با ما همراه باشید

اخبار 53

۳ ماموریت ویژه فضایی که در اوایل سال ۲۰۲۲ انجام خواهند شد

منتشر شده

در

۳ ماموریت ویژه فضایی که در اوایل سال ۲۰۲۲ انجام خواهند شد

“ناسا” و “اسپیس ایکس”، سه ماموریت ویژه فضایی را برنامه‌ریزی می‌کنند که قرار است در اوایل سال ۲۰۲۲ انجام شوند.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیجیتال ترندز، در ۱۲ ماه گذشته شاهد تعداد بی‌شماری از ماموریت‌های هیجان‌انگیز به فضا بودیم و به نظر می رسد که سال ۲۰۲۲ نیز همین اندازه هیجان‌انگیز باشد.

در این گزارش، به توضیح سه ماموریت برجسته می‌پردازیم که قرار است طی ماه‌های پیش رو انجام شوند. دو مورد از این ماموریت‌ها با سخت‌افزار شرکت “اسپیس ایکس”(SpaceX) و یک مورد نیز با تجهیزات ناسا صورت خواهند گرفت.

پرواز آزمایشی مداری “استارشیپ”

ارائه‌دهنده: اسپیس ایکس

محل پرتاب: بوکاچیکا، تگزاس

تاریخ پرتاب: در انتظار تایید

شاخصه مهم: نخستین آزمایش مداری قوی‌ترین موشک جهان

۳ ماموریت ویژه فضایی که در اوایل سال ۲۰۲۲ انجام خواهند شد

“استارشیپ”(Starship)، یک وسیله پرتاب قابل استفاده مجدد است که فضاپیمای مرحله دوم استارشیپ و مرحله اول پرتابگر فوق‌العاده قدرتمند “سوپر هوی”(Super Heavy) را شامل می‌شود.

اگرچه مرحله دوم استارشیپ پیشتر طی پنج پرواز در ارتفاع بالا آزمایش شده اما فقط یک بار فرود ایمن داشته است. از سوی دیگر، پرتابگر سوپر هوی هنوز پرواز نکرده است.

اسپیس ایکس، این موشک را برای نخستین پرواز آزمایشی مداری خود آماده کرده است و اکنون در انتظار مجوز “اداره هوانوردی فدرال”(FAA) به سر می‌برد. انتظار می‌رود که بیانیه‌ای در پایان ماه فوریه منتشر شود و اگر همه چیز مطابق میل اسپیس ایکس باشد، احتمالا طی یک یا دو هفته بعد از آن شاهد پرتاب این موشک خواهیم بود.

ارتفاع پرتابگر سوپر هوی و فضاپیمای استارشیپ، به ۱۲۰ متر می‌رسد که حدود ۹ متر بلندتر از موشک “SLS” ناسا است و بلندترین پرتابگری به شمار می‌رود که تاکنون ساخته‌ شده است.

توانایی رانش فوق‌العاده این موشک، آن را دو برابر قدرتمندتر از موشک “سترن ۵”(Saturn V) می‌کند که پنج دهه پیش، فضانوردان ناسا را به سوی ماه هدایت کرد.

از آنجا که استارشیپ همه الزامات ایمنی لازم را برآورده کرده است، شاید بتوان از آن برای ماموریت‌های دارای سرنشین به ماه، مریخ و حتی فراتر از این موارد در اعماق فضا استفاده کرد.

ماموریت “Ax-1” به مقصد ایستگاه فضایی بین‌المللی

ارائه‌دهنده: اسپیس ایکس

محل پرتاب: کیپ کاناورال، فلوریدا

تاریخ پرتاب: ۲۸ فوریه ۲۰۲۲

شاخصه مهم: نخستین ماموریت گردشگری ناسا به ایستگاه فضایی بین‌المللی

۳ ماموریت ویژه فضایی که در اوایل سال ۲۰۲۲ انجام خواهند شد

اسپیس ایکس، موشک “فالکون ۹”(Falcon 9) و فضاپیمای “کرو دراگون”(Crew Dragon) را برای بردن سه شهروند به “ایستگاه فضایی بین‌المللی”(ISS) طی یک سفر یک هفته‌ای سازماندهی‌شده توسط شرکت آمریکایی “آکسیوم اسپیس”(Axiom Space) به کار خواهد گرفت.

ماموریت Ax-1، توسط “مارک پاتی”(Mark Pathy)، سرمایه‌گذار کانادایی، “لری کانر”(Larry Connor)، کارآفرین آمریکایی، “ایتان استیبه”(Eytan Stibbe)، خلبان سابق نیروی هوایی و همچنین “مایکل لوپز الگریا”(Michael López-Alegría)، فرمانده و فضانورد سابق ناسا انجام می‌شود.

گزارش‌ها نشان می‌دهند که سه فضانورد غیرحرفه‌ای این ماموریت، هر کدام ۵۵ میلیون دلار برای کسب امتیاز اقامت در این پایگاه مداری پرداخته‌اند و در این مدت قرار است روی پروژه‌های پژوهشی و بشردوستانه مرتبط با پزشکی کار کنند.

سفرهای گردشگری، بخشی از تلاش‌های مجدد ناسا برای تجاری‌سازی ایستگاه فضایی بین‌المللی هستند که از چنین پروازهایی برای جمع‌آوری سرمایه و در عین حال، افزایش دسترسی به فضا برای شهروندان بخش خصوصی استفاده می‌کند.

“روسکوسموس”(Roscosmos)، همتای روسی ناسا اخیرا دو فضانورد غیرحرفه‌ای را برای اقامت کوتاهی به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاد و کمی پیش از آن نیز سفری را برای دو فیلمساز روسی ترتیب داد.

ماموریت “آرتمیس” برای بازگشت به ماه

ارائه‌دهنده: ناسا

محل پرتاب: کیپ کاناورال، فلوریدا

تاریخ پرتاب: مارس ۲۰۲۲

شاخصه مهم: نخستین پرواز آزمایشی قوی‌ترین موشک ناسا تا به امروز و گامی مهم برای نخستین ماموریت دارای سرنشین طی ۵۰ سال گذشته

۳ ماموریت ویژه فضایی که در اوایل سال ۲۰۲۲ انجام خواهند شد

ناسا قصد دارد تا پیش از پایان این دهه، نخستین زن و نخستین شخص رنگین پوست را روی سطح ماه فرود بیاورد اما ابتدا باید سخت‌افزارهای جدیدی را آزمایش کند که قرار است آنها را به ماه ببرند. این سخت‌افزارها، موشک SLS و فضاپیمای “اوریون”(Orion) هستند.

نخستین پرواز آزمایشی “آرتمیس ۱”(Artemis I) که در حال حاضر برای ماه مارس برنامه‌ریزی شده، قرار است پروازی را با استفاده از فضاپیمای اوریون به مقصد ماه انجام دهد.

هم موشک و هم فضاپیمای این ماموریت، آزمایش‌های گسترده‌ای را پشت سر گذاشته‌اند اما هنوز پرواز نکرده‌اند. اگر ماموریت آرتمیس ۱ به خوبی انجام شود، آرتمیس ۲ یک پرواز دارای سرنشین را بر فراز ماه انجام خواهد داد و آرتمیس ۳، نخستین فرود سرنشین دار روی ماه را از سال ۱۹۷۲ تاکنون به انجام خواهد رساند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 53

سوختهای فسیلی عامل میلیونها مورد فوت در سال ۲۰۱۸

منتشر شده

در

توسط

سوختهای فسیلی عامل میلیونها مورد فوت در سال ۲۰۱۸

نتایج یک بررسی نشان می دهد: سوختهای فسیلی عامل ۸.۷ میلیون مورد فوت در جهان طی سال ۲۰۱۸ بوده است.

به گزارش ایسنا، آلودگی هوای ناشی از سوختهای فسیلی از قبیل ذغال سنگ عامل فوت ۸.۷ میلیون نفر در جهان در سال ۲۰۱۸ بوده است که نشان می دهد از هر پنج مورد فوت گزارش شده در این سال سوختهای فسیلی عامل فوت یک نفر بوده است.

همچنین در این بررسی آمده است: کشورهایی که بیشترین میزان مصرف سوختهای فسیلی را داشته اند بالاترین آمار فوتیها را گزارش کرده اند و بیش از یک مورد از ۱۰ مورد فوتی در ایالات متحده و منطقه اروپا به دلیل آلودگی هوا ناشی از سوختهای فسیلی بوده است.

علاوه بر این، نزدیک به یک سوم از موارد فوتی در شرق آسیا از جمله چین بر اثر آلودگی هوا ناشی از این سوختها بوده است.موارد فوتی در آمریکای جنوبی و آفریقا به طور چشمگیری کمتر بوده است.

آمار فوتیهای ناشی از سوختهای فسیلی نسبت به آنچه پیش از این برآورد شده بود بالاتر بوده و حتی محققان این بررسی را نیز متعجب ساخته است.

یکی از محققان این مطالعه از کالج لندن گفت: ابتدا نسبت به نتایج بدست آمده تردید داشتیم اما با بررسیهای بیشتر تاثیر آلودگی ناشی از این سوختها بیشتر آشکار شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه گاردین، به گفته محققان فوت ۸.۷ میلیون نفر در سال ۲۰۱۸ نشان می دهد که سوختهای فسیلی یکی از عوامل اصلی در بار جهانی بیماری و مرگ و میر است.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 53

عملیات نیروهای امنیتی عراق در غرب بغداد

منتشر شده

در

توسط

عملیات نیروهای امنیتی عراق در غرب بغداد

فرماندهی عملیات عراق از آغاز عملیات امنیتی در مناطق غرب بغداد خبر داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه شفق‌نیوز، فرماندهی عملیات مشترک عراق امروز (چهارشنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد، فرماندهی عملیات بغداد، سامرا و الانبار با مشارکت حشد شعبی در الانبار و سامرا و با پشتیبانی جنگنده‌های ارتش و نیروی هوایی عملیات امنیتی مشترک و گسترده‌ای را در مناطق غرب بغداد و جزیره الکرمه و شرق دریاچه الثرثار آغاز کردند.

این عملیات برای پاکسازی این مناطق از تروریست‌های داعش و کنترل مرزها است.

اخیرا بعد از حملات انتحاری داعش در بغداد نیروهای عراقی عملیات امنیتی گسترده‌ای را برای بیرون راندن بقایای داعش آغاز کردند. این عملیات به کشته شدن مهم‌ترین تروریست‌های داعش از جمله ابویاسر العیساوی، “والی” داعش منجر شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 53

ساخت میکرو نمایشگر OLED برای عینک واقعیت افزوده اپل

منتشر شده

در

توسط

ساخت میکرو نمایشگر OLED برای عینک واقعیت افزوده اپل

شرکت اپل با شرکت TSMC برای ساخت میکرو نمایشگرهای OLED که قصد دارد در دستگاههای واقعیت افزوده از آنها استفاده کند، پیمان شراکت بست.

به گزارش ایسنا، نشریه نیک کی آسیا گزارش کرد اپل با شرکت TSMC که تنها تامین کننده پردازنده های آیفون است، برای ساخت میکرو نمایشگرهای OLED همکاری می کند زیرا بسیار باریک و کوچک بوده و نیروی کمتری استفاده می کنند و از این رو برای استفاده در دستگاههای واقعیت افزوده پوشیدنی مناسبتر هستند.

طبق گزارش نیک کی، این نمایشگرها در دست ساخت بوده و کمتر از یک اینچ اندازه دارند.

بلومبرگ نیوز در ژانویه گزارش کرده بود که اپل همچنان سرگرم کار روی فناوریها برای عینک واقعیت افزوده خود با اسم کد N۴۲۱ است. به گفته منابع آگاه، برای عرضه این محصول به بازار چند سال دیگر زمان نیاز است اما اپل سال ۲۰۲۳ را برای رونمایی چنین محصولی هدف گذاری کرده است.

پروژه میکرو نمایشگر OLED با همکاری شرکت TSMC در مرحله تولید آزمایشی قرار دارد و چند سال زمان می برد تا به تولید انبوه برسد.

بر اساس گزارش رویترز، شرکتهای اپل و TSMC در این باره اظهارنظر نکردند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها