با ما همراه باشید

سیاسی

قویترین مردانی که “جان” را در برابر “کیان” در کفه ترازو نهاده اند

منتشر شده

در

قویترین مردانی که "جان" را در برابر "کیان" در کفه ترازو نهاده اند

 صورت‌های آفتاب سوخته، پوتین های خاکی و نگاه نافذشان به آن سوی مرزهای ایران زمین، نشان از صلابتی دارد که دشمن را در جای خود میخکوب می‌کند و اجازه نگاهی چپ به سرزمینش را نمی‌دهد، سینه سپر کرده، ایستاده، غیور و غیرتمند و بی‌هیچ ادعایی.

از مرزداران سرزمینم سخن می گویم، از چشمانی که بیدار است، پاهایی که چون سروی قوی ایستاده، دستانی که اسلحه را با قدرت در دست گرفته تا کسی به سرزمین و مردمانش یورش نبرد. مردانی که برای خاک این سرزمین از خون خود گذشتند تا ایران باقی بماند، آن هایی که شجاعانه از مرزهایمان دفاع می کنند و باعث می شوند تا در کمال امنیت و آرامش در خائه هایمان بدون هیچ دغدغه ای زندگی کنیم.

از مرزدارانی سخن می گویم که ساعت ها در مناطق صعب العبور در این گرمای هوا در حال گشت زنی هستند تا مبادا دست درازی از آن سوی مرز به داخل کشور شود، راه قاچاقیان را بگیرند و اگر دود آتش را دیدند به سرعت برای خاموش کردن آن بشتابند و باید بر دستان پر مهر آن مادران و پدرانی را که چنین فرشتگانی را پرورش دادند، بوسه زد و دست مریزاد گفت.

اگر رشادت های این غیورمردان نباشد و اگر آن ها در مرزهای سرزمین مان حفاظت نکنند، اگر در برابر پلیدی ها، قاچاق و انواع شرارت ها نایستند، امروز کشوری امن و آرام نداشتیم و سرنوشت تاریخ کشور شاید به گونه دیگری نوشته می شد.

امروز که همه درگیر ویروس کرونا و مهار آن هستند، مرزداران غیور کشورمان در صفر ترین نقطه مرزی و بدترین شرایط آب و هوایی محکم و استوار ایستاده اند تا درد و ناراحتی مردم فقط کنترل و مهار این ویروس باشد و درد ناامنی بر دردهای آن ها افزوده نشود.

از سوی دیگر در چنین شرایطی نباید از بزرگ مردان با غیرت مرزبان کشورمان غافل شویم، از کسانی که جانشان را نثار امنیت من و شما کردند و به دیار باقی شتافتند و اکنون از آنها فداکاری و ایثارشان به یادگار مانده است، یادگاری که هرگز کهنه نمی شود.

خراسان شمالی بیش از ۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکمنستان دارد اما همیشه از این منطقه به عنوان یکی از امن ترین مرزهای کشور یاد می شود اما این امنیت به خودی خود به وجود نیامده و برای رسیدن این گوهر گرانبها جوان های خیلی زیادی در سرمای استخوان سوز نقاط صفر مرزی گلیل و گیفان و گرمای طاقت فرسای نقاط صفری مرزی جرگلان زحمت ها کشیده و خون دل ها خورده اند.

ت

عشق به وطن سختی نمی‌شناسد

وظیفه شناس یکی از مرزداران خراسان شمالی در پادگان مرزی حسن آباد یکی از مرزبان های خراسان شمالی است که در گفت و گو با ایسنا، می گوید: ۱۲ سال است که مرزدار است و دو سه سال از زمان خدمت خود را در نقاط صفر مرزی استان سیستان و بلوچستان گذرانده است.

این مرزدار وظیفه شناس از سختی کار مرزبانی می گوید و می افزاید: عشق به وطن سختی نمی‌شناسد و هیچ گاه سختی کار موجب نشده تا کوچکترین غفلتی از مرز داشته باشیم و همیشه به خوبی از مرزهای کشور پاسداری کرده ام.

وظیفه شناس یک پسر هشت ساله هم دارد و با خانواده برای اینکه چند روز پشت سر هم باید در شیفت کاری باشد به داخل روستای حسن آباد آورده و در آنجا زندگی می کند و فقط هنگام بازگشایی مدارس، همسر و فرزندش برای رفتن به مدرسه به شهر بجنورد می روند.

شکار غیر مجاز، قاچاق مواد مخدر، رفت و آمد افراد و ورود دامداران این منطقه به مرز کشور ترکمنستان بیشتر تخلف هایی است که در این منطقه صورت می گیرد، این را این مرزبان می گوید و اظهار می دارد: اما خوشبختانه با مراقبت هایی که در دو طرف مرز صورت می گیرد، تعداد این تخلف ها خیلی زیاد نیست.

وی می افزاید: در گذشته کار کردن در این منطقه خیلی سخت تر بود چراکه گاز وجود نداشت و مجبور بودیم با نفت فضا را گرم کنیم اما اکنون گازکشی انجام شده و کار کمی راحت تر شده است اما در منطقه ای قرار داریم که با مشکل شدید آب شرب مواجه هستیم.

اما برخی از مناطق موجود در نقاط صفر مرزی صعب العبور است و مجبور هستیم برای گشت زنی و مراقبت های انجام شده با پای پیاده گشت زنی کنیم چراکه با خودرو امکان پذیر نمی باشد.

وظیفه شناس به سرمای خیلی سخت این منطقه نیز اشاره می کند و می گوید: تردد در فصل تابستان در این منطقه شاید راحت باشد اما زمستان سرمای استخوان سوزی دارد و برف های سنگینی در این منطقه می نشیند.

گاهی اوقات در روزهای زمستانی آنقدر برف بر روی زمین می نشیند که حتی برای رفتن به مرخصی هم دچار مشکل می شویم و مجبور هستیم تا چند روزی را صبر کنیم تا مسیر برف روبی شود.

ل

طاقت آوردن در این ارتفاعات از توان خیلی ها خارج است

رسول زاده یکی دیگر از مرزداران این پاسگاه مرزی در گفت و گو با ایسنا، ادامه می دهد: ۹ سال است که مرزدار هستم و سه سال از خدمت خود را در استان سیستان و بلوچستان گذرانده ام.

وی تاکید می کند: یکی از مهمترین نکاتی که سبب شده تا خراسان شمالی دارای مرزهای آرامی باشد ارتباط خوب مردم ساکن در مناطق مرزی این استان با مرزبانی و مرزبان ها هستند.

همیشه مرزبانی از ظرفیت خود و کمک مردم محلی این مناطق استفاده می کند و اگر همکاری مردم در این زمینه وجود نداشت شاید با مشکلاتی مواجه بودیم.

وی ادامه می دهد: مرزدارها، ضامنِ امنیت پایدار است و طاقت آوردن در این ارتفاعات از توان خیلی ها خارج است اما اراده مردان پولادین مرزبان بر همه سختی ها فائق آمده که نتیجه اش مرز و بومی امن و ایمن است.

سرهنگ قربانعلی داوطلب فرمانده مرزبانی خراسان شمالی نیز در گفت و گو با ایسنا، اظهارمی دارد: خراسان شمالی با سیصد و یک کیلومتر  مرزخشکی با کشور ترکمنستان  در شمالی ترین نقطه کشور واقع شده و اینجانب و تمامی  همکارانم در این فرماندهی تلاش داریم تا ضمن حفظ و حراست از حدود و ثغور میهن اسلامی مان امنیت پایدار را در حوزه سرزمینی برای مردم سلحشور و شهید پرور خراسان شمالی به ارمغان آوریم.

وی ادامه می دهد: اهتمام جدی در امر خوشایندسازی محیط پاسگاه‌های مرزی و ایجاد انگیزه خدمتی بالا و همچنین اجرای منویات فرماندهی معظم کل قوا حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای مد ظله العالی و  همچنین فرامین سلسله مراتب فرماندهی به منظور تقویت روحیه انقلابی و جهادی کارکنان مد نظر اینجانب و مجموعه کارکنان ستاد استان بوده و امیدوارم بتوانیم به عنوان یک سرباز مطیع امر ولایت در این خطه انجام وظیفه نماییم.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیاسی

به‌دنبال تقویت روابط تهران – دمشق بویژه در حوزه‌های اقتصادی و تجاری هستیم

منتشر شده

در

توسط

به‌دنبال تقویت روابط تهران - دمشق بویژه در حوزه‌های اقتصادی و تجاری هستیم

رئیس جمهور روابط ایران و سوریه را راهبردی و استراتژیک دانست و بر تقویت پایه‌های مستحکم روابط بین دو کشور به ویژه در حوزه‌های اقتصادی و تجاری تاکید کرد.

 آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی روز دوشنبه در دیدار فیصل مقداد وزیر خارجه سوریه با اشاره به اشتراک منافع دو کشور در مسایل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی اظهار داشت: امروز باید برنامه‌ریزی بلند مدت و همه جانبه‌ای برای توسعه و تعمیق روابط و مناسبات تهران و دمشق انجام شود و بر مبنای آن، در مسیر تامین منافع ملت‌های خود خصوصا در بخش اقتصادی گام برداریم.

رئیسی در ادامه استمرار حضور غیر قانونی نیروهای بیگانه در منطقه و خاک سوریه را برای امنیت و ثبات منطقه خطرناک دانست و گفت: داعش دست ساخته آمریکایی‌ها است و امروز حضور داعش و آمریکا در هر کجای منطقه خسارت بزرگی برای امنیت، ثبات و آسایش ملت‌ها خواهد بود.

رئیسی خاطرنشان کرد: شهدای بزرگواری همچون سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، آمریکا و گروه‌های نیابتی آن در منطقه از جمله تروریسم داعشی و صهیونیستی را زمین‌گیر کردند.

رئیسی حفظ امنیت و ثبات سوریه و حضور مقتدرانه این کشور در معادلات منطقه‌ای را حائز اهمیت دانست و اظهارداشت: امروز سوریه با رویکرد ضد صهیونیستی در خط مقدم مقاومت در برابر صهیونیست‌ها قرار دارد و تاریخ ایستادگی ستودنی ملت و دولت سوریه در مقابل تهاجمات ناجوانمرانه را با افتخار ثبت خواهد کرد.

رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت احترام به تمامیت ارضی سوریه بیان داشت: نادیده گرفتن حاکمیت ملی و تمامیت ارضی کشورها از طرف هیچ کشوری قابل قبول نیست و بی تردید ملت سوریه آنرا تحمل نمی‌کند.

فیصل مقداد وزیر خارجه سوریه نیز در این دیدار با تقدیم پیام بشار اسد رئیس جمهور سوریه و نیز دعوت از آیت الله رئیسی برای سفر به این کشور، اظهارداشت: سوریه مصمم است تمام ظرفیت‌های همکاری را برای تقویت روزافزون روابط تهران – دمشق در راستای منافع مشترک دو ملت فعال کند.

وزیر خارجه سوریه با بیان اینکه ملت سوریه هرگز حمایت‌ها و کمک‌های جمهوری اسلامی ایران را فراموش نخواهد کرد: گفت: سوریه بر استمرار روابط پایدار و قدرتمندی که رهبران دو ملت آنرا ایجاد کرده‌اند،‌ تاکید دارد و در این مسیر، خون شهید حاج قاسم سلیمانی ضامن پیوند عمیق روابط دو ملت است و معتقدیم شهید سلیمانی متعلق به همه ما است و فداکاری شهیدانمان را فراموش نخواهیم کرد.

فیصل مقداد خاطرنشان کرد: آمریکا از خبیث ترین شیوه‌ها در روابط با برخی کشورهای منطقه استفاده می‌کند و با بی احترامی تمام و ذلیل کردن آنها به دنبال سروری و آقایی صهیونیست‌ها در منطقه هستند.

وزیر خارجه سوریه گفت: با ایستادگی ملت سوریه و جبهه مقاومت، طرح‌های آمریکا، رژیم صهیونیستی و اذنابش در منطقه شکست خورده است و امروز آنها به این نکته رسیده‌اند که سوریه شکست نخورد و رویکرد خود را تغییر داده‌اند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

بین الملل

شمخانی: شرایط بغرنج کنونی منطقه حاصل سیاست‌های غلط و بحران‌آفرین آمریکاست

منتشر شده

در

توسط

شمخانی: شرایط بغرنج کنونی منطقه حاصل سیاست‌های غلط و بحران‌آفرین آمریکاست

طلعت بیک مصدق اف معاون رئیس جمهور و رییس شورای امنیت ملی قرقیزستان که برای انجام یک دیدار رسمی سه روزه به تهران سفر کرده است؛ صبح امروز با دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و پیرامون طیف وسیعی از همکاری های دوجانبه و منطقه ای و بین المللی با وی گفتگو کرد.

 در این دیدار طرفین بر گسترش همکاری های همه جانبه میان تهران – بیشکک در حوزه های سیاسی، امنیتی و اقتصادی تاکید کردند.
دریابان شمخانی در جریان این ملاقات با اشاره به اشتراکات تمدنی و منافع و تهدیدات مشترک تصریح کرد: با برنامه ریزی مناسب می توان همکاری میان دو کشور در همه سطوح را گسترش و تعمیق داد.
دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با تشریح ظرفیت های ایران در حوزه های ترانزیتی، انرژی، علمی، پزشکی، فناوری، آی تی و شرکتهای دانش بنیان، آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای توسعه همه جانبه همکاری میان دو کشور اعلام کرد.
دریابان شمخانی با اشاره به تحولات افغانستان خاطر نشان کرد، شرایط بغرنج کنونی منطقه به ویژه اوضاع افغانستان حاصل سیاست های غلط و بحران آفرین آمریکا در منطقه و بیش از ۲۰ سال تجاوز و اشغالگری واشنگتن در افغانستان است.
دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان گفت: با توجه به لزوم ایجاد صلح، ثبات و امنیت پایدار در افغانستان تشکیل دولتی فراگیر با مشارکت همه اقوام را از مولفه های مهم برای تحقق چنین هدفی می دانیم.
در این دیدار مصدق اف معاون رئیس جمهور و رئیس شورای امنیت ملی قرقیزستان نیز با ابراز خرسندی از سفر به ایران بر وجود اشتراکات قابل توجه در رویکردهای منطقه ای دو کشور تاکید کرد و گفت: قرقیزستان علاقه مند است که هم زمان با استقرار دولت جدید در ایران، سطح مناسبات اقتصادی، سیاسی و امنیتی خود را با تهران ارتقاء بدهد.
وی با اشاره به مواضع مشترک ایران و قرقیزستان در زمینه بحران افغانستان اظهار داشت: لازم است کشورهای منطقه برای جلوگیری از شکل گیری بحران انسانی، فقر مطلق و رشد تروریسم در افغانستان، کشورهای منطقه با اتخاذ ابتکارهای مشترک و هماهنگ به ایجاد ثبات در این کشور کمک کنند.
مصدق اف استفاده از بنادر جنوبی ایران برای ترانزیت کالا به قرقیزستان را در ردیف اولویتهای همکاری دو کشور عنوان کرد و افزود: همکاری های امنیتی و تبادل تجربیات برای مبارزه با تروریسم، موادمخدر و جرائم سازمان یافته از جمله زمینه های مهمی است که می تواند در دستور کار توسعه مناسبات تهران – بیشکک قرار بگیرد.

 

ادامه مطلب

بین الملل

باقری: ایران متن پیشنهادی خود را در وین تحویل داد

منتشر شده

در

توسط

باقری: ایران متن پیشنهادی خود را در وین تحویل داد

مذاکره کننده ارشد ایران اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران متن پیشنهادی خود را در قالب دو موضوع لغو تحریم‌های ظالمانه و مسائل هسته‌ای تحویل داده است.

 علی باقری تصریح کرد: مفاد پیش نویس شامل کلیه پیشنهادات و مواضع تیم مذاکره کننده ایرانی است.

معاون وزیر امور خارجه ادامه داد: در روزهای گذشته هیات ایران نشست های متعدد دوجانبه و مشترک چندجانبه با هیات ها داشت. از روز شنبه این جلسات برگزار شد و تا دیشب تا پاسی از شب نیز ادامه پیدا کرد. امروز هم چند جلسه داریم، از جمله جلساتی که با نمایندگان روسیه و چین داشتم و روسای سه کشور اروپایی که دو نشست دیروز داشتیم و یک نشست هم امروز پنجشنبه داریم.

باقری افزود: شاخص ها و ملاک هایی که برای بیان مواضع خودمان لازم بود را در این دیدارها مطرح کردیم و آنها هم درباره دیدگاه های ما سوالاتی داشتند، تلاش شد تا به آنها پاسخ داده شود.

معاون وزیر خارجه کشورمان اظهار کرد: دیشب دو سند را در اختیار طرف مقابل قرار دادیم، سند اول درباره لغو تحریم ها و دیگری اقدامات هسته ای ایران. طرف مقابل باید اینها را بررسی کند و آمادگی لازم پیدا کند تا وارد مذاکرات جدی درباره این متن ها شود.

باقری با بیان اینکه این گفتگوهای وین دارای آثار متنوع بین المللی است و بازیگران دیگری خارج از این عرصه مستقیم یا غیرمستقیم تلاش می کنند در روند کار اخلال ایجاد کنند و مسیر گفتگوی سازنده را مخدوش کنند، افزود: در این باره با نمایندگان ۱+۴ موضوعاتی را طرح کردم و هشدار دادم که تلاش شود اجازه ندهند رویکرد و نگاه بازیگران خارجی بر مذاکرات تاثیر بگذارد.

وی درباره زمان پاسخ ۱+۴ به دو سند ایران گفت: امیدواریم در کوتاه ترین زمان به جمع بندی درباره این دو سند برسند. ما اعلام کردیم گفتگوها می تواند ادامه یابد، ما در وین هستیم. آنها نیاز دارند که اسناد را بررسی کنند اما اگر آماده باشند برای ادامه و استمرار در همین دور ما مانعی نداریم و امروز در تماسی که با آنها داریم، وضعیت بررسی این اسناد و جدول زمانی رسیدگی به آن مشخص می شود.

وی گفت: اینکه برسی این اسناد چقدر طول می کشد، به آنها بستگی دارد.

رئیس تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان در پاسخ به اینکه طرف های مقابل اعلام کردند ۷۰ تا ۸۰ درصد پیش نویس قبلی آماده شده بود، اینها شامل چه مواردی است؟ اظهار کرد: آنچه پیش روی ما قرار دارد، متن پیش نویسی است که در وین ۶ آماده شده و همه طرف ها اذعان داشتند که این متن پیش نویس قابل بررسی است و در این باره ابهامی نیست. ما بر موارد اختلافی که از قبل باقی مانده تاکید داریم، در برخی موارد هم کاستی های سند پیش نویس قبلی را یادآور شدیم و برخی نکات در پیش نویس است که با اسنادی که مورد قبول طرفین است مغایرت دارد و ضروری است تا درباره آنها هم مذاکره شود.

وی در پاسخ به اینکه فکر می کنید چقدر تغییرات مدنظر ایران پذیرفته شود و تا چه اندازه آنها متن را تغییر دهند؟ گفت:
در ایران دولت جدیدی سرکار آمده و تیم جدیدی مامور مذاکرات است و بر همین اساس با یک اصلاحاتی در متن مواجه هستیم. قاعدتا طرف مقابل هم نظراتش را می تواند روی اصلاحات بگوید.

باقری ادامه داد: یک محور که برخی جریان ها سعی داشتند القا کنند، این بود که ایران نمی خواهد مذاکرات به نتیجه برسد و می گفتند که طرف ایرانی جدی نیست اما ارائه این دو سند نشان می دهد که ما جدی هستیم.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها