با ما همراه باشید

اخبار 53

گزارش ایسنا از روز هفتم جشنواره فیلم فجر در بندرعباس+نقد کارشناسی

منتشر شده

در

گزارش ایسنا از روز هفتم جشنواره فیلم فجر در بندرعباس+نقد کارشناسی

ایسنا/هرمزگان در روز هفتم جشنواره فیلم فجر در بندرعباس فیلم های “ستاره بازی” و “بی همه چیز” در دو سینما ستاره شهر و ستاره جنوب بندرعباس به اکران درآمد که مطابق پیش بینی ها استقبال از هر دو فیلم به ویژه بی همه چیز فیلم تحسین شده این دوره از جشنواره فیلم فجر قابل توجه بود.

ستاره بازی

فیلم ستاره بازی ساخته جدید هاتف علیمردانی درباره بحران‌های پس از مهاجرت است و در خارج از کشور فیلمبرداری شده است.

موضوع فیلم

ستاره بازی فیلمی بر اساس واقعیت تلخ زندگی یک خانواده مهاجر به آمریکا و هجوم مشکلات روحی و روانی آنها که در نهایت طلاق، اعتیاد دختر خانواده و خودکشی آن را به دنبال دارد.

نقد کارشناسی

یک منتقد سینما در خصوص این فیلم به ایسنا، گفت: ستاره بازی دچار سرگردانی کارگردان در نوع ژانر فیلم مواجه شده و مشخص نیست موضوع روانشناسی و فروپاشی یک فرد است یا یک ملودرام اجتماعی است که به خانواده مهاجر می نگرد یا قرار است در خصوص تفاوت های فرهنگی دو جامعه ایران و آمریکا آشنا شویم.

رضا هاشمی زاده با بیان اینکه هرچند در فیلم گفته می شود که براساس رویداد واقعی ساخته شده است اما به نظر میاد به دلیل حفره های زیاد فیلمنامه مخاطب نمی تواند این وضعیت کاراکتر اصلی را درک کند، تصریح کرد: دلیل اعتیاد، رفتارها و بهم ریختگی ها بسیار مشخص نمی شود و از هم گسیختگی شخصیتی را نمی توان درک کرد.

وی با اشاره به اینکه تنهایی و بی کسی در این فیلم بسیار واضح نیست و دلیل این حیرت و سرگشتگی ها مشخص نیست، خاطرنشان کرد: هرچند کارگردان تلاش کرده نوع روایت خود را از لحاظ خطی دربیاورد و بسیار جاها برای پریشانی فرد پرسه زدن در خیابان ها را به نمایش گذاشتند.

هاشمی زاده در پایان گفت: تلاش زیادی شده در این فیلم که پریشانی فرد را به مهاجرت ارتباط دهند در حالی که این موضوع می توانست در هرجای دنیا اتفاق بیفتد.

بی همه چیز

محسن قرایی که قبل‌تر او را با کارگردانی فیلم «سد معبر» به یاد داریم حالا بعد از فیلم‌نامه تحسین شده «قصر شیرین» که برایش سیمرغ جشنواره را هم به بار آورد، قصه جسوری را در «بی‌همه‌چیز» به تصویر کشیده است.

موضوع

داستان فیلم بی‌ همه چیز در روستایی در دوران قبل از انقلاب جریان دارد که در آن فردی خان‌زاده با نام امیر (با بازی پرویز پرستویی) به عنوان قاضی محلی در روستا فعالیت می‌کند و به خاطر سابقه خوبی که داشته، مردم به او اعتماد کامل دارند و بخش مهمی از کارهای روستا را به امیر سپرده‌اند. حال پس از سال‌ها یکی از اهالی روستا با نام لیلی که از روستا به خاطر تهمت مردم به فاحشه بودن رفته، به عنوان اشراف زاده به روستا برمی‌گردد و به مردم وعده می‌دهد که در صورت کشتن امیر، پول زیادی به آن‌ها خواهد داد. داستان بی همه چیز روایت وسوسه‌ای است که مردم بعد از این پیشنهاد دچار آن می‌شوند.

نقد کارشناسی

یک منتقد سینما در خصوص این فیلم به ایسنا، گفت: بی همه چیز فیلمی اقتباس شده از نمایشنامه خارجی است که داستان آن در یک شهر رخ می دهد و برای ایرانی کردن آن به دهه ۳۰ باز می گردد و مکان آن مشخص نیست.

رضا هاشمی زاده با بیان اینکه در این اقتباس فیلم موفقیت آمیز نبوده و کاراکترها چنان عمیق نیستند که بتوانیم با آن ها ارتباط برقرار کنیم، تصریح کرد: هرچند عناصر بازیگران مشهور، فیلمبرداری مناسب، کارگردانی موفق استفاده شده اما فیلمنامه مناسب نبود.

وی با اشاره به اینکه لایه اجتماعی این فیلم نشان می دهد که مردم منطقه منفعت طلب بوده و و براساس منافع خود قهرمانشان را به اعدام محکوم می کنند، خاطرنشان کرد: مردم را نمی توان محکوم کرد زیرا از یک طرف معدن تعطیل شده و از یک طرف مورد حمله ملخ قرار گرفته اند و برای منفعت شان نیز رنگ عوض می کنند و در صحنه اعدام به خوبی این موضوع نمایان شده است.

این منتقد سینما در پایان با بیان اینکه چون کارگردان خواسته به اقتباس وفادار بماند نتوانست در بومی کردن آن چندان موفق باشد و استفاده از نمادها هم چندان به شکل دادن موضوع کمک نمی کند، گفت: طنز، خشنوت و سیاست و انتقام در این فیلم در یک قاب گنجانده شد اما نتوانستند فیلم خوبی را از آب دربیاروند و می توان آن را فیلمی متوسط دانست.

برنامه امروز ۲۲ بهمن

“رمانتیسم عماد و طوبا” و یدو” چهارشنبه ۲۲ بهمن ماه به ترتیب در ساعت های ۱۵ و ۱۸ در سینما ستاره جنوب بندرعباس و “یدو ” و “رمانتیسم عماد و طوبا”در ساعت های ۱۵ و ۱۸ در سینما ستاره شهر بندرعباس به اکران درخواهد آمد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 53

سوختهای فسیلی عامل میلیونها مورد فوت در سال ۲۰۱۸

منتشر شده

در

توسط

سوختهای فسیلی عامل میلیونها مورد فوت در سال ۲۰۱۸

نتایج یک بررسی نشان می دهد: سوختهای فسیلی عامل ۸.۷ میلیون مورد فوت در جهان طی سال ۲۰۱۸ بوده است.

به گزارش ایسنا، آلودگی هوای ناشی از سوختهای فسیلی از قبیل ذغال سنگ عامل فوت ۸.۷ میلیون نفر در جهان در سال ۲۰۱۸ بوده است که نشان می دهد از هر پنج مورد فوت گزارش شده در این سال سوختهای فسیلی عامل فوت یک نفر بوده است.

همچنین در این بررسی آمده است: کشورهایی که بیشترین میزان مصرف سوختهای فسیلی را داشته اند بالاترین آمار فوتیها را گزارش کرده اند و بیش از یک مورد از ۱۰ مورد فوتی در ایالات متحده و منطقه اروپا به دلیل آلودگی هوا ناشی از سوختهای فسیلی بوده است.

علاوه بر این، نزدیک به یک سوم از موارد فوتی در شرق آسیا از جمله چین بر اثر آلودگی هوا ناشی از این سوختها بوده است.موارد فوتی در آمریکای جنوبی و آفریقا به طور چشمگیری کمتر بوده است.

آمار فوتیهای ناشی از سوختهای فسیلی نسبت به آنچه پیش از این برآورد شده بود بالاتر بوده و حتی محققان این بررسی را نیز متعجب ساخته است.

یکی از محققان این مطالعه از کالج لندن گفت: ابتدا نسبت به نتایج بدست آمده تردید داشتیم اما با بررسیهای بیشتر تاثیر آلودگی ناشی از این سوختها بیشتر آشکار شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه گاردین، به گفته محققان فوت ۸.۷ میلیون نفر در سال ۲۰۱۸ نشان می دهد که سوختهای فسیلی یکی از عوامل اصلی در بار جهانی بیماری و مرگ و میر است.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 53

عملیات نیروهای امنیتی عراق در غرب بغداد

منتشر شده

در

توسط

عملیات نیروهای امنیتی عراق در غرب بغداد

فرماندهی عملیات عراق از آغاز عملیات امنیتی در مناطق غرب بغداد خبر داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه شفق‌نیوز، فرماندهی عملیات مشترک عراق امروز (چهارشنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد، فرماندهی عملیات بغداد، سامرا و الانبار با مشارکت حشد شعبی در الانبار و سامرا و با پشتیبانی جنگنده‌های ارتش و نیروی هوایی عملیات امنیتی مشترک و گسترده‌ای را در مناطق غرب بغداد و جزیره الکرمه و شرق دریاچه الثرثار آغاز کردند.

این عملیات برای پاکسازی این مناطق از تروریست‌های داعش و کنترل مرزها است.

اخیرا بعد از حملات انتحاری داعش در بغداد نیروهای عراقی عملیات امنیتی گسترده‌ای را برای بیرون راندن بقایای داعش آغاز کردند. این عملیات به کشته شدن مهم‌ترین تروریست‌های داعش از جمله ابویاسر العیساوی، “والی” داعش منجر شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 53

ساخت میکرو نمایشگر OLED برای عینک واقعیت افزوده اپل

منتشر شده

در

توسط

ساخت میکرو نمایشگر OLED برای عینک واقعیت افزوده اپل

شرکت اپل با شرکت TSMC برای ساخت میکرو نمایشگرهای OLED که قصد دارد در دستگاههای واقعیت افزوده از آنها استفاده کند، پیمان شراکت بست.

به گزارش ایسنا، نشریه نیک کی آسیا گزارش کرد اپل با شرکت TSMC که تنها تامین کننده پردازنده های آیفون است، برای ساخت میکرو نمایشگرهای OLED همکاری می کند زیرا بسیار باریک و کوچک بوده و نیروی کمتری استفاده می کنند و از این رو برای استفاده در دستگاههای واقعیت افزوده پوشیدنی مناسبتر هستند.

طبق گزارش نیک کی، این نمایشگرها در دست ساخت بوده و کمتر از یک اینچ اندازه دارند.

بلومبرگ نیوز در ژانویه گزارش کرده بود که اپل همچنان سرگرم کار روی فناوریها برای عینک واقعیت افزوده خود با اسم کد N۴۲۱ است. به گفته منابع آگاه، برای عرضه این محصول به بازار چند سال دیگر زمان نیاز است اما اپل سال ۲۰۲۳ را برای رونمایی چنین محصولی هدف گذاری کرده است.

پروژه میکرو نمایشگر OLED با همکاری شرکت TSMC در مرحله تولید آزمایشی قرار دارد و چند سال زمان می برد تا به تولید انبوه برسد.

بر اساس گزارش رویترز، شرکتهای اپل و TSMC در این باره اظهارنظر نکردند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها