با ما همراه باشید

استانها

آخرین جلسه شورای پنجم اراک و توصیه هایی به شورای ششمی‌ها

منتشر شده

در

  اعضای شورای پنجم شهر اراک در جلسه پایانی صحن رسمی ضمن ارائه گزارشی از عملکرد خود برای شورای ششم توصیه هایی را مطرح کردند.

علیرضا مرادی یازدهم مردادماه در آخرین جلسه صحن رسمی شورای پنجم شهر اراک (جلسه ۲۱۶) اظهار کرد: قریب به ۳۵۰۰ میلیارد تومان پول به اشکال مختلف در شورا تصویب شد و حقوق های پرداختی، پروژه های باقی مانده و تکمیل شده و … مشخص است و پیشنهاد می شود شورای ششم نیز دقت کند که منابع مالی که به سختی تهیه می شود به شکلی هزینه شود که بهره برداری بهینه از آن صورت گیرد و در مسیر تعیین شده صرف شوند.

وی افزود: لازم است که امور شهر براساس برنامه های پیش بینی شده پیش رود و نقاط محروم و فراموش شده شهر نیز مد نظر قرار گیرد، همچنین برای جلوگیری از حاکمیت سلایق در مدیریت ها، روند تنبیه و تشویق در شورای ششم در دستور کار قرار داشته باشد.

مرادی تصریح کرد: بخشی نگری و خصوصی نگری در شورای ششم وجود نداشته باشد تا مردم به صورت یکسان از خدمات و توانمندی شهر بهره مند شوند.

به گزارش ایسنا، حامد آجرلو دیگر عضو شورای شهر اراک در این جلسه بیان کرد: پیگیری بازگشایی معبر سیدالشهدا، معبر چهارده معصوم در خیابان جهانگیری، پیگیری در خصوص تملکات و حل و فصل مشکلات پروژه فردین پور، تصمیم گیری در خصوص پروژه مجتمع آفتاب پس از ۱۵ سال وقفه در ساخت، نظم دهی به بودجه مورد نیاز تملکات، تصمیم گیری در خصوص اولویت های سرمایه گذاری، پیگیری جهت اختصاص زمین برای ایجاد پایگاه های اورژانس، بررسی و تنظیم سند توسعه گردشگری شهر اراک و … از اقدامات کمیسیون املاک شورای شهر در دوره پنجم بوده است.

در این جلسه علی جعفر محصولی نیز با اشاره به اختلاف سلایق در دوره پنجم افزود: تمام تلاش بر این بود که مانعی برای انجام امور وجود نداشته باشد. اگر به سوگندی که در ابتدای امر می خوریم اصلا نیازی به اعمال نظارت نیست.

تعیین بودجه براساس اولویت های محله محوری

محمدحسین فدایی اظهار کرد: اساس پیشرفت جامعه کنونی حرکت بر پایه برنامه ریزی است، اما این امر هنوز در جامعه از جایگاه خوبی برخوردار نیست و شهرداری اراک نیز از این قاعده مستثنی نیست به طوری که در ابتدای دوره پنجم شورا فاقد برنامه بود.

وی تصریح کرد: شورای پنجم در ابتدای کار خود، تکمیل پروژه ها و سپس آغاز به کار پروژه های جدید را در دستور کار قرار داد.

فدایی برنامه ریزی جهت نوسازی ناوگان حمل و نقل، صرفه در مصرف آب، خرید ماشین زباله سوز بیمارستانی، واگذاری ۵۰ دستگاه اتوبوس خریداری شده، پیگیری حقوق، دستمزد، بیمه و سنوات پرسنل شهرداری، ساماندهی ارجاع کار به کارشناسان، راه اندازی واحد سرمایه گذاری در شهرداری، پروژه قطار شهری، اجرای پارک بانوان، رفع تصرف از اراضی حاشیه رودخانه، توسعه شهر الکترونیک، لغو پروژه ۵۸ متری، و …. را از جمله اقدامات صورت گرفته توسط شورای پنجم برشمرد.

وی همدلی، تعریف زیرساخت ها، تهیه و تنظیم بودجه با اولویت محله محوری، نخواستن برنامه از کاندیداهای شهرداری چراکه باید براساس چشم اندازه ۲۰ ساله شهر عمل کنند را از جمله توصیه های خود به شورای ششم عنوان کرد.

درخصوص تملک ۳۲ هکتار آرامستان هنوز همکاری نشده است

در این جلسه طوفان محمدی ایجاد ۲۷ کیلومتر مسیر دوچرخه سواری، ایجاد پیاده راه در مرکز شهر، ایجاد ترانشه مناسب در محل دفن پسماند شهر اراک و ساماندهی پناهگاه حیات وحش و وضعیت پسماندهای عفونی، ایجاد پارک محله ای، هرس بنیادین گیاهان و استفاده از گونه های کم آب بر و حذف چمن کاری، احیای قنوات شهر، اختصاص بودجه ای برای مرمت بازار تاریخی اراک، پیگیری جهت احیای باغات سنجان را از جمله تصمیمات و پیگیری های صورت گرفته در کمیسیون خدمات شهری شورای پنجم دانست.

وی اضافه کرد: در بحث تملک ۳۲ هکتار آرامستان اراک همکاری لازم صورت نگرفت و هنوز توسعه آرامستان با توجه به شرایط کرونایی انجام نشده است.

ریل گذاری خوبی برای شورای ششم صورت گرفته است

به گزارش ایسنا، پیمان رشیدی نیز در این جلسه تصریح کرد: شهرداری و شورا را با ۵۰۰ میلیارد تومان بدهی تحویل گرفتیم. امروز تمامی بدهی ها تسویه شده است و تمامی پروژ های نیمه تمام را به پایان رساندیم و ۵ پروژه بزرگ با قرارگاه خاتم الانبیا منعقد شد و در واقع برنامه ریزی و ریل گذاری مناسبی برای شورای ششم شده است.

وی تاکید کرد: برخلاف نظر برخی افراد، شورای پنجم با برنامه ریزی دقیق پیش رفت در غیر این صورت امکان تسویه این حجم بدهی و تکمیل پروژه ها و تعریف پروژه های جدید وجود نداشت.

شورای پنجم موفق‌ترین دوره شورا بود

در این جلسه سعید نادری نیز اظهار کرد: شورای پنجم در انتخاباتی پرشور و با حضور حداکثری مردم تشکیل شد و در واقع این حضور پشتوانه شورا بود اما متاسفانه برخی این حضور حداکثری را درک نکردند و فضای امیدی که برای مردم شکل گرفت را بر نتابیدند و این فضای امید به فضای توام با یاس تبدیل شد.
وی با بیان اینکه امروز کشور با انواع مشکلات همچون تورم، کرونا، تحریم های بی سابقه، مشکلات آب، آلودگی هوا و ناکارآمدی ها مواجه است، گفت: در طول چهار سال اخیر بسیاری تلاش کردند که شورا کاری را انجام ندهد و در سطح کلان کشور نیز چنین فضایی را شاهد بودیم ولی امیدواریم که این فضا نیز تغییر کند.

نادری با تاکید بر اینکه شورای پنجم موفقترین شورا در دوره های اخیر بوده است و امیدواریم که شورای ششم نیز از شورای پنجم بهتر عمل کند، افزود: در حوزه تحقق بودجه عملکرد بی‌نظیری به ثبت رسیده است، نقطه قوت شهرداری ها و شوراها تحقق بودجه و درآمدزایی است و شورای پنجم اراک نیز در این راستا اهتمام ویژه ای داشت.

وی تصریح کرد: شورای پنجم برنامه اولیه خود را تکمیل پروژه های نیمه تمام تعیین کرد و در این راستا موفق بود، پخش مستقیم جلسات صحن علنی از طریق اینستاگرام و راه اندازی سامانه عیان و … از اقدامات ویژه بود که انجام گرفت و امیدواریم در شورای ششم ادامه یابد.

نادری گفت: شورای پنجم آزادانه نقد شد و امیدواریم این فضا در شورای ششم نیز تکرار شود، در این دوره ضدیت با فساد و پاکدستی به وضوح دیده شد و امیدواریم در سال های بعد شاهد اراکی آبادتر و آزادتر باشیم.

شورای پنجم تا آخرین لحظه اقتدار رای مردم را حفظ کرد

در این جلسه فرزانه رحمتی بیان کرد: حجم عقب ماندگی ها در اراک به حدی بود که پالایش آن در یک مقطع میسر نبود، اما با وجود همه ناملایمات و پروژه های بزرگ بر زمین مانده، ریل گذاری مناسبی برای آینده شهر اراک صورت گرفته است.

وی گفت: شورای پنجم با اکثریت نیروی اصلاح طلب، پویایی بسیار خوبی داشت، همچنین در طول چهار سال اراک تا آخرین روزهای کاری خود، اقتدار رای مردم را حفظ کرد و با نشاط و پویایی رویه های ناصواب را اصلاح کرد.

رحمتی تصریح کرد: چهار سال پیش با وجود آنکه رقیب با همه قوا در صحنه بود اصلاح طلبان پیروز شدند و امیدواریم در دوره جدید نیز ریل گذاری برای پیشرفت آینده اراک ادامه یابد.

وی با اشاره به تعداد آرا کسب شده توسط منتخبین این دوره و مجموع آرا باطله در انتخابات ششمین دوره شورای اسلامی شهر اراک گفت: به وضوح می توان دید که اگر نگاه حذفی عده ای، مانع از حضور  نمایندگان اصلاح طلب شورای پنجم در انتخابات این دوره  نمی شد، ترکیب اکثریت شورای ششم نیز همانند ترکیب شورای پنجم شکل می گرفت.

رحمتی تاکید کرد: اگر چه بحث در خصوص عملکرد هیأت نظارت بر انتخابات شورای شهرهای استان مرکزی به ریاست دکتر کریمی نماینده اراک در مجلس شورای اسلامی، در حوصله این جلسه نمی گنجد ولی جا دارد از همین تریبون و به عنوان مطالبه شهروندان اراکی که از زبان یکی از نمایندگان مردم اراک در شورای شهر پنجم بیان می شود، به آقای کریمی متذکر شوم؛ اکنون که از کارهای نظارت بر انتخابات فارغ شده اید به وضعیت پروژه هایی مانند بیمارستان ولیعصر(عج) و پل سنجان رسیدگی کنید.

وی بیان کرد: شورای پنجم تمام پروژه های بلاتکلیف و بر زمین مانده از گذشته را تعیین تکلیف کرد و به ثمر رساند. با تلاش شورای پنجم، پس از مدت ها مشکلات حقوقی و بروکراسی نفس گیر حاکم بر اراضی دره گردو حل شد و اکنون این اراضی آماده است تا شهرداری اراک بدون هیچ گونه مانع قانونی برای ایجاد فضای تفرجگاهی اقدام و سرمایه گذاری کند. بسیاری موارد دیگر نیز در این شورا در مدت چهارسال حل و فصل شد، اما از نماینده اراک در مجلس می خواهیم که پیگیر حل و فصل و به ثمر رسیدن پروژه های بیمارستان ولیعصر(عج) و پل سنجان باشد.

از گرفتن حق مردم لحظه ای کوتاه نیامدیم
به گزارش ایسنا ایرج رضایی نیز در این جلسه بیان کرد: در این مدت در مسیر خدمت حرکت کردیم و این امانت را به عنوان امانتداران امین به مردم شهر و شورای ششم می سپاریم.

وی با تاکید بر اینکه ما تریبون مردم بودیم و لحظه ای از این تریبون برای گرفتن حق مردم کوتاه نیامدیم، با اشاره به طرح اخیر مجلس شورای اسلامی، گفت: هیچ گاه محدودیت، مصونیت به بار نمی آورد، باید مردم را براساس اصول قانون اساسی و ایات قرآن و اموزه های الهی ازاد بگذاریم تا بتوانند به تعالی انسانی دست یابند.

هنوز جایگاه واقعی شوراها محقق نشده است

دکتر کاوه فلک افلاکی نیز با تاکید بر اینکه هنوز شوراها جایگاه قانونی و مدنی خود را در ایران پیدا نکرده اند، گفت: علیرغم اینکه مسئولان جایگاه شورا را بالا می دانند، اما در عمل، چنین جایگاهی را قائل نیستند و از این حیث باید تجدیدنظری در قانون صورت گیرد.

وی افزود: کادرسازی در شهرداری اراک صورت نگرفته است و در واقع شاهد وجود افراد محدود هستیم و باید در این زمینه بیشتر کار شود.

فلک افلاکی با اشاره به وجود قراردادهای مختلف در مجموعه شهرداری که امنیت شغلی پرسنل را مختل کرده است، افزود: با وجود آنکه برخی اذعان داشتند که شورای پنجم سیاسی است و از بیرون هدایت می شود، اصلا چنین نبود بلکه شورا مصلحت شهر را مدنظر داشت و از کسی خط نگرفت.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استانها

نوای دفتین زنی رو به خاموشی است

منتشر شده

در

توسط

نوای دفتین زنی رو به خاموشی است

 قالیبافی هنر اصیل ایرانی است که همواره از دیرباز زبانزد مردم جهان بوده است. در این میان فرش دست‌باف خراسان رضوی نیز یکی از زیباترین فرش‌های دست‌باف‌ به شمار می‌رود. در برخی از مناطق و روستاهای خراسان رضوی، قالی بافی پیشه‌ اصلی مردم است. با این وجود صنعت قالیبافی و بافندگان این صنعت این روزها با مشکلات متعددی از جمله گران بودن مواد اولیه، افزایش هزینه‌های تولید و عدم بهره‌مندی از بیمه روبه‌رو هستند به طوری که به گفته کارشناسان این حوزه مشکلات ریزودرشت این صنعت تهدیدی برای افول این هنر اصیل تلقی می‌شود.

قالیبافان خراسان رضوی روزهای بسیاری از عمر خود را در پشت دارهای قالی، به امید بهره‌مندی از بیمه قالیبافی سپری کرده‌اند، اما متأسفانه اجرای این مصوبه با مشکلاتی همراه بوده است تا جایی که سال‌های متمادی است، قالیبافان به امید برخورداری از بیمه قالیبافی به انتظار نشسته‌اند.

به همین منظور و برای بررسی مشکلات بافندگان و صنعت قالیبافی به روستای هندل‌آباد یا همدل‌آباد در دهستان کنویست بخش مرکزی شهرستان مشهد و در ۳۵ کیلومتری شهر مشهد سری زده‌ایم. شغل بیشتر زنان این روستا قالیبافی است. وارد یکی از کارگاه‌های فعال در روستا می‌شویم. چهار زن مقابل دار قالی نشسته‌اند. صدای دفتین‌ زنی بر گره‌های ظریف نخ‌های رنگارنگ بر روی دار برافراشته قالی در فضا طنین‌انداز است. به سراغ یکی از بافندگان می‌رویم و با او گفت‌وگو می‌کنیم. راضیه حدودا ۴۵ سال سن دارد و از قدیمی‌ترین بافندگان کارگاه است.

او می‌گوید: یکی از بزرگترین مشکلات بافندگان این است که تحت پوشش بیمه قرار ندارند. در طی این همه سال قالیبافی بیمه نداشته‌ام و در این مورد از جایی درخواست نکرده‌ام. کسی هم برای بیمه شدن ما درخواستی نداده است.

راضیه با اشاره به دشوار بودن شغل قالیبافی و دستمزد پایین آن ادامه می‌دهد: اگر تلاش بیشتری کنیم و بتوانیم زیاد کار کنیم و وقت بیشتری برای قالیبافی داشته باشیم نهایتا بتوانیم روزی ۴۰ هزارتومان کار کنیم و یک قالی را در چهار الی ۶ ماه به صاحبکار تحویل بدهیم. به طور کلی حمایتی از بافندگان نمی‌شود.

به کارگاه قالیبافی دیگری می‌رویم. دو زن در کارگاه مشغول به کار هستند. مریم یکی از زنان بافنده دارای ۳۰  سال تجربه در زمینه قالیبافی است. او درباره وضعیت کار و بیمه بافندگان می‌گوید: در سال ۹۲ که در همین رابطه خبرهایی به گوشمان رسید، اقداماتی انجام داده و نام خود را ثبت کردیم. ولی متاسفانه به ما گفتند که دیگر چنین طرحی وجود ندارد و ما موفق به بیمه خود نشدیم.

این بافنده با اعتراض به پایین بودن دستمزد و حقوق بافندگان ادامه می‌دهد: ما هرروز صبح تا شب در حال قالیبافی هستیم. با این حال تنها می‌توانیم بعد از چهار یا پنج ماه یک قالی سه در چهار تحویل بدهیم که دستمزد آن برای هر نفر ۴ یا ۵ میلیون تومان بیشتر نخواهد بود.

این خانم قالیباف در پاسخ به این سوال که آیا خود مستقیما به بازار دسترسی دارد یا برای کسی کار می‌کند، پاسخ می‌دهد: برای کسی کار می‌کنم. برای خود اشتغالی به کمیته امداد مراجعه کردم تا بتوانم خودم مستقیما به بازار برای فروش قالی دسترسی داشته باشم. ولی برای این کار حمایتی نشدم.

او بزرگترین مشکل خود را در زمینه قالیبافی دستمزد پایین آن دانست و می‌گوید: کار سنگین و اصلی را ما انجام می‌دهیم ولی پول فروش فرش به جیب افراد دیگری می‌رود.

آینده‌ای برای بافندگان قالی وجود ندارد

مریم با اشاره به دشواری شغل خود و عدم حمایت کافی بیان می‌کند: ما می‌خواهیم بیمه بافندگان پیگری شود. با وجود اینکه ۳۰ سال است که در حال قالیبافی هستیم، ولی هیچ آینده تضمین شده‌ای از سمت این شغل ندارم.

برای بررسی بیشتر به خانه دیگری که در یکی از اتاق‌های آن دار قالی را برپا بود سرزدیم. این بافنده که نامش زهرا است ۲۵ سال است که مشغول قالیبافی در این روستا است. او در رابطه با وضعیت شغلی خود می‌گوید: چندباری که از صاحبکار خود درخواست بیمه کرده‌ام، جواب می‌دهد امکان بیمه شدن وجود ندارد.

زهرا در رابطه با وضعیت دستمزد و حقوق بیان می‌کند: اگر بتوانیم هر روز و بدون وقفه قالی ببافیم، هر سه الی چهار ماه می‌توانیم یک قالی را تحویل دهیم که پول آن هم زمانی که بین کارگران تقسیم می‌شود، به هر یک مقدار ناچیزی می‌رسد.

درآمد ناچیزی نصیب ما می‌شود

او ادامه می‌دهد: ۲۵ سال است که مشغول قالیبافی هستم. از چشم و سر و شانه و… برای این کار مایه گذاشته‌ام  ولی در نهایت تمام سود این کار به جیب فرد دیگری می‌رود و درآمد ناچیزی نصیب ما می‌شود.

دولت و مسئولین  از ما حمایت کنند

زهرا خاطرنشان می‌کند: دولت و مسئولین باید از ما حمایت کنند تا بتوانیم سود کاری که انجام می‌دهیم، نصیب خودمان شود و شرایط دسترسی مستقیم ما به بازار را فراهم کند.

این بافنده با اشاره به قالی که در حال بافت است، ادامه می‌دهد: شاید قیمت این قالی ۱۰۰ میلیون تومان باشد ولی از این ۱۰۰ میلیون تومان تنها ۱۰ میلیون آن نصیب بافندگان این قالی می‌شود.

در همین رابطه مهدی کلالی، رئیس اداره کل فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار می‌کند: حدود ۹۰ هزار بافنده در سطح استان وجود دارد که این تعداد صرفا با مهارت قالیبافی آشنایی دارند و تنها ۴۵ درصد از این آمار قالیباف فعال هستند. البته این آمار کاملا دقیق نیست و این یک ضعف در صنعت قالیبافی تلقی می‌شود زیرا سامانه‌ای وجود ندارد که آمارها را به طور دقیق و کامل بررسی کند. از طرفی هم چون بافندگان قشر خاصی هستند که امکان دارد به اینترنت و سایر منابع دسترسی نداشته باشند، ثبت اطلاعات و آمارشان کمی دشوار است.

او با بیان مشکلات موجود در زمینه بیمه تامین اجتماعی قالیبافان ادامه می‌دهد: بیمه تامین اجتماعی قالیبافان از سال ۹۳ تا کنون به دلیل محدودیت‌های اعتباری دیگر کسی را جذب نکرد و بیمه شدگان نیز ریزش داشتند. در همین راستا، مرکز ملی فرش ایران تفاهم‌نامه‌ای را با صندوق بیمه عشایر روستایی کشاورزان منعقد کرد که خط در آمدی قالیبافان را از ۴۵۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۵۰۰ هزارتومان تعیین کند و بر مبنای آن، بافندگان مستلزم می‌شدند که ۱۵ درصد از درآمدشان را برای بیمه پرداخت کنند که از این ۱۵ درصد نیز، ۱۰ درصد را دولت و ۵ درصد را بافنده پرداخت می‌کرد.

رئیس اداره کل فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی ادامه می‌دهد: در مرداد ماه سال ۹۹ نیز مجددا یک تفاهم‌نامه تکمیلی منعقد شد که طبق این تفاهم نامه، دولت باید تمام حق بیمه قالیبافان در یک سال اول را پرداخت می‌کرد. یعنی در سال اول، همان ۵ درصدی که قالیباف موظف به پرداخت آن بود از جانب دولت پرداخت می‌شد. در  سال اول، قالیباف موظف به پرداخت یک درصد از حق بیمه بود، از سال دوم موظف به پرداخت ۲درصد،سال سوم ۳درصد، سال چهارم ۴ درصد و در نهایت سال پنجم موظف به پرداخت ۵درصد از حق بیمه می‌شود. اما متاسفانه به دلیل محدودیت‌های اعتباری دولت قبل، تا کنون خبری از اجرای این تفاهم نامه نشده است.

خراسان رضوی هم‌اکنون با کمبود قالیباف مواجه است

رئیس اداره کل فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به عدم تطابق درآمد قالیباف با تورم حاضر در کشور عنوان کرد: درآمد یک قالیباف هیچ تطابقی با تورم موجود در اقتصاد کشور ندارد و به این دلیل آمار قالیبافان فعال رو به کاهش است. با وجود اینکه سرمایه‌گذار وجود دارد، اما خراسان رضوی هم‌اکنون با کمبود قالیباف مواجه است. بزرگترین دغدغه قالیباف‌ها بازار و فروش و تامین مواد اولیه است. برای بهبود این وضعیت، تنها راهکار پیشنهادی ما این بود که قالیبافی از حالت تک‌بعدی خارج شده و به یک فعالیت کارگاهی تبدیل شود.

کلالی همچنین با عنوان مزایای فعالیت کارگاهی قالیبافان ادامه داد: مزایای فعالیت کارگاهی قالیبافان این است که تسهیلات بانکی و تولید محصولات معیوب را به حداقل می‌رساند. زیرا هر کارگاه یک ناظر فنی دارد و حین کار به رفع اشکالات محصولات می‌پردازد. فایده دیگر فعالیت کارگاهی این است که وظیفه قالیباف فقط بافندگی و سپس دریافت درآمد است و دیگر دغدغه بازار و نقدینگی را ندارد.

حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ کارگاه غیرمتمرکز قالیبافی در خراسان رضوی وجود دارد

وی افزود: حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ کارگاه غیرمتمرکز قالیبافی در خراسان رضوی وجود دارد و در هر کارگاه حداقل ۱۰ نفر مشغول به کار هستند. میزان کارگاه‌های متمرکز نیز بین ۵۰ الی ۶۰ عدد است. تعداد کارگاه‌های قالیبافی استان تا پایان سال ۱۴۰۰ به‌روز خواهد شد و در تلاش هستیم تا آمار کارگاه‌های موجود در استان را افزایش دهیم.

از ابتداء سال ۱۴۰۰ تا کنون ۱۷ مورد پروانه بهره‌برداری کارگاه  قالیبافی در استان صادر شده است

رئیس اداره کل فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی همچنین از ایجاد دو سامانه بهین‌یاب و هماهنگ در جهت صدور پروانه‌های بهره‌برداری خبر داد و می‌گوید: سازمان ملی فرش خوشبختانه در سال ۱۴۰۰ با استفاده از دو سامانه بهین‌یاب و هماهنگ، صدور پروانه و تاسیس کارگاه‌های قالیبافی را تسریع و قابل پیش‌بینی کرده است. فعالیت این دو سامانه بدین صورت است که واحد تولیدی اطلاعات خود را در سامانه بهین‌یاب ثبت کرده و سپس سازمان ملی فرش در سامانه هماهنگ برای آن واحد تولیدی پروانه بهره‌برداری صادر خواهد کرد. از ابتداء سال ۱۴۰۰ تا کنون ۱۷ مورد پروانه بهره‌برداری کارگاه  قالیبافی در استان صادر شده و هر کدام از این واحدهایی که پروانه بهره‌برداری کسب می‌کنند حداقل برای ۲۰ نفر اشتغال‌زایی دارند.

کلالی در ارتباط با میزان صادرات فرش دستباف در خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در ارتباط با صادرات فرش دستباف آمار کامل و دقیقی در دست نداریم زیرا این اطلاعات تحت اختیار گمرک است و گمرگ این آمار را محرمانه تلقی می‌کند. از سال ۹۷ به بعد دیگر هیچ آمار گمرکی در خصوص صادرات فرش در دست نیست اما نمی‌توان با قطعیت گفت فرشی که از مرز خراسان رضوی صادر شده در خود این استان نیز تولید شده است، زیرا آن فرش می‌تواند از تبریز به خراسان رضوی ارسال شده باشد و سپس از مرز خراسان رضوی به سایر کشورها صادر شود و برعکس.

در خراسان رضوی سالانه بین ۳۰ تا ۳۵ هزار متر مربع فرش تولید می‌شود

وی افزود: با توجه به اینکه در خراسان رضوی ۴۰ تا ۴۵ هزار قالیباف فعال وجود دارد و سالانه بین ۳۰ تا ۳۵ هزار متر مربع تولید داریم و تنوع سبک تولید در استان فراوان است، در زمینه صادرات نمی‌توان گفت نسبت به سایر استان‌ها پیشتاز هستیم، اما عملکرد خوب و چشمگیری داریم و حدود ۵۰ درصد از تولیدمان به صادرات ختم می‌شود.

همچنین هادی مخملی، رئیس اتحادیه فرش دستبافت مشهد در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص وضعیت بیمه بافندگان و مشکلات آن‌ها می‌گوید: در حال حاضر تعداد قالیبافانی که در مشهد در انتظار بیمه تامین اجتماعی هستند ۵۷۰۰ نفر است. از ابتداء سال ۹۳ تا کنون ۶۰۰۰ بیمه مربوط به قالیبافان قطع شده است. تعداد قالیبافان که در حال حاضر در مشهد  بیمه هستند ۲۲۰۰ نفر است.

اولین مانع در مسیر کار قالیبافان کاهش قدرت و ظرفیت آن‌ها در جهت تولید است

او در رابطه با موانعی که بر سر راه قالیبافان وجود دارد، ادامه می‌دهد: اولین مانع در مسیر کار قالیبافان کاهش قدرت و ظرفیت آن‌ها در جهت تولید است. تا قبل از افزایش قیمت مواد اولیه، قالیباف به تنهایی می‌توانست به صورت شخصی فعالیت کند، اما اکنون این شرایط وجود ندارد و قالیبافان با مشکلات زیادی سر و کار دارند.

بیمه حدود ۶۰۰۰ قالیباف قطع شده و هنوز تجدید نشده است

رئیس اتحادیه فرش دستباف مشهد بیان می‌کند: دومین مانع در مقابل قالیبافان مربوط به بیمه تامین اجتماعی است. به دلیل عدم بودجه کافی دولت بیمه برای قالیبافان لحاظ نمی‌شود. از سال ۹۳ که بیمه‌های تامین اجتماعی قالیبافان به مشکل برخورده است، بیمه حدود ۶۰۰۰ قالیباف قطع شده و هنوز تجدید نشده است.

مخملی تصریح می‌کند: البته بیمه صندوق عشایر عملکرد نسبتا مطلوبی داشته اما این بیمه شرایط و فواید کمتری دارد. فایده بیمه صندوق عشایر این است که در صورتی که قالیباف دوباره تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرارگیرد، سوابق آن را پذیرفته و تایید می‌شود.

بیمه تنها عاملی است که به قالیبافان برای ادامه دادن این شغل سخت، انگیزه می‌دهد

او در ارتباط با تاثیر چشمگیر بیمه تامین اجتماعی در روند عملکرد قالیبافان بیان می‌کند: موضوع بیمه تنها عاملی است که به قالیبافان برای ادامه دادن این شغل سخت، انگیزه می‌دهد. زیرا بیمه تامین اجتماعی مشخص کننده آینده، جایگاه و منزلت بافنده است و همچنین تاثیر چشمگیری در اشتغالزایی و افزایش میزان بافندگان و تولید دارد.

رئیس اتحادیه فرش دستباف مشهد خاطرنشان می‌کند: عامل اصلی عدم بیمه تامین اجتماعی قالیبافان، کمبود بودجه دولت است. اتحادیه‌ها با وجود چنین شرایطی موظفند با بررسی گروه‌های مختلف قالیبافان، به تخصیص بیمه به قالیبافانی که شرایط سخت‌تری دارند، اقدام کنند.

در حالی که بیمه قالیبافان از اهمیت بسیاری برخوردار است و امنیت شغلی برای بافندگان رقم زده و موجب انگیزه برای ادامه این حرفه محسوب می‌شود، اما به دلیل کمبود بودجه امکان برقرای بیمه همه قالیبافان و اجرای این حکم قانونی آن وجود ندارد. از طرف دیگر، با توجه به افزایش نرخ تورم در سال‌های اخیر، دستمزد این قشر کفاف زندگی آن‌ها را نمی‌دهد و در حال حاضر شرایط به ‌گونه‌ای است که هیچ آینده‌ تضمین شده‌ای برای قالیبافان وجود ندارد.

گزارش از فرزانه لک زایی و لعیا فضیلت

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

استانها

واکسیناسیون به تنهایی در قطع انتقال کرونا کافی نیست

منتشر شده

در

توسط

واکسیناسیون به تنهایی در قطع انتقال کرونا کافی نیست

 سخنگوی علوم پزشکی گیلان، دورهمی های خانوادگی و مسافرت های چند روزه را یکی از مهمترین عوامل افزایش بیماران کرونایی دانست و اضافه کرد: اگرچه روند واکسیناسیون در حال انجام است، اما برای قطع زنجیره انتقال ویروس در حال حاضر واکسیناسیون به تنهایی کافی نیست.

دکتر فردین مهرابیان در گفت وگو با ایسنا، از بستری شدن ۷۸ بیمار جدید کرونایی در استان گیلان طی روز گذشته خبر داد و اظهار کرد: در حال حاضر تعداد کل بیماران بستری در سطح بیمارستان های دولتی و خصوصی استان گیلان ۳۸۲ نفر است.

وی ۷۴ نفر از بیماران بستری را نیازمند بخش های مراقبت های ویژه و آی.سی.یو دانست و افزود: همچنین ۶۸ بیمار در وضعیت بدحال هستند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، با اشاره به تلاش های کادر بهداشت و درمان جهت کاهش آمار بیماران بستری، عنوان کرد: همچنان این نگرانی وجود دارد که با عدم رعایت پروتکل های بهداشتی با موج جدید بیماری مواجه شویم.

مهرابیان، دورهمی های خانوادگی و مسافرت های چند روزه را یکی از مهمترین عوامل افزایش بیماران کرونایی دانست و اضافه کرد: اگرچه روند واکسیناسیون در استان با سرعت و دقت در حال انجام است، اما برای قطع زنجیره انتقال ویروس در حال حاضر واکسیناسیون به تنهایی کافی نیست و حتما باید فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از وسائل حفاظت فردی را در دستور کار قرار دهیم.

وی با اشاره به واکسیناسیون ۷۵ درصدی دوز اول و ۲۶ درصدی دوز دوم جامعه هدف گیلان، متذکر شد: امروز ۳۲ پایگاه واکسیناسیون در سطح استان گیلان آماده واکسیناسیون هستند.

سخنگوی علوم پزشکی گیلان همچنین از اختصاص چهار پایگاه به تزریق واکسن کرونا در شهرستان رشت خبر داد و گفت: نوبت اول و دوم واکسن سینوفارم و نوبت دوم برکت در پایگاه شبانه روزی پارس خزر و نوبت دوم واکسن آسترازنیکا و نوبت اول سینوفارم در مراکز چمران و ملوان رشت تزریق می‌شود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اخبار حواادث

قصرشیرین لرزید

منتشر شده

در

توسط

قصرشیرین لرزید

 زلزله ای به بزرگی 4.2 ریشتر قصرشیرین در استان کرمانشاه را لرزاند.

این زمین لرزه ساعت 12 و 28 دقیقه امروز(ششم مهر) در مرز عراق و کرمانشاه، حوالی قصرشیرین و در عمق 10 کیلومتری زمین رخ داد.

محل وقوع این زمین لرزه 15 کیلومتری قصرشیرین اعلام شده است.

زلزله خسارتی نداشته است

مرادعلی تاتار فرماندار قصرشیرین در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به زلزله ۴.۲ ریشتری که دقایقی قبل رخ داد، افزود: مرکز این زلزله قصرشیرین نبوده و در خاک عراق رخ داده است.

وی ادامه داد: این زلزله در قصرشیرین بسیار کم احساس شد و هیچ مشکلی ایجاد نکرد.

فرماندار قصرشیرین با بیان اینکه هیچ خسارت جانی و مالی از هیچ قسمتی از شهرستان گزارش نشده، تاکید کرد: مرکز وقوع و شدت لرزه بگونه‌ای نبود که بخواهد ایجاد مشکل کند.

تاتار افزود: به دلیل آنکه این زلزله در خاک عراق رخ داده و قصرشیرین را چندان تحت تأثیر قرار نداده است، نیازی به اعزام تیم‌های ارزیاب به روستاها نیست.

وی اضافه کرد: هیچ اختلالی هم در خدمات برق، گاز و آب نداشتیم، زیرا لرزش بسیار جزیی بود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها