با ما همراه باشید

ورزشی

اولین زنی که به جام‌جهانی صعود کرد!

منتشر شده

در

سه روز قبل بود که خبری ویژه از سوی فیفا مخابره شد و داوران قضاوت‌کننده در رقابت‌های جام جهانی فوتسال 2021 لیتوانی معرفی شدند؛ در لیست اسامی اعلام شده، نام یک داور برجسته بود و آن کسی جز گلاره ناظمی بود. چرا که برای اولین بار یک داور زن از ایران نامش در میان قاضیان رقابت‌های جام جهانی به ثبت رسیده بود.

 

براساس خبری که از سوی فیفا اعلام شد گلاره ناظمی و ابراهیم محرابی افشار از ایران داوران قضاوت کننده در جام جهانی لیتوانی 2021 خواهند بود؛ تجربه‌ای بزرگ و فوق‌العاده برای گلاره ناظمی که پیش از این دستاورد تاریخی، سنت‌شکنی‌های دیگری را هم رقم زده بود و رقابت‌های المپیک جوانان و مقدماتی جام جهانی مردان را نیز قضاوت کرده بود.

 

به واسطه این انتخاب ویژه از سوی فیفا برای قضاوت در جام جهانی فوتسال، با او به صحبت پرداختیم.

تنها کشور آسیایی بودیم که چهار نامزد داشتیم

 

برای انتخاب داوران حاضر در جام جهانی فوتسال، کنفدراسیون فوتبال آسیا با توجه به قضاوت ها و سوابقی که وجود داشت نامزدهای مورد نظر خود که 16 داور بودند را به فیفا معرفی کردند و جالب اینکه چهار داور از شانزده نفر مورد نظر از ایران بودند و ما تنها کشوری بودیم که چهار داور برای معرفی به فیفا داشتیم.

 

با تعامل FIFA و AFC داوران جام جهانی انتخاب شدند

 

بعد از آن هم با توجه به شرایط کرونا، کلاس های آنلاین و آموزش های از راه دور و وبینارهای مختلف برای همه معرفی شده ها برگزار شد و پس از آن AFC برای قضاوت در بازی های مقدماتی جام جهانی و پلی آف که در دبی برگزار می شد، داوران مورد نظر خود را فراخواند و به این ترتیب با تعامل AFC و  FIFA نام های نهایی انتخاب شدند و به این ترتیب من و آقای محرابی افشار از ایران برای قضاوت در بازی های جام جهانی انتخاب شدیم.

 

 

این موفقیت ثمره تلاش داوران فوتسال است

 

بی اغراق باید بگویم این موفقیت برای فوتسال ایران و ثمره تلاش همه داوران است، برای همه پیشکسوتان دلسوز است. در این دوره برای اولین بار است که دو داور از ایران برای قضاوت در جام جهانی انتخاب شدند و این هم نشان دهنده موفقیت داوران ایرانی و فعالیت های آنهاست که چه در فوتسال خانم ها و چه در فوتسال آقایان، داوران ایرانی مورد نظر فیفا و ای اف سی هستند و حالا هم که می بینم خود را مجاب می کنند تا دو داور از ایران انتخاب کنند.

 

برای اولین بار از داوران خانم در جام جهانی مردان استفاده می شود

 

دو سال قبل و پس از قضاوت در المپیک، مسئولان داوری فیفا و ناظرهای حاضر در آن بازی ها اعلام کردند برای رقابت های جام جهانی فوتسال آقایان تصمیم گیری شده است تا برای اولین بار از داوران خانم استفاده شود، البته به غیر از من که از آسیا به این بازی های خواهم رفت، داورهای خانم دیگری هم از نقاط مختلف اروپا و آمریکا و … حضور دارند تا برای اولین حضور خانم های داور برای قضاوت در جام جهانی مورد بررسی قرار بگیرد.

 

هرگز بی خیال رقبایم نشدم

 

به لطف خداوند تاکنون در تورنمنت های مهمی همچون جام باشگاه های جهان، بازی های المپیک، جام باشگاه های اروپا، جام دانشجویان جهان، جام ملت ها آسیا و … سوت زده ام تا خودم را در جام جهانی ببینم و به همین دلیل سعی می کردم علاوه بر این قضاوت ها، با تلاش بیشتر به این هدف برسم البته باید بگویم که حضور در بازی های المپیک باعث شد تا کمی برای حضور در جام جهانی دلگرم شوم اما هرگز باعث نشد که خیال من از رقبایم راحت باشد.

 

بیست سال در انتظار این رقابت ها بودم

 

برای من به عنوان یک داور این اهمیت زیادی دارد که در دوران حرفه ای کارم به بازی های جام جهانی بروم و آنجا به قضاوت بپردازم و حالا با این انتخاب خوشحالم که به امید خدا به مهم ترین هدفم در دنیای داوری خواهم رسید. جام جهانی برای همه داوران، سقف همه آرزوهاست. در این بیست سالی که من دوران حضور در داوری و قضاوت را پشت سر گذاشتم، همیشه چشم به حضور در جام جهانی به عنوان بزرگترین آرزوی ورزشی داشتم.

 

 

پدرم همه دغدغه هایمان را از بین برد

 

من معتقدم که همیشه باید یک حامی در کنار هر داور حضور داشته باشد. تا چند سال پیش که مادرم حضور داشت مهم ترین حامی من بود و پس از درگذشت او پدرم همیشه در کنارم بود. او به مانند پروانه دور ما می چرخید تا کم و کاستی در زندگیمان به وجود نیاید و به همین دلیل باید بگویم من هیچ کم و کسری نداشتم و تنها به داوری و موفقیت در آن فکر می کردم. در این باره این نکته را نیز اضافه کنم که حضور برادرم، نعمت بزرگی برای من بود، او هم در قامت  یک برادر و هم به عنوان یک داور کمک های فراوانی به من داشت و حالا به این ترتیب می توانم بگویم که به ترتیب خدا، پدرم، برادرم، دعاهای خیر مادر و مردم خوب کشورم مهم ترین حامیان من بودند و امیدوارم بتوانم روسفیدشان کنم.

 

دلخور هایم را برای خودم نگه می دارم

 

در دنیای داوری مسیر پر پیچ و خم و البته سختی داشتم اما خدارا شکر می کنم که در این میان سرمایه های فراوانی داشتم که از من حمایت کردند. از جامعه فوتبال و فوتسال ممنونم، از داوران و پیشکسوتان و از همه آن کسانی که به دنبال پیشرفت من بودند ممنونم و امیدوارم بتوانم با قضاوت هایم همه آنها را روسفید کنم.

 

هر چند در این میان شیطنت هایی نیز وجود داشت اما من یادگرفته ام که دلخوری هایم را برای خودم نگه دارم و آنها را با مردم را در میان نگذارم. من همیشه دنبال این هستم تا حال خوبم را با مردم به اشتراک بگذارم.

 

گلاره ناظمی نماینده داوران مظلوم فوتسال ایران است

 

در پایان باید بگویم جامعه داوران فوتسال خیلی مظلوم هستند. البته فوتبالی ها هم همین طور هستند اما آنها حداقل در پخش زنده دیده می شوند اما برای داوران فوتسال این گونه نیست و تنها می توان گفت عشق آنها را در این رشته نگه داشته است و باز هم می گویم رقابت سالم و فنی همین داوران باعث شده تا فیفا هم مانند ای اف سی جامعه داوری ایران را غنی بداند و داوران ایرانی را همیشه در لیست قرار دهد و فکر می کنم بیراه نباشد اگر بگویم که گلاره ناظمی به عنوان نماینده داوران مظلوم فوتسال به جام جهانی خواهد رفت.

منبع:ورزش سه

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

جدیدترین مساله تلویزیون روی آنتن زنده

منتشر شده

در

توسط

جدیدترین مساله تلویزیون روی آنتن زنده
عکس تزیینی است

نود و هفتمین دربی تهران با تساوی دو تیم استقلال و پرسپولیس به «جنگ سرد» تعبیر شد و آنچه بیش از اتفاقات درون زمین نگاه ها را به سمت خود جلب کرد، حجم بالای تبلیغاتِ آزاردهنده اطرافِ زمین بود که لحظه ای بیننده تلویزیون را رها نکرد.

این وضعیت جدید، بار دیگر پرسشی قدیمی را هم یادآور شد که اگر صداوسیما با مسوولان فوتبال بر سر حق پخش مسابقات به توافق می رسید، آیا امروز پوشش تلویزیونی مسابقه دو تیم مطرح پایتخت را با کیفیتی این چنین نازل شاهد بودیم؟

شنبه ـ ۱۳ آذر ماه ـ دو تیم استقلال و پرسپولیس برای نود و هفتمین بار مقابل چشم بیننده تلویزیونی که اجازه حضور در استادیوم آزادی را هم نداشت، به مصاف هم رفتند. فضای استادیوم خالی از تماشاگر و مسابقه ای که در نهایت گلی هم به همراه نداشت، به اندازه کافی از جذابیت های دربی کاسته بود و این مساله، با فضای استادیومی مملو از بیلبوردهای تبلیغاتی، دوچندان هم می شد.

حجم بالای تبلیغات در استادیوم آزادی، برای لحظاتی در نیمه اول صدای گزارشگر مسابقه را هم درآورد؛ به نحوی که محمدرضا احمدی حدود دقایق ۲۰ بازی در جملاتی، با انتقاد از حجم بالای تبلیغات و شلوغی کنار زمین، در عین حال اعلام کرد که به نظر می رسد همه ـ هم استقلال که استادیوم را پر از تبلیغات کرده و هم سازمان لیگ بخاطر روشن شدن ال ای دی ها ـ از این توافق راضی هستند و تنها بیننده تلویزیون است که حرص می خورد که نمی تواند به استادیوم بیاید و مجبور است این حجم از تبلیغات را تحمل کند و همکاران ما که نمی توانند تصاویر باکیفیتی را ارسال کنند.

اما چه شد که داربی ۹۷ به این وضعیت رسید؟

سالها رایزنی و چانه زنی با صداوسیما برای پرداخت حق پخش مسابقات و برگزاری جلسات متعدد و در نهایت زیر بار نرفتن مسوولان رسانه برای پرداخت این پول و از طرفی افزایش مشکلات مالی تیم ها پس از شیوع کرونا به دلیل نبود تماشاگر و بلیط فروشی، سرانجام تهمیدی جدید را پیش روی مدیران فوتبالی قرار داد؛ واگذاری تبلیغات محیطی به تیم های میزبان و واریز سهمی از درآمد آن به حساب سازمان لیگ. راه حلی که استارت آن توسط تیم استقلال زده شد و حمید سجادی، وزیر ورزش هم با بیان حمایت صریح خود از سپرده شدن تبلیغات محیطی به باشگاه‌ها، اعلام کرد که «پرسپولیس و مدیرعامل این تیم نیز اظهار داشت اگر استقلال در اجرای تبلیغات محیطی موفق بود ما هم از آن استقبال می کنیم.»

دوم آبان ماه امسال بود که باشگاه استقلال طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که تبلیغات محیطی با مصوبه هیات رئیسه سازمان لیگ در بازی های خانگی در اختیار این باشگاه قرار می‌گیرد. هرچند این خبر در ادامه از سوی سازمان لیگ رد شد اما عملا ۲۸ آبان ماه در بازی استقلال و نساجی، کارگزار آبی‌پوشان تهرانی برای اولین بار مجوز نصب تابلوهای تبلیغاتی کنار زمین را دریافت کرد. دهم آذر ماه هم مدیرعامل باشگاه استقلال در نامه‌ای به رئیس سازمان لیگ خواستار همکاری عوامل اجرایی سازمان لیگ در جهت اجرای تبلیغات محیطی در دربی پایتخت شد.

آجورلو در این نامه یادآور شده بود که در صورت اعلام شماره حساب از سوی سازمان لیگ، باشگاه استقلال آماده واریز سهم سازمان لیگ از تبلیغات محیطی مسابقه با نساجی و دربی تهران خواهد بود.

در نهایت سعید فتاحی، نماینده باشگاه استقلال هم ساعاتی پیش از آغاز بازی شنبه (۱۳ آذر ماه)، بار دیگر به سرباز زدن صداوسیما از پرداخت حق پخش مسابقات فوتبال اشاره کرد و گفت: قانون می‌گوید تبلیغات محیطی باید به گونه‌ای باشد که مزاحم دید تماشاگر نباشد. وقتی امروز تماشاگر نیامده و باشگاه حداقل ۵ میلیارد ضرر دیده، در نتیجه این ضرر باید با تبلیغات جبران شود.

به گفته وی، استقلال ۱۳ بازی میزبان است و قرارشان برای هر بازی ۱۰ میلیارد تومان بوده که مجموع آن ۱۳۰ میلیارد می‌شود. از آن ۱۳۰ میلیارد، ۳۰ درصد حقِ سازمان لیگ و مسئولان برگزاری مسابقات است. بر این اساس قبل از هر بازی ۳ میلیارد تومان را به حساب سازمان لیگ واگذار می‌کنند.

به هر طریق داربی ۹۷ با اتفاقاتی چون سپردن تبلیغات محیطی به تیم میزبان، استفاده حداکثری از فضای استادیوم آزادی برای تبلیغات و انتقادهایی که از سوی گزارشگر دیدار به عنوان نماینده صداوسیما مطرح شد، به پایان رسید. و حالا باید دید صداوسیمایی که بابت کیفیت پایین پخش مسابقات، نگران بیننده خود است، آیا سرانجام به نشستن پای میز مذاکره با مسوولان فوتبال برای رسیدن به توافق بر سر پرداخت حق پخش راضی می شود یا همچنان همه صحبت ها در حد شعار باقی می ماند و داستان تبلیغاتی که این روزها از سر و کول تماشاگر بالا می رود و در یک مسابقه دربی به اوج خود می رسد، به این زودی ها تمامی ندارد.

 

ادامه مطلب

ورزشی

استقلال، پیروز نبرد با سازمان لیگ بر سر تبلیغات محیطی

منتشر شده

در

توسط

استقلال، پیروز نبرد با سازمان لیگ بر سر تبلیغات محیطی

باشگاه استقلال طی مذاکره‌ای که با سازمان لیگ داشت، در نهایت حق تبلیغات محیطی مسابقات خانگی خود را در اختیار گرفت.

 به نقل از باشگاه استقلال، در جلسه‌ای که امروز (شنبه) با حضور شهاب‌الدین عزیزی خادم رییس فدراسیون فوتبال، حیدر بهاروند رییس سازمان لیگ، مصطفی آجورلو مدیرعامل باشگاه استقلال و معاونان او در محل سازمان لیگ برگزار شد، در نهایت مقرر شد که تبلیغات محیطی توسط باشگاه استقلال انجام شود.

همچنین باشگاه استقلال امروز مبلغ سهم سازمان لیگ را واریز کرد و برای ادامه مسابقات هم تضامین لازم را به سازمان لیگ تحویل داد.

 

ادامه مطلب

ورزشی

یونایتد با سرمربی آلمانی به توافق رسید

منتشر شده

در

توسط

یونایتد با سرمربی آلمانی به توافق رسید

منچستریونایتد با رالف رانگنیک آلمانی به توافق رسید تا این مربی تا پایان فصل هدایت شیاطین سرخ را بر عهده داشته باشد.

 به نقل از استار، منچستریونایتد بعد از برکناری اوله گنار سولسشایر با رالف رانگنیک، مربی ۶۳ آلمانی به توافق رسید تا این مربی تا پایان فصل هدایت شیاطین سرخ را بر عهده داشته باشد.

البته قرار است همچنان “کریک” در دیدار برابر چلسی در روز یکشنبه روی نیمکت شیاطین سرخ بنشیند ولی از بازی بعد، رانگنیک سرمربی خواهد بود.

این مربی آلمانی در تیم‌هایی چون شالکه و لایپزیگ در بوندسلیگا کار کرده است.

 

ادامه مطلب

برترین ها