با ما همراه باشید

اخبار 20

گیلان پیشگام در اجرای پروتکل‌های بهداشتی ستاد ملی مقابله با کرونا

منتشر شده

در

گیلان پیشگام در اجرای پروتکل‌های بهداشتی ستاد ملی مقابله با کرونا

ایسنا/گیلان نماینده تام‌الاختیار وزارت بهداشت در گیلان از ابلاغ پروتکل بهداشتی ستاد ملی مقابله با کرونا به ۵۲ صنوف و مشاغل مختلف خبر داد و گفت: باعث خوشحالی است که با همه فراز و فرودهایی که داشتیم گیلان در زمینه اجرای پروتکل بهداشتی ستاد ملی مقابله با کرونا یک گام جلوتر از دیگر استان‌ها بوده است.

محمدحسین قربانی در گفت‌وگو با خبر سیمای مرکز گیلان، در خصوص جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی که با حضور وزرای بهداشت و کشور و همچنین رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی برگزار شد، اظهار کرد: امروز اولین جلسه علنی در سال ۹۹ با دستورکار بررسی بحران کرونا برگزار شد، براساس ستاد ملی مقابله با کرونا کشور که با محوریت رئیس جمهور برگزار می‌شود پروتکل‌های بهداشت و سلامت به وزارت بهداشت منتقل شد و وزارت بهداشت هم این پروتکل را برای ۵۲ صنف به ارگان‌های مختلف ابلاغ کرد تا در دستورکار قرار گیرد.

نماینده تام‌الاختیار وزارت بهداشت در گیلان افزود: نبود یک پروتکل بهداشتی ملی بسیار حائز اهمیت بود تا مورد توجه همه مشاغل، صنوف، طبقات و اقشار جامعه قرار گیرد که امروز این دستورالعمل به ۵۲ صنوف و مشاغل مختلف و حتی بخش حمل و نقل ابلاغ شد.

قربانی با بیان اینکه دستگاه‌ها هم به سه گروه کم خطر، متوسط و پرخطر تقسیم بندی شدند، گفت: همه سازمان‌ها، نهادها و حتی وزارتخانه‌ها مکلف به اجرای این قانون شدند، همه دانشگاه‌ها هم با هماهنگی استانداران می‌توانند این پروتکل را اجرایی کنند؛ باعث خوشحالی است که با همه فراز و فرودهایی که داشتیم گیلان در زمینه اجرای پروتکل بهداشتی ستاد ملی مقابله با کرونا یک گام جلوتر از دیگر استان‌ها بوده و به عبارتی از خیلی پیش‌تر ما در حال اجرای بخش‌هایی از این پروتکل بوده‌ایم.

وی ادامه داد: امیدواریم با اجرای این پروتکل در آینده‌ای نزدیک بتونیم با مهار کرونا گام‌های موفقیت آمیزی را برداریم و مردم را از این بحران پر خطر نجات دهیم.

نائب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: بسیاری از کشورهای توسعه یافته که به شدت درگیر مبارزه با این بحران هستند، همچنان مردم را به ماندن در خانه‌ها ترغیب می‌کنند، لذا مردم نباید تصور کنند که این بحران به پایان رسیده زیرا ما همچنان با این بحران درگیر هستیم حتی امروز ۵۰۰ مبتلای جدید در تهران داشتیم و مشخص هم نیست این روند تا چه زمانی ادامه خواهد یافت. هنوز سازمان بهداشت جهانی هیچ پروتکل بهداشتی را مبنی بر درمان یا قطع شیوع این ویروس پیش بینی نکرده است.

غربالگری بیش از ۹۰ درصد جمعیت گیلان در طرح ملی مقابله با کرونا

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس با بیان اینکه خوشبختانه ایران تاکنون توانسته توجه سازمان‌های جهانی را در کنترل ویروس جلب کند، گفت: مردم توجه کنند نباید متصور شوند که این بیماری به پایان رسیده همچنان خطر وجود دارد و لذا بهترین اقدام در جهت کنترل و کاهش شیوع کرونا، همچنان در خانه ماندن است، حضور در اجتماعات و ترددهای غیرضروری همچنان زنگ خطری برای بازگشت چرخه انتقال این ویروس است.

قربانی خاطرنشان کرد: طرح بسیج ملی غربالگری و مقابله با کرونا یکی از عوامل موفقیت ما در پایش و کنترل ویروس بوده که گیلان به عنوان استان پیشرو در اجرای طرح، مورد توجه قرار گرفته است و بیش از ۹۰ درصد جمعیت گیلان در طرح غربالگری شرکت کرده‌اند و همین امر موجب موفقیت ما در کنترل بیماری شده است.

وی بیان کرد: اگر همه هزینه‌ها را صرفا برای درمان می‌گذاشتیم، نمی‌توانسیم در کنترل و مهار این بیماری عملکرد موفقی داشته باشیم و با همکاری نیروهای بسیج و سپاه با محوریت استانداری با اجرای طرح بسیج ملی مقابله با بیماری کرونا توانسیم به این مرحله از کنترل برسیم.

نماینده تام الاختیار وزارت بهداشت در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: کنترل ویروس به معنای مهار گیلان از کرونا نیست لذا مردم ما باید همچنان فعالیت و حضور در اجتماع را محدود کنند. همچنین فعالیت کسب و کارهای پرخطر همچنان باید تعطیل و ممنوع شود. درست است که اقتصاد و معیشت دغدغه اصلی مردم است و خصوصا در گیلان که اغلب مردم شامل دهک‌های پایین می‌شوند و شاید همین کمک معیشتی بحران کرونا خیلی هم راهگشای مردم نباشد اما نظام و حاکمیت نسبت به سلامت مردم وظیفه دارد که در کنار سلامت باید اقتصاد مردم هم دیده شود.

قربانی در خصوص هزینه درمانی بیماران مبتلا به کرونا گفت: یکی از مصوبات ملی ستاد مقابله با کرونا درمان رایگان بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های دولتی است که این مصوبه شامل بیمارستان‌های خصوصی نمی‌شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 20

ارتقای رتبه کشور در تجارت فرامرزی/ نقش گمرک در مقابله با کرونا

منتشر شده

در

توسط

ارتقای رتبه کشور در تجارت فرامرزی/ نقش گمرک در مقابله با کرونا

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه ترخیص کالاها ظرف مدت ۴۸ ساعت، رتبه کشور را در شاخص‌های جهانی از جمله در تجارت فرامرزی ارتقا داده است، جزئیات نقش گمرک در مقابله با کرونا و تحقق جهش تولید در سال جاری را اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، فرهاد دژپسند در نشست “هم اندیشی پیرامون اقدامات گمرک ایران در مقابله با کرونا” و برنامه‌های گمرک در سال جهش تولید اظهار کرد: گمرک در جایگاه مرزبان اقتصادی کشور، در صادرات غیرنفتی به عنوان موتور رشد اقتصادی و همچنین در تسهیل واردات کالاهای سرمایه‌ای، واسطه‌ای و مواد اولیه که حدود ۸۵ درصد واردات کشور را شامل شده و سهم مهمی در فرآیند تولید کشور دارد، نقش ویژه‌ای در اقتصاد کشور ایفا می‌کند.

وزیر اقتصاد در این نشست که معاون اول رئیس جمهور در محل گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) برگزار شد، با بیان اینکه حداقل کردن کنترل‌های مزاحم و بکارگیری کنترل‌های غیر مزاحم و هوشمند، سیاستی است که در گمرک دنبال می‌شود، گفت: نمونه آن استفاده از RFID  به صورت الکترونیکی است.

وی افزود: پیگیری این سیاست سبب تسریع و تسهیل ترخیص کالاها از گمرکات کشور شده است و نمونه آن ترخیص کالاها ظرف مدت ۴۸ ساعت است که رتبه کشور را در شاخص‌های جهانی از جمله در تجارت فرامرزی ارتقا داده است.

طبق اعلام وزارت اقتصاد، این مقام مسئول خاطرنشان کرد: علاوه بر این، گمرک با پیگیری این سیاست، نقش برجسته‌ای در کشفیات و مبارزه با قاچاق کالا و همچنین بهبود محیط کسب و کار ایفا کرده است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 20

تماس تلفنی آیت الله رییسی با مراجع عظام قم و اصفهان

منتشر شده

در

توسط

تماس تلفنی آیت الله رییسی با مراجع عظام قم و اصفهان

رییس قوه قضاییه با مراجع عظام قم و اصفهان در تماس های تلفنی سال جدید و فرارسیدن اعیاد شعبانیه را تبریک گفت.

به گزارش ایسنا به نقل از  مرکز رسانه قوه قضاییه؛ آیت‌الله رییسی صبح امروز در تماس‌های تلفنی جداگانه با حضرات آیات عظام مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، علوی گرگانی، وحید خراسانی، صافی گلپایگانی، جوادی آملی، جعفر سبحانی و مظاهری سال جدید و اعیاد شعبانیه بویژه فرا رسیدن سالروز ولادت بقیه‌الله‌الاعظم (عج) را به ایشان تبریک گفت.

رییس قوه قضاییه در تماس‌های مورد اشاره گزارشی کوتاه از اهم اقدامات و عملکرد دستگاه قضایی در سال ۱۳۹۸ و اقدامات این قوه از مقطع شیوع بیماری منحوس کرونا را به استحضار مراجع عظام رساند.

بنابر این گزارش، در این تماس‌ها، مراجع بزرگوار تقلید ضمن تبریک متقابل، از اقدامات انجام شده دستگاه قضایی در سال گذشته و در ارتباط با بیماری کرونا تقدیر و تشکر نموده و آن را مایه امید و دلگرمی مردم دانستند.

همچنین، حضرات آیات برای موفقیت بیش از پیش رییس قوه قضاییه و سایر مسئولان نظام قضایی کشور دعا کردند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 20

آبگیری ۹۹۴ آبخوان در فارس/ کنترل تردد عشایر کوچ‌رو

منتشر شده

در

توسط

آبگیری ۹۹۴ آبخوان در فارس/ کنترل تردد عشایر کوچ‌رو
عکس آرشیوی است.

ایسنا/فارس مدیر کل منابع طبیعی استان فارس گفت: بارندگی‌های اخیر موجب آبگیری ۹۹۴ آبخوان و آبخیز در ۲۱ شهرستان فارس شده است.

منصور منتصری با بیان اینکه بخش زیادی از پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری فارس با اعتبارات صندوق توسعه ملی احداث شده است، میانگین بارشهای سال آبی جاری را خوب توصیف و خاطرنشان کرد: این بارش‌ها موجب آبگیری کامل پروژه‌های آبخیز و آبخوانداری ۲۱ شهرستان استان فارس شده است.

منتصری ادامه داد: با توجه به میزان ورودی و نفوذ آب انجام شده توسط این بندها و سازه های آبخیزداری، تخمین زده می شود که چیزی نزدیک به ۴۲ میلیون  مترمکعب آب حاصل از سیلاب ها ذخیره شود که این میزان آبگیری نقش بسزایی در بهبود و تغذیه سفره های آب زیر زمینی استان ایفا خواهد کرد.

این مقام مسئول بشترین حجم آبگیری را به ترتیب مربوط به شهرستان‌های مهر، فسا، جهرم و لارستان دانست و گفت: خوشبختانه بر اساس بازدیدها و نظارت های انجام شده در زمان بارش‌ها، هیچ گونه خسارتی به این طرحها وارد نشده است.

منتصری کنترل سیل و کاهش خسارات سیلاب، تغذیه آبخوان‌ها و قنوات ، افزایش سطح سفره های آب زیر زمینی ، کاهش حجم رسوب ، جلوگیری از فرسایش خاک و تخریب اراضی کشاورزی را از مزایای این پروژه ها عنوان و اضافه کرد: اجرای این پروژه ها در راستای اهداف عالی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور انجام شده که علاوه بر اهداف فوق الذکر موجب بهبود وضعیت معیشت بهره برداران و ساکنان حوزه های آبخیز نیز خواهد شد.

طرح مدیریت کوچ و کنترل تردد عشایر در فارس

مدیرکل منابع طبیعی فارس همچنین گفت: همزمان با اجرای طرح مدیریت چرا و کنترل ورود و خروج دام به مراتع ییلاقی، تمامی مبادی ورودی و خروجی مراتع استان با استقرار کمپ کنترل کوچ بهاره تحت رصد کامل است.

منتصری با اشاره به تشکیل جلسه ستاد کوچ استان فارس که با حضور مسئولان و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی، گفت: در این جلسه مقرر شد دامداران و عشایر کوچ رو استان با رعایت تقویم کوچ بهاره، برنامه زمانبندی حرکت کوچ را تنظیم و به هشدارهای لازم توجه کنند.

وی افزود: دامداران و بهره ‌برداران باید از ورود زود هنگام و خارج از تقویم زمان بندی کوچ به مراتع ییلاقی خودداری نمایند در غیر اینصورت برابر مقررات با متخلفان برخورد خواهد شد.

منتصری با بیان اینکه کوچ زود هنگام موجب تخریب پوشش گیاهی در مراتع ییلاقی خواهد شد، افزود: در حال حاضر اکیپ های کنترل کوچ در ۲۰ نقطه و ایستگاه‌های ثابت و سیار در مبادی و گلوگاه‌های ورودی در ۱۵ شهرستان استان مستقر هستند و از کوچ غیر مجاز دامداران و عشایر در ایل راه ها جلوگیری خواهند کرد.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس افزود: در این راستا تعدادی از دامداران متخلف نیز که اقدام به کوچ زودهنگام کرده و از مراتع قشلاقی به مقصد مراتع ییلاقی استان در حرکت بودند، توسط ماموران منابع طبیعی شناسایی و ضمن توقیف خودروهای حامل دام آنان و پس از اعمال قانون به مبدأ خود بازگردانده شدند.

وی با بیان اینکه ماموران منابع طبیعی به صورت شبانه روزی درکمپ های کنترل کوچ مستقر هستند، گفت: این اقدامات برای کنترل محورهای مواصلاتی و خروجی شهرستان ها و نیز به منظور جلوگیری از کوچ زودهنگام و خارج از فصل دامداران و انتقال دام به مناطق ییلاقی انجام و طی آن از تردد کامیون های حمل دام غیر مجاز ممانعت و دامداران متخلف نیز مورد اعمال قانون قرارخواهند گرفت.

منتصری با تاکید بر توجه دامداران و عشایرکوچ رو به هشدارهای لازم از سوی مسئولان ادارات منابع طبیعی در زمینه رعایت تقویم کوچ بهاره ، از آنان خواست تا در زمان مشخص شده کوچ خودرا آغاز نمایند تا با مشکلات قانونی مواجه نشوند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها