰ درصد این پروتکل‌ها در مراکز اجرا می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در دنیا درمان‌های اعتیاد براساس مداخلات مختلف درمان‌های دارویی یا غیردارویی علمی مشخص شده است، افزود: در هریک از برنامه‌های درمانی اعتیاد ترکیبی از مداخلات درمان‌های دارویی و غیردارویی به کار گرفته می‌شود. البته این درمان‌ها بسته به وضعیت و شرایط فردی افراد متنوع است و هرچقدر در کشور تنوع برنامه‌های درمانی متفاوت وجود داشته باشد می‌توان گفت که این تنوع می‌تواند به افراد بیشتری کمک کند و لذا هیچ زمان نمی‌توان هیچ یک از درمان‌های اعتیاد را نسبت به روش درمانی دیگر برتری داد.

رئیس جمعیت خیریه تولدی دوباره ادامه داد: هرچقدر تنوع مدل‌های درمانی اعتیاد بیشتر باشد، می‌توان برای گروه‌های متفاوت‌تری برنامه درمان‌های موفق‌تر را اجرا کرد، لذا تنوع مداخلات علمی کمک‌کننده است، اما باید این موضوع را هم در نظر گرفت که در زمان طراحی برنامه درمانی و ترکیب مداخلات، با مسئله «اقتصاد درمان» مواجه خواهیم شد.

دیلمی‌زاده خاطرنشان کرد: اقتصاد درمان به این معناست که قیمت تمام شده روش درمانی موردنظر تا چه اندازه می‌تواند با توانایی اقتصادی درمان‌جو نزدیک باشد؛ زمانی که می‌خواهیم درمان‌های تخصصی و خاصی را برای بیمار پیاده و تمام مشکلات فرد را مدیریت کنیم، در این صورت روش درمانی گران قیمت خواهد بود، البته این به معنای آن نیست که هرچقدر هزینه درمان بالاتر باشد، درمان موفقتر خواهد بود، اما هر مدل درمانی هزینه تمام شده‌ای دارد و در ایران به صورت واقعی بیمه درمان اعتیاد وجود ندارد و شرکت‌های بزرگ بیمه هزینه های درمان اعتیاد را نمی‌پردازند.

وی با انتقاد از وضعیت بیمه درمان اعتیاد در ایران گفت: در ایران چیزی تحت عنوان بیمه درمان اعتیاد وجود ندارد و آنچه که در کشور وجود دارد را نمی توان بیمه درمان اعتیاد دانست. بیمه درمان اعتیاد باید برای هر فردی کل هزینه‌های درمان اعتیاد را پوشش دهد و به دلیل اینکه بیماران کشور ما (۲ میلیون و ۸۰۰ هزار معتاد) از نظر اقتصادی در شرایط مناسبی قرار ندارند مجبور هستند برای درمان اعتیاد خود، به مراکزی که کمترین هزینه‌ها را دریافت می‌کنند، مراجعه کنند که در این مراکز هم نیروی متخصص برای درمان وجود ندارد، لذا در مواردی مشاهده می‌شود که مشکلات مختلفی بروز می یابد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 56

اعلام وضعیت هشدار در شمال هند در پی شکستن یخچال طبیعیِ هیمالیا

منتشر شده

در

توسط

اعلام وضعیت هشدار در شمال هند در پی شکستن یخچال طبیعیِ هیمالیا

در پی شکسته شدن بخشی از یخچال طبیعی هیمالیا، مقامات هندی در برخی مناطق شمالی این کشور وضعیت هشدار اعلام کردند.

به گزارش ایسنا، مقامات هندی اعلام کردند: در پی شکسته شدن بخشی از یخچال طبیعی هیمالیا و جاری شدن سیلاب شدید از ساکنان روستاهای حاشیه رودخانه ها درخواست کردند تا خانه های خود را تخلیه کنند.

گفته شده یخچال طبیعی بزرگ در ایالت اوتارخند در شمال هند شکسته شده و باعث بروز بهمن در نزدیکی یک پروژه برق آبی شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک نیوز، صدها نیروی پلیس مرزی برای انجام عملیات نجات به منطقه اعزام شده اند. احتمال تلفات انسانی در این حادثه وجود دارد

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 56

برگزاری بزرگداشت آیت‌الله سیدرضا فاضلیان در همدان

منتشر شده

در

توسط

برگزاری بزرگداشت آیت‌الله سیدرضا فاضلیان در همدان

ایسنا/همدان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان گفت: مراسم بزرگداشت فاضل عارف حضرت آیت الله سید رضا فاضلیان در همدان برگزار می‌شود.

احمدرضا احسانی اظهار کرد: وی از یاران راستین امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی بوده و در دوران دفاع مقدس نقش بسزایی در بسیج مردم و ترویج روحیه ایثار و شهادت در جامعه داشت.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، وی با بیان اینکه آیت الله فاضلیان سال ۱۳۶۱ با حکم امام خمینی(ره) به‌عنوان امام‌جمعه ملایر منصوب‌ شد، افزود: وی پس از ۳۴ سال عهده داری این مسئولیت، شهریورماه سال ۱۳۹۵ از این سمت کناره گیری کرده و آبان ماه امسال بعد از گذراندن یک دوره بیماری، دار فانی را وداع گفت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان با بیان اینکه مراسم بزرگداشت این عالم ربانی روز چهارشنبه  ۳۰ بهمن ماه برگزار خواهد شد، خاطرنشان کرد: این مراسم با حضور و سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد، امام جمعه محترم موقت تهران و با حضور علما و روحانیون و شخصیت های برجسته کشوری در سالن مجتمع فرهنگی و هنری بوعلی سینا برگزار می شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 56

تاثیرات نامطلوبی که مصرف بی‌رویه کودهای شیمیایی بر آب و خاک می‌گذارند

منتشر شده

در

توسط

تاثیرات نامطلوبی که مصرف بی‌رویه کودهای شیمیایی بر آب و خاک می‌گذارند

ایسنا/چهارمحال و بختیاری عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد گفت: اگر مصرف کودهای شیمیایی زیاد شود سبب شوری خاک شده که این مسئله خود به تدریج سبب اثرات منفی مانند کاهش عملکرد گیاه، جذب‌نشدن برخی از عناصر مانند پتاسیم و مشکل در جذب آب می‌شود و گیاه با صرف انرژی بیشتر، آب مورد نیاز خود را جذب می‌کند، به‌علاوه کودها می‌توانند به آب‌های زیرزمینی نفوذ پیدا کرده و بر سلامتی انسان، اثر بدی بگذارد.

رحیم برزگر در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه کودها به چند دسته تقسیم‌بندی می‌شوند، اظهار کرد: از نظر نوع عناصری که در کودها وجود دارد ممکن است کودها، نیتروژن‌دار، فسفردار، آهن‌دار، پتاسیمی، منیزیمی، گوگردی و کلسیمی باشند.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه کودها ممکن است اسیدزا، قلیازا یا خنثی باشند، افزود: برخی از کودها ممکن است خالص باشند و برخی دیگر دارای ناخالصی زیادی هستند.

این مدرس دانشگاه در خصوص استفاده از چه نوع کود برای زمین کشاورزی یا گلخانه توضیح داد: این مسئله بستگی به نوع خاک، نوع محصول و نوع کشت داشته، برخی از کودها را می‌توان برای زمین استفاده کرد اما حق استفاده از آن‌ها در گلخانه وجود ندارد، چرا که در گلخانه میزان برداشت محصول زیاد است و اگر محصول برداشتی، خوراکی باشد در این نوع کشت‌ها باید از کود با خلوص بالا و عناصر سنگین کم و قابل حل در آب استفاده کرد.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد ادامه داد: برای زمین کشاورزی که کشت آن خاکی است، می‌توان از کودهایی با ناخالصی بیشتر استفاده کرد، چرا که در زمین‌های کشاورزی کودها با خاک‌پاش در زمین پخش می‌شوند، این کودها در داخل آب آبیاری حل شده و سپس استفاده می‌شوند و اگر در آب حل نشوند ممکن است باعث گرفتگی قطره‌چکان‌ها شود.

برزگر تاکید کرد: بستگی به اینکه کشت در گلخانه از نوع خاکی یا هیدروپونیکی باشد، نوع کود مصرفی مشخص می‌شود، به‌طوری که در کشت‌های هیدروپونیکی از انواعی از کودهای شیمیایی استفاده می‌شود که دارای خلوص بالا بوده و حلالیت بالایی داشته باشند چون به‌مرور در خاک آزاد شده و جذب گیاه می‌شوند.

این مدرس دانشگاه بیان کرد: اگر کشت در زمین کشاورزی باشد، می‌توان از کودهایی استفاده کرد که حلالیت پایینی دارند، چرا که به مرور زمان، عناصر  در داخل خاک  آزاد شده و جذب گیاه می‌شوند، بسته به نوع خاک منطقه و در مناطقی مانند شهرکرد یا مناطق مرکزی ایران که خاک دارای PH قلیایی بوده و یا آهک زیادی دارد از کودهای اسیدزا مانند نیترات آمونیوم، اوره، سولفات آمونیوم و سوپر فسفات تریپل استفاده می‌شود.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه نمی‌توان در زمین‌های آهک‌دار از کود فسفات معمولی استفاده کرد، یادآور شد: چرا که در داخل این نوع کودها مقداری گچ وجود دارد و می‌تواند سبب افزایشPH  خاک شود، برعکس در زمین‌های شمال کشور که خاک‌ها اسیدی هستند، باید از کودهای قلیایی مانند نیترات کلسیم استفاده کرد.

برزگر درخصوص ضرر کودهای شیمیایی تصریح کرد: هرچقدر ناخالصی کود بالاتر باشد، مضرات آن بیشتر است، عناصری مانند سرب، کادمیوم، نیکل در کود شیمیایی وجود داشته و می‌توانند جذب گیاه شوند و مضر هستند.

این مدرس دانشگاه اضافه کرد: اگر مصرف کودهای شیمیایی زیاد شود سبب شوری خاک شده که این مسئله خود به تدریج سبب اثرات منفی مانند کاهش عملکرد گیاه، جذب‌نشدن برخی از عناصر مانند پتاسیم و مشکل در جذب آب می‌شود و گیاه با صرف انرژی بیشتر، آب مورد نیاز خود را جذب می‌کند، به‌علاوه کودها می‌توانند به آب‌های زیرزمینی نفوذ پیدا کرده و بر سلامتی انسان، اثر بدی بگذارد.

وی با بیان اینکه کودهای شیمیایی می‌توانند باعث از بین بردن ساختمان خاک شوند، افزود: به‌علاوه خاکدانه‌ها را از بین برده، تهویه خاک را کاهش داده و ظرفیت نگهداری عناصر غذایی را در خاک کم می‌کنند.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه میزان مصرف کود شیمیایی در گلخانه و زمین قواعد خود را دارد، افزود: اینکه چه گیاهی قرار است کشت شود، چه عناصری در طول دوره رشد از داخل خاک گرفته شود تا گیاه بتواند رشد خود را کامل کند، در میزان مصرف کود موثر هستند.

وی اضافه کرد: در مرحله بعد باید دید در داخل خاک چه میزان عناصر غذایی وجود داشته و گیاه چه میزان عناصر غذایی نیاز دارد، آن‌گاه باید تفاوت این دو مقدار را مشخص کرد و اگر به اندازه نیاز کود مصرف شود مشکلی پیش نمی‌آید.

برزگر در پایان درخصوص کودهای گیاهی خاطرنشان کرد: این نوع کودها به‌دلیل بهبود میزان ماده آلی خاک، افزایش ظرفیت نگهداری عناصر غذایی خاک و نیز اسیدی کردن خاک می‌تواند کمک زیادی در رشد گیاه داشته باشند و کودهای گیاهی در مقایسه با کودهای شیمیایی، معایبی مانند عناصر سنگین و شوری خاک را به دنبال ندارند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها