با ما همراه باشید

اخبار 25

۳۵ درصد ناباروری‌ها در مردان دلایل ناشناخته دارد

منتشر شده

در

۳۵ درصد ناباروری‌ها در مردان دلایل ناشناخته دارد

ایسنا/خراسان رضوی مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: معضلی که در حال حاضر در خصوص  ناباروری در مردان با آن روبه‌رو هستیم، ناباروری‌هایی با علل ناشناخته است و ۳۵ درصد ناباروری در مردان بدون دلیل شناخته شده است.

محمد احمدیان در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: ناباروری در مردان عموما به این صورت است که فرد بیماری زمینه‌ای یا مشکل خاص دیگری ندارد و به دلیل فاکتورهای محیطی، سبک زندگی، استعمال دخانیات، تغذیه و فعالیت نامناسب و آلاینده‌های موجود دچار ناباروری می‌شود.

مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ضمن اشاره به اینکه در حال حاضر در دنیا، حدود ۱۰-۱۵ درصد زوجین درگیر ناباروری هستند، گفت: در ایران براساس آخرین مطالعات، ناباروری ۱۳.۵ تا ۱۴ درصد اعلام شده است. ۴۰-۵۰ درصد از این آمار مربوط به مشکلات ناباروری در مردان می‌شود که ۳۰-۳۵ درصد از ناباروری مردان بدون دلیل شناخته شده است.

وی با بیان این نکته که ناباروری در مردان علل مختلفی دارد و محدود به یک یا دو علت نیست، بیان کرد: یک سری بیماری‌ها سبب ایجاد ناباروری می‌شوند؛ به عنوان مثال اختلالات کروموزومی، دیابت، فشار خون و… به صورت اولیه و ثانویه در ابتلا به ناباروری تاثیرگذار هستند.

احمدیان افزود: معضلی که در حال حاضر با آن روبه‌رو هستیم، ناباروری‌هایی با علل ناشناخته است. عموما به این صورت است که فرد، بیماری زمینه‌ای یا مشکل خاص دیگری ندارد و به دلیل فاکتورهای محیطی، سبک زندگی، استعمال دخانیات، تغذیه و فعالیت نامناسب و آلاینده‌های موجود دچار ناباروری می‌شود.

اکسیدان‌ها به سیستم تولید مثل، اسپرم و سلول‌های زایای بیضه حمله می‌کنند

مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد درخصوص تاثیر آلاینده‌ها بر ایجاد ناباروری در مردان توضیح داد: ابتلا به ناباروری عمدتا به آلاینده‌های محیطی مربوط است. در بدن سیستمی دفاعی در برابر آلاینده‌ها تحت عنوان آنتی‌اکسیدان‌ها وجود دارد. اکسیدان‌ها به سیستم تولید مثل، اسپرم و سلول‌های زایای بیضه در فرد حمله می‌کنند و آن‌ها را از بین می‌برند.

به گفته وی عوامل محیطی مضر همچون اشعه‌ها، مواد سمی، آلودگی محیطی و… قدرت سیستم آنتی‌اکسیدان را تضعیف می‌کنند و باعث می‌شود بدن نتواند در برابر عواملی که قدرت باروری را کاهش می‌دهند، دفاع کند.

احمدیان خاطرنشان کرد: هر عاملی که تعادل بدن را بر هم بزند و باعث افزایش اکسیدان‌ها یا کاهش آنتی اکسیدان‌ها شود، می‌تواند در راستای ایجاد ناباروری موثر باشد.

«واریکوسل» شایع‌ترین دلیل ناباروری است؟

وی در پاسخ به این پرسش که آیا واریکوسل (اتساع و پیچ خوردگی غیرطبیعی شبکه سیاهرگی اطراف بیضه‌ها است) شایع‌ترین دلیل ناباروری است؟، تصریح کرد: واریکوسل یکی از شایع‌ترین بیماری‌های ادراری-تناسلی است که در مراحل پیشرفته ممکن است موجب ناباروری افراد مبتلا شود. این بیماری سبب می‌شود که قدرت تولید اسپرم و مولفه‌های مرتبط با اسپرم تحت‌الشعاع قرار گیرد؛ به این صورت که تعداد تولید اسپرم و سرعت حرکت آن کاهش پیدا می‌کند و از همه مهم‌تر شکل اسپرم تغییر پیدا می‌کند. وقتی شکل اسپرم تغییر پیدا کند، فرآیند لقاح صورت نمی‌گیرد و بنابراین سبب ناباروری می‌شود، اما هیچ منبع علمی آن را به عنوان شایع‌ترین دلیل ناباروری معرفی نکرده است.

قدرت باروری پس از میان‌سالی به طور مطلق در مردان از بین نمی‌رود

مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص ارتباط سن و ناباروروی در مردان توضیح داد: منابع مختلف سنین متفاوتی را در این زمینه عنوان کرده‌اند. عموما از سن میان‌سالی به بعد، با افزایش سن و مواجهه با بیماری‌های زمینه‌ای و فاکتورهای تضعیف‌کننده، قدرت باروری نیز به تدریج کاهش پیدا می‌کند، اما به طور مطلق از بین نمی‌رود؛ بنابراین امکان دارد مردی ۷۰ ساله صاحب فرزند شود و همچنین احتمال ناباروری آقایی ۲۵ ساله نیز وجود دارد.

احمدیان با اشاره به اینکه در حیطه پیشگیری، وزارت بهداشت برنامه‌هایی را اجرا می‌کند، توضیح داد: این برنامه‌ها به این صورت است که به افراد آموزش دهند، اجتناب از چه کارهایی باعث کاهش احتمال باروری خواهد شد؛ رفتارهای غلطی از جمله استعمال دخانیات، فعالیت بدنی نامناسب، خوردن غذای مضر و در معرض مواد سمی قرار گرفتن از جمله این موارد است.

به گفته مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، کلینیک‌های درمان ناباروری در سطح کشور فعال هستند و با تکنیک‌های آزمایشگاهی و تست اسپرموگرام، ناباروری را تشخیص داده و درمان را آغاز می‌کنند.

میزان احتمال درمان ناباروری به نوع اختلال بستگی دارد

وی در رابطه با میزان احتمال درمان ناباروری در مردان گفت: این امر به نوع اختلال بستگی دارد؛ به طور مثال اگر مشکل تولید اسپرم و کمبود آن باشد، با درمان‌های القاکننده و کمکی درصد بهبودی وجود دارد، اما اگر مشکل فرای این قضایا باشد و فرد مجبور به انجام تکنیک‌های کمک‌باروری شود، احتمال درمان کمتر است.

احمدیان افزود: این موضوع که اگر مشکل ناباروری از سمت خانم‌ها باشد احتمال درمان بیشتر است، صحت ندارد. احتمال درمان بستگی به نوع ناباروری و میزان پیشرفت آن دارد، البته در بحث ناباروری آقایان، تشخیص بیماری ممکن است حتی ساده‌تر هم باشد؛ زیرا با انجام تست اسپرموگرام و بررسی مولفه‌های اسپرم، راه درمان مشهودتر است، اما در ناباروری خانم‌ها، مسائل هورمونی، انسدادهای درونی، نارسایی تخمدان و کشف این مشکلات، همگی ممکن است باعث سخت‌تر شدن تشخیص و درمان شود. اما به طور کل میزان درمان به نوع اختلال بستگی دارد.

هزینه انجام تکنیک‌های کمک‌باروری بالاست

احمدیان با ذکر این نکته که هزینه‌های درمان در بحث ناباروری به دو دسته تقسیم می‌شوند، اظهار کرد: ناباروری در بعضی مردان که در مرحله درمان القاکننده قرار دارند، با کمک دارو برطرف می‌شود و هزینه زیادی ندارد، اما مرحله‌ای که انجام تکنیک‌های کمک باروری، از جمله لقاح مصنوعی استفاده می‌شود، نیازمند هزینه قابل توجهی است.

وی در خصوص اقدامات وزارت بهداشت در خصوص هزینه‌های درمان ناباروری گفت: وزارت بهداشت در هر مرکز استانی مرکز ناباروری دولتی تاسیس کرده است که در این مراکز خدمات با تعرفه دولتی ارائه می‌شود. همچنین معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد یک سری اعتباراتی را به صورت قرارداد با کلینیک‌های ناباروری بخش خصوصی بسته است تا تعرفه‌های درمان در این کلینیک‌ها را کاهش دهند.

مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: برخی از سازمان‌های مردم‌نهاد مانند بنیاد برکت نیز در این خصوص به افراد یاری می‌رسانند؛ به این صورت که به مراکز درمان ناباروری اعلام می‌کنند که اگر از مراجعان، افرادی استطاعت مالی در پرداخت هزینه‌های درمان را نداشتند، به این سازمان‌ها معرفی شوند تا برای پرداخت هزینه‌ها تحت پوشش قرار گیرند.

طب ایرانی؛ یکی از راه‌های درمان ناباروری

احمدیان با بیان اینکه در ایران تکنیک‌های مختلفی برای درمان ناباروری وجود دارد، عنوان کرد: این تکنیک‌ها شامل داروهای بومی، طب گیاهی، طب مکمل از دیدگاه گیاهی، طب مکمل از دیدگاه طب سوزنی و طب نوین می‌شود. ما یک رکن اصلی به عنوان طب داریم و این رکن دارای شاخه‌های متعدد و مکمل است. با تلفیق این علوم، می‌توان پروتکل‌هایی طراحی کرد تا ارائه خدمت به مردم با هزینه کمتر و کیفیت بهتر صورت گیرد.

وی درخصوص طب سنتی در درمان ناباروری توضیح داد: طب سنتی ایرانی، یک سری آورده‌هایی در زمینه ناباروری مردان دارد و امتحانش را پس داده است؛ به طور مثال من در پایان‌نامه دکتری خودم با موضوع ناباروری در مردان، کپسولی گیاهی بر پایه داروهای گیاهی طب ایرانی با ضریب موفقیت بیش از ۷۰ درصد کار کردم که ثبت شده است. برای گسترش و پیشرفت اینگونه تحقیقات در سطح کشوری، باید چندین محقق نتایج را راستی‌آزمایی کنند و با بررسی‌ها، در نتیجه یک پروتکل و روش کار را معرفی کنند و در سطح کشور بسط دهند.

مشکلات ناباروری و بحث جمعیتی باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد

احمدیان در مورد مسائل جمعیتی اظهار کرد: بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری انتظار این است که هر خانوار سه یا بیش از سه فرزند داشته باشد تا تعادل جمعیت جوان و پویا به نسبت جمعیت سالمندان حفظ شود؛ بنابراین، آنچه امروز در کشور ما باید مورد توجه بیشتری قرار بگیرد، بحث جمعیتی و مشکلات ناباروری است.

وی ادامه داد: یکی از راه‌ها در خصوص کمک به سیاست‌های جمعیتی، مساعدت زوجینی است که تمایل به داشتن فرزند دارند، اما با مشکلات ناباروری مواجه هستند. این موضوع باید در سیاست‌گذاری‌ها در نظر گرفته شود.البته در حال حاضر این مسائل نسبت به قبل جدی‌تر در نظر گرفته می‌شود؛ به طور مثال تا دو سال پیش در هفته سلامت مردان، به مسئله ناباروری پرداخته نمی‌شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 25

شناسایی ۱۰ مبتلا به کرونای انگلیسی در یکی از روستاهای کرمانشاه

منتشر شده

در

توسط

شناسایی ۱۰ مبتلا به کرونای انگلیسی در یکی از روستاهای کرمانشاه

ایسنا/کرمانشاه معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از شناسایی ۱۰ فرد مبتلا به کرونای انگلیسی در یکی از روستاهای استان خبر داد.

دکتر ابراهیم شکیبا با اشاره به شناسایی ۱۴ فرد دیگر که مبتلا به کرونای انگلیسی شده‌اند، اظهار کرد: در آزمایش‌های تخصصی انجام شده ۱۴ بیمار مبتلای دیگر به ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی در استان شناسایی و شمار مبتلایان در استان به ۲۶ نفر افزایش یافت.

وی افزود: متاسفانه ۱۰ نفر از ساکنان یک روستا که از نظر تقسیمات جغرافیایی جزو شهرستان صحنه بوده، اما مراودات ساکنان آن بیشتر با شهرستان سنقر و کلیایی است به ویروس جهش یافته کرونا مبتلا شده اند.

شکیبا اظهار کرد: این افراد در یک مراسم عروسی در یکی از شهرستانهای استان لرستان شرکت کرده بودند و هم اکنون تعدادی از آنان در بیمارستان بستری هستند.

وی ادامه داد: همچنین به دنبال پایش و بیماریابی از افرادی که با بیمار ساکن ماهشهر که به گیلانغرب سفر کرده بود در ارتباط بودند، ابتدا سه نفر و امروز نیز دو نفر دیگر بیمار مبتلا به این گونه ویروس در شهرستان گیلانغرب شناسایی شدند.

شکیبا گفت: تمامی این پنج نفر به واسطه فردی که اقدام به سفر به این شهرستان کرده بود به این ویروس خطرناک مبتلا شده‌اند.

وی اظهار کرد: دو بیمار دیگر استان در شهرستان سرپل ذهاب شناسایی شده اند. این دو بیمار در یک کارخانه در استان ایلام کار می کنند که متاسفانه اکثرا به این واریانت ویروس مبتلا شده اند.

به گفته شکیبا از مجموع ۲۶ بیمار مبتلا به ویروس انگلیسی در استان، ۲۵ نفر به دنبال سفر یا پذیرش مهمان گرفتار شده اند که این امر اهمیت خودداری از سفر و دورهمی را بیشتر از گذشته نشان می دهد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 25

رئیس جمهور سابق بولیوی بازداشت شد/ واکنش مورالس

منتشر شده

در

توسط

رئیس جمهور سابق بولیوی بازداشت شد/ واکنش مورالس

رئیس جمهور موقت سابق بولیوی امروز، شنبه به همراه دو وزیر سابق به اتهام خیانت، توطئه چینی و فساد بازداشت شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، اداوردو دِل کاستیلو، وزیر کشور بولیوی اظهار کرد: “جنین آنی‌یز “، رئیس جمهور موقت سابق این کشور توسط پلیس بازداشت شد. آنی‌یز به همراه آلوارو کویمبرا و رودریگو گوسمن، وزیر دادگستری و انرژی بازداشت شد.

کاروس ادواردو دل کاستیلو با انتشار پیامی در شبکه‌های اجتماعی توییتر و فیس‌بوک تصریح کرد: «به اطلاح مردم بولیوی می‌رسانم که جینین آنز دستگیر شده و هم‌اکنون تحت بازداشت پلیس قرار دارد.»

وزیر کشور بولیوی گفت که حکم قرار بازداشت به دلیل دست داشتن در پرونده کودتای سال ۲۰۱۹ از سوی دادستانی عمومی این کشور علیه جنین آنی‌یز صادر شده بود.

اوو مورالس در واکنش به این مساله گفت، باید تمام مسؤولان کودتای نوامبر ۲۰۱۹ مجازات شوند.

اوو مورالس سال ۲۰۱۹ در پی تشدید اعتراض‌ها به عملکرد دولت و نیز ادعای مطرح شده مبنی بر تقلب در انتخابات از سمت خود استعفا داد و از بولیوی گریخت.

وی که به آرژانتین پناه برده بود چندی بعد پس از پیروزی سوسیالیست‌ها در انتخابات ریاست جمهوری ماه اکتبر گذشته که به قدرت گرفتن لوئیس آرسه، متحد و وزیر سابق وی منجر شد وعده داد به زودی به کشور باز می‌گردد.

خانم آنی‌یز، سیاستمدار محافظه‌کاری که پس از سرنگونی مورالس به مدت ۱۱ ماه از نوامبر ۲۰۱۹ تا نوامبر ۲۰۲۰ به صورت موقت ریاست جمهوری بولیوی را بر عهده داشت روز جمعه با انتشار عکسی از قرار بازداشت صادرشده علیه وی در توییتر نوشته بود که «آزار و اذیت سیاسی آغاز شده است.»

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 25

سیاست نهاد رهبری در سیستان وبلوچستان صداقت در کار و قانون‌مداری است

منتشر شده

در

توسط

سیاست نهاد رهبری در سیستان وبلوچستان صداقت در کار و قانون‌مداری است

ایسنا/سیستان و بلوچستان نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان وبلوچستان گفت: سیاست نهاد رهبری در امور اهل سنت استان، صداقت در کار و شفافیت و قانون‌مداری است.

حجت الاسلام والمسلمین مصطفی محامی در نشست علمای شاخص اهل سنت استان گفت: از ابتدای ماموریت در سیستان‌و بلوچستان مبنای فعالیت ما بر تعامل و مشارکت حداکثری اهل سنت در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری ها بوده و سیاست ما صداقت در کار و شفافیت و قانون‌مداری بوده و هست.

امام جمعه زاهدان افزود: در جلسات مختلف و گفتگو های متعدد با علمای اهل سنت به برخی از بی اعتمادی ها اشاره کردیم و خواستار تلاش برای رفع بی اعتمادی ها در استان شدیم و در خصوص برخی مطالبات صورت گرفته باید بدانیم که مطالبات دو طرفه خواهد بود وهمت وتلاش دوطرفه را نیز می طلبند.

محامی بیان داشت: تلاش های زیادی در سطح استانی وکشوری، برای ایجاد نگاه واحد بین مسئولان در تعامل با اهل سنت صورت گرفته و خوشبختانه در شرایط کنونی وفاق خوبی بین مسئولان برای پیگیری و حل مشکلات استان ایجاد شده است، ولازمه نتیجه بخش بودن آن هم، هماهنگی و یک صدایی ماست.

وی ادامه داد: با دسته بندی و فهرست بندی مشکلات استان و با حضور جمعی‌ مسئولان استان در مرکز و جلسه با مسئولان ارشد کشور پیگیر مطالبات و مشکلات مردم استان بوده ایم که این مشکلات به تدریج قابل حل خواهد بود.

نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان اظهار کرد: یک صدایی استان در بیان مشکلات به مرکز کشور و حفظ آرامش و همدلی در بین مردم منجر به آغاز پروژه‌های مختلف و شتاب قطار پیشرفت در استان شده و باید توجه داشته باشیم که ناهماهنگی، آشوب و التهاب ترمز دستی پیشرفت استان را خواهد کشید.

وی عنوان کرد: تشکیل شوراهای مختلف از جمله راه اندازی شورای افتاء از دیگر برنامه های مدنظر بوده که سعی داریم تا با برنامه ریزی های لازم شورای افتاء را بر اساس فقه حنفی تشکیل دهیم تا مبنای بسیاری از کارها قرار گیرد.

وی به لزوم ایجاد تحول در حوزه های علمیه اهل سنت تاکید کرد و افزود: نیاز است تا حوزه های علمیه اهل سنت پاسخگوی نیاز های روز جامعه باشد که در این جهت تلاش های زیادی صورت گرفته و همچنان باید ادامه دار باشد.

وی گفت: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان مجموعه مستقلی است که با شورای برنامه‌ریزی مدارس علمیه اهل سنت همکاری می‌کند و ارائه طرح های شورای برنامه ریزی  در صورتی در سیستان ‌وبلوچستان به اجرا درخواهد آمد که متناسب با اقتضائات استان باشد.

حجت الاسلام والمسلمین محامی گفت: طبق گفتمان های صورت گرفته در جلسات شورای آموزش در نهایت مقرر شد مشکلات و چالش ها در استان مشخص و همه یکصدا شویم و سپس به دنبال پیگیری مسائل از مرکز کشور باشیم.

وی با بیان این که پیشنهاد به شورای آموزش این بود که خدمات را برشمرده و هرکدام با استقلال مدارس منافات دارد را حذف خواهیم نمود، ادامه داد: مدیران مدارس اهل سنت در خصوص ارائه خدمات به مدارس اولا از مجموع خدمات فقط یک مورد را منافی استقلال دانستند که گفتیم حذف گردد.

نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان ادامه داد: خدمات به دو شکل خدمات عمومی و خدمات خصوصی در نظر گرفته شد و در نهایت پیشنهاد بر این شد که شورای هماهنگی مدارس علمیه اهل سنت آیین نامه ای را برای ارائه اطلاعات با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان تنظیم کند که اینکار صورت نگرفت و با نامه های دیگری مواجه شدیم.

امام جمعه زاهدان تصریح کرد: آزادی مذهبی که در قانون اساسی آمده است به معنای این است که وقتی اکثریت کشور مذهب جعفری هستند اینگونه نباشد که مذاهب دیگر را اجازه فعالیت ندهند بلکه سایر مذاهب باید در امور مذهبی خود آزادانه عمل کنند البته به معنای این نیست که اینها از شیعیان بالاتر هستند و از قوانین کشور نیز مستثنی هستند زیرا برخی مسائل حیث مذهبی ندارد و همه ملزم به رعایت آن هستند از جمله ساخت مدارس یا مساجد که از حیث قانون و مدیریت هیچ فرقی بین شیعه و سنی نیست، وچهارچوب وضوابط خاص خودش را دارد.

وی گفت: حوزه‌های علمیه شیعه زیر نظر شورای مدیریت و برنامه ریزی حوزه علمیه فعالیت می‌کنند و نظارت  به حوزه های علمیه اهل سنت توسط مرکزی زیر نظر سازمان اوقاف تعریف شده است که از میان اهل سنت استان سیستان و بلوچستان نیز چند نماینده در این مرکز حضور دارند و تصمیم گیری در این خصوص توسط خود آن ها صورت می گیرد و باید توجه داشت که نظارت بر حوزه های علمیه شیعه به مراتب بیشتر از مدارس علمیه اهل سنت است.

محامی بیان کرد: در گذشته نیز اعلام کردیم که بنای دخالت در مدارس علوم دینی اهل سنت را نداریم و پیشنهاد دادیم تا آیین نامه همکاری به گونه ای دقیق و منصفانه تهیه ، تدوین و تصویب شود که ماندگار باشد و به شخص خاصی ارتباط پیدا نکند.

وی در ادامه به ارائه چند پیشنهاد پرداخت و گفت: بر اساس  آنچه که در نامه ۶ بندی نوشته و تصویب شده مبنای ارائه خدمات بر اساس آمارها و امتحانات و نمرات کسب شده باشد.

وی ادامه داد: ارائه اطلاعات افراد چه از طریق مدیران مدارس و چه از طریق شورای هماهنگی باید ارائه شود و در ادامه مدارس برای همکاری بیشتر شورای هماهنگی و نهاد آیین نامه ای را تنظیم و گفتمان هایی را صورت دهند و نسبت به شورای برنامه ریزی نیز بهتر است ابتدا صحبت ها در استان یکی شود و سیستم به گونه ای طراحی شود که شائبه دخالت در آن وجود نداشته باشد.

در ابتدای این جلسه مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی امام جمعه مسجد مکی زاهدان نیز تاکید کرد: علمای اهل سنت هیچ گونه خصومتی با نظام جمهوری اسلامی ایران ندارند و همواره دوستدار نظام و همراه رهبر معظم انقلاب ومسئولین بوده اند.

وی ادامه داد: وحدت موجود در منطقه با تلاش های نظام جمهوری اسلامی و علما ایجاد شده است و همه علمای ما در مسیر اعتدال و وحدت حرکت و در برابر ناامنی ها ایستادگی می کنند.

مولوی اسماعیل زهی بیان داشت: ما با حاکمیت جمهوری اسلامی مشکلی نداریم و نظارت را حق نظام می دانیم اما معتقدیم که استقلال مدارس باید حفظ شود.

وی گفت: به همه مسئولان اطمینان می‌دهیم که هیچگونه نگرانی از بابت مدارس علمیه اهل سنت نداشته باشند زیرا کار ما کار فرهنگی است و علمای ما با هیچ گروهک تندرو و افراط گری همراه نیست و به دنبال انجام کار سیاسی نیستیم.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها